Глодари (општи дискусии)

AL.

Член од
22 јануари 2009
Мислења
12.607
Поени од реакции
5.014
здраво скам да прашам колку пари е пилевината и со едно пакетче пилевина колку време можам да ја користам. и дали наместо пилевина можам да користам обично сено[DOUBLEPOST=1436279012][/DOUBLEPOST]здраво скам да прашам колку пари е пилевината и со едно пакетче пилевина колку време можам да ја користам. и дали наместо пилевина можам да користам обично сено
100-150 denari.
Okolu 2 meseca.
 
Член од
3 јули 2015
Мислења
3
Поени од реакции
1
да прашам во кочани освен пет шоп кики има ли друг пет шоп.[DOUBLEPOST=1436352905][/DOUBLEPOST]Дали морските прасиња мирисаат многу и дали се тешки за одгледување бидејки сум во план да купам морско прасе и колку пати во годината можат да родат и по колку можат да родат
 
Член од
22 ноември 2015
Мислења
10
Поени од реакции
8
Да прашам информативно,негде низ Скопјево продаваат лабораториски глувчиња??? :)
 
Член од
18 декември 2015
Мислења
12
Поени од реакции
0
Здраво на сите!
Дали некој/а има искуство од чување зајаче (оние мали зајачиња што не растат многу) и конкретно, дали можам да го чувам заедно со хрчак во аквариум. Хрчачето скоро по цел ден си спие, а за јадење е дупка без дно :D Па сакам да земам зајаче да го размрда малку, пошо ако земам хрчак, се тепаат до смрт:(
Совет, искуство?
 

Papillon.Papi

Terrierist
Член од
15 јануари 2014
Мислења
764
Поени од реакции
789
Здраво на сите!
Дали некој/а има искуство од чување зајаче (оние мали зајачиња што не растат многу) и конкретно, дали можам да го чувам заедно со хрчак во аквариум. Хрчачето скоро по цел ден си спие, а за јадење е дупка без дно :D Па сакам да земам зајаче да го размрда малку, пошо ако земам хрчак, се тепаат до смрт:(
Совет, искуство?
Хрчaците спијaт преку ден, aктивни се преку нoќ...
 
Член од
10 октомври 2016
Мислења
4
Поени од реакции
0
hm od koj pet shopovi mozi dase kupat ververicki? (y):zloo: i dali vo prilep nekoj ako znae da prodava nekoj ververici? :unsure:(n):oleee:[DOUBLEPOST=1476062023][/DOUBLEPOST]:nesumjas::vrtioci::zloo:
 
Последно уредено:
K

Kacar

Гостин
Среќен сум дека ваква вест ќе споделам со вас, истовремено и фасцинантна.
Брат ми во 2010 декември беше на апсолвентска ескурзија и од Швајцарија си шверцаше Сириски хрчак. Верувале или не, хрчакот уште е жив. И тоа на таа тема ни текна денес, кога му бев на гости и случајно падна она ,,Абе бато, колку време го имаш хрчакот? Некако ми се чини долго или друг купи ти?? „
Ми одговори дека тој е истиот, Мицо се вика. Па некако чудно ми падна дека хрчак толку многу да живее. Се фрлив да барам на форуми по енциклопедии и најдов дека најдолго што живеал хрчак било 4.5 години според Гинисовите рекорди. Имало обиди за да се верификува некој хрчак што живеел 7 години но било чиста измама.
Контактирав и експерти за глодари и просто се фасцинирани но и не многу изненадени поради фактот дека брат ми се грижи за глушецов како негово дете. Мењање пилевина на секои 5 дена, секој ден свежа вода, храна , во водата витамини и минерали, витамини и во храната, морковот и јаболката неизоставен дел , зелката малце помалку, вртењето на тркало обавезно и трлањето низ соба. Сега е нормално тромав, само седи и шета низ кафез повеќе спие. Околу очите му се испаѓани влакната, тестисите му се набабрени и се ко овисната кожа, забите му се испоизгодани и темно жолти( па затоа брат ми му пасира), нанекои места влакната се поретки поизбледени , има перде на едното окце итн сите симптоми на длабока старост!
Е сега, се договараме нешто да ги контактираме тие од Гинис да дојдат и да извршат увид, има брат ми само еден документ кој покажува кога и од каде од Швајцарија е купен, со потпис и со гаранција месец дена дека ако се разболи ке му го заменат исто и ако умре итн. Исто така го има описот на глувчето и од кој вид е. Но не знам дали како базно реевантен ќе го земат тој лист , ќе треба да вршат истрага ќе му го измалтретираат гувчето итн. Што би предложиле вие да направиме ?
 
Член од
4 април 2017
Мислења
1
Поени од реакции
0
Каде можам да најдам морско прасе и кафез ? Нешто поевтино комплет со храна, поилка..
 
Член од
10 мај 2010
Мислења
424
Поени од реакции
189
Decki ne znam kaj da Pisam,gore na potkrovje veke podolg period ima kuna,tropa,lumpuva ,izmet I Dr.so da I praam kako da da izbrkam

Sent from my HTC U Play using Tapatalk
 
На врв Bottom