Германски јазик

Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.056
Поени од реакции
12.937
Ај да пробам да ти помогнам нешто. Значи обично ако имаш sein глаголот е номинатив, а ако имаш haben глаголот најчесто е Акузатив. Исто така ќе си гледаш ако има mit секогаш тоа со Датив оди, ако имаш fur секогаш со Акузатив. Имаше да разликуваш мислам Акузатив е ако одиш на некое место, а датив ако си таму на тоа место. Исто гледај ако имаш вршител на дејство во реченица ich, du и тие, тоа ти е номинатив, значи во акузатив ќе биде другото. Генитив многу слабо се користи, во усмен говор не користиш, само кога даваш осврти во весници или раскажуваш приказни, тоа ти ко да кажеш Филиповата книга, а не книгата на Филип. Тоа само наставките научи ги не би требало проблем да имаш. На ова ми текнува само, ако ти е корисно нешто супер
 
Член од
24 октомври 2014
Мислења
34
Поени од реакции
18
Ај да пробам да ти помогнам нешто. Значи обично ако имаш sein глаголот е номинатив, а ако имаш haben глаголот најчесто е Акузатив. Исто така ќе си гледаш ако има mit секогаш тоа со Датив оди, ако имаш fur секогаш со Акузатив. Имаше да разликуваш мислам Акузатив е ако одиш на некое место, а датив ако си таму на тоа место. Исто гледај ако имаш вршител на дејство во реченица ich, du и тие, тоа ти е номинатив, значи во акузатив ќе биде другото. Генитив многу слабо се користи, во усмен говор не користиш, само кога даваш осврти во весници или раскажуваш приказни, тоа ти ко да кажеш Филиповата книга, а не книгата на Филип. Тоа само наставките научи ги не би требало проблем да имаш. На ова ми текнува само, ако ти е корисно нешто супер
Фала конечно го разбрав е сега имам уште еден проблем некој да ми ги преведе овие
Акузатив
1.mich -
2.dich -
(er)3.Ihn -
sie -
es -

Множина
1.uns -
2.euch -
3.sie -


Датив
1.mir
2.dir
(er)3.ihn -
(sie) ihr -
(es) ihm -

Множина
1.uns -
2.euch -
3.ihnen -

2 лице учтива форма
Ihnen -
 

jasisamojas

Не ми треба титула
Член од
26 ноември 2008
Мислења
762
Поени од реакции
423
јас неможам да сфатам како тоа во германскиот девојка е среден род , сукња машки род, а воздух женски.:pos::pos:
А како тоа во македонскиот јазик “девојче“ е исто среден род? Тука се работи за граматички род, а не полов.
 
Член од
18 ноември 2008
Мислења
621
Поени од реакции
612
Акузатив:

Ја шутнав топката.........топката ке ти биде во акузатив.

Го галам мачето......мачето во акузатив.

Го скршив прозорецот............прозорецот во акузатив.....


Значи тој што го трпи дејството од глаголот, е во акузатив.......кој е шутнат, кој е погален, кој е скршен....итн.

Имаш и наставки со кои можеш да познаеш кога е акузатив кога е датив......и најди на нет примери со датив и акузатив................и учи една недела само акузатив, по неколку часа дневно, и другата недела датив.....и така ке научиш полека, на почеток е збунувачки.

Со haben (има) секогаш е акузатив. Не го мешај со haben што се употребува за формирање минато време.

Еве ти линк....


http://www.deutschakademie.de/online-deutschkurs/dativ-akkusativ-erklaerung

и имаш уште мног вакви...........и учи сериозно, по неколку часа дневно, и обавезно ТВ или компјутер филмови да слушаш германски, за да ти се подобрува слухот, и кликни пауза и пробај да ги изговараш на глас работите што ги учиш........ за година време ке бидеш добар........[DOUBLEPOST=1414180619][/DOUBLEPOST]Тука имаш за слушање англиско германски приказни..
http://www.dw.de/learn-german/deutsch-warum-nicht/s-2548

..ке ти станат интересни со тек на време.....можеш да си ги ставиш на телефон, кога ке одиш некаде времето потрошено во пешачење да не биде залудно.....сепак пази да не те собере некоја будала на улица :).
 
Член од
24 октомври 2014
Мислења
34
Поени од реакции
18
Акузатив:

Ја шутнав топката.........топката ке ти биде во акузатив.

Го галам мачето......мачето во акузатив.

Го скршив прозорецот............прозорецот во акузатив.....


Значи тој што го трпи дејството од глаголот, е во акузатив.......кој е шутнат, кој е погален, кој е скршен....итн.

Имаш и наставки со кои можеш да познаеш кога е акузатив кога е датив......и најди на нет примери со датив и акузатив................и учи една недела само акузатив, по неколку часа дневно, и другата недела датив.....и така ке научиш полека, на почеток е збунувачки.

Со haben (има) секогаш е акузатив. Не го мешај со haben што се употребува за формирање минато време.

Еве ти линк....


http://www.deutschakademie.de/online-deutschkurs/dativ-akkusativ-erklaerung

и имаш уште мног вакви...........и учи сериозно, по неколку часа дневно, и обавезно ТВ или компјутер филмови да слушаш германски, за да ти се подобрува слухот, и кликни пауза и пробај да ги изговараш на глас работите што ги учиш........ за година време ке бидеш добар........[DOUBLEPOST=1414180619][/DOUBLEPOST]Тука имаш за слушање англиско германски приказни..
http://www.dw.de/learn-german/deutsch-warum-nicht/s-2548

..ке ти станат интересни со тек на време.....можеш да си ги ставиш на телефон, кога ке одиш некаде времето потрошено во пешачење да не биде залудно.....сепак пази да не те собере некоја будала на улица :).

Фала друже мило ми е шо уште има такви шо помагат го ценам тоа.
 
Член од
17 јули 2010
Мислења
1.421
Поени од реакции
2.203
Ке може некој да ми објасни што е финтава со man зборчево :toe:
На пример еве една реченица
Uber Geschmack lasst sich nicht streiten, sagt man in Deutchland!
 

Благоев

The Spartan General
Член од
8 јануари 2014
Мислења
1.357
Поени од реакции
2.087
Ке може некој да ми објасни што е финтава со man зборчево :toe:
На пример еве една реченица
Uber Geschmack lasst sich nicht streiten, sagt man in Deutchland!
In matters of taste, there can be no disputes, one might say in Germany.
 

perez9

расипано јајце
Член од
30 декември 2013
Мислења
1.041
Поени од реакции
990
Ке може некој да ми објасни што е финтава со man зборчево :toe:
На пример еве една реченица
Uber Geschmack lasst sich nicht streiten, sagt man in Deutchland!
се употребува во безлична реченица, исто како кај нас со кратката рефлексивна заменка се, во превод би дошло за вкусовите не се расправа, така се вели во Германија
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
532
Поени од реакции
614
Moже некој да ги објасни или соодветно да ги преведе зборовите angestellt и selbstständig кога се употребуваат во контекст на работа?
 

perez9

расипано јајце
Член од
30 декември 2013
Мислења
1.041
Поени од реакции
990
Moже некој да ги објасни или соодветно да ги преведе зборовите angestellt и selbstständig кога се употребуваат во контекст на работа?
angestellt ти е вработен, а selbstständig самостоен, Er ist selbständig angestellt, кога си отворил сопствен бизнис и си е сам свој газда.
 

Шота Буби

нотар
Член од
4 март 2009
Мислења
3.087
Поени од реакции
1.780
Moже некој да ги објасни или соодветно да ги преведе зборовите angestellt и selbstständig кога се употребуваат во контекст на работа?
angestellt ти е вработен, а selbstständig самостоен, Er ist selbständig angestellt, кога си отворил сопствен бизнис и си е сам свој газда.
Er ist selbständig und angestellt;)
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.946
За да полагам Б1 за германски дали мора да ги имам полагано А1 и А2 или може директно да полагам за Б1?
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
532
Поени од реакции
614
За да полагам Б1 за германски дали мора да ги имам полагано А1 и А2 или може директно да полагам за Б1?
Не мора. Може директно да се полага било кое ниво, по желба.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.946
Не мора. Може директно да се полага било кое ниво, по желба.
Ти благодарам.
Дали имаш инфо за некои слични тестови како тие за Б1 и каде би можел да најдам такви за да пробам да ги решавам дома пред да закажам рок за полагање?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom