Говорете македонски!

Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Кајг,
знаеш многу ми се бендисва сите дијалекти и то е богаство на еден јазик, инаку дали знаеш дека лексичкиот фонд е најсуштествениот показател за битот и карактерот на нашата материјална и духовна култура и за нашиот однос кон нив? ...промената од руралниот кон урбаниот начин на живеење доведува до промени во повеќе семантички сфери во именувањето на покуќнината и сè што е врзано со домувањето, на облеката, на храната?
...старите термини ја потврдува врската со историската и социјалната средина, односно верноста кон народната култура, во таа смисла во речникот на македонскиот јазик своето место го наоѓаат лексемите од областа на материјалната култура на пример во врска со облеката :
ice_screenshot_20200326-152722.jpg
каде ракавица и нараквица преставува дел од облека...итн, кој не верва нека си го прошири хоризонто читајќи и друго, а не само стерилно македонски гугл речник, еве без обрска Кајг, без да ми речеш фала едноставно во интерес на сите нас да живееме во љубов и разбирање!
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.273
Абе ја неам нишо против секој кој сака, како сака да си ги вика зборовите. Вие таму у Битола викајте шо сакате како сакате.
Работата е што кога зборите со нормални луѓе, нема да ве разберат.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.310
Поени од реакции
57.752
Каде живеат нормалните луѓе? :cautious:
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.697
Поени од реакции
20.952
Абе ја неам нишо против секој кој сака, како сака да си ги вика зборовите. Вие таму у Битола викајте шо сакате како сакате.
Работата е што кога зборите со нормални луѓе, нема да ве разберат.
Toa skopskata povrakjanica od dijalekt go narekuvas normalen govor na normalni ljuge? I vikas nema da ne razberes? Pa ko si begal od casovi po literaturen normalno deka nema da ne razberes.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.310
Поени од реакции
57.752
Сум бил и во Скопје и во нескопје, нема некоја разлика.

Пардон, сум бил у Скопје.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Mi gi potekovte madinja so toa sto ne bilo narakvici tuku rakavici. I nie od bitolskiot region vi gi citame i desifrirame komentarite na toa skopskiot dijalekt, mozocnite vijugi ke mi se ispravat dodega go sfatam nekoj od latinska makedonija sto saka da kazi pa ne krevame uzbuni.
I patem receno toa sto za vas e narakvica tuka e belegzija.
Znaci @Miss Paranoia ajde da povtorime. Narakvica i rakavica ti e isti kur drugo pakovanje i i dvete se tocni taka da ne go tupi bez potreba.
Кога јас учев, литературно беше нараквица. Како е сега, не знам.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.697
Поени од реакции
20.952
Кога јас учев, литературно беше нараквица. Како е сега, не знам.
Pa narakvica normalno, ama ete skopjanite ne razbirale, citam se bunat nesto, ni drzat lekcii po pravilno zboruvanje.
Сум бил и во Скопје и во нескопје, нема некоја разлика.

Пардон, сум бил у Скопје.
A se ljuljase na ljujaska ? Te butkase nekoj?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.273
Пардон, сум бил у Скопје.
Морам да признам дека се осеќа напредок кај тебе. Тебе може и ќе те примиме да живееш овде.
Само прекини наруквица да викаш коа мислиш на ракавица.
 

Natan 3.0

Bitch Божји
Член од
17 февруари 2019
Мислења
1.598
Поени од реакции
5.064
Да умрев денес немаше да знам дека нараквица и ракавица се исто, нас не' лажеа дека првово означува белегзија.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Да умрев денес немаше да знам дека нараквица и ракавица се исто, нас не' лажеа дека првово означува белегзија.
... кажи ми што значи зборот „ бутка“ ете се применува често :D
 

Natan 3.0

Bitch Божји
Член од
17 февруари 2019
Мислења
1.598
Поени од реакции
5.064
... кажи ми што значи зборот „ бутка“ ете се применува често :D
Немам поим, најискрено. Можеби треба да се отвори една тема и за дијалектизми и архаизми, тие се богатство на нашиов јазик.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom