Дали би го испушиле...

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Da, ke se otkazam.... ama ne od cigari, tuku od se kade sto e zabraneto pusenje.
Da se otkazam od cigari!!!! Pa ne sum ja mentalen be, fala Bogu zdrav sum, dobro stojam so akalot...:toe:

Абе Македонија... лепота е. Све се знае, само тоа што треба, никој не знае. Штосот е уствари што...

...Од 1 јануари стапува во сила Законот за заштита од пушењето, според кој се забранува пушење во одредени јавни простории, рекламирање на цигари, а се уредува и заштитата од штетните дејства на пушењето тутун и други производи од тутун врз граѓаните, како и зачувувањето на здрава животна средина.

Согласно Законот, јавни простории се објекти за воспитно образовна дејност, здравствени објекти и социјални установи, отворени и затворени простории во кој се одржуваат спортски натпревари и културни манифестации, собири и приредби, јавен превоз на патници, објекти во кои се произведува, служи, продава или конзумира храна како и други простории како сали, канцеларии, чекални и ходници.
Вторите два пасуси зајмени од тука

Во превод, кафичи, дискотеки, барови, пабови, биртии кај шо нема ќебапчиња и се пушта турбофолк а се регистрирани као пивници, пивници, и све остало шо иде со алкохол... фрај. Рајот на турците... само без девиците, дефинитвно.
Abe druze, ko sto zapnal ovoj crni gvujo, i ko sto imame cerek pismeni inspektori, ke protolkuvaat zakon ko ke im prdne, i vodata ke ja smetaat za hrana, demek vnesuvas nesto vo organizmot....
proverete vo oficijalniot recnik na makedonski jazik, sto se podrazbira pod hrana, da ne smenile nesto i tamu ova aslacive.
Секој декември истиот муабет.....:pos2:

И лани ова време напишав.....ако не даваат пушење по кафаните, ќе се преориентирам на чајџилници, па нек дојде таму инспектор...:helou:
Koj okey ke se vrti bateeeeee....:vozbud::vozbud:
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
Пааааа, мислам дека не е толку едноставно. Секој “кафич“ си има лиценца за бар, пивница, ресторан или не знам шо. Нема лиценца за работа под името “кафуле“. Сите мутат уствари. Шо значи, дури и да си регистриран како месара а внатре продааш цигари реално, нема да имаш дозвола за пушење.
Значи ништо драстично не се менва. Малку се зарадвав дека ќе се забрани по дискотеки, ама ништо вака се забранва на места кај шо не ми смета. Пошто во ресторан нема толку гужва колку и да е полно и поднослив е чадот, ама во дискотека и најголем пушач да си нема нешто поиритирачко, барем според мене.
 

Eufrat Kurajber

Real cigan from da hood.
Член од
4 декември 2009
Мислења
341
Поени од реакции
12
Не верувам дека тој закон ќе трае долго...за тоа шо нормално ... 90 % по кафичите ... рестораните...кафаните...и други локали се пушачи ... како прво нормално сите го знаеме тоа дека ќе немаат промет тие локали...а како второ ќе настане голема гужва поради тоа ако нашиот ебан систем не дозволи на тие локали со лиценца да може пак да се дозволи да се пуши..или тоа ќе биде или ќе се прекине тој закон... исто така пред неколку дена гледав на вести .. на A1 мислам дека беше ако не се лажам..Македонија е втора по ред со пушачи во светот... значи ние сме најбројни ...така да.. нашиот посерен систем не ми се верува да истрпи толкав притисок од страна на нашиот народ кога ќе сакаат да се измени тој закон или кога нема да го почитуваат повејќето од нас....
 

Тикви4ка

Нарцис со сина крв
Член од
1 март 2007
Мислења
3.134
Поени од реакции
273
Колку што западов почитува некој закон толку и овој... Нејсе, Црни Грујо ќе не зацрни со све... Ќе се продолжи балканската да се тера... Бреј од ова европскава унија све само зијан имаме... Јас не гледам дека сме негде ќар... Де името, де алкохолот, де цигарите... Па мислат овие да не остават да живиме ко луѓе?
 
I

InF3cTeD

Гостин
абе по другине земји дрога се легализира тука кај нас цигари забрануваат и кај ќе одиме вака ние бе...во ќор сокак..па кој е тој шо мене ќе ми забрани да пушам цигари....родителите не ми забраниле а не па некој друг да ми забрани
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.151
Поени од реакции
5.918
абе по другине земји дрога се легализира тука кај нас цигари забрануваат и кај ќе одиме вака ние бе...во ќор сокак..па кој е тој шо мене ќе ми забрани да пушам цигари....родителите не ми забраниле а не па некој друг да ми забрани
Затоа што од дрогата се профитира на ГОЛЕМО. Или ако мислиш на марихуана или амфетамини - тие се далеку поНЕштетни од цигарите. Затоа и најчесто се легализираат.
PS: Би сакал да донесат барем Salvia во македонија и да биде легална :pipi:
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Da, ke se otkazam.... ama ne od cigari, tuku od se kade sto e zabraneto pusenje.
Da se otkazam od cigari!!!! Pa ne sum ja mentalen be, fala Bogu zdrav sum, dobro stojam so akalot...:toe:
Сте зе запрашале зошто пушите? Кога човек ќе најде одговор на ова прашање ќе свати некои работи но кое што за жал многумина што пушат не можат да го пронајдат.
 

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361
Сте зе запрашале зошто пушите? Кога човек ќе најде одговор на ова прашање ќе свати некои работи но кое што за жал многумина што пушат не можат да го пронајдат.
Многу правилна реченица , истото е и со пиењето. Сите имаме логични одговори како „Сите го прават тоа “ или „Те опушта“ , ама реално .... Гола вода. :)
 
G

GoddessOfRock

Гостин
Јас сум непушач и го поздравувам овој закон!:pipi: НО секако законов за жал нема да издржи многу, бидејќи има многу повеќе пушачи одколку непушачи што одат по локаливе!
 
Член од
21 ноември 2008
Мислења
1.157
Поени од реакции
18
Mnogu ke bidam srekna ako se pocituva 10000%:je::je: ,da ne mora da se trueme i nie nepusacite:pipi:
 
Член од
16 март 2009
Мислења
2.130
Поени од реакции
183
Многу правилна реченица , истото е и со пиењето. Сите имаме логични одговори како „Сите го прават тоа “ или „Те опушта“ , ама реално .... Гола вода. :)
Тоа е навика и стил на живеење...Ти пиеш кафе оти другите пијат,или оти ти сака душата?Што има позитивно/негативно во кафето?Трошиш пари за кафена сумлива материја,ама сепак не сакаш да го откажеш,убаво ти е:helou:Истото е со цигарите.
Ама чад внесуваш,штетни материи
Па и по улица да одиш пешки,ќе се надишиш загаден воздух што од коли,што од околината,па никому ништо.
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
Би сакала да се откажам, ама нешто ми кажува (лабилно - порочен карактер и љубов кон тутунот), дека тоа нема да се случи. Ќе пушам на скришни места :pipi:. Цигари.
Во врска со пушењето во јавни објекти, до некаде го поддржувам, бидејќи сериозно пречи. Не ми се допаѓа ни да не` стават во кабини за пушачи по улиците, ко што прават во големите европски градови, но доколку тоа е солуција за да не бидеме казнети, нека им биде. Онака, ти си пушиш, другиве те гледаат ко мајмун...
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Затоа што од дрогата се профитира на ГОЛЕМО. Или ако мислиш на марихуана или амфетамини - тие се далеку поНЕштетни од цигарите. Затоа и најчесто се легализираат.
PS: Би сакал да донесат барем Salvia во македонија и да биде легална :pipi:
Aha da, zimi levo made se ponestetni od cigarite.
Aj bas da vidam nekoe masko sto ke ispusi 40 dzointa za eden den. :tapp:

Сте зе запрашале зошто пушите? Кога човек ќе најде одговор на ова прашање ќе свати некои работи но кое што за жал многумина што пушат не можат да го пронајдат.
Ne, i neam namera da se zaprasam.
Onaka samo, si pusam ( cigari ) i si go ladam. :toe:
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.151
Поени од реакции
5.918
Aha da, zimi levo made se ponestetni od cigarite.
Aj bas da vidam nekoe masko sto ke ispusi 40 dzointa za eden den. :tapp:
За кој кур некој би пушел 40 џоинта дневно??? Дури и најголемите рекреативци пушат највеќе 3 џоинта (еве 5 да земеме преку сила), ама тоа се луѓе што имаат добри извори на марихуана за да можат да си дозволат такво нешто. Всушност, за кој кур некој би пушел и 40 ЦИГАРИ дневно??? Тоа веќе ИЧ не можам да го сфатам. Намерно да се трујам затоа што "ми било убаво". КАКО НЕ! Порано и јас бев рекреативец и користев еднаш месечно или еднаш во 2 месеца (зависи како ќе ми се погодеше). Никогаш не сум пушел цигари и нема да пушам затоа што од секогаш ми пречеле цигарите (ИЧ не можам да ги поднесам), а за ова другово официјално сеуште не сум откажан, ама сум на голема пауза (веќе 5 месеци неам пушено). И колку за споредба - НЕ ме фаќа криза како повеќето пушачи на цигари. Едноставно си имам речено дур ми трае семестар ќе си бидам чист. Тек после тоа може ќе се опуштам. :salut:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom