Глодари (општи дискусии)

KIFFLA

не ме викај друже
Член од
5 ноември 2008
Мислења
548
Поени од реакции
180
Te molam sto pobrzo najdi nekoj da go dades ili odnesi go vo bilo koj pet shop kaj sto se prodavaat prasinja,zosto za tebe takvo nesto ne e! Bilo koj podobro bi go cuval od tebe,sigurna sum vo toa!
Бев у пет шоповите и никој не го сака бидејќи никој не купувал големи морски прасиња,а за давање никој не ми го сака.А ја обожавам животни ама ова не е животно тоа е гљушац и апсулутно ништо не прави да ми го задржи вниманието и желбата да го чувам.
 

Вампирката

Well, I tried to say there's nothing wrong with me
Член од
20 мај 2006
Мислења
3.819
Поени од реакции
95
Бев у пет шоповите и никој не го сака бидејќи никој не купувал големи морски прасиња,а за давање никој не ми го сака.А ја обожавам животни ама ова не е животно тоа е гљушац и апсулутно ништо не прави да ми го задржи вниманието и желбата да го чувам.
Има еден пет шоп кај мене и ако сакаш ќе прашам да го земат :)
зашто јас им ја купив женката последна и немаат... ќе поминам деновиве и ќе прашам па ќе ти пишам. До тогаш чувај го:smir:
 

Фокси

Talk nerdy to me
Член од
11 октомври 2007
Мислења
2.358
Поени од реакции
1.390
Брачеда ми имаше порано морско прасе и ми го носеше некогаш дома да го чувам.
Интересно животинче е,многу е мило.Зафркнато е шо требит многу да му ја менвиш пелевинана кај шо живејт зш инаку ќе смрдит.
Инаку ова најмногу јадеше лушпи од крастајци и јаболка:pipi:
 
А

Ајсшутер

Гостин
И сега да му давам вода или доволно му е водата од храната ?
Инаку вчера земав мало е уште 350 денари и јаде како улаво и ептен се плаши :)

 
Член од
30 април 2009
Мислења
795
Поени од реакции
91
Па давај му па ако му се пие ќе пие ако не не и тоа си знае кога е жедно нели? :)
 

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.234
Поени од реакции
148
Земи од тие специјалните за пиење, немој од некој сад да му даваш :)
И ако му даваш свежа храна често, нема потреба од вода многу.
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
6.775
Поени од реакции
314
Земи од тие специјалните за пиење, немој од некој сад да му даваш :)
И ако му даваш свежа храна често, нема потреба од вода многу.
Ништо нема да му стане ако е од сад доколку редовно ја менува. Исто како и кај зајчињата. Само похигиенски е од вакво.
 

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.234
Поени од реакции
148
Да де, не реков дека садот е симптом за смрт, само реков похигиенски и подобро за употреба се тие специјалните.
 
G

GoddessOfRock

Гостин
Ептен ми се слатки. Малечки ко глувче( само помило). Би сакала да чувам ..
 

igor108367

Dark Lord Sauron
Член од
25 јануари 2009
Мислења
2.516
Поени од реакции
113
Јас кога го чував мојот штетник дома го чував we free дносно беше пуштен цело време. Отворен аквариум имаше. Ај што сереше кај ќе стигнеше тоа чистев. Ама еден ден видов направил дупка на вратата накај кујната. Сакал да се пробие и во таа соба оти таму не му беше дозволено да оди.
 

Тошо Малерот

Фудбалер
Член од
12 април 2009
Мислења
79
Поени од реакции
3
Да прашам...има некоја разлика помеѓу морско прасе и хрчак ? :)
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
6.775
Поени од реакции
314
Да прашам...има некоја разлика помеѓу морско прасе и хрчак ? :)
Да...
Единствено хрчакот од сите домашни живуљки живее од инстинкт и никогаш нема да почувствуваш љубов од него. Океј, и рибите. :)
 

Вампирката

Well, I tried to say there's nothing wrong with me
Член од
20 мај 2006
Мислења
3.819
Поени од реакции
95
Јас имам две морски прасиња и два хрчака и има многу разлика помеѓу нив... Морското прасе е многу помило и сака да се гали и се, а хрчаков каса ако го разбудиш, спие и толку од него.... И разликата е во големината...толку
 
А

Ајсшутер

Гостин
Моево прасе напреднува малку здебелено е за 20-тина денови што го чувам, инаку му давам храна 3-4 пати во денот по малку најчесто му давам лушпи од краставици највеќе ги јаде .. кога ќе му дадам со краставица нејке, исто така и вода понекогаш ќе му ставам во нешто помало и не пие вода ептен малце ќе ја допре само и толку .. инаку претерано сака да го чешкаш, дури цифка кога е само :)
 
Z

Zona Pelucida

Гостин
Колку грешки прочитав,никако не смее на прасе да се дава зелка,компир или патлиџан со семки у него,овошје во умерена граница бидејќи содржи шеќер и може да влијае на дигестивниот тракт а и на забите,може само 1 до 2 пати неделно некое јаболко,слива,праска,вода мора да пие,јас имам купено од тие тубите како со цуцла да зема вода,исто така можат и да се бањаат ако засмрдат,меѓутоа од бања одма у крпа,и да не се пушти додека целосно не се исуши,бидејќи се нежни и можат да настинат.А живеат негде од 5 до 8 години,и пилевина мора да се мења барем еднаш неделно,и марула обавезно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom