Говорете македонски!

Дискусија во форумот 'Уметност, литература, јазик' започната од Zlatikevichius, 27 септември 2014.

 1. ShakaZulu

  ShakaZulu " Тој Сум Бре "

  Член од:
  29 јули 2008
  Мислења:
  2.915
  Допаѓања:
  3.037
  Правописно и двете со точни и литературни е сега најдобро би било зависно од контекстот да се употребуваат. Пази ситуација: уметничката (име презиме) отвори изложва во уметничката галерија ...

  На фб во „пуздер“ групата најдов 14 дискусии на темава, секаде решението за женските професии зависно од ситуација се на -ка или -ица зависно од здравата логика на контекстот.
   
  На Zlatikevichius му/ѝ се допаѓа ова.
 2. deli

  deli Гостин

  Незнам али многу чудно и нелогично е користење на -ица на други зборови ако се адаптира.
  Професор-ица,наставн-ица.....еве за магар-ица е ок али другиве зборови смешно звучат.
  Исто во женски род множина неможе да се користи...или пак може на пр. професор-ици али колку е тоа литературно....
   
 3. redfogv

  redfogv Царица

  Член од:
  10 мај 2017
  Мислења:
  1.382
  Допаѓања:
  665
  Професорка и наставничка се смета за правилно.
   
 4. PewDiePie

  PewDiePie Гостин

  А даскал ?
   
 5. ShakaZulu

  ShakaZulu " Тој Сум Бре "

  Член од:
  29 јули 2008
  Мислења:
  2.915
  Допаѓања:
  3.037
  Сѐ е правилно ако е логично.
  --- Споено дупло мислење, 23 јануари 2018 ---
  архаизам/дијалект

  Не е за во службен документ, медиум и слично што потпаѓа под закон за употреба на литературен јазик.
   
  На redfogv му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Gladiatorized

  Gladiatorized

  Член од:
  11 ноември 2015
  Мислења:
  226
  Допаѓања:
  49
  Во македонскиот јазик постојат (оправдани) исклучоци во поглед на тоа. На пример, некој збор кој завршува со „а“, односно се пишува и изговара во еднина, а е во женски род, тогаш за тој збор е предвиден исклучок со буквата „и“ за множина (на пример, зборот дигалка се пишува и изговара во еднина со женски род, а постои негов исклучок доколку се пишува и изговара во множина со замена на последната буква со „и“ - дигалки) итн. Секако, постојат и бројни други примери за вакви исклучоци, но во моментов само на ова ми текна.
   
 7. Mister No

  Mister No

  Член од:
  5 ноември 2012
  Мислења:
  1.646
  Допаѓања:
  3.572
  Дали “ кисела вода“ и “кисело млеко“ формираат акцентски целости и каде точно паѓа акцентот ?
   
 8. Zlatikevichius

  Zlatikevichius Human... or at least - trying to be

  Член од:
  17 октомври 2011
  Мислења:
  6.327
  Допаѓања:
  12.912
  Да. Киселá вода и киселó млеко.
   
  На Mister No му/ѝ се допаѓа ова.
 9. ShakaZulu

  ShakaZulu " Тој Сум Бре "

  Член од:
  29 јули 2008
  Мислења:
  2.915
  Допаѓања:
  3.037
  Само што кисела вода и Кисела Вода не е исто :)
   
 10. Mister No

  Mister No

  Член од:
  5 ноември 2012
  Мислења:
  1.646
  Допаѓања:
  3.572
  Не можев да го најдам примерот во граматиката.
  Дали тогаш и “солена вода“ исто прави акцентска целост ?
   
 11. Zlatikevichius

  Zlatikevichius Human... or at least - trying to be

  Член од:
  17 октомври 2011
  Мислења:
  6.327
  Допаѓања:
  12.912
  Во правописот нема таков пример, но примерот за кисела вода е со објаснување: лексикализирани изрази кои означуваат еден поим. Е сега: Е сега, солена вода може да означува еден поим, но и не мора, па така, не сум сигурен за ова. Но, ете, јас потекнувам од место каде има извор на солена вода, и во тоа место изворот, сосем нормално, го именуваат со акцентска целост: соленá вода.
   
 12. GG-BG

  GG-BG

  Член од:
  4 октомври 2017
  Мислења:
  94
  Допаѓања:
  79
  ЗБОГУМ???
  Старословенски - Со богом идете! Скратено - Сбогом!!
  со-работка, со-брание, со-дружение - здружение?????
   
 13. Beric Dondarrion

  Beric Dondarrion Lord of Blackhaven

  Член од:
  14 август 2006
  Мислења:
  23.949
  Допаѓања:
  28.441
  Ова можда не е за тука прашање, али ако некој знае, нека каже.
  Примеров:
  "Ако, пак, реченицата нема некаква врска со сликата..."

  (Прашањето ми е, каде треба, а каде не запирка, на почетокот од примерот)
   
 14. Zlatikevichius

  Zlatikevichius Human... or at least - trying to be

  Член од:
  17 октомври 2011
  Мислења:
  6.327
  Допаѓања:
  12.912
  Леле, ова запиркиве и мене ми биле убиствени, од секогаш. Но мислам дека во случајов може да има 3 варијанти и секоја од нив би била правописно точна, само со нијанси во значењето:

  1. Ако пак реченицата... - без воопшто да има запирка, за некако најнеутрален исказ
  2. Ако пак, реченицата... - значењето би било приближно исто со горното, само ова би го употребил ако е подолга реченицата
  3. Ако, пак, реченицата... - тука "пак" е апозиција, и се потенцира нешто што веќе е посочено.

  Не знам, може лупам глупости, ако има некој поупатен нека ме исправи.
   
  На Beric Dondarrion му/ѝ се допаѓа ова.
 15. GG-BG

  GG-BG

  Член од:
  4 октомври 2017
  Мислења:
  94
  Допаѓања:
  79
  "Ке те казнам, ако пак реченицата нема некаква врска со сликата..."
  После "ако" нема запирка во повествувателна реч.

  Реченица може да започне со "ако" само во диалог, песна, стих...
   

Сподели преку: