Дали би го испушиле...

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Интересно е, се субвенционира производството на тутунот, а од друга страна се забранува пушењето. Едно од овие две нешта не ми иде никако. Според второто, со првото се прави ист криминал како со дрогата. А и како што рече Принц, после десетици години кој од новите генерации на деца ќе поверува за Ленка :)?
Токму така.
Затоа и ваквите закони ми личат на лицемерие.Као, ќе одгледуваме легално хероин, ќе го преработуваме и продаваме, ама немој, не го користи лош е за тебе.
Кога државата/власта/олигарсите/криминалците не би профитирале од тутнската индустрија, би поверувала дека навистина се борат против истата.
Вака е само шминка.

Како и да е, јас три месеци не се дружам со цигарите, па со законов ќе ми биде уште полесно да не се здружиме пак.
И дефинитивно станувањето пушач е една од поглупите одлуки кои може да ги донесе човек.

Но, велам, ваквите мерки не се борба против пушењето.
Всушност, делот со поскапувањето ми е и симптоматичен, односно ми личи на профитирање (т.е затоа што клиентелата ти е де факто зависна, знаеш дека и покрај зголемената цена, сеуште ќе ти биде потрошувач).
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Ова ако навистина се спроведе и по дискотеките и ноќните клубови, онда, тоа ќе биде и мој кам бек по дискотеки и клубови, иако ќе има и други пречки, пример гласната музика, која воедно е и лоша. Нејсе, ќе се преживее.

Иначе, закониве се идиотски. Особено за хедонист како мене, кој на крај после 9 години смоукинг, откажа, и сега веќе чист 4 години. Не се знае денот, кога ќе пропушам пак. :)
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Секој декември истиот муабет.....:pos2:

И лани ова време напишав.....ако не даваат пушење по кафаните, ќе се преориентирам на чајџилници, па нек дојде таму инспектор...:helou:
 

superstarpizza

Unsurpassed Сasual Dating - Verified Damsels
Член од
20 септември 2008
Мислења
6.025
Поени од реакции
1.363
Ебате Дискриминаторскиот Закон ебате!
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Баш ми е гајле,и онака не им искачам по кафани,сеа и дискотеките ги усраа сите,срање до срање,на турбо фолк не ми се пие,уште помалце па ми се пуши,Ај џст донт кер!Viva la cigarettes!

Пиииииииии а што убава идеја за кафич имав заебан закон :nesum:.

Ова ако навистина се спроведе и по дискотеките и ноќните клубови, онда, тоа ќе биде и мој кам бек по дискотеки и клубови, иако ќе има и други пречки, пример гласната музика, која воедно е и лоша. Нејсе, ќе се преживее.

Иначе, закониве се идиотски. Особено за хедонист како мене, кој на крај после 9 години смоукинг, откажа, и сега веќе чист 4 години. Не се знае денот, кога ќе пропушам пак. :)
Пак ве мрзи да читате постови подолги од еден ред? :place:Ако ве интересира зашо сум ве цитирал, читајте најдоле.
Секој декември истиот муабет.....:pos2:

И лани ова време напишав.....ако не даваат пушење по кафаните, ќе се преориентирам на чајџилници, па нек дојде таму инспектор...:helou:
Кафани, да, кафичи, не. Барем јас така го толкувам текстот, еве го пак...
Пресонлајн напиша:
Согласно Законот, јавни простории се објекти за воспитно образовна дејност, здравствени објекти и социјални установи, отворени и затворени простории во кој се одржуваат спортски натпревари и културни манифестации, собири и приредби, јавен превоз на патници, објекти во кои се произведува, служи, продава или конзумира храна како и други простории како сали, канцеларии, чекални и ходници.
Значи, уште еднаш ќе пробам, го знае ли некој законов како вистински изгледа на хартија? Точно ли е ова напишаново, ако не е, кое е точното, ако е, како го толкуваш, во кој дел од напишаните јавни простории се спомнуваат кафичи и дискотеки?!
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Последната цигара ќе ја запалам на 31.12.2009 и ќе ја пушам до 31.12.2058 :)
Сега условите ќе ми ги сменат и ќе ми мрзне газот или ќе ми се поти,ама законов не ми предизвика реакција да ги откажам.
А ако сите си заминат од кафана,ќе има штрајк пред влада :)
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
Значи, уште еднаш ќе пробам, го знае ли некој законов како вистински изгледа на хартија? Точно ли е ова напишаново, ако не е, кое е точното, ако е, како го толкуваш, во кој дел од напишаните јавни простории се спомнуваат кафичи и дискотеки?!
Сакаш да кажиш дека се забранува само во ресторани?
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Сакаш да кажиш дека се забранува само во ресторани?
Токму тоа сакам да кажам. Од местата каде народот излегува за забава, само кафаните ќе настрадаат, бидејќи се служи храна.
 

Кралот Марко

Не прилепчанецот, ами Јас
Член од
6 ноември 2008
Мислења
3.969
Поени од реакции
278
Токму така.
Затоа и ваквите закони ми личат на лицемерие.Као, ќе одгледуваме легално хероин, ќе го преработуваме и продаваме, ама немој, не го користи лош е за тебе.
Кога државата/власта/олигарсите/криминалците не би профитирале од тутнската индустрија, би поверувала дека навистина се борат против истата.
Вака е само шминка.

Како и да е, јас три месеци не се дружам со цигарите, па со законов ќе ми биде уште полесно да не се здружиме пак.
И дефинитивно станувањето пушач е една од поглупите одлуки кои може да ги донесе човек.

Но, велам, ваквите мерки не се борба против пушењето.
Всушност, делот со поскапувањето ми е и симптоматичен, односно ми личи на профитирање (т.е затоа што клиентелата ти е де факто зависна, знаеш дека и покрај зголемената цена, сеуште ќе ти биде потрошувач).
Самиот факт кога се вели дека со закон се регулира е доволна причина за регулираните да се мотивираат за што поголемо кршење на законот, а со самото тоа и гарантирано испушување и на годинашнава реколта од произведениот тутун + дополнително полнење на буџетот со по некоја казна (во зависност од тоа кој во првите денови од донесувањето на законот ќе го попуши и на тој начин :) ). Се на се, во целата таа контрадикторност, лицемерието е веројатно заради некакви услови кои треба да се исполнат за влез во ЕУ и адаптирање на законодавството со ЕУ, а субвенционирањето е пак заради заживување и мотивирање на поголемо производство на тутун како една од целите на владата за развој на земјоделството, кое понатаму ќе поттикне развој и на останатите преработивачки капацитети. Сепак законот како закон за нас непушачите е најнеконтрадикторен, бидејќи ќе ќариме троа чиста незадимена просторија, ќе добиеме уште некој новопечен непушач од големото семејство на пушачи, а кога поле тутуново ќе погледнеш, очи заморени ќе одмориш од прекрасната зелена боја :), субвенционираните пак тутунопроизводители ќе си ја продадат овогодинешната реколта, а пушачите... пушачите пак ќе продолжат да си пушат и патем ќе ме засмејуваат со голем број на интересни бисери кои ги принесуваат како факти со кои го оправдуваат пушењето. Сумирано контрадикторноста е во контрадикторното задоволство на сите :)... а лицемерната ЕУ нека види малку што значи лицемерие :)
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.233
Токму тоа сакам да кажам. Од местата каде народот излегува за забава, само кафаните ќе настрадаат, бидејќи се служи храна.
Точно. Сеа само кафиќите кај што служат храна (она ладни сенвичи а-у) да ги тргнат од мени и ке може слободно и понатаму да се пуши таму.
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Точно. Сеа само кафиќите кај што служат храна (она ладни сенвичи а-у) да ги тргнат од мени и ке може слободно и понатаму да се пуши таму.
Пааааа, мислам дека не е толку едноставно. Секој “кафич“ си има лиценца за бар, пивница, ресторан или не знам шо. Нема лиценца за работа под името “кафуле“. Сите мутат уствари. Шо значи, дури и да си регистриран како месара а внатре продааш цигари реално, нема да имаш дозвола за пушење.
 

ben

Член од
22 јули 2008
Мислења
70
Поени од реакции
0
Фраерот: Фрла цигара на патот...
Полицаец:Те видов ја фрли цигарата, ајде сега 50 евра казна..
Фраерот: Не ја фрлив Ми падна (се наведнува го зима и продолжува со пушење)
:))))))))))))
Финта за на улица хахахахахахахаха
 

Кралот Марко

Не прилепчанецот, ами Јас
Член од
6 ноември 2008
Мислења
3.969
Поени од реакции
278
Фраерот: Фрла цигара на патот...
Полицаец:Те видов ја фрли цигарата, ајде сега 50 евра казна..
Фраерот: Не ја фрлив Ми падна (се наведнува го зима и продолжува со пушење)
:))))))))))))
Финта за на улица хахахахахахахаха
На полицаецот за да не го казни? :pos2::pos2:
 

dacimf

безобразен
Член од
16 ноември 2009
Мислења
60
Поени од реакции
7
Не верувам дека еден смешен закон би можело да ме натера да се откажам од тутунот :) Ќе си продолжам и понатаму да си се дружам со тутунот... Ко прво не верувам дека ваков закон ќе се донесе во целост заради фактот дека сме втора држава во Европа по број на страстни пушачи... Плус искрено не би ми сметало ако забранат пушење по кафичи и слично... не е проблем поретко ќе ги посетувам... пошто и така не ги посетувам оти сум воодушевен од нив туку ради добро друштво... а знам дека ќе имам добро друштво пушачи кои ќе ме дружат на места кај шо се пуши (дома, надвор било каде... не можат секаде да забранат нели)... и гарантирам дека нема да ги откажат цигарите. Заправо од сите луѓе шо ги познавам и се дружам често дали 5% се непушачи... а од другите 95% пушачи после законов гарантирам дека ќе останат едно 90% да пушат...

Иначе во врска со тоа колку ми пречат... Треба да знајш како да се контролираш и како да се пазиш... Ете јас сум добри 7-8 години пушач и кур не ми чуе.... 50-60 склекови дневно плус физичка активност каква шо ретко кој пушач може да замисли... јадење овошје и зеленчук ко мрднат... е сеа притисоко знае малце да паѓа од време на време :) ама пиј вода ко камила и нема да имаш гајле... или пиво, вино... пак ќе речам немојте да ме сватите погрешно, пушењето во никој случај не е убава навика... ама и не верувам дека тоа срање ќе ме падни на колена некој ден или ќе ме убие... :) Попрво би ме лупнала кола на улица, со оглед на тоа дека ретко кој знае да вози... :)
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Пак ве мрзи да читате постови подолги од еден ред? :place:Ако ве интересира зашо сум ве цитирал, читајте најдоле.

Кафани, да, кафичи, не. Барем јас така го толкувам текстот, еве го пак...

Значи, уште еднаш ќе пробам, го знае ли некој законов како вистински изгледа на хартија? Точно ли е ова напишаново, ако не е, кое е точното, ако е, како го толкуваш, во кој дел од напишаните јавни простории се спомнуваат кафичи и дискотеки?!
Го прочитав само постот над мене.
Чув за законот, и не ми се допаѓа, сепак има и добри страни.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom