Глодари (општи дискусии)

Член од
11 октомври 2008
Мислења
1.258
Поени од реакции
101
Сакав ама после читајњето на темава сменив мислење, не можам да го чистам кафезот на 2 дена и да збирам измет низ куќава.

Инаку слушнав дека требало да им се даде вода само низ оние специјални цуцли, бидејки така ќе ја истурат ке бидат мокри и ќе угинат :)
 
Член од
14 септември 2009
Мислења
11
Поени од реакции
0
нема врска, пилевината е доволно да се чисти еднаш неделно, и обавезно мора да имаат цуцла со вода, кое животно на планетава може да живее без вода??? :toe:
јас имам женско морско прасе, старо година дена, ако некој го сака ќе му го подарам, многу е убаво :smir:
 

~DaRko

Поштен лопов
Член од
29 март 2009
Мислења
5.888
Поени од реакции
2.481
порано чував ама ми здосади, ебаго по гзот само да му одиш. кој знае каде е сега
 
Член од
5 декември 2008
Мислења
698
Поени од реакции
211
Леле ке се убијам..:kesa: јас до сеа мислев дека на роденденот пред 2 години ми донесоја морско прасе а кога видов на нет сеа тоа ти било хрчак јас чекам да порасни то никаде исто остана само малку се зголеми инаку се му давам за јадење бисквити краставица кекс сирење овошје ама по цел ден спие и навечер се буди има посебен ритуал кога ке му дадам бисквита ја врти два пати околу аквариумот ја чука неколку пати од стаклото па си ја става каде што му е спалната за спиење :) направена од куп пилевина.. сепак мило е не мојш да не го сакаш..
 

Stre3T Danc@

The definition of #BFABB
Член од
10 април 2009
Мислења
1.690
Поени од реакции
146
Братучетка ми имаше дури две. Но, кога видов колкава обврска е не посакав едно и за себе, иако обожавам животни.
Имаа голем кафез, со секакви ситнурии за ентертејнмент ..имаше пилевина и на почетокот им даваше разновидна храна и зеленчук.
Знам дека за кратко време и здосадија, па полека умреа и двете. Баш се сеќавам дека кога и дојдов во посета јас открив дека и е мртво едното, бидејќи таа и самата имаше заборавено дека ги чува воопшто. И падна жал и ненормалната сакаше да го врати и му даваше вештачко преку цевка :pos2: :grossed_out:
Очајуваше што го заборавила и оттогаш не посакав да си земам едно за мене, па да го носам на душа после.
 

~DaRko

Поштен лопов
Член од
29 март 2009
Мислења
5.888
Поени од реакции
2.481
:pos2::pos2: Како го откачи ? На улица ? :pos2:
не бе и го дадов на баба да го чува :pos2::pos2::pos2::pos2: секое домашно милениче што ми здосадува кај баба се паркира. пак сум заборавил да прашам како е, што е :kesa:
 
Z

Zona Pelucida

Гостин
Моето прасенце е најмило на цела планета,си го глеам ко свое бебенце,со него спијам,јадам,цел ден е со мене иако има 100 пати поголем аквариум од него,едноставно сака нон-стоп да е надвор(го разгалив ко мало,да е постојано со мене) и да ми спие на стомакот или пак во ќебенце стуткано.Му купувам квалитетно сено(морално е да се купи,да ги регулира функциите во дигестивниот систем),специјално за прасиња и квалитетна храна,со све и свашта во неа(никако рефус)само најскапо за моето пуфленце:pipi:.Исто така секој ден му рендам витамин Ц врз зеленчукот,т.е врз зелена пиперка(омилена му е).И купувам крупна пилевина,иако сакам од таа ароматизираната,меѓутоа таа е ситна и му влегува во носот,па после ми се дави,и ме стресува на секое.Моментално е на боловање,се надевам дека конечно ќе се излечи,по тооолку носење по ветеринари,сиротото какви трауми преживеа,се надевам дека уште ме сака.
 
Член од
14 септември 2009
Мислења
11
Поени од реакции
0
никој несака морско прасе на поклон?? :nesvest:
 

maca_kaka'

тiƒosi јаossoηeјаo
Член од
6 октомври 2007
Мислења
3.515
Поени од реакции
640
Колку само сакам да чувам...ептен ми се такви малечки за гушкање и гњавење:pipi:



 
Член од
26 август 2008
Мислења
20
Поени од реакции
2
OVA LETO MI UMRE MORSKOTO PRASE ...RIP.. GO CUVAV DVE IPOL GODINI,SE RAZBOLE,NE POMOGNAA NI INEKCII NI ANTIBIOTIK...AUUU AMA ZALNO BESE :kesa:

Моето прасенце е најмило на цела планета,си го глеам ко свое бебенце,со него спијам,јадам,цел ден е со мене иако има 100 пати поголем аквариум од него,едноставно сака нон-стоп да е надвор(го разгалив ко мало,да е постојано со мене) и да ми спие на стомакот или пак во ќебенце стуткано.Му купувам квалитетно сено(морално е да се купи,да ги регулира функциите во дигестивниот систем),специјално за прасиња и квалитетна храна,со све и свашта во неа(никако рефус)само најскапо за моето пуфленце:pipi:.Исто така секој ден му рендам витамин Ц врз зеленчукот,т.е врз зелена пиперка(омилена му е).И купувам крупна пилевина,иако сакам од таа ароматизираната,меѓутоа таа е ситна и му влегува во носот,па после ми се дави,и ме стресува на секое.Моментално е на боловање,се надевам дека конечно ќе се излечи,по тооолку носење по ветеринари,сиротото какви трауми преживеа,се надевам дека уште ме сака.
A SEGA DOBRO TI E PRASENCETO?

порано чував ама ми здосади, ебаго по гзот само да му одиш. кој знае каде е сега
NO COMENT!КАКО ДОСЕГА НЕ МУ ЗДОСАДИЛО НА НЕКОЈ ТЕБЕ ДА ТЕ ЧУВА САМО НЕ ЗНАМ????????СВАШТААА!!!!:vozbud::uvo:
 

~DaRko

Поштен лопов
Член од
29 март 2009
Мислења
5.888
Поени од реакции
2.481
OVA LETO MI UMRE MORSKOTO PRASE ...RIP.. GO CUVAV DVE IPOL GODINI,SE RAZBOLE,NE POMOGNAA NI INEKCII NI ANTIBIOTIK...AUUU AMA ZALNO BESE :kesa:


A SEGA DOBRO TI E PRASENCETO?


NO COMENT!КАКО ДОСЕГА НЕ МУ ЗДОСАДИЛО НА НЕКОЈ ТЕБЕ ДА ТЕ ЧУВА САМО НЕ ЗНАМ????????СВАШТААА!!!!:vozbud::uvo:
ќе се направам дека не видов :nesum:

п.с. јас не сум морско прасе па некој да му се здосади да ме чува .... СВАШТА :nesvest:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom