Втора светска војна (1939-1945) - генерална дискусија!

Дискусија во форумот 'Историја' започната од Македон91, 6 март 2010.

 1. Македонеро

  Македонеро Домаќин

  Член од:
  15 декември 2008
  Мислења:
  2.849
  Допаѓања:
  930
 2. lazzy^

  lazzy^

  Член од:
  31 јули 2008
  Мислења:
  1.996
  Допаѓања:
  592
  Роза Георгиевна Шанина (3 април 1924 - 28 јануари 1945) била советски снајперист за време на Втората светска војна, која имала 52 потврдени убиства, вклучително и дванаесет војници за време на битката кај Вилнус.

  (Нејзината пушка била Мосин Нагант 1891/30 со ПУ (СВТ) 3.5x снајперски опсег 1943.

  Шанина доброволно се пријавила во војната по смртта на нејзиниот брат во 1941 година. Била пофалена за нејзината прецизност за стрелање.

  Таа станала прва советска снајперистка која била наградена со "Орден на слава".

  Шанина била убиена на денешен ден во акција за време на Источно Пруската офанзива, додека го заштитувала сериозно ранетиот командант на артилериската единица.

  50587056_1916468015149648_8388812234284859392_n.jpg
   
  На Beric Dondarrion, LordDragonII, stipsburg и уште 3 други им се допаѓа ова.
 3. Beric Dondarrion

  Beric Dondarrion Lord of Blackhaven

  Член од:
  14 август 2006
  Мислења:
  25.339
  Допаѓања:
  29.740
  Сталинград
  Точно пред 76 години:
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
  lazzy^, Корто Малтезе, Кариес и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 4. Beric Dondarrion

  Beric Dondarrion Lord of Blackhaven

  Член од:
  14 август 2006
  Мислења:
  25.339
  Допаѓања:
  29.740
  Епилог

  Битката за Сталинград, како дел од преамбициозната Fall Blau, траела околу пет месеци и е една од најстрашните битки во историјата, со околу два милиони губитоци, вкупно. Официјално завршила на 2.II.1943, со предавањето на Карл Штрекер (Паулус во друг џеб, предходно тоа го направил, односно дозволил да го заробат), но уште неколку недели одделни групи и поединци (10.000 вкупно на број) давале изолиран отпор во морето од рушевини.
  Тактички, советите ја уништија речиси целосно армиската група Бе и притоа заробија околу 91.000 заробеници, од кои само 5-6000 се вратија дома, долго по војната. Меѓу заробените се најдоа повеќе од 20 генерали и еден фелдмаршал.
  Вермахтот во просек за тие пет месеци има испукано околу еден милион куршуми/проектили, од разен калибар, дневно. Иста статистика важи и за советите во рамките на операцијата Прстен (за чистење на џебот), која започна по одбивањето на првата понуда за предавање (види мината страна).
  Градот е уништен околу 95%. Загубите во материјал - огромни за двете страни.
  Импликациите на тактички, оперативен и стратегиски план - со голема магнитуда. Ова е првиот јавно признат голем пораз на Германија.

  [​IMG]
  Заробеници минуваат крај зградата во чиј подрум се наоѓаше главниот штаб на Паулус, неколку дена пред тоа.
   
  Последно уредено: 4 февруари 2019
  На lazzy^, Lurtz, Sawyer88 и уште 2 други им се допаѓа ова.
 5. lazzy^

  lazzy^

  Член од:
  31 јули 2008
  Мислења:
  1.996
  Допаѓања:
  592
  06.02.1945
  Американски војник од Kомпанијата Б, 68-от оружен пешадиски баталјон, 4-та оружена дивизија, гаѓа германски снајперисти кои се наоѓале на врвот на црквата Сен-Мишел, додека тенкот обезбедува заштитен оган.
  Место-Place de l'Église, Oberhoffen-sur-Moder, Bas-Rhin, Alsace, Источна Франција, на самата граница со Германија, 6 февруари 1945 година.
  Црквата била уништена за време на ослободувањето на градот и била повторно изградена во 1956 година.
  51069945_1923588721104244_7220097576584871936_n.jpg
   
  Lurtz, Кариес, Корто Малтезе и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 6. Beric Dondarrion

  Beric Dondarrion Lord of Blackhaven

  Член од:
  14 август 2006
  Мислења:
  25.339
  Допаѓања:
  29.740
  Гавранот и војникот
  [​IMG]
  Nevermore
   
  Последно уредено: 10 февруари 2019
  Корто Малтезе, lazzy^, Sawyer88 и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 7. lazzy^

  lazzy^

  Член од:
  31 јули 2008
  Мислења:
  1.996
  Допаѓања:
  592
  Американски војници за време за Арденската битка сликано во јануари 1945.

  51874739_1934348743361575_2524026815274549248_n.jpg
   
  На Кариес, Beric Dondarrion и Корто Малтезе им се допаѓа ова.
 8. Beric Dondarrion

  Beric Dondarrion Lord of Blackhaven

  Член од:
  14 август 2006
  Мислења:
  25.339
  Допаѓања:
  29.740
  [​IMG]
   
  На Mich0MKD и Sawyer88 им се допаѓа ова.

Сподели преку: