Гласај: Бојкот на Охридскиот туризам: Сложно, да "неидаме"!

Чисто да се преброиме, колку луѓе се подготвени да го бојкотираат.


  • Вкупно гласачи
    247
Статус
Затворена за нови мислења.

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.453
Поени од реакции
812
Немој да вадиш зборови од уста. Сакаше да каже тоа што го кажа, не тоа на кое ти целиш.
 

Orkad

The Master
Член од
5 октомври 2007
Мислења
1.010
Поени од реакции
10
Т.Е. кажуваш Ак не ви чинит, не идајте :) позз4е:back:
НЕ!!! Туку сакам да кажам дека условите се тие кои се, како за тебе како турист така и за мене како човек кој живее тука.

Требит да сватите дека во Охрид имат и луге шо не заработуваат од туризмот и колку што се сурови цените за тебе толку се сурови и за мене.

Мислиш мене ми е мило цела година да пијам кафе за 30-40 ден и одма оооп на лето да се оптегвам по 60-70 за истото. Како шо кажав и прееска мене не ми го даваат гратис и јас си го плаќам а ниту гости редам ниту шанк на плажа држам а имат и др како мене не сум само јас.:helou:
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
457
НЕ!!! Туку сакам да кажам дека условите се тие кои се, како за тебе како турист така и за мене како човек кој живее тука.

Требит да сватите дека во Охрид имат и луге шо не заработуваат од туризмот и колку што се сурови цените за тебе толку се сурови и за мене.

Мислиш мене ми е мило цела година да пијам кафе за 30-40 ден и одма оооп на лето да се оптегвам по 60-70 за истото. Како шо кажав и прееска мене не ми го даваат гратис и јас си го плаќам а ниту гости редам ниту шанк на плажа држам а имат и др како мене не сум само јас.:helou:
Тоа ми е бе друже муабетот тоа ми беше од уште рано прво мислење. Дека го претеруваат со цените, и самите сте си свесни за тоа. Епа чим сте свесни превземете нешто, ама по логика и македонски народни приказни човековото око никогаш не е задоволено, сака повеќе пари. Јас искрено незнам како му се исплати на угостителот 9 месеци да го наплаќа кафето по 30-40 денари и некои 3 месеци да му ја рипне цената, јаките муда ако и тие 3 месеци остане иста цена кафето, пак ќе се преполни пари, и тоа двојно, тројно повеќе одколку што крка со новите цени. Проста математика, 40 денари кафе денес 4 пати ќе дојдам да пијам кафе 4*40=160 денари, а кога е 60 ќе дојдам еднаш до два пати тоа се 60/120 денари т.е. -40 денари. (примерот е безвезе напишан, не ми обрнувајте многу внимание на напишаните цени)
 

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.453
Поени од реакции
812
На цените не обрнувам внимание, океј, ама тоа дека четири пати во денот ќе пиеш кафе во кафич, на друг објаснувај му... Треба само по кафиња да си цел ден за да постигниш.

Џабе објаснуваш, и кучињата лаат и карванот врви, и ние знајме дека се високи цените, живејме ко туристи три месеци, и пак ништо не се променвит. :back:
 

korun

lame
Член од
21 октомври 2007
Мислења
389
Поени од реакции
28
И без пари кафе да делет и 150 да е мало макиато исто гужва ке имат, сезона е то е то. Се чудам по која логика сакате да останет исти цениве, да беше едино место шо кревет цени само за сезона можда и ке разберев...ама ова немат смисла... Друго, вие не плаќате за кафето колку шо плаќате за местото, ако не чао пријатно имате кафемати ова она...

Јас искрено незнам како му се исплати на угостителот 9 месеци да го наплаќа кафето по 30-40 денари и некои 3 месеци да му ја рипне цената, јаките муда ако и тие 3 месеци остане иста цена кафето, пак ќе се преполни пари, и тоа двојно, тројно повеќе одколку што крка со новите цени.

А ако поефтинит уште појке то е уште поголем профит, милиони... Ова математика со 200 маси се прајт, а моментално е премија да најш слободна...
 
Z

ZeroStyle

Гостин
Ќе бојкотирате охридскиот туризам а? Скапи се цените на пијачките, сместувањата, лежалките, паркингот... добро бе само на скопјаните им се скапи а?
Јас од Охрид сум и ако на скопјанецот(го зеам него за пример пошо глеам тие најпојке се бунет) му е скапо кој е овде во ОХ за 2 недели шо да кажам јас шо живеам тука и цело лето требит да ги плаќам истите цени за пијачки, лежалки... или мене гратис ми ги даваат?

И на крајот од краиштата тие се цените бе кој сака идет седит и уживаат на кој не му се свигат не идат и крај. Не е начин само да се убедуваме по форуми.
А вервете никој не трчат по никого да молит да дојт во ОХ.

За цените како шо растит популарноста на градот и туризмот во него така и растат цените...едноставно нели???

:pop: Ај ќе ти текне. 100 пати беше дискутирано на темава,не води нигде.
 
V

Viktoranius

Гостин
Абе многу ја масирате за цените. Па турустичко место е, нормално е цените да се високи преку лето.
 

Clen 7

Од Форумот
Член од
5 јуни 2007
Мислења
2.843
Поени од реакции
360
АМан бре веќе со тоа цените!!! Ајде од другиве градови да се бунат ама од тука бе,од Скопје??? Па што е поскап Охрид од Скопје што толку се жалите??
Исти се цените дри охрид е и малку поефтин од Скопје. И тоа е факт и нема шо да се убедуваме тука.
А тоа дека у сезона е поскапо е многу нормално. Каде не е така??
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
нескафе со шлаг(во кој шлагот е само 1 цм. ни чоколаден прелив ни нишо) 110 ден.
(ова ми се деси минатиот вторник ко бев Скопје)-на кеј
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Тоа ми е бе друже муабетот тоа ми беше од уште рано прво мислење. Дека го претеруваат со цените, и самите сте си свесни за тоа. Епа чим сте свесни превземете нешто, ама по логика и македонски народни приказни човековото око никогаш не е задоволено, сака повеќе пари. Јас искрено незнам како му се исплати на угостителот 9 месеци да го наплаќа кафето по 30-40 денари и некои 3 месеци да му ја рипне цената, јаките муда ако и тие 3 месеци остане иста цена кафето, пак ќе се преполни пари, и тоа двојно, тројно повеќе одколку што крка со новите цени. Проста математика, 40 денари кафе денес 4 пати ќе дојдам да пијам кафе 4*40=160 денари, а кога е 60 ќе дојдам еднаш до два пати тоа се 60/120 денари т.е. -40 денари. (примерот е безвезе напишан, не ми обрнувајте многу внимание на напишаните цени)
Самиот факт дека е туристичко место и дека има повеќе луѓе, туристи, си влече со себе и поголеми цени.

Не ја гледам поентата да се жали некој дека цените се скапи за едно макијато кое пораснало од 50 на 70 денари, кога тоа е сосема пристојна цена, особено па Скопјани не знам што се жалат, 70 денари Макијато било скапо или 90 денари пиво, нешто што во Скопје е секојдневие и цените се постојано такви.

За храна, пијалаци, кафиња - цените се сосема пристојни.
А дека не е совршено не е, ама никаде не е совршено, ама барем мое е си го сакам таков каков што си е. Бисер Македонски.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
А каде тоа ние рековме дека ги поддржуваме цените на Кеј?

Дај веќе,доста мешате работи,од 10 страна темава се врти во круг.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Не мешам, само кажувам дека е нормално да поскапуваат цените во туристичко место, а не може никој да ме убеди дека за на одмор, 70 денари макијато е многу, 90 денари - пиво е не знам катастрофа и слично.
 
V

Viktoranius

Гостин
Нормални се цените за туристичко место. И во кафич во Струмица кафето е 50 денари, а не е туристичко место. Додека Охрид во лето врие и има многу туристи па нормално е цените да рипнат за 20-30 денари.

Е сега услугата веќе, тоа е друг муабет .......
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Еден тон самопрогласени бизнисмени има и сеуште никој не сваќа зошто растат цените.
Патем речено цените се еквивалентни ако не и поефтини од Скопје, а услугата е одлична-јас навистина не знам каде се тоа е толку лошо. Баш и со фантом разговаравме на оваа тема.
Во охрид е прекрасно, не е бора бора но е повеќе од пристојно-лудило!
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Еден тон самопрогласени бизнисмени има и сеуште никој не сваќа зошто растат цените.
Патем речено цените се еквивалентни ако не и поефтини од Скопје, а услугата е одлична-јас навистина не знам каде се тоа е толку лошо. Баш и со фантом разговаравме на оваа тема.
Во охрид е прекрасно, не е бора бора но е повеќе од пристојно-лудило!
Самопрогласени бизнисмени прочитав единствено од охридскиот табор. Другите дискутираат исклучиво во својство на туристи, врз база на искуствата кои ги имаат од други туристички места, правејќи компарација со услугите и нивните цени кои ги добиле во Охрид.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom