Глодари (општи дискусии)

AL.

Член од
22 јануари 2009
Мислења
12.610
Поени од реакции
5.016
здраво скам да прашам колку пари е пилевината и со едно пакетче пилевина колку време можам да ја користам. и дали наместо пилевина можам да користам обично сено[DOUBLEPOST=1436279012][/DOUBLEPOST]здраво скам да прашам колку пари е пилевината и со едно пакетче пилевина колку време можам да ја користам. и дали наместо пилевина можам да користам обично сено
100-150 denari.
Okolu 2 meseca.
 
Член од
3 јули 2015
Мислења
3
Поени од реакции
1
да прашам во кочани освен пет шоп кики има ли друг пет шоп.[DOUBLEPOST=1436352905][/DOUBLEPOST]Дали морските прасиња мирисаат многу и дали се тешки за одгледување бидејки сум во план да купам морско прасе и колку пати во годината можат да родат и по колку можат да родат
 
Член од
22 ноември 2015
Мислења
15
Поени од реакции
8
Да прашам информативно,негде низ Скопјево продаваат лабораториски глувчиња??? :)
 
Член од
18 декември 2015
Мислења
12
Поени од реакции
0
Здраво на сите!
Дали некој/а има искуство од чување зајаче (оние мали зајачиња што не растат многу) и конкретно, дали можам да го чувам заедно со хрчак во аквариум. Хрчачето скоро по цел ден си спие, а за јадење е дупка без дно :D Па сакам да земам зајаче да го размрда малку, пошо ако земам хрчак, се тепаат до смрт:(
Совет, искуство?
 

Papillon.Papi

Terrierist
Член од
15 јануари 2014
Мислења
764
Поени од реакции
795
Здраво на сите!
Дали некој/а има искуство од чување зајаче (оние мали зајачиња што не растат многу) и конкретно, дали можам да го чувам заедно со хрчак во аквариум. Хрчачето скоро по цел ден си спие, а за јадење е дупка без дно :D Па сакам да земам зајаче да го размрда малку, пошо ако земам хрчак, се тепаат до смрт:(
Совет, искуство?
Хрчaците спијaт преку ден, aктивни се преку нoќ...
 
Член од
10 октомври 2016
Мислења
4
Поени од реакции
0
hm od koj pet shopovi mozi dase kupat ververicki? (y):zloo: i dali vo prilep nekoj ako znae da prodava nekoj ververici? :unsure:(n):oleee:[DOUBLEPOST=1476062023][/DOUBLEPOST]:nesumjas::vrtioci::zloo:
 
Последно уредено:
K

Kacar

Гостин
Среќен сум дека ваква вест ќе споделам со вас, истовремено и фасцинантна.
Брат ми во 2010 декември беше на апсолвентска ескурзија и од Швајцарија си шверцаше Сириски хрчак. Верувале или не, хрчакот уште е жив. И тоа на таа тема ни текна денес, кога му бев на гости и случајно падна она ,,Абе бато, колку време го имаш хрчакот? Некако ми се чини долго или друг купи ти?? „
Ми одговори дека тој е истиот, Мицо се вика. Па некако чудно ми падна дека хрчак толку многу да живее. Се фрлив да барам на форуми по енциклопедии и најдов дека најдолго што живеал хрчак било 4.5 години според Гинисовите рекорди. Имало обиди за да се верификува некој хрчак што живеел 7 години но било чиста измама.
Контактирав и експерти за глодари и просто се фасцинирани но и не многу изненадени поради фактот дека брат ми се грижи за глушецов како негово дете. Мењање пилевина на секои 5 дена, секој ден свежа вода, храна , во водата витамини и минерали, витамини и во храната, морковот и јаболката неизоставен дел , зелката малце помалку, вртењето на тркало обавезно и трлањето низ соба. Сега е нормално тромав, само седи и шета низ кафез повеќе спие. Околу очите му се испаѓани влакната, тестисите му се набабрени и се ко овисната кожа, забите му се испоизгодани и темно жолти( па затоа брат ми му пасира), нанекои места влакната се поретки поизбледени , има перде на едното окце итн сите симптоми на длабока старост!
Е сега, се договараме нешто да ги контактираме тие од Гинис да дојдат и да извршат увид, има брат ми само еден документ кој покажува кога и од каде од Швајцарија е купен, со потпис и со гаранција месец дена дека ако се разболи ке му го заменат исто и ако умре итн. Исто така го има описот на глувчето и од кој вид е. Но не знам дали како базно реевантен ќе го земат тој лист , ќе треба да вршат истрага ќе му го измалтретираат гувчето итн. Што би предложиле вие да направиме ?
 
Член од
4 април 2017
Мислења
1
Поени од реакции
0
Каде можам да најдам морско прасе и кафез ? Нешто поевтино комплет со храна, поилка..
 

kelaviot

Prime Сasual Dating - Genuine Damsels
Член од
10 мај 2010
Мислења
530
Поени од реакции
318
Decki ne znam kaj da Pisam,gore na potkrovje veke podolg period ima kuna,tropa,lumpuva ,izmet I Dr.so da I praam kako da da izbrkam

Sent from my HTC U Play using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom