Војна во Украина (исклучиво воена перспектива)

Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.746
Поени од реакции
21.775
Ситуацијата во Донбас утринава, објавена од руското МО.



ДНР напредуваат во Мариупол.



По пауза од 2 дена Русите почнаа да се движат.

 
Последно уредено:
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.103
Поени од реакции
4.884
воздушен напад на аеродромот во Лавов

ништо од надежите дека Лавов нема да биде денацифициран, како што реков ниту една педа нема да има за НАТО-ЕУСА!
Автоматски споено мислење:

повторно се говори дека Зеленски не е во Киев

Lažno potovanje do obleganega »Kijeva«? Janša, Fiala in Morawiecki naj bi se z Zelenskim srečali na Poljskem!
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.405
Поени од реакции
36.339
Украинците ги набркале Русите од Вознесенск и околината на Миколаив. Ако Русите немаат некое засилување за брзо време во Херсон, денес или утре Украинците ќе пробаат да го земат.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Со бродови носат опрема од Владивосток, од Осетија сега пристигнува. Покрај огромниот број фејк видеа од Украина има и доста точни изгледа за изгубена опрема. Ако го вратат Херсон тогаш и официјално немаат заземено ниеден стратешки град.
 
Член од
1 јули 2012
Мислења
2.337
Поени од реакции
6.886
Украинците ги набркале Русите од Вознесенск и околината на Миколаив. Ако Русите немаат некое засилување за брзо време во Херсон, денес или утре Украинците ќе пробаат да го земат.
Може да пуштиш линкови некои (дали тука, дали приватна порака) каде пратиш што се дешава? Пошто јас пратам од тие групите на Телеграм што беа постирани пред некоја недела, а ми делуваат ко да се руски.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.405
Поени од реакции
36.339
Не може тоа што сакаат да го направат со овој број на војници и со оваа опрема. Напаѓаат 10 места и секаде со премалку трупи и опрема.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.746
Поени од реакции
21.775
Не може тоа што сакаат да го направат со овој број на војници и со оваа опрема. Напаѓаат 10 места и секаде со премалку трупи и опрема.
Освен нивните 4 барања, што точно сакаат да направат Русите?
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.103
Поени од реакции
4.884
Со бродови носат опрема од Владивосток, од Осетија сега пристигнува. Покрај огромниот број фејк видеа од Украина има и доста точни изгледа за изгубена опрема. Ако го вратат Херсон тогаш и официјално немаат заземено ниеден стратешки град.
во што е проблемот ако носат опрема и војници од Владивосток или било кој друг на земјата, па тоа е голема земја има 11 временски зони.
Во Украина на укронацистите им пристигнува опрема и пси на војната од цел свет Америка, Канада ...., па не гледам дека тоа нешто те интересира.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.348
Поени од реакции
31.232


Украинците ги набркале Русите од Вознесенск и околината на Миколаив. Ако Русите немаат некое засилување за брзо време во Херсон, денес или утре Украинците ќе пробаат да го земат.
Да, на Украинците само да им се вратат тие што го освоија Владивосток и Москва и одма идат на Херсон.
 
Последно уредено:
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
во што е проблемот ако носат опрема и војници од Владивосток или било кој друг на земјата, па тоа е голема земја има 11 временски зони.
Во Украина пристигнува опрема и пси на војната од цел свет Америка, Канада ...., па не гледам дека тоа нешто те интересира.
Па нели сите видеа каде русите губат опрема се фејк, зашто има потреба од Владивосток да донасаат? Нели се е фејк и овие не губат опрема, како сега да треба од Владивосток со бродови да донасаат опрема?
Некако вие што дркате на Русија еден конкретен одговор незнаете да дадате туку одма со вртење на темата со whataboutism или пак дек се е фејк ако не е во корист на Русија.
Инаку мене ме интересира само побрзо да заврши и Украинците да ја прифатат реалноста и очигледниот пораз и Зелински да го обесат затоа што им ја втурна земјата во уништување заради тоа што е марионета на запад. Што побрзо го напарават тоа толку повеќе жители и градови ќе спасат.
Приказните што ги терате дека војнава е за некаква денацификација и ослободување се глупости.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.405
Поени од реакции
36.339
Освен нивните 4 барања, што точно сакаат да направат Русите?
Што точно сакаат знаат само Путин, Лавров, Шојгу и некој потесен круг. Ние може да нагаѓаме зашто и тоа што е официјално барање може е само фасада за нешто друго. Мислам дека и тоа е флуидно зависно од тоа како ќе се развива ситуацијата.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.348
Поени од реакции
31.232
Па нели сите видеа каде русите губат опрема се фејк, зашто има потреба од Владивосток да донасаат? Нели се е фејк и овие не губат опрема, како сега да треба од Владивосток со бродови да донасаат опрема?
Пример за лажна дихотомија. :)
Демек ако носат луѓе и техника значи ги изгубиле на бојно поле.

Зошто не е валидна и можноста дека ова се планирани постепени носења на трупи и техника?
Зарем мора со 100% од капацитетите да влезат во првите две недели? Не може постепено да ги внесуваат во акција? Што е со ротацијата на људството? Итн, итн...
Русија има доволно војска за да ги ротира луѓето, за разлика од Украинците кои се крчкаат во котлите.


Дај не бидете толку подоложни на недоквакани „анализи“ од докажано пропагандистички извори. Не мора да биде ни вака како што кажувам, ќе видиме за неколку месеци (или години). Но не мора да биде ни „пропадна Русија воено, така кажаа западни медиуми“.
Автоматски споено мислење:





 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.405
Поени од реакции
36.339
Може да пуштиш линкови некои (дали тука, дали приватна порака) каде пратиш што се дешава? Пошто јас пратам од тие групите на Телеграм што беа постирани пред некоја недела, а ми делуваат ко да се руски.
Да пробам да ги најдам ама имаше видеа од уништена руска опрема, десетици тенкови и други возила горе кај Вознесенск. А доле кај Миколаив имаше украинско видео како им имаат стигнато до артилеријата и останата опрема и снабдување како се запленети. Ако се земе во предвид дека артилеријата е обично назад на некои 20-40 километри дистанца од градот, значи дека го скршиле обрачот. Дополнително, вчера и мислам завчера нема руски видеа како Миколаив е под артилериски оган.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Пример за лажна дихотомија. :)
Демек ако носат луѓе и техника значи ги изгубиле на бојно поле.

Зошто не е валидна и можноста дека ова се планирани постепени носења на трупи и техника?
Зарем мора со 100% од капацитетите да влезат во првите две недели? Што е со ротацијата на људството? Итн, итн...


Дај не бидете толку подоложни на недоквакани „аналзи“ од докажано пропагандистички извори. Не мора да биде ни вака како што кажувам, ќе видиме за неколку месеци (или години). Но не мора да биде ни „пропадна Русија воено, така кажаа западни медиуми“.
Види тоа што напишав дека вие што навивате во војна(кое патем е апсурд) не сте објективни. Ете напишав дека губат опрема заради тоа што вие секое видео го направивте фејк и одма се нафрлувате дека "да бе да пропада Русија, до Владивосток се стигнати". Мене ми е јасно кој победува и кои прави ненормална медиумска пропаганда и ми е лудило тоа што западот го прави спрема рускиот народ ама и јасно ми е дека Украинците даваат отпор и не оди така лесно(но сепак напредуваат Русите).
Еве во твој стил:
Зашто не е валидна и можноста дека ова е заради големи губитоци?
За 6 дена веќе е еден месец, зарем не се доволни војниците во Европскито дел од Русија кои патем живеат 100 милиони?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom