Германски јазик

Член од
5 јануари 2008
Мислења
532
Поени од реакции
614
А дали овој Dunden, ќе ми помогне мене како почетник или е за понапредни ученичиња?
Не е за понапредни. Професорката која мене ми предаваше (предава на Гете институтот во Скопје) не учеше уште при почеток на А2 да го користиме Duden. И ми рече дека ниеден германско-македонски речник не е добар.

На почеток е тешко секако. Но, добро е од почеток да се стекне навиката. Моја препорака е прво да се провери непознат збор на makedonisch.info, па после на Duden.
 
Член од
10 март 2014
Мислења
933
Поени од реакции
874
Не е за понапредни. Професорката која мене ми предаваше (предава на Гете институтот во Скопје) не учеше уште при почеток на А2 да го користиме Duden. И ми рече дека ниеден германско-македонски речник не е добар.

На почеток е тешко секако. Но, добро е од почеток да се стекне навиката. Моја препорака е прво да се провери непознат збор на makedonisch.info, па после на Duden.
Знам дека се има на интернет, секаков вид на материјали но мене идејата ми е да се одалечам од компјутерот, да имам нешто опипливо па макар и да не е речник па во комбинација да учам.Сега за сега сум на Duolingo.
 
Член од
14 јуни 2017
Мислења
10
Поени од реакции
2
Zdravo, me interesira iskustvo od onlajn kurs po germanski od goethe-institut
 
Член од
21 јануари 2018
Мислења
95
Поени од реакции
28
Здраво на сите! Ве молам да ми кажете најповолна цена за германски јазик за Б2, и дали тоа всушност помага за подобра работа?
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.065
Поени од реакции
666
Дечки искуство некој со полагање на Б2 во ECL ?
 
Член од
31 јануари 2023
Мислења
3
Поени од реакции
0
Здраво дали пред скоро време некој има полагано во Тетово по Германски јазик А1 ?
Автоматски споено мислење:

Здраво дали пред скоро време некој има полагано во Тетово по Германски јазик А1 ?
 
Член од
21 јануари 2018
Мислења
95
Поени од реакции
28
Мислење за курсот од Групер Goethe Sprachschule?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom