Германски јазик

Дискусија во форумот 'Уметност, литература, јазик' започната од ~ медина, 13 февруари 2012.

 1. ~ медина

  ~ медина

  Член од:
  11 ноември 2011
  Мислења:
  202
  Допаѓања:
  235
  Дали пости некоја страна на нет каде што може да се изучува германски јазик ?
   
  На Harvey S. и khz777 им се допаѓа ова.
 2. Стефус-Рефус

  Стефус-Рефус Jesus Loves Macedonia

  Член од:
  30 август 2009
  Мислења:
  3.453
  Допаѓања:
  1.201
  Оди на dw.de има убави курсеви.
   
  На Jean Valjean и burn84 им се допаѓа ова.
 3. Borg_Drone

  Borg_Drone Гостин

  Само читање книги.Но тоа за почетник е премногу тешко.Дури и читањето на новинарски текстови за почетник е тешка задача, зошто за пишување на еден новинарски текст на германски јазик се користи Präteritum.Ќе мораш основата да ја стекнеш на курс, или пак кај некој кој што знае германски јазик.
   
  На Naked Gun му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Спојлер

  Спојлер

  Член од:
  12 декември 2007
  Мислења:
  3.449
  Допаѓања:
  4.024
  Како што рекоа, Дојче Веле ако сакаш лекциите да се на македонски. Доколку знаеш англиски има многу голем избор на курсеви со книги + аудио. Јас користам Teach Yourself German, а симнав и други е-книги од Демоноид. Доколку си во Германија можеш да најдеш супер курс со 2 ЦД-а плус книги и работни тетратки за 17 евра во секоја поголема книжара.
   
  На khz777 и ~ медина им се допаѓа ова.
 5. Borg_Drone

  Borg_Drone Гостин

  И тоа не е доволно, а и особено тешко е да изучуваш сам (без никаква помош) јазик.Не дека не е возможно, но е навистина тешко.
   
 6. ~ медина

  ~ медина

  Член од:
  11 ноември 2011
  Мислења:
  202
  Допаѓања:
  235
  Тетка ми (од Белгија) знам дека учеше јазици од книги кој ги купувала од книжари,знам дека не станува збор за речник туку книга на мајчин јазик а воедно е пишувано и на германски исто ... Точно незнам како е,но треба да проверам и овде можеби ке најдам нешто такво ..
  Во глобала фала :)
   
 7. Borg_Drone

  Borg_Drone Гостин

  Види, за да ја држиш врската со јазикот во живот мораш да читаш текстови.Но, пред да го сториш тоа треба да ја стекнеш основата.А основата можеш ти на интернет страни да ја стекнеш, но ќе ти биде навистина тешко.Друго е кога ќе седне некој до тебе и ќе ти дава инструкции.
  Сега ако не си во можност на пример да посетуваш курсеви одлучи се за потешкиот пат, а ако си во можност тогаш посетувај курс.
   
  На ~ медина му/ѝ се допаѓа ова.
 8. ~ медина

  ~ медина

  Член од:
  11 ноември 2011
  Мислења:
  202
  Допаѓања:
  235
  Тоа е книга или видео?
  Инаку не сум во Германија ,во Македонија сум.
   
 9. Спојлер

  Спојлер

  Член од:
  12 декември 2007
  Мислења:
  3.449
  Допаѓања:
  4.024
  Е-книга + аудио курс. Друга опција ти е Rosetta Stone програмата каде што има повеќе нивоа на изучување со помош на слики, аудио и микрофон (програмата води сметка и за тоа дали изговорот ти е правилен). Мене не ми одговараше тој начин бидејќи мислам дека се губи повеќе време, а плус сум и навикнат на книги за учење. Само една забелешка, сите овие опции од Интернет се пиратерија. Доколку не си по пиратерија најдобро би било да прашаш во некоја книжара. Учат и во гимназија германски, сигурно има некои книги, работни тетратки и ЦД-а.
   
  На ~ медина му/ѝ се допаѓа ова.
 10. langelina

  langelina

  Член од:
  6 јули 2011
  Мислења:
  3.639
  Допаѓања:
  7.381
  На ~ медина и Angelikus им се допаѓа ова.
 11. Igorcemk

  Igorcemk Batman & Robin

  Член од:
  17 јануари 2008
  Мислења:
  7.751
  Допаѓања:
  8.264
  На ~ медина и langelina им се допаѓа ова.
 12. Lu5

  Lu5 Som la gent Blaugrana!

  Член од:
  30 ноември 2011
  Мислења:
  4.008
  Допаѓања:
  6.798
  стварно тежок е германскио, во 6-7 години 2 јазици научив добро англиски и шпански итоа прилично добро. можев и 3 ама тежок ми беше германскио а и не посветив доволно внимание, со тројче задоволен си бев :d
  уствари поентава ми е дека не можиш да научиш германски без помош од некој шо знај, освен некој основни работи arbaiten, essen :D
   
  На ~ медина му/ѝ се допаѓа ова.
 13. langelina

  langelina

  Член од:
  6 јули 2011
  Мислења:
  3.639
  Допаѓања:
  7.381
  Јас го научив, не баш добро, особено затоа што немаше речници како што треба.
  Не е проблем да разберам, проблем е ако треба да преведувам.
  Инаку малку е „шилест“ за нашите уши, ама е доста прецизен: глаголот е секогаш на второ место или на крајот на реченицата. Мислам, какви што се Германците, таков им е и јазикот. :)

  Ако одиш во гете институтот побарај крими приказни. Тоа го имавме за читање после првите два месеца.

  Alles gute!
   
  На ~ медина му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Igorcemk

  Igorcemk Batman & Robin

  Член од:
  17 јануари 2008
  Мислења:
  7.751
  Допаѓања:
  8.264
  Lernen само. ;) Да, тежок е пошто нема допирни точи со Македонскиот ама вреди да се учи. Многу богат и моќен јазик, понекојпат звучи тврд ама после некоје време и тоа одпаѓа. Иначе убо викаш најдобро е со некого да го научиш и секако да се појди во Германија подолго време да се користи активно, мислам тоа е плус за секој јазик. Само проблем е што во некој делови на Германија поќе се користат дијалетки него литературниот јазик.
  --- надополнето: 14 февруари 2012 во 00:31 ---
  Проблемот со речниците често го слушам но јас го зедов речникот од Виолета Христовска и Зоран Кавраков (Венеција Штип, 2002) и поред мене е доста солиден (го владејам Германскиот како мајчен јазик) и има плус добри објаснувајна за граматиката. Проблем поред мене е дека постојат зборови кој не можат исто да се преведат од тука может излагат слабоста на речниците.

  И секако важно е да се знајт, дека Германскиот јазик 1996 и 2004/2006 беше реформиран. Мислам на некој делови од граматиката и пишувајнето на некој зборови затоа може да дојт до забуни.
   
  На proud_89 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. langelina

  langelina

  Член од:
  6 јули 2011
  Мислења:
  3.639
  Допаѓања:
  7.381
  Е јас учев малку порано, па се уште го немаше тој речник што го имаш ти. Оној што јас го имав професорката ми забрани да го користам, оти имаше многу грешки.
  Што се однесува до реформите, мислам дека се однесуваат само на правописот, ништо суштинско не е сменето.
   

Сподели преку: