Глодари (општи дискусии)

Член од
24 мај 2007
Мислења
92
Поени од реакции
0
Ме интересира дали некој од форумов чува Морско прасе и да ми каже
за целата негова потребна нега и каде може да се купат низ Скопјево
Дали се чува исто како Хрчак дека еднаш имам чувано ама избега.
За сите заинтересирани,еве линк за разни видови прасиња:
http://www.diddly-di.fsnet.co.uk/Breeds & Varieties.htm
:helou:
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.181
Поени од реакции
3.066
Пред неколку години еден другар ми рече зедов морско прасе .... ја си мислев дека нешо во аквариум ќе е , и ко појдов домаму му викам абе кај е водата ? и шо барат глушечов в аквариум ? ...... и тогаш дознав што е морско прасе , слатки се
 

filip_247

сељак...
Член од
30 септември 2007
Мислења
0
Поени од реакции
6
Абе јас сакам да си зеам од Гевгелија... 500 денари ми рече ама без аквариум :) Многу се слатки, а јадат се што е зеленчук и овошје, ама буквално се :) Е сега мислам оти вода не треба да му се дава али тоа е тоа :)
 
Член од
29 ноември 2007
Мислења
1.149
Поени од реакции
38
Јас имам чувано морско прасе.Се продава каде што се продаваат и хрчаци и папагали и риби.Ќе го чуваш во аквариум со пилевина и можеш да му даваш да јаде зеленчук.Поготово зелка или краставица.Моше и патлиџан.Значи зеленчук што содржи повеќе вода зашто на него не смееш да му даваш вода.
 
Член од
12 септември 2007
Мислења
35
Поени од реакции
1
jas cuvav morsko prase zemi si epten se ubavi i interesni samo mnogu prljaat i civkaat :) a za voda ne mu davav ama mislam deka smee da mu davas a za jadenje se jadat.gi ima vo sekoja predavnica za zivotni po 300 den se.ima i posebna hrana za niv koga ek kupuvas rasprasaj se.pozdrav
 
N

NeMiRnA

Гостин
Абе јас чував,ама совет неможам да ти датам,пошо моите го средуваа,јас можам да ти кажам како најлесно и најбрзо да го угњавиш...многу се слатки...Малце смрдат колку и да ги чистиш и да им мењаш се внатре...прасе па ти...хехехехехе
 

Chombe_United

Да ми бричите ташаците!
Член од
14 декември 2007
Мислења
8.810
Поени од реакции
450
А каде може да се набави едно такво прасенце?
 

Ѓорѓески

Бивши Скај Дог
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.660
Поени од реакции
944
Абе јас чував,ама совет неможам да ти датам,пошо моите го средуваа,јас можам да ти кажам како најлесно и најбрзо да го угњавиш...многу се слатки...Малце смрдат колку и да ги чистиш и да им мењаш се внатре...прасе па ти...хехехехехе
Лесно е да се фалиш дека имаш но ела чувајго:):):)


Он!

Прекрасни се човече, но подалеку од мене, знам да бидам премногу“нежен“ со слатки работи без да сакам.
 

tiffany

Тифаниум
Член од
20 мај 2007
Мислења
742
Поени од реакции
13
Бошко (моето м.прасе) беше како дупната вреќа,многу често јадеше.Јадеше една тревка (насекаде расте) и зеленчук .Не знам што друго можеш да му даваш.Испушта многу убав звук :) ,така го наоѓав низ дома.Многу какаше,без осет се,ама ептен е мило и мекано.
 

Famous Last W

I LoV3 YoU..
Член од
24 август 2007
Мислења
1.515
Поени од реакции
5
ХАХА и морско прасе имало.:pos: прв пат слушам за ова.:pos2:
 

ViRuS

ПрОвОкАтОр
Член од
20 август 2005
Мислења
2.048
Поени од реакции
21
А каде може да се набави едно такво прасенце?
Во едно 50 % низ пет продавнициве низ скопјево има морски прасиња... тие не се канибалисти како хрчаците и растат поголеми, живеат и по повеќе од 9 години (зависност како го чувате) се хранат само со растенија и не пијат вода (вегетаријанци се) Друго што ве интересира прашајте (јас чував три истовремено али заа жал после 9 години ми починаа)
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
113
Имам подарено вакво морско прасе за роденден на еден другар и знам го чуваа во аквариум поголем подоцна земаа поголем зашто прасето расни. Многу мирисаше и незнаеја што да прават. Ама беше многу убаво и златно. Го хранеа со зелка, салата моркови и слично. Се продава во продавници за животни било каде.
 

ViRuS

ПрОвОкАтОр
Член од
20 август 2005
Мислења
2.048
Поени од реакции
21
[media]http://img248.imageshack.us/img248/8007/mojtesrcuvcinjawu3.jpg[/media]
 
На врв Bottom