Дали би сакале да имате можност да ги бришете негативните спомени?

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Има една статија која ја прочитав, која вели дека наскоро би можело да се создадат инекции кои ќе им помогнат на луѓето да ги забораваат непријатните доживувања, спомени па и своите стравови.

Дали вие би се подложиле на такво нешто?
Дали посакувате некогаш да не се сеќавате на некои работи кои сте ги направиле или кои ви се случиле? Дали би сакале да можете така како со гума да избришете и заборавите работи/стравови или сепак не? Зошто да/зошто не?
 

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.060
Има една статија која ја прочитав ,која вели дека наскоро би можело да се создадат инекции кои ќе им помогнат на луѓето да ги забораваат непријатните доживувања,спомени па и своите стравови.

Дали вие би се подложиле на такво нешто?
Дали посакувате некогаш да не се сеќавате на некои работи кои сте ги направиле или кои ви се случиле?Дали би сакале да можете така како со гума да избришете и заборавите работи/стравови или сепак не? Зашто да/зашто не?
Хах, пред неколку часа и јас го прочитав истото и баш помислив на истото што го пиша сега:)
Доколку се овозможи ова, дефинитивно некои мисли би ги избришал.
 

Тамарче

Ако одам во Битола..
Член од
11 јули 2007
Мислења
3.239
Поени од реакции
223
Има една статија која ја прочитав ,која вели дека наскоро би можело да се создадат инекции кои ќе им помогнат на луѓето да ги забораваат непријатните доживувања,спомени па и своите стравови.

Дали вие би се подложиле на такво нешто?
Дали посакувате некогаш да не се сеќавате на некои работи кои сте ги направиле или кои ви се случиле?Дали би сакале да можете така како со гума да избришете и заборавите работи/стравови или сепак не? Зашто да/зашто не?
Не. Тие се дел од мене, дел од тоа што сум јас денес. Ако не биле тие, немаше да бидам денес посилна/послаба. И немаше да знам како да изреагирам во дадени ситуации.
Тоа би било како да живееме под стаклено ѕвоно, па кога конечно ќе се соочиме со реалноста, (а некогаш мора да се соочиме) премногу би болело.
И тогаш болело, ама со текот на времето сме научиле да ја издржуваме болката, да се навикнуваме на неа.
Како и да е, за мене е глупава работа.
 

Justice for All

Tempus fugit
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.372
Поени од реакции
85
Сеа, ако ми се случи нешто ептен ептен грозоморно, веројатно би се сложил да се избрише. Ама ништо такво ми се нема случено. А за глупости што ми се дешавале и пропадната љубов (како во the Eternal Sunshine of the Spotless Mind) не би се сложил да ми бришат меморија. Глупо е.
Ипак и лошите спомени понекогаш се корисни да не поучат за иднината.
 
Член од
20 јануари 2008
Мислења
119
Поени од реакции
6
DEFINITIVNO NE! Zosto?! Zatoa sto kako ubavite taka i neubavite spomeni se del od mojata li4nost i me napravile ona shto vsushnost jas sum. Dokolku bi izbrisala duri i najmal del bi bilo isto kako da sum izbrisala del od sebe. Se soglasuvam so Tamar4e. I mislam deka ako sakam nesto da izbrisam od sekjavanjeto, togash sakam da go izbrisam i od zivotov, a toa bi zna4elo da se kaam za nesto sto pominalo ili za nesto shto veke sum napravila ili ne sum napravila. A najneubavoto nesto vo zivotot e kaenjeto za nesto, nikogash ne se doveduvajte do situacija da napravite nesto za koe posle ke se kaete. Zivejte go zivotot kako sto sakate i prifakjajte gi site greski i blamovi shto ste gi napravile zoshto na nekoj na4in tie ve napravile vas ona shto vie vsushnost ste! Pozz
 

Desire

Refuse,Resist
Член од
25 декември 2007
Мислења
1.823
Поени од реакции
284
Од една страна,да,би сакала,има стварно работи што сакам да ги заборавам како да не постоеле и како да не се ни случиле.
Од друга страна пак,има луѓе со стопати полоши искуства и со стопати поголеми трауми преживеано,така да немам нешто “вредно за бришење“.
Секако дека без нив животов би ми бил совршен,ама па,совршен живот е досаден живот,а и имам толку многу научено од лошите искуства што без нив сега не знам кај ќе бев и кој памет ќе го држев.
Така да,дефинитивно не,сега за сега.
 

GRUNGE

Cobain со цигарче!
Член од
25 февруари 2008
Мислења
677
Поени од реакции
28
како може да постојат инекции да бришеш меморија. Не ја сфаќам логиката ниту биолошката изводливост на оваа работа, ама ајде нека им биде. Нека си играат научници.

Мемориите се тие што се, освен во драстични случаеви кои предизвикале траума, друго бришење на сеќавања не прифаќам. Сеќавањата се она што сме.
 
С

Сатори

Гостин
Има една статија која ја прочитав ,која вели дека наскоро би можело да се создадат инекции кои ќе им помогнат на луѓето да ги забораваат непријатните доживувања,спомени па и своите стравови.

Дали вие би се подложиле на такво нешто?
Дали посакувате некогаш да не се сеќавате на некои работи кои сте ги направиле или кои ви се случиле?Дали би сакале да можете така како со гума да избришете и заборавите работи/стравови или сепак не? Зашто да/зашто не?
Не!
Никогаш не би дозволила некој да ми го земе карактерот, затоа што позитивните и негативните „спомени“ заедно ме создале, а се сакам себеси премногу за да дозволам некој да ми ги избрише.
Се што ми се случило во животот, добро или лошо, го сакам и го негувам, колку и да била голема болката која што ми ја има нанесено или јас ја имам нанесено, само мое е. :)

Кога ќе се разбудам нема да бидам Сатори, Виолета, Вајо, Амелија, повеќе, ќе бидам некоја друга, а сакам да се будам како она што сум.
Категорично не!
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.233
Не би сакал да ги избришам зашто тие ти се твои сеќавања какви и да се. Колку и да се непријатни и болни за тебе сепак ти се школо да не ја направиш истата грешка уште еднаш.
 

Mad Maxx

SSG3000
Член од
4 мај 2005
Мислења
1.235
Поени од реакции
64
Би било добро да постои оваа можност и да се користи како медицински третман.Не би сменил ништо.Лошите искуства ме дефинираат исто толку како и добрите.Едното без другото не иде.
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
А моеш да си селектираш или сама инекцијата знае кој ти се лоши спомени? :)) хехе неизводливо али ај.

И да може не би. Зашо некој лош спомен бил причина за некој добар, па така нема да знам зашо бил добриот.:))
 

Izr0d

Била сам дете...=)
Член од
9 мај 2008
Мислења
593
Поени од реакции
29
Па да би можела уште сега би ги избришала некои мументи кои некам да ги памтам...
 

*princess*

..SiMpLy GorGeOuS..
Член од
17 февруари 2008
Мислења
747
Поени од реакции
21
Не би ги избришала затоа што сепак тие се дел од мене,,и ќе останат како искуство за во понатамошниот живот..Сепак ние не сме компјутери,, и како што рече некој погоре не можеме да знаеме кои работи всушност ќе бидат избришани.. Но,,како и да е,, и лошите работи треба да останат запаметени за да ни бидат како лекција за во иднина да не ги повториме истите грешки.. А токму лошите работи кои ни се случуваат не прават посилни:pipi:
 
Член од
6 ноември 2007
Мислења
848
Поени од реакции
44
Кога би биле негативни работи кои подоцна се проследени со трауми,тогаш сум за да се избришат истите.Доколку се негативни работи,како некои грешки што ги имаме правено во животот,тогаш не сум за да се избришат,затоа што без разлика колку за нас се негативни и се срамиме од помислата на нив тие ја формираат нашата личност.Но доколку се работи за истрауматизирани личности,тогаш тоа е подобро за нив..
 

пробистипка

малечка
Член од
13 август 2008
Мислења
2.026
Поени од реакции
130
јас би сакала да можам да ги избришам ама штета ја немам таа можност
 

Kajgana Shop

На врв Bottom