Глодари (општи дискусии)

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
Лелеее триии колку се они убавиии сакам и јас да чувам
 

Me_myself&I

THE GODDESS
Член од
27 ноември 2007
Мислења
70
Поени од реакции
1
јас чував морско прасе,и ми умре кутрото пред месеци,и плачев...да да,сите ми се смееја,ама јас многу си го сакав....коа ќе влезев у соба,одма се дигнуваше на две ноџиња,и цивкаше,ептен многу сака друштво..такво е весело целото
јаде овошје и зеленчук,за краставица се побудалува...вода моето не пиеше,иако им требало вода...моето само ја прљаше и се бањаше.
иначе отпосле ми кажаа,дека им требало калциум,најубаво било креда да им ставиш да грицкаат.храна им купуваш од пет шоп,може и некои витамини и минерали..
иначе лошо е тоа што многу кака,ко машина некоја е,така да ке мораш многу брзо да му менуваш пилевина,ако не:shok:коа ке се усмрди,сташно
 

aneta:)

animal lover
Член од
3 јули 2007
Мислења
449
Поени од реакции
13
Да и јас чувам морско прасе и моето е лудо по краставица. Едноставно кога ќе го осети мирисот почнува да се врти у круг околу кафезот, рипа, скока едноставно полудува тогаш. А му дадеш нешто друго одма ти врти грб, и е инат и не го јаде тоа. Исто моето многу сака и киви да јаде, па сега почнав тоа да му давам, а за вода му купив такво специјално што е за нив, но не ја пие. Не се многу тешки за одржување и треба на 2 или 3 дена да им се менува пилевина. И ми имаат кажано дека зелка не треба да им се дава, затоа што е тешка за варење.
 

Вампирката

Well, I tried to say there's nothing wrong with me
Член од
20 мај 2006
Мислења
3.819
Поени од реакции
95
имав дома 5 и ги чував и ги сакав најмногу на свет....лесни се за одржување што е најубаво слатки се могу.... ми остана уште едно другите ми умреа од храната.... значи гледај што храна е ! мене тој што ми ја продаде ја измешале со нешто друго и 4 прасиња ми умреа за 1 недела....последново едвај го спасивме...сеа да пројде зимата ќе си земам уште 4 зашто ги обожавам овие животинчиња :vozbud:
 

Вампирката

Well, I tried to say there's nothing wrong with me
Член од
20 мај 2006
Мислења
3.819
Поени од реакции
95

THE_PIRAT

Avanti Formica atomica!
Член од
14 февруари 2007
Мислења
2.508
Поени од реакции
79
Ја имав 2 моите па полудуваа по магдонос само кеса некоја што ке слушнат да шушка одма се креваа и рипаа од аквариум ама за жал се разболеа незнам од што:(:(
 

glufce

French Toast
Член од
15 јануари 2006
Мислења
827
Поени од реакции
8
Кога отидов да купам имаше само едно останато, и беше без едно окце. Ми падна жал, дека заради тоа никој не го купил па го купив јас. И еве го ништо не му фали, башка има позади две прави буфки такви пораснати. :)
Му давам една специјална храна (некои семки), краставици, зелки...




Позер. :pipi:
 
Член од
29 септември 2007
Мислења
325
Поени од реакции
0

Illusionist

Осквернатор
Член од
15 јануари 2008
Мислења
49
Поени од реакции
0
Ја иам едно и не е точно дека вода не смее да им се дава. Морските прасиња дури и мора да се бањаат. на моево ептен му се праи мерак коа треба да се бања. А друго па шо ми е смешно е тоа шо спијат на страна и коа ке станат се протегаат :vozbud:. А да и мнооогу се нервираат коа ги фаќаш за нозе и за “задникот“ :vozbud:и знаат и да те загризат ако ги фаќаш :pos2:
 
Член од
29 септември 2007
Мислења
325
Поени од реакции
0
Morskite prasina saka da pijat voda nekoj pija pomalce a nekoj poj4e ama vo akvariumo mora da ima posebna cucla za cucanje voda . Ama znam deka prasinjata pijat voda i siguren sum vo to. + tie saka da ima kujcharka vo akvariumo moz ii od karton ama podocna ke go izgrizi .
 

filip_247

сељак...
Член од
30 септември 2007
Мислења
0
Поени од реакции
6
Луѓе тешко ли е да се чува ? Голема е одговорноста? Пошто и јас сакам да си зеам а не знам дали е многу тешко да се одгледуваат !! АЈ пишете(они кој имаат морски прасиња) во неколку црти што е најбитно и каков е распоредот ! :)
 

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.234
Поени од реакции
148
Ја имав 2 моите па полудуваа по магдонос само кеса некоја што ке слушнат да шушка одма се креваа и рипаа од аквариум ама за жал се разболеа незнам од што:(:(
од магдонос? :vozbud: :nesvest:
 

Me_myself&I

THE GODDESS
Член од
27 ноември 2007
Мислења
70
Поени од реакции
1
Ја иам едно и не е точно дека вода не смее да им се дава. Морските прасиња дури и мора да се бањаат. на моево ептен му се праи мерак коа треба да се бања. А друго па шо ми е смешно е тоа шо спијат на страна и коа ке станат се протегаат :vozbud:. А да и мнооогу се нервираат коа ги фаќаш за нозе и за “задникот“ :vozbud:и знаат и да те загризат ако ги фаќаш :pos2:

леле стварно како се протега,дури и зева:pos2:ко бебенце некое
 

Kajgana Shop

На врв Bottom