Војна во Украина (исклучиво воена перспектива)

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.101
Поени од реакции
3.296

Имаше и други видеа и потврди дека мостот е дигнат во воздух и заради тоа Русите дека одат на север за да ја заобиколат реката.
Ти знаеш ли за кој мост зборувам? оваа којзнае во која пуселија е, има 100 тина киломери до Одеса од Николаев.

Оваа е мостот на Јужен Бук кај Николаев, тука реката е најмалку километар голема, оваа е од гугл.



Загубите кај украинската армија според русите.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.452
Поени од реакции
40.318
азовците се концентрирани у оваа фабрика Азовстал и моментално се бомбардирани како што изгледа од видеово.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.348
Поени од реакции
31.232
Секогаш постои и таа опција ама мене не ми изгледа дека е така. Пред два дена имаше информации дека Украинците префрлиле трупи и опрема од Одеса во Миколаив зошто командата оценила дека Русија во моментов не може сериозно да ја загрози Одеса. На тоа и најверојатно се должи напредокот кај Миколаив.
Ваквите работи се секундарна или терциерна важност. Мислам дека во моментов краткорочните цели на русите им се остварени, сега следи war of atrittion и трошење на залихите на Украинците, и полека деморализација. За релативно кратко време (гледано во недели) би требало да паднат источните упоришта, а потоа како домино ќе си одат другите работи - се до паѓањето на владата по што војната многу бргу ќе заврши.


Одеса и Запорожје се утврдени у пичку матер. Освен регуларна војска и двата града имаат по 10 илјади пријавени доброволци.
Уф, ова ќе направи разлика за да ја добијат војната упм. :)
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.103
Поени од реакции
4.884

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.386
Поени од реакции
12.097

 
Последно уредено:
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.103
Поени од реакции
4.884
Мариупол, фабрика Азовстал, комплекс каде се блокирани укронацистите
 
Член од
1 јули 2012
Мислења
2.337
Поени од реакции
6.886
Што им се дешава со ПВО системиве (ваљда од тоа е трагава) на украинциве? Нестручни луѓе ли управуваат со нив, неисправни ракети ли испукуваат?
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.110
Поени од реакции
15.053
Што им се дешава со ПВО системиве (ваљда од тоа е трагава) на украинциве? Нестручни луѓе ли управуваат со нив, неисправни ракети ли испукуваат?
вероватно се стари и неконтролирани со тек на времето, или можеби грешка при поставувањето за лансирање...


ПС.јас сум можеби единствен тука на форумов кој служел ЈНА- род ПВО :cool:
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
Нацист од прави сектор. Мислам дека е заробен. Што ќе му следи, он си знае.

 

Kajgana Shop

На врв Bottom