ГОСПОД ПОСТОИ !

Статус
Затворена за нови мислења.

tomislayer

Елегантно дебел =)
Член од
18 ноември 2008
Мислења
1.482
Поени од реакции
82
:)

Очигледно не ме разбра Феминистке кон што целев со моето прашање.Па ќе морам со пример да ти го поедноставам.:toe:

-Ти (ни) се разболува некој член од семејството,да претпоставиме дека е нашето дете,состојбата е е крајно сериозна,крајно критична,и покрај тоа што сме го однеле во болница,и покрај тоа што му е дадена помош,лекарите направиле се,тоа паѓа во кома, се губи, почнува да не напушта.......Кого тогаш повикуваме на помош?
Тогаш се молам на докторите да не ми се падне некој од оние шо си купиле диплома! Значи брзам и размислувам cold headed а не седам ко муле и се молам! Ако постоел ќе спречел да се разболи а не да ја лечи! Не е џабе кажано подобро спречи него лечи!
-Се наоѓаме на летен одмор, на море секако...:) Наеднаш морето се избезумува брановите почнуваат да раснат,Цунамито доаѓа,ние сме избезумени, се обидуваме и правиме се за да се спасиме,но шансите ни се мали.........Кого тогаш повикуваме на помош?
Тогаш се вртам и им викам на сите дека ги сакам зашо нема шо поише да напраам. Паника у никој случај! Ако има дрво до мене негде ќе потрчам да се фатам за него зашо дури и да го однесе, ако се држам за него нема да потонам. :)
-Се возиме во ауто,по убав автопат,со брзина 150 км/ч. Одненадеш налетува друго ауто во спротивен правец,во нашата линија....судирот е неизбежен....Еден од нас е тешко повреден,крвави....другиот избезумен бара помош од луѓето кои се затекнале тука, тие се обидуваат да направат се за да помогнат,но,....но, не можат да сторат ништо......Кого тогаш повикуваме на помош?
Прво, на убав автопат лентите се раздвоени со огромни циментирани блокови и треба колата да лета за да ти се стаи у лента! Али еве да речеме се излизгуе камион или било шо и се дешава таа сообраќајка, тогаш брат полиција и брза помош или го преврзуем со мајца или било шо да му се намали крварењето и барам некој брзо до најблискиот град да ме носи на доктор
И уште илјадници слични примери......

Поентата мие зошто во такви моменти сите,ама баш сите и верници и неверници го повикуваат Бога?

П.С. И немој да речеш дека ти поинаку би постапила, зошто знам дека свесно ќе лажеш.

Имај убава ноќ! :)
Одговорите се со црвен болдиран текст испод твоите прашања....
Pa ja smetam deka nemu ne mu e gajle. On ima postaveno eden intelegenten dizajn koj se grizhi samiot za sebesi.
Зашто веруете у него? Глупости! Значи ако е интелегенција тоа шо се грижи сам за себе а вие го величате и барате ПОМОШ ондак каде е вашата интелегенција?
edit:модерирано поради несоодветен речник

ne si mi interesna, shetaj:smir:

u nedela u crkva, site i po edno prekrstuenje, ispoveduenje i razmislite malce, zashoe napraena religijata ustvar, nikoj ne kaza deka treba da se verue slepo da se sledi nesho, tuku od sekoja filozofija zivotna, izvlechete go najvrednoto, ima mnogu religii mnogu bogovi, site tie se na slichna osnova-govorat za slichni vrednosti vo zivotot...razmislete zasho e toa taka...5 mi:pos2:n pred da zaspiete...

ova vi e kao za domashno za utre:smir:
За манипулација и ограбување на народот е напраена религијата.
 
Член од
14 февруари 2009
Мислења
68
Поени од реакции
6
Одговорите се со црвен болдиран текст испод твоите прашања....

Зашто веруете у него ? Глупости! Значи ако е интелегенција тоа шо се грижи сам за себе а вие го величате и барате ПОМОШ ондак каде е вашата интелегенција?


За манипулација и ограбување на народот е напраена религијата.

TAKA E SE SOGLASUVAM!!sho ima nie za da se sekirame za nekoj ne postoecki lik.....I da veruvame vo nego deka postoi.....
edit:модерирано поради несоодветен речник
 
A

ateist

Гостин
Зашто веруете у него? Глупости! Значи ако е интелегенција тоа шо се грижи сам за себе а вие го величате и барате ПОМОШ ондак каде е вашата интелегенција?



За манипулација и ограбување на народот е напраена религијата.
тоа е прва и последна причина .!

така е ..................тоа е тоа .............кратко и јасно .
 

Zeng

Thinking inside the box
Член од
9 април 2008
Мислења
1.103
Поени од реакции
31
Целиот универзум е создаден за нас ЛУЃЕТО ако ви треба доказ погледнете во себе или нагоре во небото верувам ќе го најдете ако не тогаш која е вашата интелигенција.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
svetot ne epanorama za gledanje
a i da go gledas
ama ne e se zajdisonce i pejzazi
nego ima i zlo
stradanja smrt unistuvanje
zloto e fakt
sto bog zamisli go dopustal??
a mozel da go spreci??
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Момци и девојки (ткн.атеисти),едно не заборавајте: -Овој свет не е обичен премин,а човекот случаен патник! :smir:
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
nema gospod i kraj posto dokazite se vise jasni, sto i da zborite zloto postoi, nevini stradaat i tolku.
Нихилиста, напрај еден подолжен пресек низ историјата на филосфијата и самиот ќе увидиш дека Бог никогаш не им бил далечен на философите/мудрољупците, туку токму спротивното: речиси и да нема философ кој рационачно не дошол до заклучокот (како мудреците од Исток!) дека се што е создадено, има и свој Создател, или, како тоа се нарекува, Закон на природната креација. Тука ќе ги исклучамматеријалистите Маркс и Енгелс, енгистенцијалистите (Витгенштајн, Шопенахуер...) и „остало„ антихристово друштво.
 
A

ateist

Гостин
ука ќе ги исклучамматеријалистите Маркс и Енгелс, енгистенцијалистите (Витгенштајн, Шопенахуер...) и „остало„ антихристово друштво.
друже ! јој ! па немој така .! ....нечемо да се вреџамо ..!

како бе антхристово друштво ...................
тие не се восхитувале на создаденото како вие туку на Личноста ...
а Елимелах = Бог е Личност = Човек
.
.
а за вас Личноста = Човештина е непознат поим...омразена работа........

вие така......ако може да украдете излажете ........иии ..па толку......
.
.
ПРЕКУ МАРКСОВИОТ МАТЕРЈАЛИЗАМ ..............
БЕШЕ ДОСТИГНАТО СОВРШЕНСТВОТО..............
ХРИСТОВАТА СОВРШЕНА БЕЗСУЕТНА КОМУНИСТИЧКО АНАРХИСТИЧКА САМОУПРАВНА БОЖЈА ИДЕОЛОГИЈА КАКО ПОДАДЕНА РАКА ОД БОГ ЗА СПАС НА ЛУЃЕТО ОД ЗЛОТО на светото тројство = религиозни + капиталисти + властољупци
 
Член од
19 август 2007
Мислења
941
Поени од реакции
302
... речиси и да нема философ кој рационачно не дошол до заклучокот (како мудреците од Исток!) дека се што е создадено, има и свој Создател, или, како тоа се нарекува, Закон на природната креација. Тука ќе ги исклучамматеријалистите Маркс и Енгелс, енгистенцијалистите (Витгенштајн, Шопенахуер...) и „остало„ антихристово друштво.
Закон ти е постов. Сите викаат дека има Создател освен тие што не викаат.

:pos2:
 

number_one

helloooooooooooo
Член од
18 февруари 2009
Мислења
27
Поени од реакции
1
Ако сте верници ке верувате во Господ Бог без да го барате изгледот на неговиот лик.
А ако барате негова слика верувајте дека не сте никакви верници :smir:
Поима немате во што верувате и што барате.:smir:
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Доказите за бог се неуверливи
особено за оодреден бог каков што е во религиите
особено па дека има поим за добрина
Повеќето филозофи биле агностици и скептици
а добар дел атеисти.
 

number_one

helloooooooooooo
Член од
18 февруари 2009
Мислења
27
Поени од реакции
1
Доказите за бог се неуверливи
особено за оодреден бог каков што е во религиите
особено па дека има поим за добрина
Повеќето филозофи биле агностици и скептици
а добар дел атеисти.
А што си ти некој вид на верник или Богохулец за сто всушност се сметаш самиот себеси како личност?
Секој си има право на свој сопствен живот и свое размислување и расудување на работите.
Дали си верник или не самиот одлучуваш за себе.:smir:

сосема јасно
хехе нема нема.Е има и шо сеа.
Кога одиш во Црква на кого се молиш ако воопшто одиш.
Кога ке ти стане густо во некоја ситуација на кого викаш Господе те молам помогни ми и спасиме на оној кој не постои хмм ти не си достоен за да го изговориш Светото име,а камоли да помислиш на него!
СОСЕМА ЈАСНОООООООО!
 

golem brat

dojdov vidov pobediv
Член од
23 февруари 2009
Мислења
417
Поени од реакции
20
nema gospod ima samo nekoi koi vikaat postoi bog.
ima gospod ,a ima i takvi kako vo vremeto na hrista boga koga ziveese na zemjata megu lugeto onie koi go privatija i onie koi go otvrlija koi baraa znak i go iskusuvaaa boga velejki mu simnise od krstot ako si mesijata pa ke poveruvame vo tebe. Takvi se site onie koi neveruvaat vo gospoda i velat nema bog a gospod e do niv
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom