Германски јазик

B

Borg_Drone

Гостин
Инбокс?
Ова што ти го напишав така не учеа на факс, дека акузатив е динамика а датив статика...чинам дека и во морфологијата од langenscheidt пишеше така....

Helbig und Buscha,
Deutsche Grammatik. Ein Handbuch für den Ausländerunterricht.Издание: Langescheidt, Berlin.
Отвори на стр. 264, ти стои истото објаснување.
 

perez9

расипано јајце
Член од
30 декември 2013
Мислења
1.041
Поени од реакции
990
Helbig und Buscha,
Deutsche Grammatik. Ein Handbuch für den Ausländerunterricht.Издание: Langescheidt, Berlin.
Отвори на стр. 264, ти стои истото објаснување.
:)
Душа ја зеде и ја отвори книгата (y)
 
B

Borg_Drone

Гостин
:)
Душа ја зеде и ја отвори книгата (y)
Ја имам книгата, ја купив, еве ти таму што ти пишува:

Im Unterschied zum Objektsdativ ist der Dativ als sekundäres Satzglied ein nichtvalenzgebundenes sondern freies Glied im Satz.Manchmal sind die Dative in isolierten Sätzen sowohl als Objektsdativ als auch als freier Dativ interpretierbar:

Er schreibt seiner Freundin einen Brief
a) an seine Freundin; die Freundin ist Empfänger, Adressat des Briefes ( Objektsdativ, durch Valenz an das Verb gebunden)
Во секој случај најдобро ќе ти биде да си ја користиш методата "Die Frageprobe", односно со прашалните зборови да ги откриваш падежите.
 

perez9

расипано јајце
Член од
30 декември 2013
Мислења
1.041
Поени од реакции
990
Ја имам книгата, ја купив, еве ти таму што ти пишува:



Во секој случај најдобро ќе ти биде да си ја користиш методата "Die Frageprobe", односно со прашалните зборови да ги откриваш падежите.
Дали си тогаш задоволен од моето објаснување на македонски јазик ?
Ке ме биде за професор ?:X3:
--- надополнето: 8 јануари 2014 во 07:48 ---
Каде може да се полага за диплома (DSD II Stufe B2/C1) или било каква диплома призната што ќе биде ? :D
Во гете институт...околу 6 илјади мислам дека е А1 и мораш со ред да ги полагаш до C1...ако полагал некој нека кажи како е поинаку...или за посигурно јави се во гете институт во скопје и прашај....Таму ти е најсигурно да полагаш и секако ке ти биде секаде признаено.
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
Каде се полага во МК(претпоставувам Скопје) за интернационално признат сертификат за познавање на германски јазик?(Не знам име ама нешто како IELTS или TOEFL за англиски што се)

Читав по темава ама не сретнав никаде.(Или не сум видел)
 

perez9

расипано јајце
Член од
30 декември 2013
Мислења
1.041
Поени од реакции
990
Каде се полага во МК(претпоставувам Скопје) за интернационално признат сертификат за познавање на германски јазик?(Не знам име ама нешто како IELTS или TOEFL за англиски што се)

Читав по темава ама не сретнав никаде.(Или не сум видел)
Гете Институт...
 

Stefus Corp.

Рационална Коза
Член од
22 август 2012
Мислења
2.097
Поени од реакции
1.821
Дали некој знае каде во Скопје има добар Ц1 курс германски Јазик?
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
ми треба објаснување за Schrot (Getreide)
некакво семе- но какво ,од што....
што всушност е ова????
 

Благоев

The Spartan General
Член од
8 јануари 2014
Мислења
1.357
Поени од реакции
2.087
Не е семе. Тоа е основата за добивање трици и брашно.
Најпросто речено, искршени зрна од пченица/јачмен/’рж.
Ако имаш жнеено со антички Змај на вреќи, на третиот и четвтиот отвор течат кршени зрна.
 
Член од
16 јули 2014
Мислења
34
Поени од реакции
9
Здраво дечки !
Почнав да учам Германски пред 1 месец и мислам дека ми оди перфект сега за сега.. Се што сум читал запамтив..
Сега има и падежи Дас Дер Дан али ги совладувам и нив . Иначе учам од www.duolingo.com кој сака да учи слободно нека учи од овој сајт затоа што е бесплатен и е дизајниран повеќе како игра со левели..
Мотивација за учење нека ви биде народот кој не опкружува :D
 
Член од
24 октомври 2014
Мислења
34
Поени од реакции
18
Здраво нов сум на форумот па ако може малку помош.

Како да препознаам која реченица е во акузатив, која во номинатив, која во датив и која во генитив никако не можам да го сфанам ова :tapp::place:
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
не обидувај се да сфатиш, едноставно учи на памет- германскиот е изрод од јазик(досаден, механички...)
јас неможам да сфатам како тоа во германскиот девојка е среден род , сукња машки род, а воздух женски.:pos::pos:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom