Дали би сакале да имате можност да ги бришете негативните спомени?

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Не би сакал да ги избришам лошите спомени, бидејќи и тие се дел од мојот живот, тие делувале врз создавањето на мене како личност. Животот не е розев и утопија е да се доживуваат само убави работи. Секоја лоша работа не научува нешто ново, колку и да сакаме се да биде убаво и весело.
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Колку што би сакал, толку и не би сакал. Животот не би можел да го вратам за да имам причина да ги избришам негативните спомени. Сепак тие негативни спомени би ми помогнале во иднина да има повеќе позитивни одколку негативни спомени. (Се надевам дека не би ми се повторила истата грешка од некој негативен спомен).
 

Smile=)

културно-вулгарна
Член од
13 октомври 2008
Мислења
510
Поени од реакции
27
Не, дефинитивно не би сакала да ги избришам негативните особини...бидејќи баш тие ме прават она што сум...сето она што сум го доживеала без разлика на тоа дали е добро или лошо...дали заради некоја работа сум била среќна или не...тоа е мојот живот без разлика на тоа колку подеми и падови сум имала...негативните спомени..ме прават поискусна и поподготвена за утре, за она што ме очекува...:toe::helou:
 
Член од
13 ноември 2008
Мислења
18
Поени од реакции
1
Искуството е најлошиот учител затоа што прво ни го дава тестот а потоа лекцијата. Токму затоа не треба да ги бришеме негативните спомени, така само би изгубиле време за да научиме една иста лекција два пати.!
 
Член од
9 октомври 2008
Мислења
27
Поени од реакции
1
Премногу лоши спомени, случки ред други работи...но зашто да ги избришам кога тие на некој начин ме изградија како личност, ме направија силна и никогаш не би ги избришала...благодарејки на тие падови јас сум тоа што сум...
Ги применувам карактеристиките на тревата: кога ке ме згазнат, станувам и продолжувам понатаму, кога ке ме сопнат станувам се чистам од прашината и продолжувам...тоа е животот сакале или не...
 

MaRyJaNe-poison

Beauty in Black
Член од
11 септември 2007
Мислења
2.722
Поени од реакции
167
Не би сакала да ги избришам лошите спомени бидејќи тие се дел од животот. Тоа ти е како лекција од животот и учење од грешките. Сепак кога станува збор за трауми од детство, злоупотребувани деца, девојки, оние кои носат тешки психички последници, би сакала да можат да се избришат!
 

Little Lady

Born To Be Wild
Член од
28 октомври 2008
Мислења
339
Поени од реакции
8
Дефинитивни НЕ...па нели на грешките се учиме..и после се губи смислата на сето тоа, некои и не се грешки а се просто лоши спомени и случки ама сепак тие ми помогнале да созреам колку и да биле болни
а патем има една изрека "Оној кој го поминува детството неповреден никогаш нема да стане возрасен"
 
Член од
30 септември 2008
Мислења
91
Поени од реакции
3
Какви и да се спомените, сепак не треба да се бришат, зашто тие те прават човек...
Да не биле тие некои моменти, не би биле тоа што сме сега.
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.400
Поени од реакции
1.825
Никако, баш ми е интересно да запаметам лоши искуства......не сум злопамтило де.....само не сакам да останам должен....си враќам долгови:pishtoldz....и со камата ако треба си враќам.
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
Несакам да ги бришам, тие ми се искуство и една лекција за да не дозволам да не ми се случат по втор пат
 

Dark Angel Nora

Angel In Disguised
Член од
30 септември 2008
Мислења
223
Поени од реакции
10
Не, дефинитивно. Се водам по тоа дека се' се случува со некоја причина. Сите настани, спомени, па и личности без разлика дали добри или лоши ме направиле да бидам она што сум. Да бидам ЈАС. Со сите мои предности и маани. Ми помогнале да продолжам понатаму, издигнувајќи се над тоа, да застанам на свои нозе, да бидам храбра и решителна, да продолжам понатаму со животот, зошто тоа е целата тематика на животот. Мораш да се избориш за да преживееш.
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
619
Поени од реакции
45
Не сакам да имам можност да ги избришам пошо сега би бил поглуп од претходно ако не биле негативните искуства.
 

ATG

Член од
12 декември 2008
Мислења
56
Поени од реакции
4
„од грешките се учи“. Без разлика дали некои ситуации биле пријатни или непријатни за нас од нив нешто сме научиле, ако тоа се избрише од нашето сеќавање повторно ќе се најдеме во непријатна ситуација
Тие што го забораваат минатото осудени се истото да го повторуваат“ - Џорџ Санјана, философ
 

kapetan

Не сум дебел. Стомакот ми е 3D!
Член од
4 октомври 2008
Мислења
966
Поени од реакции
535
неее какво бришење....така не ке можам да си учам никогаш од грешките и секогаш ке сум на истото никогаш нема да продолжам понатаму...нема да го напрам следниот чекор во животот за да успеам во нешто..и да се избришат сите би биле срекни не би бил светот ваков ко шо е...како шо е кажано погоре..се се случува со причина
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Не.
Како инаку би се потсеќала каква беда од човек бев и сум?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom