Гласај: Бојкот на Охридскиот туризам: Сложно, да "неидаме"!

Чисто да се преброиме, колку луѓе се подготвени да го бојкотираат.


  • Вкупно гласачи
    247
Статус
Затворена за нови мислења.

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.453
Поени од реакции
812
Дали кај шо ојдовме на вечера, бевме услужени за помалце од минута? - Да.
Дали бевме послужени за помалце од 15 минути (четири пици)? - Да.
Дали беа културни и услужливи девојките од персоналот? - Да.
Дали цените беа во ред? - Да.

Дополнете по желба. :back:
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
На цените не обрнувам внимание, океј, ама тоа дека четири пати во денот ќе пиеш кафе во кафич, на друг објаснувај му... Треба само по кафиња да си цел ден за да постигниш.

Џабе објаснуваш, и кучињата лаат и карванот врви, и ние знајме дека се високи цените, живејме ко туристи три месеци, и пак ништо не се променвит. :back:
Абе многу ја масирате за цените. Па турустичко место е, нормално е цените да се високи преку лето.
АМан бре веќе со тоа цените!!! Ајде од другиве градови да се бунат ама од тука бе,од Скопје??? Па што е поскап Охрид од Скопје што толку се жалите??
Исти се цените дри охрид е и малку поефтин од Скопје. И тоа е факт и нема шо да се убедуваме тука.
А тоа дека у сезона е поскапо е многу нормално. Каде не е така??
Дали кај шо ојдовме на вечера, бевме услужени за помалце од минута? - Да.
Дали бевме послужени за помалце од 15 минути (четири пици)? - Да.
Дали беа културни и услужливи девојките од персоналот? - Да.
Дали цените беа во ред? - Да.

Дополнете по желба. :back:
Да не ме разберете сите погрешно сите. Ова е за туристичките работници во охрид: разберете дека ваквите реакции на многу скопјани во основа не се поради повисоките цени иако на прв поглед така изгледа, туку се резултата на следнава работа:
Доаѓа сезона (иако јас мислам дека треба да се работи да охрид да се покаже и преку зима, пролет и есен како град кој нуди култура и убава природа) и што се случува:
Стандардизирано (почитувано и направено од сите туристички работници) дигање на цените.
Нестандардизирано покачување на квалитетот на услугата, односно не сите туристички работници го почитуваат ова.

Друга работа за жителите на охрид:
Многу сограѓани каок од вашиот така и од други градови од државава прават пари и живеат од туризмот, имајте почит и не ги бркајте туристите без разлика од каде се со одговарање со дрскост и лошо однесување на некој некултурен турист, бидејќи колку и некој да нема бонтон и сл. сепак дава пари од кои пари некој си го вади лебот.
Па така постапувајте подипломатски кон туристите а вашите сограѓани кои не постапуваат така почнете да дејствуваат да се научат да се однесуваат така.
Освен тоа треба малку повеќе да се работи на осознавање на туристичките вредности.
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.133
нескафе со шлаг(во кој шлагот е само 1 цм. ни чоколаден прелив ни нишо) 110 ден.
(ова ми се деси минатиот вторник ко бев Скопје)-на кеј
А кажи каков е погледот на жолтата река Вардар,па ако начекаш и некоја машина за перење да поминит...прајслес.:pos2:
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
А кажи каков е погледот на жолтата река Вардар,па ако начекаш и некоја машина за перење да поминит...прајслес.:pos2:
:pos2:то не го начекав ама тоа даската или како ја викааат незнам ја чекавме сат и пол...дури ми се одјаде,па како шо беше жешко...:nesvest:несакам да се потсетам на тој ден
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Океј,и кажи ми сега едно,дали пак ти би јадела таму?

Исто и ние за Охрид,само никако да ви влезе во глава.
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Јас ќе повторам, бушам гуми, одштрафувам регистрации и маам со маегери ретровизори.
Ќе им зборвам на сите да ви напрает да ви е најнеубо. Од келнери до се`. Па сите скопјанчишча кои нема да бојкотираат нека си го имаат тоа во план.
Шом не ви се бендисвит, чуму ни сте.
Не бе се зезам, малку утрински хумор. Повелете и дојдете, добро ќе сте пречекани.
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.133
Океј,и кажи ми сега едно,дали пак ти би јадела таму?

Исто и ние за Охрид,само никако да ви влезе во глава.
Охридско езеро vs. Вардар?????:pos2:
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Услугата во ресторанот, не Вардар, не Охридското. Услугата.
 

petar_joker

OLD ROCKER
Член од
5 септември 2007
Мислења
1.249
Поени од реакции
57
Абе незнам кој црни пари вие скопјани ги оставате во градов. Кога ќе дојдете во Охрид си имате стан (значи не давате пари за сместување), НО не плаќате ни данок, ни комуналец... ништо не плаќате за тоа. Ве гледам ко ќе доаѓате со колите, идате со вреќи со пиперки, со сокој, со пиво... И на крај ќе видите дека пари давате само за бензин (освен ако не си носите со боци) и за патарина. Кај го има ова?? со 1000 денари 4 души на одмор???? Колку што гледам т.е. не гледам многу скопјани седнати по кафичиве, ги гледам само по чаршија со пуканките в рака или само по терасите на станојте.
Ние не ве молиме да идате во Охрид. Сакте идајте, сакате Грција ојте си (како и досега што одевте).
 

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.234
Поени од реакции
148
Vчera bev vo Leonardo, najubav restorant (eden od najubavite), и почекав само 9 минути додека да ми донесат пица (стелато, голема :icon_bigg), послугата супер беше, насмеани се зафркаваат, ама секоја година во сите кафичи\ресторани се различна послуга. Воглавном супер е годинава.

а, да, имаше и скопска фамилија шо им се дереше на келнерките, оти немаше место...
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Абе незнам кој црни пари вие скопјани ги оставате во градов. Кога ќе дојдете во Охрид си имате стан (значи не давате пари за сместување), НО не плаќате ни данок, ни комуналец... ништо не плаќате за тоа. Ве гледам ко ќе доаѓате со колите, идате со вреќи со пиперки, со сокој, со пиво... И на крај ќе видите дека пари давате само за бензин (освен ако не си носите со боци) и за патарина. Кај го има ова?? со 1000 денари 4 души на одмор???? Колку што гледам т.е. не гледам многу скопјани седнати по кафичиве, ги гледам само по чаршија со пуканките в рака или само по терасите на станојте.
Ние не ве молиме да идате во Охрид. Сакте идајте, сакате Грција ојте си (како и досега што одевте).
: ))))))))
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
Mac)) зошто да не би јадела јас не се пожалив од јадењето супер беше ама јас кажав зш многууу чекав,а за то нескафено со "шлаг" е то посигурно нема појќе да се напијам...пубо можам дома со миксер да напрам:pos2:
Плус и јас се согласувам со Мартин...завчера бев во леонардо супер си поминав палачиинките ги чекавме едно 5 мин. А да заборајв да докажам за Скопје,тој келнерот дојде и ние му нарачвиме јадење пиење тој кутриот се збуна па рече чекајте ќе дојдит друг кеелнер кој го чекавме дополнителни 10 мин...бај д веј немаше многу гужва...
Ова го кажувам колку за споредба пошо стварно ниту охрид не е поарен,ниту скопје зато нема потреба од пребацивања
 

Orkad

The Master
Член од
5 октомври 2007
Мислења
1.010
Поени од реакции
10
Добро вака сеа до сите изреволтирани туристи од Охридската услуга неколку прашања:
Кога сте биле избркани од некој кафич/ресторан на клоци?
Кога сте чекале повеќе од 10 мин. за да бидете услужени(а колкави гужви имат да не прајме муабет)?
Кога сте ја вратиле храната/пијачката со образложение дека не чинит?
Кога ќелнерот(кого го изнаплукавте во постојве) ви се имат испонашано дека сте скопјанишча дека сте дрски и неубај и сл.?
Кога сте платиле поскапо во ОХ одколку во некој кафич во рамстор?

Кажете факти, настани вас кои ви се десиле да продискутираме за нив малце и бунетесе тогаш а не овде да ми се прајте оштетени и да ми качите некојси ПАПАРАЦО ФОТКИ.

АЈ НАВАЛЕТЕ...
 

DespaiR

Narc0tic
Член од
5 октомври 2007
Мислења
205
Поени од реакции
1
Слушнавте за малолетниците кои тероризираат во Охрид и ги измавале на некои Скопјани? И ај после непрај бојкот..
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom