Дали "ДРОГАТА" е погрешно разбрана?

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Bacillus gagous напиша:
Не рипај одма, јас разбирам дека личното искуство е незаменливо, ама ако не се знае што се случува на молекуларно ниво, неможе да се објасни и разбере зошто сето тоа така се одвива, бидејќи кога однапред си свесен што се случува, и тоа е така и никако поинаку кај различни луѓе свесно неможе да се каже е мене ништо нема да ми е.

еве неколку скици кои подоцна ќе ги објаснам







еве неколку синтетички дроги


Инаку колку повеќе допамин се излачува во Accumbens толку поголемо задоволство се чувствува односно сите чувства при примање на на психотропната супстанца. Во истиот центар се создава и зависноста за користената психотропна супстанца.
Probaj "bocnise" i posle pokazuj sliki.
 
Член од
10 март 2007
Мислења
404
Поени од реакции
17
MSV(support) напиша:
Ок е постов, али све ова е нелегално, побарај нешто за легалните дроги, тука станува интересно. Линкот
legalni drogi?od kaj pa sea ova ispadna :toe:
 

outcast

login: failed!
Член од
29 јануари 2007
Мислења
424
Поени од реакции
8
Гаго, илустрациите се одлични, би сакал и во нашите книги (читај скрипти) да имавме вакви работи а не само лошо составен текст :tapp: Инаку не гледам поента да се дискутира на стручно ниво за неуротрансмитери, МАО и нејзини инхибитори и сл. прашањево го гледам од морално-етички аспект. Не би дал одговор бидејќи било која страна да завземам, во одреден момент самиот ќе ја побијам :toe:
 

еци^^^

Walking the line of nature's palm
Член од
9 декември 2005
Мислења
2.945
Поени од реакции
58
Picasso` напиша:
Probaj "bocnise" i posle pokazuj sliki.
Sosema nepotreben komentar, kako i site tvoi komentari na temava. Deckoto se obiduva na kratko da ni pokaze nesto strucno i za pocituvanje, pa ni od daleku ne e opravdana tvojata postapka na osuduvanje na negovata sposobnost za kontrola na ona sto ti si go osetil ili go cuvstvuvas vo sopstvenata koza.
Drogite nepravilno se sfateni od onie koi ne sakaat da gi sfatat, koi se zabavuvaat do besvest za na krajot da zavrsat so spricovi, bolesti, i site raboti na koi ti licno si svedok a koi gi kaza vo prethodniot post.
Ona bocni se, spored mene e za slabite luge, emotivno i psiholosko praznite, istrosenite. I da, mozete da mi zamerite mnogu, no gi osuduvam zavisnicite od droga, na ist nacin kako sto gi osuduvam onie koi izvrsuvaat samoubistvo oti oe e edno isto. Smetam deka site imame isti ili barem slicni psihicki uslovi da uspeeme ili ne vo nasiot zivot. Drogata kako droga e karakteristicna za onie koi uste pred da zapocnat-se predavaat!

Imam pocit kon tvojata sostojba taka kako sto ja opisa, megutoa ni najmalku ne go opravduvam, go smetam za slab tvojot nacin na razmisluvanje!
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
eci^^^ напиша:
Sosema nepotreben komentar, kako i site tvoi komentari na temava. Deckoto se obiduva na kratko da ni pokaze nesto strucno i za pocituvanje, pa ni od daleku ne e opravdana tvojata postapka na osuduvanje na negovata sposobnost za kontrola na ona sto ti si go osetil ili go cuvstvuvas vo sopstvenata koza.
Drogite nepravilno se sfateni od onie koi ne sakaat da gi sfatat, koi se zabavuvaat do besvest za na krajot da zavrsat so spricovi, bolesti, i site raboti na koi ti licno si svedok a koi gi kaza vo prethodniot post.
Ona bocni se, spored mene e za slabite luge, emotivno i psiholosko praznite, istrosenite. I da, mozete da mi zamerite mnogu, no gi osuduvam zavisnicite od droga, na ist nacin kako sto gi osuduvam onie koi izvrsuvaat samoubistvo oti oe e edno isto. Smetam deka site imame isti ili barem slicni psihicki uslovi da uspeeme ili ne vo nasiot zivot. Drogata kako droga e karakteristicna za onie koi uste pred da zapocnat-se predavaat!

Imam pocit kon tvojata sostojba taka kako sto ja opisa, megutoa ni najmalku ne go opravduvam, go smetam za slab tvojot nacin na razmisluvanje!
Ne e isto poso ako se drogiras bavno ke umiras, ke gi iscedis site pari od domasnite i na kraj koga ke umres ke nema koj da ti dojde na pogreb.
 
Член од
17 април 2007
Мислења
102
Поени од реакции
0
Nema so da se kaze za ova be decki jas se slagam potpolno so Picasso....Drogata ubiva i nikoj ne moze da me ubedi deka so nea uziva ili ku znam so kazuvaat sonovi.Imam mnogu prijateli narkomani i site se velet so dzavol me natera da go zemam ova lajno,i nekoj ke mi kazit posle jas gi opravduvam ili so znam so.
Pred da se resis da go zemas toa dzubre razmisli miljon pati zatoa so toa ne e igracka prijatele.Znam poveke mladi luge so umrele od drogata ovde vo mojot grad.Drogata ne e igracka i treba sekoj seriozno da ja svati zatoa sto e mnogu dolgo oro i tesko se izleguva.
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
eci^^^ напиша:
Sosema nepotreben komentar, kako i site tvoi komentari na temava. Deckoto se obiduva na kratko da ni pokaze nesto strucno i za pocituvanje, pa ni od daleku ne e opravdana tvojata postapka na osuduvanje na negovata sposobnost za kontrola na ona sto ti si go osetil ili go cuvstvuvas vo sopstvenata koza.
Drogite nepravilno se sfateni od onie koi ne sakaat da gi sfatat, koi se zabavuvaat do besvest za na krajot da zavrsat so spricovi, bolesti, i site raboti na koi ti licno si svedok a koi gi kaza vo prethodniot post.
Ona bocni se, spored mene e za slabite luge, emotivno i psiholosko praznite, istrosenite. I da, mozete da mi zamerite mnogu, no gi osuduvam zavisnicite od droga, na ist nacin kako sto gi osuduvam onie koi izvrsuvaat samoubistvo oti oe e edno isto. Smetam deka site imame isti ili barem slicni psihicki uslovi da uspeeme ili ne vo nasiot zivot. Drogata kako droga e karakteristicna za onie koi uste pred da zapocnat-se predavaat!

Imam pocit kon tvojata sostojba taka kako sto ja opisa, megutoa ni najmalku ne go opravduvam, go smetam za slab tvojot nacin na razmisluvanje!
Off Topic:

I give u a hugg babe:)

go smetam za slab tvojot nacin na razmisluvanje
Fala, za ova, dodeka ima takvi kako tebe da go kazuvaat ova, ke ima mnogu volja za mene za rabota.
 
Член од
11 февруари 2006
Мислења
1.744
Поени од реакции
0
Многу рипате ... Сите !!!
Многу погрешно сте ја сфатиле дрогата !! Ама МНОГУ ПОГРЕШНО !!
Незнам што ви е .. Дрогата убивала .. Дрогата била за малоумни .. Со дрогата се тешеле глупите .. само за наркоманите дрогата е добра .. ГЛУПОСТИ !
Веќе ако гледате од таа страна .. Дека се умирало .. дека била штетна .. Ондак идете живејте на планина .. пијте по 3 литри млеко дневно .. не јадете месо .. не пушете цигари .. не пијте кафе .. не седете пред компјутер ....

Незнам колку од вас знаат дека 70% од младината на земјинава топка пуши марихуана .. Незнам колку од вас знаат дека тутунот е поштетен од марихуаната ..

Јас сум 100% СИГУРЕН дека 60% од кајганџииве земале барем дим од џоинт .. т.е. за тие "паметните" марихуана свиткана во ризла ..

Вие незнаете што е тоа наркоман ..
Од марихуана не се умира .. Од кокаин не се умира .. Од хашиш не се умира .. Од LSD не се умира .. од Acid не се умира .. Од хероин се умира ... Затоа ако веќе конзумирате дрога .. Хероин оставете на страна ..

Не се умира ако се зима во нормална доза !

Да ви појаснам ... Вака иде кругот со дрогата ..
1. Пробуваш марихуана .. да видиш како е што е тоа .. Чисто од радозналост ..
2. Идеш по журки ваму-таму .. маваш табла ..
3. Малце ти е таблата .. Преминуваш на кокаин ..
(Кокаинот е скапа дрога .. 50euro = 1 грам = 6 до 7 линии)
4. Снемуваш кеш за кокаин .. Преминуваш на хероин (Ефтина дрога .. цените се колку на марихуаната) ..
5. Слабееш, забите ти потемнуваат и паѓаат, паѓаш во тешки кризи .. УМИРАШ !

Кога веќе правиме муабет за дрога .. Алкалоид е дрога .. кафетин, аналгин, аспирин, кетонал, .................. Се е тоа дрога .. Сите знаете дека е така ..
Сите сте пиеле апчиња .. Па веќе кога се дрогирате со апчиња .. Дрогирајте се со нешто поефикасно...


Сум пробал многу дроги .. Знам каков е филингот .. (Неможе некој да ми каже дека нема филинг во дрога (за оние што пробале))
Значи според вас .. Ако веќе сум конзумирал дрога .. Јас сум наркоман .. Хмм .. нема логика .. не сум зависен од ниедна дрога (освен тутун и кофеин) ... Не сум пробал ни марихуана повеќе од 2 години (со исклучок на пречек 2007) ...
Значи сум користел дрога ... А жив и здрав сум .. и што е најбитно не сум зависен ..

Знам како е .. -- Некој ќе ми рече „Не ни сакам да знам” ..... Сепак ЈАС ЗНАМ, А ТИ НЕЗНАЕШ !!

Кој не пробал никаква дрога .. а сака .. --- Мој совет .. Само марихуана .... Кокаин е најчиста дрога .. воедно и најскапа .. воедно и надобра и најефикасна .. Ако имаш желба за кока .. пробај еднаш :wink:
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Insane напиша:
ЈАС ЗНАМ, А ТИ НЕЗНАЕШ !!
Колку глупаво кажано!!!!!!!! И што сега ние што немаме пробано да ти се дивиме демек браво си ја знаел најважната работа......

Insane напиша:
Кој не пробал никаква дрога .. а сака .. --- Мој совет .. Само марихуана .... Кокаин е најчиста дрога .. воедно и најскапа .. воедно и надобра и најефикасна .. Ако имаш желба за кока .. пробај еднаш :wink:
Има и помали од 15 години на форумов не чини тоа што го кажуваш
не е работата само да се напише :smir:
 
Член од
11 февруари 2006
Мислења
1.744
Поени од реакции
0
Joey напиша:
Колку глупаво кажано!!!!!!!! И што сега ние што немаме пробано да ти се дивиме демек браво си ја знаел најважната работа......


Има и помали од 15 години на форумов не чини тоа што го кажуваш
не е работата само да се напише :smir:
Помали од 15 ?????? Што збориш човече ?!?!??!

Од 12 години се дупат ко фоки ти ми кажуваш за дрога да не зборам зошто имало помали од 15 ??

Btw .. Не е најважна работа .. Али јас знам како е .. Ти поима си немаш :wink: Незнаеш дали е добро дали е лошо .. На TV не даваат се како што е .. Ако гледаш молекуларно како сите што гледате .. Ондак не диши во Скопјево ... позагадено и од хероин е ебате
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Абе како си напишал како дрогата да е кислород. Не се умира од марихуана, кокаин и штознам јас. Како не се умира? А советот ти е закон... Пробај ама еднаш (од еднаш педер не се станува). А после... (уште да напишеше јас ке ви продавам)

А остај ја настрана медицинската употреба на дрогите. Таа е ограничена и контролирана, со надзор на лекар-стручно медицинско лице (нели лекар ти вика ке земаш апче на секои 6 или 8 саати?) И најважно: СЕ КОРИСТИ КОГА ИМАШ МАКА, А НЕ КАПРИЦ!!!
 
Член од
11 февруари 2006
Мислења
1.744
Поени од реакции
0
Би можел да ти продавам .. Не ми е проблем .. Али не сум дилер .. Не сум ни бил .. Можам да ти најдам :wink: И како што кажав .. Не конзумирам никаква дрога ..

btw .. Како што ти кажал докторот .. Зимај си лекови ограничено .. Зимај и дрога ограничено .. Ако пиеш кафетин секој ден по 2-3 пати ќе станеш зависник од кафетин .. истото важи и за сите лекови т.е. дроги .. Не ви викам <b>ДРОГИРАЈТЕ СЕ'
 
Член од
10 февруари 2007
Мислења
647
Поени од реакции
28
Инсејн бравооо што си успеал да не станеш зависен од сите тие дроги.
Во многу реченици од твоите постови си во право само да си знаеш дека ако ти имаш толку цврст карактер па не си дозволуваш психичка зависност што е многу тешка не мора и не значи дека и другите се како и ти затоа слоу даун со твоите постови и пробај сфати што сакаат да кажат другите кои не ја имаат сфатено дрогата мноооооооогу погрешно
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
инсејн, по одредено време истата количина на психотропна супстанца кој редовно си ја конзумирал веќе нема да има ефект и ќе ти треба поголема количина за да го постигнеш истиот ефект, а акос е задржиш на една иста количина ефектот ќе станува се послаб и послаб единствено само ќе ја задоволуваш потребата на организмот за таа супстанца. Па на тој принцип се заснова и лекувањето со метадон.
Да знам дека ќе речеш дека јас не знам бидејќи не сум пробал, ама за разлика од тебе, каде што ти ја гледаш целата проблематика од субјективна гледан точка, јас ти ја претставува објективната страна на целата проблематика, бидејќи моите искази се засноваат на научни истражувања и испитувања. А ти од твојата субјективна гледан точка се наоѓаш во ситуација да изгледаш како ненормален човек кој тврди дека не е ненормлане само зошто другите се како него „нормални”. Треба многу разбирање и јасно ми е дека многу е тешко да си свесен што се случува во твојот мозок и неброните во него.
 

Marchence

In love with Ssss
Член од
17 мај 2007
Мислења
483
Поени од реакции
1
INSANE po tvoevo izlaganje ke izleze deka drogata ne samo sto ne estetna tuku e i korisna! da ne treba nasabajle namesto lazicka med site po malku droga da si zememe ( o happy days):nenene::nenene::nenene:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom