Војна во Украина (исклучиво воена перспектива)

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.348
Поени од реакции
31.234
Да пробам да ги најдам ама имаше видеа од уништена руска опрема, десетици тенкови и други возила горе кај Вознесенск. А доле кај Миколаив имаше украинско видео како им имаат стигнато до артилеријата и останата опрема и снабдување како се запленети. Ако се земе во предвид дека артилеријата е обично назад на некои 20-40 километри дистанца од градот, значи дека го скршиле обрачот. Дополнително, вчера и мислам завчера нема руски видеа како Миколаив е под артилериски оган.
И како знаеш дека:
- се руски или украински возила?
- која е локацијата и времето/датумот, според инфо за геолокација на сликите/видеата? :LOL:

Јебените пропагандисти цивилите што ги убија во Донетск ги покажуваа како руски жртви во неосвоен дел од Украина. Да не ги видов видеата неколку дена претходно ни јас немаше да бидам сигурен... Ама добро е што вие сте сигурни (ахем).
 
Член од
16 ноември 2013
Мислења
8.570
Поени од реакции
13.918
Не може тоа што сакаат да го направат со овој број на војници и со оваа опрема. Напаѓаат 10 места и секаде со премалку трупи и опрема.
И јас мислам премногу го раширија фронтот, немаше потреба да се оди на Николаев, требаше повеќето трупи да се насочат на заобиколување на украинската војска на истокот. Одеса е секако блокирана од руската морнарица, ништо не влегува, ни излегува од таму.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.348
Поени од реакции
31.234
Еве во твој стил:
Зашто не е валидна и можноста дека ова е заради големи губитоци?
Па баш тоа, сите тие се валидни можности и НИЕДНО НЕ Е СИГУРЕН ФАКТ.
Fof of war значи дека не знаеш, не може да знаеш. Знаат двете завојувани страни ама ним не може да им веруваш... Ќе знаеш утре кога ќе се помрдне фронтот напред или назад. Можеби.


За 6 дена веќе е еден месец, зарем не се доволни војниците во Европскито дел од Русија кои патем живеат 100 милиони?
Кој ќе каже што е доволно? Западната пропаганда можеби? Јас и ти? Ги имаме пред нас плановите на рускиот генералштаб?
 
Член од
23 јуни 2015
Мислења
196
Поени од реакции
344
Украинците ги набркале Русите од Вознесенск и околината на Миколаив. Ако Русите немаат некое засилување за брзо време во Херсон, денес или утре Украинците ќе пробаат да го земат.
Воснесенск никогаш не ни бил освоен од страна на Руската армија од кога е почната ова воена операција , можеби Русите пробале да го освојат али Украинците успешно го одбраниле градот.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.103
Поени од реакции
4.884
Па нели сите видеа каде русите губат опрема се фејк, зашто има потреба од Владивосток да донасаат? Нели се е фејк и овие не губат опрема, како сега да треба од Владивосток со бродови да донасаат опрема?
Некако вие што дркате на Русија еден конкретен одговор незнаете да дадате туку одма со вртење на темата со whataboutism или пак дек се е фејк ако не е во корист на Русија.
Инаку мене ме интересира само побрзо да заврши и Украинците да ја прифатат реалноста и очигледниот пораз и Зелински да го обесат затоа што им ја втурна земјата во уништување заради тоа што е марионета на запад. Што побрзо го напарават тоа толку повеќе жители и градови ќе спасат.
Приказните што ги терате дека војнава е за некаква денацификација и ослободување се глупости.
-и затоа што многу пропагандни видеа од укронацистите се докажано лажни, ти се обидуваш да најдеш изговор;
-Не мора веднаж со џон, убаво ти одговорив, што треба сега јас да речам дека си љубител на укронацистите а можеби си и самиот нацист, така нема дискусија;
-Има ли некој овде што не е војната побрзо да заврши? Еднаш реков свое мислење, оваа војна не е Русија против Украина туку НАТО против Русија, и ако некој навистина сака да запре треба да испрати писмо до НАТО членките и да ги замоли да не праќаат повеќе оружје, патем да им го вратат златото кое што своевремено Јацко ноќе го однесе во УСА;
-никој не тера никакви приказни туку си индоктирниран со западната пропаганда дека Русија е црниот ѓавол и дека им се заканува на другите.
Автоматски споено мислење:

Што точно сакаат знаат само Путин, Лавров, Шојгу и некој потесен круг. Ние може да нагаѓаме зашто и тоа што е официјално барање може е само фасада за нешто друго. Мислам дека и тоа е флуидно зависно од тоа како ќе се развива ситуацијата.
знаеше и Јое Алцхајмер затоа што овие му рекле, ама заборавил, така велат злобниците
 
Последно уредено:

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.808
Поени од реакции
26.370
Види тоа што напишав дека вие што навивате во војна(кое патем е апсурд) не сте објективни. Ете напишав дека губат опрема заради тоа што вие секое видео го направивте фејк и одма се нафрлувате дека "да бе да пропада Русија, до Владивосток се стигнати". Мене ми е јасно кој победува и кои прави ненормална медиумска пропаганда и ми е лудило тоа што западот го прави спрема рускиот народ ама и јасно ми е дека Украинците даваат отпор и не оди така лесно(но сепак напредуваат Русите).
Еве во твој стил:
Зашто не е валидна и можноста дека ова е заради големи губитоци?
За 6 дена веќе е еден месец, зарем не се доволни војниците во Европскито дел од Русија кои патем живеат 100 милиони?
Напиша и дека Чеченија е шеријат, па не поткрепи со ништо…
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.746
Поени од реакции
21.775
навистина веруваш дека руското воздухопловство така функционира?
или имаше потреба да се протне вакво нешто
So much about ‘Russian Air Force cannot conduct complex operations’….
да ги оставиме болниците, училиштата и пекарите, кои се сите до една уништени, некои дури и по 5 пати.


-----------------
во Мариупол изгледа се води вистинска војна, според WarGonzo за секоj метар
Не знам што се разгоре муабетов за бомбардирање болници кога тоа е сосема легитимно според интернационалната заедница.

FOEwUaBXsAAdc3K.jpeg
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.405
Поени од реакции
36.339
И како знаеш дека:
- се руски или украински возила?
- која е локацијата и времето/датумот, според инфо за геолокација на сликите/видеата? :LOL:

Јебените пропагандисти цивилите што ги убија во Донетск ги покажуваа како руски жртви во неосвоен дел од Украина. Да не ги видов видеата неколку дена претходно ни јас немаше да бидам сигурен... Ама добро е што вие сте сигурни (ахем).
Секогаш постои и таа опција ама мене не ми изгледа дека е така. Пред два дена имаше информации дека Украинците префрлиле трупи и опрема од Одеса во Миколаив зошто командата оценила дека Русија во моментов не може сериозно да ја загрози Одеса. На тоа и најверојатно се должи напредокот кај Миколаив.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Па баш тоа, сите тие се валидни можности и НИЕДНО НЕ Е СИГУРЕН ФАКТ.
Fof of war значи дека не знаеш, не може да знаеш. Знаат двете завојувани страни ама ним не може да им веруваш... Ќе знаеш утре кога ќе се помрдне фронтот напред или назад. Можеби.



Кој ќе каже што е доволно? Западната пропаганда можеби? Јас и ти? Ги имаме пред нас плановите на рускиот генералштаб?
Неверувам ни тогаш дека ќе дознаеме. Ќе има и тогаш шпекулации ама тоа е обична статистика за повеќето и само резултатот ќе е важен. А сите го знаеме резултатот, мене не ми е јасно што уште Зелински очекува па не седне да се договори. Всушност не ни одлучува тој, маскота за да одржува некаков морал . Секако ќе заврши ова со договор, а како изминува времето и барањата на Русија ќе се зголемат и нема да ме изненади да останат само со Лвив како главен град.

Напиша и дека Чеченија е шеријат, па не поткрепи со ништо…
Немора, тоа е дел од планот на руската армија.
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.931
Поени од реакции
8.884
https://files.catbox.moe/7a5zku.mp4

Снимка од внатрешност на Руски хеликоптер како напаѓа Украински позиции и на крај принудно слетува. Мислам дека е од оној КА-52 првиот/вториот ден на инвазијата.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.101
Поени од реакции
3.296
Секогаш постои и таа опција ама мене не ми изгледа дека е така. Пред два дена имаше информации дека Украинците префрлиле трупи и опрема од Одеса во Миколаив зошто командата оценила дека Русија во моментов не може сериозно да ја загрози Одеса. На тоа и најверојатно се должи напредокот кај Миколаив.
Според мене мислам дека ќе се обидат да ги извлечат на оворено поле, кај Николаев има само еден мост ќе треба да дадат премногу жртви за да преминат од другата страна.

Предноста кај украинците е што можат да се кријат кај стамбените обијекти, а русите се на оворено што ги прави лесен плен, според мене ќе се повлечат некој 20 километри и ќе чекаат да се среди кај Донбас за да тргнат кон Запорожје и да го блокираат од запад.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.405
Поени од реакции
36.339
Според мене мислам дека ќе се обидат да ги извлечат на оворено поле, кај Николаев има само еден мост ќе треба да дадат премногу жртви за да преминат од другата страна.

Предноста кај украинците е што можат да се кријат кај стамбените обијекти, а русите се на оворено што ги прави лесен плен, според мене ќе се повлечат некој 20 километри и ќе чекаат да се среди кај Донбас за да тргнат кон Запорожје и да го блокираат од запад.
Одеса и Запорожје се утврдени у пичку матер. Освен регуларна војска и двата града имаат по 10 илјади пријавени доброволци.
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.767
Поени од реакции
8.380
Според мене мислам дека ќе се обидат да ги извлечат на оворено поле, кај Николаев има само еден мост ќе треба да дадат премногу жртви за да преминат од другата страна.

Предноста кај украинците е што можат да се кријат кај стамбените обијекти, а русите се на оворено што ги прави лесен плен, според мене ќе се повлечат некој 20 километри и ќе чекаат да се среди кај Донбас за да тргнат кон Запорожје и да го блокираат од запад.
Мостот одамна го дигнаа во воздух, мислам четвртиот или петиот ден. Се што е потребно за да се блокира Николаев е да се пресече тој патот на север што води и ќе биде градот блокиран.

Јас очекувам дека за едно недела и пол, две некаде ќе почне со драстични промени на ситуацијата. Украинците немаат функционален систем за дистрибуција на гориво веќе колку 20 дена, а Русите цело време им ги бомбардираат логистичките центри. Со завршувањето на Мариупол и прераспределувањето и реорганизирање на силите од таму, кој не се воопшто мали очекувам дека ќе почнат со притисок на целиот фронт од Керсон до Запорожје и доста брзо ќе ги претворат Украинците во стационарни сили поради недостаток на гориво.

Чим почнат првите поголеми предавања тоа многу брзо ќе се претвори во лавина зошто моралот ќе им пропадне, кој сега за сега се одржува само заради западната пропаганда.

Одеса и Запорожје се утврдени у пичку матер. Освен регуларна војска и двата града имаат по 10 илјади пријавени доброволци.
Одеса нема да ја напаѓаат зошто има огромно културно и историско значење за Русите а и има огромен % на жители кои се сметаат за Руси и заради тоа нема да сакаат да ја разрушат. А исто така целиот град лежи на тунели и катакомби и каков било директен напад би бил крв до колена. Сигурен сум дека ќе постават само опсада и ќе ги чекаат да се предадат па макар и да се последниот град кој ќе се предаде.

Запоржје од друга страна го има Запорожје Сич и очекувам дека таа фабрика ќе сакаат да ја заземат читава.

Мое предвидување е дека сите преостанати поголеми градови на истокот и југот ќе ги ставаат само под опсада и ќе чекаат да почне синџирот на предавања. Прашање на време е само уште колку ќе издржи моралот а чим тргне првата топка снег брзо ќе се направи лавина.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.101
Поени од реакции
3.296
Мостот одамна го дигнаа во воздух, мислам четвртиот или петиот ден. Се што е потребно за да се блокира Николаев е да се пресече тој патот на север што води и ќе биде градот блокиран.
Јас читав дека само го минирале, немаше никакво рушење, а и зошто би го срушиле кога русите не ни пробаа да влезат во градот.
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.767
Поени од реакции
8.380
Јас читав дека само го минирале, немаше никакво рушење, а и зошто би го срушиле кога русите не ни пробаа да влезат во градот.

Имаше и други видеа и потврди дека мостот е дигнат во воздух и заради тоа Русите дека одат на север за да ја заобиколат реката.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom