Дали ако слушаме рок/метал сме неверници?

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.653
Поени од реакции
11.685
Има и христијански метал/рок бендови...
не знам дали ќе биде во ред да ги слуша некој или не, не зборувам за тоа дали музиката ќе им се допадне, туку дали ќе бидат повеќе грешни од тоа што веќе се!
Сега побарав на Youtube... ги има доста вакви бендови! Изненаден...


 
Член од
15 јануари 2021
Мислења
13
Поени од реакции
6
Каква вр'зка има музиката с вјарата и какво значи неверник? Аз не вјарвам в нито една догма на така наречените православни христијани като се почне с това, че земјата била с'здадена преди 6000 години мине се през глупостите дето уж ги направил еврејскијат стар бог и се св'рши с така нареченија исус и неговото "в'зкресение",
 
H

Hyperion VI

Гостин
Каква вр'зка има музиката с вјарата и какво значи неверник? Аз не вјарвам в нито една догма на така наречените православни христијани като се почне с това, че земјата била с'здадена преди 6000 години мине се през глупостите дето уж ги направил еврејскијат стар бог и се св'рши с така нареченија исус и неговото "в'зкресение",
Брат,ја обиди се барем гугл транслејт да користиш.
Јас сѐ те разбирам,не ми е проблем.
Само строги се правилата на форумот во врска со јазиците.
Пријателски совет ;).

Иначе кога сме веќе кај темата,не мора да значи дека ако некој слуша метал е неверник.
Едноставно самите текстови и пораки во песните потсвесно делуваат на слушателите и на тој начин можат да имаат влијание врз расудувањето.
А како што спомна и @Хептаграм XI
постојат и многу христијански метал бендови,што сепак не мора да значи дека,ако некој ги слуша е верник.
Познавам и многу блекметалци кои си почитуваат христијанство и си веруваат во Господ.
 
H

Hyperion VI

Гостин
Сме сите, ќе гориме во пеколот и у позадина ќе иде:
Па не би рекол,Брус е само добар теоретичар и окултен истражувач,не верувам дека има практицирано магика во својот живот,ама „слушателите" ќе горат сигурно :) :)
(мала шала,не бев сериозен за ова).
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.653
Поени од реакции
11.685
Сме сите, ќе гориме во пеколот и у позадина ќе иде:
Слушајте ова и нема да сте ниту верници ниту неверници - ќе бидете гностичари :D

:אחת רוח אלהים חיים
One is She the Spirit of the Elohim of Life.
777
 
Член од
2 ноември 2020
Мислења
454
Поени од реакции
633
Брат,ја обиди се барем гугл транслејт да користиш.
Јас сѐ те разбирам,не ми е проблем.
Само строги се правилата на форумот во врска со јазиците.
Пријателски совет ;).

Иначе кога сме веќе кај темата,не мора да значи дека ако некој слуша метал е неверник.
Едноставно самите текстови и пораки во песните потсвесно делуваат на слушателите и на тој начин можат да имаат влијание врз расудувањето.
А како што спомна и @Хептаграм XI
постојат и многу христијански метал бендови,што сепак не мора да значи дека,ако некој ги слуша е верник.
Познавам и многу блекметалци кои си почитуваат христијанство и си веруваат во Господ.
Повеќето од тие што прават такви споредби немаат представа колку треба за да усовршиш инструмент. Има квалитетна и неквалитетна музика
 
H

Hyperion VI

Гостин
Повеќето од тие што прават такви споредби немаат представа колку треба за да усовршиш инструмент. Има квалитетна и неквалитетна музика
Тука си во право,пошто и јас сум музичар и знам колку е потребно за да навежбаш некоја песна.
Ми текнува на примерот со Yngwie Malmsteen(преобратен христијанин),кога одби да свири на ист фестивал со Rotting Christ,заради нивната сатанистичка тематика.
Сепак тоа за мене е малку претеризам.
Не постојат сатанистичка и христијанска музика,
постојат квалитетна и неквалитетна.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.653
Поени од реакции
11.685
Сите сте неверници... ако сте христијани, неверници сте за муслиманите, ако сте муслимани неверници сте за христијаните... ако сте евреи, криви сте што го распнавте Исус (така учат дека евреите барале) и пак неверници...

Така да слушајте се што ќе ве инспирира да правите добри дела, другото е минлива ствар!
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.653
Поени од реакции
11.685

Batushka (stylized in Cyrillic as БАТјуШКА) is a Polish black metal band.
Their music and lyrics, which are written exclusively in Old Church Slavonic language, are inspired by the Eastern Orthodox Church.The band members wear habits and Eastern Orthodox schemas during live performances to conceal their identities. In contrast with many other black metal bands, they use eight-string guitars.

Модерни времиња бараат модерен пристап. :) Така да, сите сте си ок и токму какви што треба да бидете во моментов. Верници/неверници баталете го како концепт...

П.С. Побарајте за great schema или megaloschema во православието... тоа е old school metal што би рекле ако поврземе верување и религија со музика :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom