Говорете македонски!

Член од
7 септември 2016
Мислења
5.306
Поени од реакции
7.100
Кајг,
знаеш многу ми се бендисва сите дијалекти и то е богаство на еден јазик, инаку дали знаеш дека лексичкиот фонд е најсуштествениот показател за битот и карактерот на нашата материјална и духовна култура и за нашиот однос кон нив? ...промената од руралниот кон урбаниот начин на живеење доведува до промени во повеќе семантички сфери во именувањето на покуќнината и сè што е врзано со домувањето, на облеката, на храната?
...старите термини ја потврдува врската со историската и социјалната средина, односно верноста кон народната култура, во таа смисла во речникот на македонскиот јазик своето место го наоѓаат лексемите од областа на материјалната култура на пример во врска со облеката :
ice_screenshot_20200326-152722.jpg
каде ракавица и нараквица преставува дел од облека...итн, кој не верва нека си го прошири хоризонто читајќи и друго, а не само стерилно македонски гугл речник, еве без обрска Кајг, без да ми речеш фала едноставно во интерес на сите нас да живееме во љубов и разбирање!
 
Последно уредено:

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
28.590
Поени од реакции
35.411
Абе ја неам нишо против секој кој сака, како сака да си ги вика зборовите. Вие таму у Битола викајте шо сакате како сакате.
Работата е што кога зборите со нормални луѓе, нема да ве разберат.
 

мкд владе

Гостин
Член од
21 ноември 2009
Мислења
11.249
Поени од реакции
7.396
Абе ја неам нишо против секој кој сака, како сака да си ги вика зборовите. Вие таму у Битола викајте шо сакате како сакате.
Работата е што кога зборите со нормални луѓе, нема да ве разберат.
Toa skopskata povrakjanica od dijalekt go narekuvas normalen govor na normalni ljuge? I vikas nema da ne razberes? Pa ko si begal od casovi po literaturen normalno deka nema da ne razberes.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
24.128
Поени од реакции
35.091
Сум бил и во Скопје и во нескопје, нема некоја разлика.

Пардон, сум бил у Скопје.
 

Паланчански

ГрЕбач
Член од
12 јануари 2008
Мислења
1.784
Поени од реакции
2.078
Mi gi potekovte madinja so toa sto ne bilo narakvici tuku rakavici. I nie od bitolskiot region vi gi citame i desifrirame komentarite na toa skopskiot dijalekt, mozocnite vijugi ke mi se ispravat dodega go sfatam nekoj od latinska makedonija sto saka da kazi pa ne krevame uzbuni.
I patem receno toa sto za vas e narakvica tuka e belegzija.
Znaci @Miss Paranoia ajde da povtorime. Narakvica i rakavica ti e isti kur drugo pakovanje i i dvete se tocni taka da ne go tupi bez potreba.
Кога јас учев, литературно беше нараквица. Како е сега, не знам.
 

мкд владе

Гостин
Член од
21 ноември 2009
Мислења
11.249
Поени од реакции
7.396
Кога јас учев, литературно беше нараквица. Како е сега, не знам.
Pa narakvica normalno, ama ete skopjanite ne razbirale, citam se bunat nesto, ni drzat lekcii po pravilno zboruvanje.
Сум бил и во Скопје и во нескопје, нема некоја разлика.

Пардон, сум бил у Скопје.
A se ljuljase na ljujaska ? Te butkase nekoj?
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
28.590
Поени од реакции
35.411
Пардон, сум бил у Скопје.
Морам да признам дека се осеќа напредок кај тебе. Тебе може и ќе те примиме да живееш овде.
Само прекини наруквица да викаш коа мислиш на ракавица.
 

Natan 3.0

Bitch Божји
Член од
17 февруари 2019
Мислења
833
Поени од реакции
2.463
Да умрев денес немаше да знам дека нараквица и ракавица се исто, нас не' лажеа дека првово означува белегзија.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
5.306
Поени од реакции
7.100
Да умрев денес немаше да знам дека нараквица и ракавица се исто, нас не' лажеа дека првово означува белегзија.
... кажи ми што значи зборот „ бутка“ ете се применува често :D
 

Natan 3.0

Bitch Божји
Член од
17 февруари 2019
Мислења
833
Поени од реакции
2.463
... кажи ми што значи зборот „ бутка“ ете се применува често :D
Немам поим, најискрено. Можеби треба да се отвори една тема и за дијалектизми и архаизми, тие се богатство на нашиов јазик.
 
На врв Bottom