Глодари (општи дискусии)

Член од
12 септември 2007
Мислења
502
Поени од реакции
4
закон се имав порано едно ама ми црна за една недела кутрото,се прејаде
јадат се и сешто ама и ќењаат ко луди
 

Filip89

Македоникус
Член од
1 март 2007
Мислења
528
Поени од реакции
4
Ке го праам свиња штом све јаде..Баш би сакал да чувам вакво нешто
 
Член од
17 јануари 2008
Мислења
1.107
Поени од реакции
150
хехехе супер се и јас сакам да си земам едно хухух,па усте една зенка и да направам цела фамилија прасиња :music3:
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.719
Поени од реакции
9.829
:je:морско прасе закон се најинтересни животинки
 
Член од
19 ноември 2008
Мислења
1
Поени од реакции
0
jas imam morsko prase, ova mi e vtoro. prvoto jadese se i na kraj umre od mushmula. ozbilna sum en se zaebavam, go fati nekoja besna dijarea i kutroto umre od premnogu gubenje tecnosti taka da VO NIKOJ SLUCAJ NE DAVAJTE MUSHMULA NA MORSKO PRASE.
vtorovo e seuste zivo, ima 2 ipol godini. spored moeto iskustvo so prasinjata znam deka pijat voda ama samo ako gi naucis od mali, moze da se banjaat ama treba da se pazi na glavata. ako praseto odbiva voda treba da se hrani so zelencuk sto sodrzi mn voda (krastavica, domat....) i preporaclivo e sekoj den barem ednas da se dava morkov za da im bide varenjeto dobro i da ne dobijat zapek :)
nekoj pogore prasuvase dali e tesko da se cuvaat. spored mene ne e tesko, sis edat vo kafez, mn se soncinja, civkaat na zvuk od kesa ili pri otvaranje na frizider i sl.
moeto prvo prase po cel den se setase po stan a za spienje odese vo kafez. koga nekoj ke go viknese po ime doagase i zastanuvase na dve noze i cekase da go zemes a koga ke se otvorese frizider doagase i pocnuvase da go dushka toa sto saka da go jade :D ova vtorovo e diftar i grize kabli pa zatoa pod kazna nema setanje :)

se nadevam deka pomognav :)
 

Вештица

love&reason
Член од
2 јануари 2009
Мислења
1.524
Поени од реакции
856
јас едно време многу сакав да чувам. Ама кога ми кажаа дека треба секој ден да се чисти цел кафез (многу поубаво во кафез да ги чуваш, да има малку струење воздух) и пак ти смрди. И плус така поголемичок кафез бараат пошо требало да се движат и подобро било две да се чуваат ама од исти пол да не правиш фарма после.
Ете толку се научив за нив од што сакав да чувам, ама на нет не ти кажуваат дека смрди пустото, тоа кога ќе го купиш дознаваш :toe:
 
Z

Zona Pelucida

Гостин
Прасенца има во сите пет-шопови,во буњаковец има едно 3-4 продавнички во една мора да има.А за да чуваш прасенце потребно е голема грижа,бидејќи се многу нежни и подложни на заболување.Јас чував,нека му е лесна земјата,ми умре од промаја,т.е. хипотермија,а и нешто ветеринариве не се многу загрижени за прасиња,така да чекај ме за десетина години,(да заокружам на помала цифра),да завршам, и ќе имаш здраво прасенце:helou:
 

-IVANA-

Lady Marmalade
Член од
26 август 2008
Мислења
278
Поени од реакции
1
I jas imam edno vakvo dusi4e! Ima godina i 5 meseci kafeavo so belo i lici na panker4e-stvarno e mnogu slatko! Za odrzuvanje mi e lesno zosto ima ogromen kafez na dva sprata i mu go cistam najmalku tripati vo mesecot,zosto na gorniot sprat samo si spie i si igra, a dolniot mu e za jadenje i odenje vo toalet i toj del obicno e poprljav od drugiot!
Jade bukvalno se sto e zelencuk i ovosje,a obozava krastavica!
Koga e toplo go pustam nadvor malce vo dvorot da si prosetka (kako kosalka za treva mi e) i taka! Im preporacuvam na site onie koi imaat moznost da si zemat edno vakvo doma zosto stvarno se prekrasni!:helou:
 

KIFFLA

не ме викај друже
Член од
5 ноември 2008
Мислења
548
Поени од реакции
180
Ја чувам морско говно по досадно нешто не сум видел,само лежи јаде спие и цифка.Ме тераат да му менувам пилевина да му купам храна ако го фатам некој ден па да го шутнам низ врата.Прееска го пуштам и ми се исра на тепих бе и ми кидна под кревет,ах крв му ебам раце да му се исушат на тој со го донесе,Дај да му го дадам на некој нека се носи со се него.
 

-IVANA-

Lady Marmalade
Член од
26 август 2008
Мислења
278
Поени од реакции
1
Te molam sto pobrzo najdi nekoj da go dades ili odnesi go vo bilo koj pet shop kaj sto se prodavaat prasinja,zosto za tebe takvo nesto ne e! Bilo koj podobro bi go cuval od tebe,sigurna sum vo toa!
 

devojka111

i'm real
Член од
28 декември 2008
Мислења
1.937
Поени од реакции
148
хеех не сум чувала вакво нешто ама слатко изгледаат, посебно тие чисто белите:pipi:
а знае ли некој колку чинат по пет шоповите?
 

-IVANA-

Lady Marmalade
Член од
26 август 2008
Мислења
278
Поени од реакции
1
Od 350-500 denari, ima kaj grcka ambasada tri peshopovi i vo bolo koj otide ima mislam deka! :smir:
 

devojka111

i'm real
Член од
28 декември 2008
Мислења
1.937
Поени од реакции
148
Od 350-500 denari, ima kaj grcka ambasada tri peshopovi i vo bolo koj otide ima mislam deka! :smir:
па не биле многу скапи. јас очекував дека ќе бидат некаде над 1000 ден
ај ќе размислам дали да си земам морско прасенце или маченце:pipi:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom