Втора светска војна (1939-1945) - генерална дискусија!

Член од
1 јули 2006
Мислења
836
Поени од реакции
79
Зашо е навредливо да наречеш германец шваба?
Не знаев каде да го постирам.. ако треба нека се премести..

А и горе неможев да си најдам соодветен одговор на интернет.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
31.349
Поени од реакции
44.619
Зашо е навредливо да наречеш германец шваба?
Не знаев каде да го постирам.. ако треба нека се премести..

А и горе неможев да си најдам соодветен одговор на интернет.
Швабија е германска област. Од таму доаѓа тој израз.
Не гледам како е навредливо, иако можеби се користело во таква конотација.
 
Член од
1 јули 2006
Мислења
836
Поени од реакции
79
Швабија е германска област. Од таму доаѓа тој израз.
Не гледам како е навредливо, иако можеби се користело во таква конотација.
Шваба (германски: Schwabe), е член на големо германско племе со потекло од бреговите на Балтичкото Море. Оттука племето се распространило на запад и на југ со што и воедно името Шваба постанало општопознато презиме. Денес на Балканот терминот се смета за погрден назив за Германците.

Последната реченица не ми е јасна и за тоа прашував. Зашо се смета за погрден назив.. Да бев германец не би се навредил нз..
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
31.349
Поени од реакции
44.619
На денешен ден, за неколку саати, пред 70+ години (во 1944), започнала Оверлорд операцијата на сојузниците, позната како D-Day, или уште како - Истоварувањето во Нормандија.

Ова е писмото на Ајзенхауер (главен командант на сојузниците), кое однапред го имал спремено, во случај на неуспех на целата операција.“Our landings in the Cherbourg-Havre area have failed to gain a satisfactory foothold and I have withdrawn the troops.

“My decision to attack at this time and place was based upon the best information available.
“The troops, the air and the Navy did all that bravery and devotion to duty could do.

“If any blame or fault attaches to the attempt it is mine alone.”
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
11.512
Поени од реакции
12.359
тактичката операција на Уса и Ук да не дозволат советите да ја окупираат цела Германија:icon_lol:
 
Член од
29 декември 2007
Мислења
397
Поени од реакции
918
Зашо е навредливо да наречеш германец шваба?
Не знаев каде да го постирам.. ако треба нека се премести..

А и горе неможев да си најдам соодветен одговор на интернет.
Шваба не е навредливо. Но навредливо е да се каже за лебарка "буба Шваба" (србизам) . А така ја велат затоа што горниот дел е како оклоп (Германски шлем)
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
31.349
Поени од реакции
44.619
тактичката операција на Уса и Ук да не дозволат советите да ја окупираат цела Германија:icon_lol:
Има и друга перспектива на тоа.
Советите уште од 1942 притискаат за отворање на западен фронт. Избегаваа овие, колку можеа, веројатно за да се истепаат Советите и Германците колку може повеќе, или барем така Стаљин им викаше дека му праат со одолговлекувањето на отворње на нов фронт. Италија 43-та беше некаково привремено задоволување за Советите, но тие продолжија да бараат фронт во Франција (можеби затоа што италијанскиов фронт се укочи во меѓувреме). Сепак, можеме да најдеме и многу објективни причини за тоа одолговлекување. Комплексно е.
Како и да е, дури 1944, на денешен ден успешно го отворија Западниот Фронт (со цена, секако).
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
11.512
Поени од реакции
12.359
Има и друга перспектива на тоа.
Советите уште од 1942 притискаат за отворање на западен фронт. Избегаваа овие, колку можеа, веројатно за да се истепаат Советите и Германците колку може повеќе, или барем така Стаљин им викаше дека му праат со одолговлекувањето на отворње на нов фронт. Италија 43-та беше некаково привремено задоволување за Советите, но тие продолжија да бараат фронт во Франција (можеби затоа што италијанскиов фронт се укочи во меѓувреме). Сепак, можеме да најдеме и многу објективни причини за тоа одолговлекување. Комплексно е.
Како и да е, дури 1944, на денешен ден успешно го отворија Западниот Фронт (со цена, секако).
Сеа има многу причини, но најјаката е таа поради што го одбрале тој тајминг, пример можеле уште една година да почекаат, но генералите ваљда пресметале дека црвените ќе отидат преку Берлин до тогаш.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
31.349
Поени од реакции
44.619
Сеа има многу причини, но најјаката е таа поради што го одбрале тој тајминг, пример можеле уште една година да почекаат, но генералите ваљда пресметале дека црвените ќе отидат преку Берлин до тогаш.
Да. Има логика.
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
1.386
Поени од реакции
1.310
Инаку и отишле преку Берлин, америте чекале на Ромел роденден да му биде....
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
31.349
Поени од реакции
44.619
Русија денес му порача на Западот дека истоварувањето во Нормандија во 1944 година не било одлучувачко за крајот на Втората светска војна и дека улогата на западните сојузници не треба да се преувеличува.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
31.349
Поени од реакции
44.619
Загинал нешто помалку од месец дена по истоварувањето, па многу е веројатно животот да го изгубил таму кај што испозагинале и повеќето, во областа веднаш зад плажите, исполнета со мали ниви/градини со издигнати меѓи помеѓу нив. Меѓите се од земја и дрва. Има негде и кај нас такви.
Заебан простор за напредување, за кој сојузниците неспремни биле.
Американците од западните две плажи, по истоварот, се нашле испред таа зона. Додека сфатиле каква тактика треба да се примени за да се напредува во таква област, испозагинале многумина.
 

Gag

Член од
14 ноември 2013
Мислења
1.780
Поени од реакции
3.219
Ајзенхауер сакал да отвори фронт во Франција, Черчил во Италија. Кога заглавиле во Италија се решиле дефенитивно да одат со сета сила во Франција.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
13.080
Поени од реакции
28.831
Русија денес му порача на Западот дека истоварувањето во Нормандија во 1944 година не било одлучувачко за крајот на Втората светска војна и дека улогата на западните сојузници не треба да се преувеличува.
Не се грешка додуша, затоа што војната на 6 јуни 1944 година веќе беше решена, но од друга страна кога се потенцира Сталинград и големите губитоци на Оската таму, многу се заборава дека речиси во истиот период тие губат дури и повеќе воена снага отколку во Сталинград со капитиулацијата во Северна Африка, одосно со паѓањето на последното упориште во Тунис.
 
На врв Bottom