Дали "ДРОГАТА" е погрешно разбрана?

Член од
11 февруари 2006
Мислења
1.744
Поени од реакции
0
Marchence .. Ако си глупава зимај си насабајле наместо лажичка мед .. Јас не зимам никаква дрога .. А не ни планирам .. Пројдоа мојте најлуди години .. А сега искрено и не се осмелувам да си испробувам на свој организам ..

Bacilius gagous .. Многу добро сум запознаен (научно) што дрогата му прави на организмот .. Ама веќе кога гледаме од таа точка .. Види рентген снимка на пушач и непушач .. Ондак зошто пушат тутун ?? Кога веќе знаат што им се случува на белите дробови ..
За џабе не викам дека многу погрешно е сфатена дрогата ..

Кажав тоа што имав .. И веќе не планирам да дискутирам на темава .. Зошто ретки се кајганџиите што го попуштаат својот стаф .. можеме вака да си солиме памет со месеци .. додека не ја заклучат темава ..

За тие што не ме сфатиле .. Не сум наркоман .. Никогаш не сум бил .. Нема ни да бидам .. Само сум пробал ... Т.е. сум конзумирал .. (на времето)
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
457
Ау ау ау ко да ја слушам мајка ми да ми го тупи за џоинтот. Зависници? Да зависници има од хероин, од крек...од марихуана?!?? За последново би подразмислил повеќе пати дали се останува зависен....или тие што се прават зависни лично знам двајца се само деца со комплекси кои што сакаат да привлечат внимание. Бек ту д чејс.......Многу луѓе знаат и не се срамам да кажам 2години СЕКОЈДНЕВНО пушев марихуана, значи секој ден и што еве ме двве години немам ставено ништо од тоа. И табли(екстази) сум правел и што зависен сум?????Пореметен сум???? Нешто ми фали неможам да сврзам две три реченици во една......Морам секој ден да зимам одредена доза опојна дрога? Одговор може да дадам? Не, не ми треба дрога за да функционирам како што треба. Две години едноставно не ми се прави никаква нелегална супстанца, наречена дрога.
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Insane напиша:
Marchence .. Ако си глупава зимај си насабајле наместо лажичка мед .. Јас не зимам никаква дрога .. А не ни планирам .. Пројдоа мојте најлуди години .. А сега искрено и не се осмелувам да си испробувам на свој организам ..

Bacilius gagous .. Многу добро сум запознаен (научно) што дрогата му прави на организмот .. Ама веќе кога гледаме од таа точка .. Види рентген снимка на пушач и непушач .. Ондак зошто пушат тутун ?? Кога веќе знаат што им се случува на белите дробови ..
За џабе не викам дека многу погрешно е сфатена дрогата ..

Кажав тоа што имав .. И веќе не планирам да дискутирам на темава .. Зошто ретки се кајганџиите што го попуштаат својот стаф .. можеме вака да си солиме памет со месеци .. додека не ја заклучат темава ..

За тие што не ме сфатиле .. Не сум наркоман .. Никогаш не сум бил .. Нема ни да бидам .. Само сум пробал ... Т.е. сум конзумирал .. (на времето)
Инсејн прво прочитај на темата дали пушењето е навика или зависнот, каде со крајни маки се обидувава да им објаснам на пушачите дека никотинот е супстанца кој создава зависност многу побрзо од да речеме некои други супстанци кои се имаат многу јак психотрпоски ефект, и да и никотинот е дрога нормлано од неуробиолошка гледна точка.
Инаку називот Наркоман признавам дека е доста нвредлив термин кој и не е баш од секого исто дефиниран.

Точкест, Canabis sativa сеуште не е докажано дека создава зависност, па така и неможе да се тврди дека некој е зависен од Canabis sativa НО докажано е дека 10 % од човековот население има генетски предиспозиции да пори редовно внесување на активната психотропна супстанца од Canabis sativa односно тетрахидроканабинол или попознато како THC доведуува до непоправливи наштетувања на Хипокампусот, е сега дали сакаш да ризикуваш тоа е до тебе.
 
Член од
12 јуни 2007
Мислења
55
Поени од реакции
0
Да бидам искрен ама се слагам јас со Insane...
Не се станува зависен од еднаш ако се проба... Зависен се станува со тоа ако се преиде во навика и ако се зима во неограничена доза...
Не е како што мислат повеќето... "Нема никогаш да пробам бидејќи не сакам да станам наркоман"...
Еве ќе ви кажам и јас имам пробано 2-3 пати... Немам пробано којзнае што али ипак ДРОГА е и тоа... Имам пробано трава... Прв пат пробав кај еден другар на роденен, не викам не има некој си филинг... Али ако претераш ни филинг ке се види ни ништо, туку само едноставно ке ти се сврти и ќе си легнеш доле како мртовец...
Втор пат пробав не заради сто сум станал зависен од тоа, туку заради тоа што се опкладив во 3 кутии Rodeo :) и ја добив кладбата :)...
Третио пат беше неможам баш точно да се сетам али мислам дека исто така нешто беше забава... Тогаш пробав заради тоа што ЦЕЛО мое друштво беше собрано во крукче и вртеа по некое димче... Па си реков зошто да бидам поразличен од нив а да не пробам и јас... Но тоа друштво еве до ден денес уште си вртат од тоа незнам како да го наречам СР*ЊЕ... Али јас си останав паметен со свое ЈАС и си останав само на никотин и кофеин...

Со сето ова едноставно сакам да кажам дека од еднаш не се станува зависник...
 
Член од
10 февруари 2007
Мислења
647
Поени од реакции
28
RespecTed напиша:
Да бидам искрен ама се слагам јас со Insane...
Не се станува зависен од еднаш ако се проба... Зависен се станува со тоа ако се преиде во навика и ако се зима во неограничена доза...
Не е како што мислат повеќето... "Нема никогаш да пробам бидејќи не сакам да станам наркоман"...
Еве ќе ви кажам и јас имам пробано 2-3 пати... Немам пробано којзнае што али ипак ДРОГА е и тоа... Имам пробано трава... Прв пат пробав кај еден другар на роденен, не викам не има некој си филинг... Али ако претераш ни филинг ке се види ни ништо, туку само едноставно ке ти се сврти и ќе си легнеш доле како мртовец...
Втор пат пробав не заради сто сум станал зависен од тоа, туку заради тоа што се опкладив во 3 кутии Rodeo :) и ја добив кладбата :)...
Третио пат беше неможам баш точно да се сетам али мислам дека исто така нешто беше забава... Тогаш пробав заради тоа што ЦЕЛО мое друштво беше собрано во крукче и вртеа по некое димче... Па си реков зошто да бидам поразличен од нив а да не пробам и јас... Но тоа друштво еве до ден денес уште си вртат од тоа незнам како да го наречам СР*ЊЕ... Али јас си останав паметен со свое ЈАС и си останав само на никотин и кофеин...

Со сето ова едноставно сакам да кажам дека од еднаш не се станува зависник...
Доколку станува збор за марихуана секако дека нема да станеш зависен и од 10 пати туку остај тоа ако не знаеш за што дроги како се зборува подобро не се резили. Инсејн не кажуваше само за марихуаната туку и за други дроги:smir:
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.748
Поени од реакции
1.855
Никој не кажа дека од еднаш се станува зависник. Работата е што на повеќето тој еден пат им е интересен, па продолжуваат, па одат на појако кога ќе им биде веќе досадна и без ефект марихуаната.
И да, до кога планирате да споредувате било каква дрога и цигари?
Кога веќе споредувате, ајде кажете што ефект има цигарата врз човекот, а што и најслабата дрога. Настрана штетното влијание што го има и самиот воздух кој го дишиме ... ефектите споделете ги со мене, затоа што јас неможам да ги распознаам ... цигари пушам, но ете никогаш не сум почувствувала некоја разлика во моето однесување после испушена цигара, две, три или милион.
Нема врска зависноста, дрогата ги менува луѓето!
Уствари, ако не е така, зошто впрочем некој би ја земал? Не терајте инает и пропаганди некои глупави дека не е штетна и дека неможе да заврши како што најчесто завршува, со крајно лоши последици ... мислете два пати пред да пишете било каква слична глупост.
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
457
Дивајн се сеќаваш на првиот дим вовлечен од цигара? Или на првото пиво испиено во животот, или водката прва? Како ти беше сигурно не како сега...Епа исто е првиот пат со џоинтотќе ти биде вака онака, може и вториот и третиот. Старо добро правило прв пат боли втор пат е така така али после ттрет пат бараш уште:)(ова е правило за нешто друго ама скоро се е поврзано). Така е скоро со се, првиот пат е најтежок а после тоа станува навика. Мене искрено после 2риот месец пушење „трева„ ми беше сеедно
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.748
Поени од реакции
1.855
точкест напиша:
Дивајн се сеќаваш на првиот дим вовлечен од цигара? Или на првото пиво испиено во животот, или водката прва? Како ти беше сигурно не како сега...Епа исто е првиот пат со џоинтотќе ти биде вака онака, може и вториот и третиот. Старо добро правило прв пат боли втор пат е така така али после ттрет пат бараш уште:)(ова е правило за нешто друго ама скоро се е поврзано). Така е скоро со се, првиот пат е најтежок а после тоа станува навика. Мене искрено после 2риот месец пушење „трева„ ми беше сеедно
Ова не е одговор на моето прашање ... кажи ми ги сличните ефекти кои ги предизвикува било која дрога (нека биде тоа што си пробал) и цигарите ...
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
457
Главоболка рано посабајле.....исто како на почетокот со цигарите....мачнини исти како од никотинот.
 
Член од
11 февруари 2006
Мислења
1.744
Поени од реакции
0
Даница .. Убаво ти кажа .. првата испушена цигара .. и првиот испушен џоинт .. сличен ефект .. :wink:
 
Член од
12 јуни 2007
Мислења
55
Поени од реакции
0
Епа еве јас бидејки пушам само цигари можам да ти ги кажам ефектите што јас ги почуствував...
1. Кондиција... НИКАКО...
2. После мал замор полн сум со шлајм...
3. Кога ке настинам мн потешко дишам...
4. Исто така после мал замор срцето мн забрзано ми цука...
И усте мн последици :nesum:
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.748
Поени од реакции
1.855
RespecTed напиша:
Епа еве јас бидејки пушам само цигари можам да ти ги кажам ефектите што јас ги почуствував...
1. Кондиција... НИКАКО...
2. После мал замор полн сум со шлајм...
3. Кога ке настинам мн потешко дишам...
4. Исто така после мал замор срцето мн забрзано ми цука...
И усте мн последици :nesum:
Добро, а нека ми каже сега Инсејн дали се тоа истите ефекти и од пушење трева. И да ми каже какви се ефектите веднаш после пушење, значи не другиот ден или после година дена ... дали човек не се менува од дејството на дрогата, што не е случај и со цигарите?
 
Член од
12 јуни 2007
Мислења
55
Поени од реакции
0
Епа јас до сега имам пробано 3 пати трава...
И до сега од тоа немам осетено никакви последици...
Али еве Insane (наркоманцето мое :)) по искусен е и може да казе повеќе за тоа...
Па чекаме одговор...
 
Член од
11 февруари 2006
Мислења
1.744
Поени од реакции
0
Даница .. Нормален дечко сум .. Нормално размислувам .. Нормален живот живеам .. што можат да го потврдат сите што ме знаат убаво ..
И јас ги имам истите последици како и RespecTed .. Само тоа не ми е од марихуана .. од цигарите .. од марихуаната што сум ја пушел повеќе од 2 години секој 2 ден немам никаква последица .. а кога ја пушев .. значи во рок од тие 2 години .. исти се последиците како и сега со цигариве .. само тогаш мислам дека чуствував поголема замореност .. ако сега истрчам 1000 метри .. тогаш 800 ..
Ништо страшно .. До сега знам само еден другар што е зависен од марихуана .. А другите се само влезени во филм ...
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.748
Поени од реакции
1.855
RespecTed напиша:
Епа јас до сега имам пробано 3 пати трава...
И до сега од тоа немам осетено никакви последици...
Али еве Insane (наркоманцето мое :)) по искусен е и може да казе повеќе за тоа...
Па чекаме одговор...
Не чувствуваше ништо после неколку дима марихуана?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom