Дали ако слушаме рок/метал сме неверници?

Phoenixx

The Last Pharaoh
Член од
9 ноември 2015
Мислења
788
Поени од реакции
956
Zavisi od tekstot ne od muzikata.
 

hypoterrian

Young Free Thinker
Член од
12 јуни 2016
Мислења
162
Поени од реакции
49
Имав некаде прочитано дека као рокот/металот (и др видови метал) биле дело на сатаната ... Па да прашам дали ако слушаме ваква музика се сметаме за неверници?? Ајде разбирам за Блек и Детх металот дека во нив и содржината на песните е сатанска и тие што свират се ситее антрихрист против господ со тие пентаграми и такви го*на... Али зза металот хеви металот не свакам зошто е така.. Ајде да видам ако некој повеке се разбира во овие работи нека каже
Некои луди христијани тоа го измислија како што измислија Harry Poter е дело на вештерки, Smurfs е дело на Луцифер итн.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
4 јануари 2015
Мислења
1.151
Поени од реакции
512
Нема врска тоа со музиката,дека ако слушам рок/метал дека сум неверничка
 
Член од
20 мај 2008
Мислења
1.099
Поени од реакции
1.078
Нема врска тоа со музиката,дека ако слушам рок/метал дека сум неверничка
Може слободно да слушаш метал ама пред да пуштиш треба да запалиш свеќа, се разбира доколку немаш светло или ти е изгорена сијалицата.
 
Член од
15 март 2009
Мислења
68
Поени од реакции
15
Треба добро да се познаваш самиот себе, дали слушањето на таа музика би можело да те натера некако да направиш грев (да прекршиш Божја заповед), зависно од тоа како ти влијае музиката, како ја разбираш и сл. Многу фактори се и кај различни поединци е различно.
 
D

dARK_ElementaL

Гостин
Имав некаде прочитано дека као рокот/металот (и др видови метал) биле дело на сатаната ... Па да прашам дали ако слушаме ваква музика се сметаме за неверници?? Ајде разбирам за Блек и Детх металот дека во нив и содржината на песните е сатанска и тие што свират се ситее антрихрист против господ со тие пентаграми и такви го*на... Али зза металот хеви металот не свакам зошто е така.. Ајде да видам ако некој повеке се разбира во овие работи нека каже
Прво прашањето не ти е поставено како треба во врска со поимот неверници. Не постои неверник сите луѓе се верници без разлика дали се религиозни или атеисти бидејки секоја личност верува во нешто без разлика дали е надприродно или природно.Така што посоодветно би било наместо неверник во овој случај да се употреби поимот безбожен.

А сега за музиката. Не не си сатанист или безбожен ако слушаш таква музика. Затоа што некои луѓе како мене на пример им дава енергија ритамот на таа музика. И секогаш кога спортувам слушам рок и метал. Но помирна врста на рок и метал како на пример песните на бендот skillet пошо они ми се омилени.[DOUBLEPOST=1503318620][/DOUBLEPOST]
Па што тогаш ти е проблемот? Зошто ја отвори темава?
--- надополнето: Nov 22, 2011 10:18 AM ---

Дали има и христијански автомобили, христијански мобилни, христијански чевли...итн?
Нема. Феникс мислеше на бендови кои се декларираат како христијански лак на пример мојот омилен skillet
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Прво прашањето не ти е поставено како треба во врска со поимот неверници. Не постои неверник сите луѓе се верници без разлика дали се религиозни или атеисти бидејки секоја личност верува во нешто без разлика дали е надприродно или природно.Така што посоодветно би било наместо неверник во овој случај да се употреби поимот безбожен.
Колку си само грешка. Како прво терминот “неверник“ се користи за многу работи но не и за верување во било што. На пример верувам дека ќе ме утепа струја ако пипнам жица со струја под висок напон. Тоа ме прави верник???? Се знае на што се однесува тој термин. На пример за муслиманите, секој освен муслиман е неверник.
Второ. Верувањето е за наивни, паметните сакаат да знаат, не да веруваат. Значи има атеисти кои не веруваат во ништо. Не мора секој да верува во нешто.
Нема. Феникс мислеше на бендови кои се декларираат како христијански лак на пример мојот омилен skillet
А што е важно дали членовите на некој си бенд ќе се декларираат како христијани, будисти, атеисти или што знам што? Што тоа има врска? Тоа ќе ја направи нивната музика христијанска, будистичка..... итн?
 
D

dARK_ElementaL

Гостин
Колку си само грешка. Како прво терминот “неверник“ се користи за многу работи но не и за верување во било што. На пример верувам дека ќе ме утепа струја ако пипнам жица со струја под висок напон. Тоа ме прави верник???? Се знае на што се однесува тој термин. На пример за муслиманите, секој освен муслиман е неверник.
Второ. Верувањето е за наивни, паметните сакаат да знаат, не да веруваат. Значи има атеисти кои не веруваат во ништо. Не мора секој да верува во нешто.

А што е важно дали членовите на некој си бенд ќе се декларираат како христијани, будисти, атеисти или што знам што? Што тоа има врска? Тоа ќе ја направи нивната музика христијанска, будистичка..... итн?
Поимот вера е широк поим на пример јас сум атеист но сепак имам вера, верата во себе, како што Абрахамските религии што ја имаат верата во Господ. Тоа е она што всушност сакав да кажам.
Кога сме кај муслиманите. Ислам на арапски значи покорност кон Господа, од овде произлегува дека исламот повеќе делува како особина што всушност е проткаена во сите три Абрахамски религии. На тоа се мисли тоа неверник и тоа во сите три Абрах. Религии се сметаат за неверници тие шо не се покорни на Господ туку на други пагански богови.
А бендовите како skillet се декларираат како подлабоко побожнии и музиката им е главно за пренесување на порака за љубовта и сл. тоа е она што ја прави нивната музика христијанска.
 

OMG!!

Пилот
Член од
27 февруари 2017
Мислења
2.723
Поени од реакции
2.479
Ако мислиш дека одредена музика ќе те натера да направиш нешто лошо или спротивно на твојата вера, си грешник, не неверник. Исто има доста што пишале дека не е битна музиката битен е текстот, и тоа е точно. А оние шо шкртаат цркви и цртаат превртени крстови, да не веруваат во Господ? Не, тие се неверници, а во спат и гршесници, секако.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725


Не мислам во право е дечкото оваа музика е ѓаволска и за дрогираши.
 
Последно уредено:

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
:pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos:
...закон

ја колам овци пред и после ручек во сатанистички ритуал
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.693
Што фали на ова? Дел од Откровение... сатанисти се?
Неверници? Што е проблемот ако не веруваш во христијанскиот концепт на бог или пак дијагонално спротивниот концепт на ислам кои пак не признаваат дека пророк може да биде и син на бог? Што е лошо да не веруваш?
Неверник е нешто како зло?
Ќе го разбиеме тој стереотип... христијански стереотип, христијански догматски зборови кои постојано ги користат again and again :)

 
Последно уредено:
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.092
Поени од реакции
15.953
Господи грешен ли сум ако ми се свиѓаат Мејхем? Мислам стварно им е одвратна декорацијата и имиџот, ама многу добра им е музиката.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom