Воени авиони

Член од
28 декември 2015
Мислења
3.441
Поени од реакции
5.940
па поедноставно е да се направат канадери него нешто вакво. Овие модели на екраноплани биле исклучиво замислени како против бродски оружја. И не знам колку би било рентабилно да имаш вакви машини само за гаснење пожар.
А кое гаснење пожар е рентабилно? И канадерите се само трошок, немаат никаква намена освен гасење пожари. Исто би било и со оваа технологија само што ефектите би биле драматично поголеми и пожарите би се елиминирале во старт.
Ова не е екраноплан иако со нив ја дели можноста за лет на воздушна перница, за разлика од нив може да лета и на поголеми височини.
Нејасно е како на толку пожари по светот секоја година нема некоја иницијатива за трајно решение, во денешно време таква немарност е срамна.
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.884
Поени од реакции
8.714

1637934531661.png

1637934553683.png
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.441
Поени од реакции
5.940
@TheTrooper лудило у Загребу :icon_lol:

Знам пред многу време дискутиравме нешто околу ова ама не ми се веруваше дека сериозно Хрватска ќе земе Рафали кад оно сериозно земале Рафали :icon_lol:
Освен кик-бекс од Дасо во џебови на политичари не знам каква логика има во ова нешто, повеќе делува како испад на лудило. Рафал е авион кој бара сериозна поддршка на земја, Хрватска немаше кадар и капацитет за да оджава МиГ-21 па ги праќаа во Романија, Украина, Израел и којзнае каде све не, па сеа нагло се пребација од МиГ-21 до Рафал. Цела мини-ескадрила ќе треба да им ја одржава француска екипа во наредниве 3-4 децении ако истече ресурс на авионите нема каде освен Франција, ова ќе ги чини барем 2 милијарди евра, не е само авионот, треба нешто и опрема.

Нече чизма четничка газити опет Славонијом. Четниците имале ескадрила стари МиГ-29. :angel:
Додуша и овие "нови" Рафали не се нови него од претходни серии градени за Франција, цирка 2008-9. Ок во Хрватска служба ќе имаат 3-4 пати помалку часови налет него што имале досега.
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.825
Поени од реакции
6.351
@TheTrooper лудило у Загребу :icon_lol:

Знам пред многу време дискутиравме нешто околу ова ама не ми се веруваше дека сериозно Хрватска ќе земе Рафали кад оно сериозно земале Рафали :icon_lol:
Освен кик-бекс од Дасо во џебови на политичари не знам каква логика има во ова нешто, повеќе делува како испад на лудило. Рафал е авион кој бара сериозна поддршка на земја, Хрватска немаше кадар и капацитет за да оджава МиГ-21 па ги праќаа во Романија, Украина, Израел и којзнае каде све не, па сеа нагло се пребација од МиГ-21 до Рафал. Цела мини-ескадрила ќе треба да им ја одржава француска екипа во наредниве 3-4 децении ако истече ресурс на авионите нема каде освен Франција, ова ќе ги чини барем 2 милијарди евра, не е само авионот, треба нешто и опрема.

Нече чизма четничка газити опет Славонијом. Четниците имале ескадрила стари МиГ-29. :angel:
Додуша и овие "нови" Рафали не се нови него од претходни серии градени за Франција, цирка 2008-9. Ок во Хрватска служба ќе имаат 3-4 пати помалку часови налет него што имале досега.
2 милијарди кога ќе ги растргнеш на X години за една држава не би требало да е проблем. Ние само 500+ милиони на циркузот во центарот на Скопје улупавме, па никому ништо.

Што се однесува до одржување, Хрватска има во Велика Горица технички центар за авијација. Миговитe одеа во странство на генерални ремонтови и продолжување на ресурси, но такви канти бараат секојдневна работа и поправки кои се прават локално. Така ќе биде и со Рафалите, ако не се лажам веќе се во Франција тие на обука.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.441
Поени од реакции
5.940
2 милијарди кога ќе ги растргнеш на X години за една држава не би требало да е проблем. Ние само 500+ милиони на циркузот во центарот на Скопје улупавме, па никому ништо.

Што се однесува до одржување, Хрватска има во Велика Горица технички центар за авијација. Миговитe одеа во странство на генерални ремонтови и продолжување на ресурси, но такви канти бараат секојдневна работа и поправки кои се прават локално. Така ќе биде и со Рафалите, ако не се лажам веќе се во Франција тие на обука.
Па зависи од контекст, французите барале плаќање на прва рата однапред што зборува дека немаат баш доверба во хрватски намери, тоа не го барале нит во Египет и Грција која купи комплет екскадрила (4 четворки во актива и една четворка за ротација, 20 комада сосема нови авиони).

За тие пари Хрватска можеше да набави 5 нови подморници од 2000 тони од Скорпен класа со кои би биле на ниво на талијанска подморничка флота или 8-9 од Андраста класа од 900 тона.

Тоа да, 500+ милиона за стиропор и лажна бронза ама и тоа беше развлечено на 7-8 години.
Велика Горица бе...Не е тоа втора светска па Шиме ќе дојде со шрафцигер и макази :icon_lol: кога Рафал ќе слета на Плесо тоа ти е како да слетал свемирски брод, тоа е тоа ниво на технологија, Рафал има Спектра систем која го прави мнооогу тешко дофатлив за противнички средства за ПВО или противнички ловци
Во бивша Југа имало и некаков технолошки трансфер со Франција, во Мостар се правеа Газели по лиценца а имаа во план да прават Рафал за сиромашни со Снекма мотор (Нови Авион) ама новиве пост-ју држави се на ниво на супсахарска Африка во тој поглед.
Не можеа локално да одржат во воздух МиГ-21 а за Рафал поправка уфф.......

Како и да е, не знам каде ќе ги летаат, специфична форма има Хрватска не може да мрдне авион со супер-круз од 1,4 маха а да не заврши над Сарајево :icon_lol: едино над Јадран нешто, ама таму нема четници.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.231
Поени од реакции
39.979
лош дил им е ова на хрвативе. Рафалот е многу преценет како за авион од 4та генерација. Да идеа на Грипен ќе им беше најпаметна одлука у поглед на одржавање.
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.825
Поени од реакции
6.351
Па зависи од контекст, французите барале плаќање на прва рата однапред што зборува дека немаат баш доверба во хрватски намери, тоа не го барале нит во Египет и Грција која купи комплет екскадрила (4 четворки во актива и една четворка за ротација, 20 комада сосема нови авиони).

За тие пари Хрватска можеше да набави 5 нови подморници од 2000 тони од Скорпен класа со кои би биле на ниво на талијанска подморничка флота или 8-9 од Андраста класа од 900 тона.

Тоа да, 500+ милиона за стиропор и лажна бронза ама и тоа беше развлечено на 7-8 години.
Велика Горица бе...Не е тоа втора светска па Шиме ќе дојде со шрафцигер и макази :icon_lol: кога Рафал ќе слета на Плесо тоа ти е како да слетал свемирски брод, тоа е тоа ниво на технологија, Рафал има Спектра систем која го прави мнооогу тешко дофатлив за противнички средства за ПВО или противнички ловци
Во бивша Југа имало и некаков технолошки трансфер со Франција, во Мостар се правеа Газели по лиценца а имаа во план да прават Рафал за сиромашни со Снекма мотор (Нови Авион) ама новиве пост-ју држави се на ниво на супсахарска Африка во тој поглед.
Не можеа локално да одржат во воздух МиГ-21 а за Рафал поправка уфф.......

Како и да е, не знам каде ќе ги летаат, специфична форма има Хрватска не може да мрдне авион со супер-круз од 1,4 маха а да не заврши над Сарајево :icon_lol: едино над Јадран нешто, ама таму нема четници.
Па ни таа милијарда не е многу. Само во војната штетата материјална беше 40-50 милијарди, a буџетот на Хрватска е некои 19 милијарди евра.
Морнарица на Хрватска е потрошена пара - во бунар фрлена. За што ќе ја користат таа морнарица? Брегот на Хрватска е најблиску до џунгла во морски термини и воопшто не им требаат ниту бродови, а не пак подморници. Башка што не постои никој кој би го загрозил хрватското крајбрежје. За разлика од авијација која што е од големо значење баш поради територијата на државата и поради позицијата во однос на БиХ.

Милијарда евра е пичкин дим ако сакаш да имаш нешто налик на воени сили, а очигледно поради многу причини и окружувањето Хрвтска сака да има. Освен 3-4 новинари и SJW активисти има целосен консензус по тоа прашање.

Тој во Горица бара права инвестиција,пред се во кадар, но има некаква основа за 5-10 години да може да биде доволен за дневни ремонти, менување на делови и ситни поправки. Веќе работи на одржување на сите хеликоптери, миговите (што е право мало чудо што пола и повеќе од тие канти се во воздух), противпожарните авиони и др. За се посериозно секако ќе се оди во Франција.

p.s Инаку е неточно дека се бара исплата од прва. Потпишаниот договор е за плаќање низ 5 години што ќе го направи целиот договор уште поголема багатела. 200 милиони годишно.
Vrednost ugovora iznosiće nešto preko 1,155 milijardi evra sa PDV-om i osim aviona obuhvata obuku, logistiku, simulator, zemaljsku i ispitnu opremu, naoružanje ali i vojnu saradnju dva ratna vazduhoplovstva. Isplata navedenog iznosa biće sprovedena u periodu 2021-2026, početak obuke vazduhoplovno-tehničkog osoblja predviđen je krajem 2022. godine, dok je početak obuke letačkog osoblja planiran početkom 2023. godine. Hrvatska će postati vlasnik aviona 2023. godine ali će prvih 8 Rafala biti isporučeno krajem 2024., a ostala 4 do kraja prvog tromesečja 2025. godine.
 
Последно уредено:
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.441
Поени од реакции
5.940
Па ни таа милијарда не е многу. Само во војната штетата материјална беше 40-50 милијарди, a буџетот на Хрватска е некои 19 милијарди евра.
Морнарица на Хрватска е потрошена пара - во бунар фрлена. За што ќе ја користат таа морнарица? Брегот на Хрватска е најблиску до џунгла во морски термини и воопшто не им требаат ниту бродови, а не пак подморници. Башка што не постои никој кој би го загрозил хрватското крајбрежје. За разлика од авијација која што е од големо значење баш поради територијата на државата и поради позицијата во однос на БиХ.

Милијарда евра е пичкин дим ако сакаш да имаш нешто налик на воени сили, а очигледно поради многу причини и окружувањето Хрвтска сака да има. Освен 3-4 новинари и SJW активисти има целосен консензус по тоа прашање.

Тој во Горица бара права инвестиција,пред се во кадар, но има некаква основа за 5-10 години да може да биде доволен за дневни ремонти, менување на делови и ситни поправки. Веќе работи на одржување на сите хеликоптери, миговите (што е право мало чудо што пола и повеќе од тие канти се во воздух), противпожарните авиони и др. За се посериозно секако ќе се оди во Франција.

p.s Инаку е неточно дека се бара исплата од прва. Потпишаниот договор е за плаќање низ 5 години што ќе го направи целиот договор уште поголема багатела. 200 милиони годишно.
Не е добро да се лаже, не само што нема никаков консензус туку има многу опречни гласови од стручњаци, еве еден кој цел живот се бави со оружје.


Хрватска нема пешадија, т.е. има нешто, главен тенк им е М-84 од ЈНА заедно со БОВ и М-80 :pos:
Имаат некакви оклопни коли Патрија ама тоа е ситнеж и возило со слаба употребност во реални услови.
За овие пари, ако веќе купуваа француско можеа да набават 3-4 батаљони т.е. цела оклопна бригада најнови Леклерк тенкови кои се во светски врв и со тоа нагло ќе станеа појаки од четниците.
Цури на сите страни овие село гори баба набавува Ролс Ројсеви :icon_lol:

Пари на морнарица се фрлени? А тек на авијација, 99,99% од борбени авиони по свет никогаш не испукуваат еден метак, све тоа е само црна дупка за пари, Рафал кошта 20К долари по саат лет со што е меѓу светски врв, колку за споредба Ф-22 кошта 18К по лет, такви авиони служат за пресретање и воздушна борба, има логика за Индија со преку 5 милиони км2 земја и вода за бранење ама Хрватска каде Рафал со супер-круз ја минува за 10 минути :angel:
А кој би ја загрозил Хрватска? Кого имале предвид за да се одлучат да набават Рафали? Криза во Босна, Балван револуција втор дел и онака не може повеќе, напад од четнициве?
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.825
Поени од реакции
6.351
Не е добро да се лаже, не само што нема никаков консензус туку има многу опречни гласови од стручњаци, еве еден кој цел живот се бави со оружје.

Ах Зубак. Дај некој релевантен против. Секогаш тие ќе добијат медиумски простор, продава кликови некој да каже притов, но реалноста е дека има целосен политички консензус и консензус во јавноста дека авиони треба да се набават. Која политичка партија или релевантен политичар кажа нешто против? И влада на СДП и сегашната на ХДЗ работеа на ова, а Милановиќ и Пленковиќ единствено се согласија околу набавката на авиони. Ако нешто пратиш би знаел колку се закрвавени тие двајца.

Хрватска нема пешадија, т.е. има нешто, главен тенк им е М-84 од ЈНА заедно со БОВ и М-80 :pos:
Имаат некакви оклопни коли Патрија ама тоа е ситнеж и возило со слаба употребност во реални услови.
Да де да, Патриа не чини, ништо не чини ама бригада Леклерк одма иде. Јадење гомна колку да се јадело гомна. Прво немаше да ги набавуваат, па се потпиша договорот. Па после беа прескапи, испадна дека не се. Требало да се платат од напред, испадна на 5 рати да ти било тоа. На крај ќе испадне дека е солидна инвестиција.
Хрватска сака да задржи можноста за воена авијација. Не значи дека нема да се набавуваат и други работи, но авионите се најкритични. Тие 12 авиони не се да направат инвазија, тука се да го одржат паритетот и односите на силите во регионот и злу не требало да се основа за повеќе ескадрили. Полесно е од 12 до 24 отколку од 0 до 12. А да не збориме дека долгорочно 12 Рафали се многу поефтино од тоа да плаќаш на Италија или Унгарија ер полисинг без притоа да имаш пилоти, писти, техничари и било каков авион на крајот од денот.


Пари на морнарица се фрлени? А тек на авијација, 99,99% од борбени авиони по свет никогаш не испукуваат еден метак, све тоа е само црна дупка за пари, Рафал кошта 20К долари по саат лет со што е меѓу светски врв, колку за споредба Ф-22 кошта 18К по лет, такви авиони служат за пресретање и воздушна борба, има логика за Индија со преку 5 милиони км2 земја и вода за бранење ама Хрватска каде Рафал со супер-круз ја минува за 10 минути :angel:
А кој би ја загрозил Хрватска? Кого имале предвид за да се одлучат да набават Рафали? Криза во Босна, Балван револуција втор дел и онака не може повеќе, напад од четнициве?
12 Рафали во секој случај се подобра куповина од 9 подморници да би се парирало на Италија со која што немаш никаков конфликт. Мислам....јака логика, особено при брег со преку 1000+ острови на километри од копното. За пример цела ЈРМ беше комплетно поразена со точно 0 воени бродови и подморници.

А Рафалите би можеле да бидат многу корисни над Босна или да спречат воздушни напади над Хрватска од истокот. Сметките таму се нерасчистени сеуште. Кој не осетил што е да ти ги рокаат неометано сите градови цела година без можност да возвратиш не знае колку требаат тие авиони.
 
Последно уредено:
D

Deleted member 53418

Гостин
Ах Зубак. Дај некој релевантен против. Секогаш тие ќе добијат медиумски простор, продава кликови некој да каже притов, но реалноста е дека има целосен политички консензус и консензус во јавноста дека авиони треба да се набават. Која политичка партија или релевантен политичар кажа нешто против? И влада на СДП и сегашната на ХДЗ работеа на ова, а Милановиќ и Пленковиќ единствено се согласија околу набавката на авиони. Ако нешто пратиш би знаел колку се закрвавени тие двајца.


Да де да, Патриа не чини, ништо не чини ама бригада Леклерк одма иде. Јадење гомна колку да се јадело гомна. Прво немаше да ги набавуваат, па се потпиша договорот. Па после беа прескапи, испадна дека не се. Требало да се платат од напред, испадна на 5 рати да ти било тоа. На крај ќе испадне дека е солидна инвестиција.
Хрватска сака да задржи можноста за воена авијација. Не значи дека нема да се набавуваат и други работи, но авионите се најкритични. Тие 12 авиони не се да направат инвазија, тука се да го одржат паритетот и односите на силите во регионот и злу не требало да се основа за повеќе ескадрили. Полесно е од 12 до 24 отколку од 0 до 12. А да не збориме дека долгорочно 12 Рафали се многу поефтино од тоа да плаќаш на Италија или Унгарија ер полисинг без притоа да имаш пилоти, писти, техничари и било каков авион на крајот од денот.12 Рафали во секој случај се подобра куповина од 9 подморници да би се парирало на Италија со која што немаш никаков конфликт. Мислам....јака логика, особено при брег со преку 1000+ острови на километри од копното. За пример цела ЈРМ беше комплетно поразена со точно 0 воени бродови и подморници.

А Рафалите би можеле да бидат многу корисни над Босна или да спречат воздушни напади над Хрватска од истокот. Сметките таму се нерасчистени сеуште. Кој не осетил што е да ти ги рокаат неометано сите градови цела година без можност да возвратиш не знае колку требаат тие авиони.
По муабетиве Хрватска сака да мери к со Србија и спукува 1 милијарда евра. Држава во Нато зашто би се штитела на овој начин? Од база Авиано без супер круз за 20-30 мин се у Хрватска.
Тоа е тој балканско - племенски мајндсет а пркнат малце одма воени авиони.Тоа што балканот се исели 50% не е приоритет. Битно е воена техника. Може е офтопик ама е реалноста.

Рафал е супер авион.
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.825
Поени од реакции
6.351
По муабетиве Хрватска сака да мери к со Србија и спукува 1 милијарда евра. Држава во Нато зашто би се штитела на овој начин? Од база Авиано без супер круз за 20-30 мин се у Хрватска.
Тоа е тој балканско - племенски мајндсет а пркнат малце одма воени авиони.Тоа што балканот се исели 50% не е приоритет. Битно е воена техника. Може е офтопик ама е реалноста.

Рафал е супер авион.
Зошто би оставил се во рацете на НАТО? Башка ако треба да се интервенира во Босна, тоа Хрватска би го правела на своја рака. НАТО е фина работа, но асална држава треба да мисли и на своите лични способности. Башка НАТО обврзува 2% од БДП да се трошат на одбрана, а без капитални инвестиции нема како да се стигнат тие 2%.

ХВ е голем дел од културата и националната гордост таму. Сакаат да си имаат своја војска, тоа е скап спорт и спремни се да платат. Реално не дека со 1 милијарда ќе направат некоја разлика на други полиња.


p.s Некој да го патролира небото над Хрватска ќе мора. Дали ќе се плаќаат десетици милиони евра секоја година на друга држава да патролира до недоглед или ќе платат 5 години по 200 сега за да може во наредните 25 без проблем сами да си патролираат изборот е многу јасен.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.441
Поени од реакции
5.940
Ах Зубак. Дај некој релевантен против. Секогаш тие ќе добијат медиумски простор, продава кликови некој да каже притов, но реалноста е дека има целосен политички консензус и консензус во јавноста дека авиони треба да се набават. Која политичка партија или релевантен политичар кажа нешто против? И влада на СДП и сегашната на ХДЗ работеа на ова, а Милановиќ и Пленковиќ единствено се согласија околу набавката на авиони. Ако нешто пратиш би знаел колку се закрвавени тие двајца.


Да де да, Патриа не чини, ништо не чини ама бригада Леклерк одма иде. Јадење гомна колку да се јадело гомна. Прво немаше да ги набавуваат, па се потпиша договорот. Па после беа прескапи, испадна дека не се. Требало да се платат од напред, испадна на 5 рати да ти било тоа. На крај ќе испадне дека е солидна инвестиција.
Хрватска сака да задржи можноста за воена авијација. Не значи дека нема да се набавуваат и други работи, но авионите се најкритични. Тие 12 авиони не се да направат инвазија, тука се да го одржат паритетот и односите на силите во регионот и злу не требало да се основа за повеќе ескадрили. Полесно е од 12 до 24 отколку од 0 до 12. А да не збориме дека долгорочно 12 Рафали се многу поефтино од тоа да плаќаш на Италија или Унгарија ер полисинг без притоа да имаш пилоти, писти, техничари и било каков авион на крајот од денот.12 Рафали во секој случај се подобра куповина од 9 подморници да би се парирало на Италија со која што немаш никаков конфликт. Мислам....јака логика, особено при брег со преку 1000+ острови на километри од копното. За пример цела ЈРМ беше комплетно поразена со точно 0 воени бродови и подморници.

А Рафалите би можеле да бидат многу корисни над Босна или да спречат воздушни напади над Хрватска од истокот. Сметките таму се нерасчистени сеуште. Кој не осетил што е да ти ги рокаат неометано сите градови цела година без можност да возвратиш не знае колку требаат тие авиони.
Зошто со навреди веднаш, тоа е многу усташки од ваша страна. Политики, ратни штети, а прашањата кои се бават со самата употребност на Рафалите никаде...лошо е тоа, не чини така.

Лесно е јавноста и рандом незналици политичари кои знаат колку и ти, т.е. ништо за ПВО да се палат на купување модерни ловци, реалноста е многу поинаква. Нит знаеш нит имаш поим што и како е потребно за една модерна ПВО заштита на една територија, не си стручен за разлика од мене, не си бил во таа средина. Не е страшно да не знаеш, ама како што пеат Хладно Пиво имамо став кад немамо појма :icon_lol:

Не знам кој е ликот освен дека е армс дилер ама е 457 пати покомпетентен од Липенковиќ или како и да се вика премиер кој цел живот поминал по штабови.

ПВО на една територија е интергиран систем за кој треба години и децении вложување и работа, а пресретачите се само последна компонента која доаѓа на крај а не на почеток ајде ќе купиме авиони па ќе мислиме после.
Со милијарда евра само во твоја глава ќе поминат, за милијарда евра од Дасо не стануваат од кревет, ова ќе чини 2 а најверојатно низ животен век на фрејмови над 2,5-3 милијарди, освен ако усташи не видат дека тоа Рафалите се прескапи па наредни влади да ги приземјат пошто ете, балканска некомпетентност.

За да имаш пресретачи на крај на линијата потребно е еден куп системи за рано откривање известување и покретање на одбрамбени системи, од првични и секдундарни радари до гап-филери кои се ставаат ради рељеф на терен. Хрватска каква што има површина, голем дел денес им е воздушно неодбранлива затоа што има нула радари за рано откривање. Имајќи предвид реална ситуација, Хрватска треба да има радар околу Вуковар кој ќе покрива Батајница па и Краљево за да евентуален напад биде веднаш детектиран со што би имале можност да ги покренат во воздух Рафалите, од кои два пара би требало да се секогаш за бој спремни, т.е. со гранати и 4 ВВ ракети на нив.

Вака без контекст, Рафалите ќе значат малку или ништо за реалистична одбрана на територија, без систем зад нив, секој кој ја знае оваа проблематика ќе му биде сулудо купување авиони без интегриран систем на земја, не се само радари, тука е комуникација, џамери, АА/CIWS, ракети од мал, среден и долг дострел и куп други ствари со кои нема да замарам сеа.

Пак да прашам, која потреба ќе биде покриена со Рафаливе? Србијанска закана, нов рат у Босни, чисто чадор на сувереност, што конкретно?

Било каков судар било каде на Балкан секогаш ќе се решава на земја, неколку авиони нема да направат разлика. Бригада Леклерк по рамнини на Славонија и Војводина може да изгази четнички тенкови и да се пробие над 200км за еден ден, за три дена можат да бидат во Нови Сад. Ама тоа не го знаеше нели...
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.884
Поени од реакции
8.714
Ми се чини на мене или пред малку воен авион нашрави 2 лруга над Скопје?

На балканските држави од ловци евентуално им треба некоја ескадриличка половни авиони за ер полисинг и ништо друго.
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.825
Поени од реакции
6.351
Зошто со навреди веднаш, тоа е многу усташки од ваша страна. Политики, ратни штети, а прашањата кои се бават со самата употребност на Рафалите никаде...лошо е тоа, не чини така.

Лесно е јавноста и рандом незналици политичари кои знаат колку и ти, т.е. ништо за ПВО да се палат на купување модерни ловци, реалноста е многу поинаква. Нит знаеш нит имаш поим што и како е потребно за една модерна ПВО заштита на една територија, не си стручен за разлика од мене, не си бил во таа средина. Не е страшно да не знаеш, ама како што пеат Хладно Пиво имамо став кад немамо појма :icon_lol:


Не знам кој е ликот освен дека е армс дилер ама е 457 пати покомпетентен од Липенковиќ или како и да се вика премиер кој цел живот поминал по штабови.
Така е лесно е за форумски експерти да палмудат на форум што и како требало. Зубак кој последен пат видел оружје рани 90ти е покоментентен и знае што треба од цел воен врв, школувани офицери со 30 години воено искуство и ветерани од последната војна затоа што Пленковиќ сам ги одбра авионите туку така. Одлуката да се набават авиони и кои ќе се набават е оставена на воениот врв, а Пленки и Милановиќ ја аминуваа и финансираа нивната желба за што има широка поддршка во јавноста и политички консензус.

p.p.s Зубак скоро изгуби 200 милиони долари вредна тужба против владата на РХ. Нека не те чуди неговата реторика. :D

ПВО на една територија е интергиран систем за кој треба години и децении вложување и работа, а пресретачите се само последна компонента која доаѓа на крај а не на почеток ајде ќе купиме авиони па ќе мислиме после.
Со милијарда евра само во твоја глава ќе поминат, за милијарда евра од Дасо не стануваат од кревет, ова ќе чини 2 а најверојатно низ животен век на фрејмови над 2,5-3 милијарди, освен ако усташи не видат дека тоа Рафалите се прескапи па наредни влади да ги приземјат пошто ете, балканска некомпетентност.
На животниот век 2.5 - 3 милијарди. Па ете и во најлоша варијанта тоа се 3 милијарди до кај 2040та некаде. Еден ептен голем трошок што да ти кажувам. Стиропорот на Скопје 2014 на 4-5 пати посиромашна држава чинеше 500 милиони евра низ 5-10 години.

За да имаш пресретачи на крај на линијата потребно е еден куп системи за рано откривање известување и покретање на одбрамбени системи, од првични и секдундарни радари до гап-филери кои се ставаат ради рељеф на терен. Хрватска каква што има површина, голем дел денес им е воздушно неодбранлива затоа што има нула радари за рано откривање. Имајќи предвид реална ситуација, Хрватска треба да има радар околу Вуковар кој ќе покрива Батајница па и Краљево за да евентуален напад биде веднаш детектиран со што би имале можност да ги покренат во воздух Рафалите, од кои два пара би требало да се секогаш за бој спремни, т.е. со гранати и 4 ВВ ракети на нив.
А кој тебе ти кажа дека не постои ништо и дека толку 12 Рафали се набавуваат и се дига раце славје готово е крај? Во 2000 година и 2003 беа набавени радари AN/FPS-117 и поморски радари во нивните најнови верзии тогаш достапни. Овие авиони требаше уште накај 2010 да се набават, но кризата го спречи тогаш тоа за тек пред 3-4 години пак да има пари за тој проект, па бидна што бидна со Баракот и на крај се дојде до Рафал во 2021. Купувањето е со огромно доцнење, но е далеку од хир и купување само колку да се купи нешто.

Следен чекор на среден рок е набавка на ПВО систем со среден домет. Така што не знам што е проблемот тука? Да може Хрватска да набави се од еднаш и како сака треба да биде пијан нафташ како УАЕ или Саудиска Арабија.

Плус можеби и ќе се протнат тие српски Мигови, но веројатноста е дека голем дел ќе бидат на враќање срушени. Дали би и се исплатело на Србија таква екскурзија? Оружјето не е само да биде употребено, уште подобро е ако држи мир без да треба да се употреби. Затоа е толку важен тој паритет на силите и одржување на балансот.

Вака без контекст, Рафалите ќе значат малку или ништо за реалистична одбрана на територија, без систем зад нив, секој кој ја знае оваа проблематика ќе му биде сулудо купување авиони без интегриран систем на земја, не се само радари, тука е комуникација, џамери, АА/CIWS, ракети од мал, среден и долг дострел и куп други ствари со кои нема да замарам сеа.

Пак да прашам, која потреба ќе биде покриена со Рафаливе? Србијанска закана, нов рат у Босни, чисто чадор на сувереност, што конкретно?
Задржување на способноста на имање своја воена авијација што долгорочно е ист трошок како туѓ ер полисиниг, заджрување на односот на сили, спречување на туѓа воздушна надмоќ во случај на некаков конфликт со Србија, брз уништување на цели во Босна длабоко во Бошњачка територија. Такви на пример би биле фабрика за муниција и складишта во Коњиц надвор од домет од артилерија од Мостар, БНТ во Травник, фабрика за експлозиви, полнења и ракетни барути во Витез, изолација на воздушниот простор на БиХ итн. Само да пукне, употреба за авионите ќе се најде. Во минатиот рат Миг 21 уништуваше успешно фиксни цели или големи конвои на земја, а не пак Рафал денес.

Било каков судар било каде на Балкан секогаш ќе се решава на земја, неколку авиони нема да направат разлика. Бригада Леклерк по рамнини на Славонија и Војводина може да изгази четнички тенкови и да се пробие над 200км за еден ден, за три дена можат да бидат во Нови Сад. Ама тоа не го знаеше нели...
Ако си толку експерт веројатно знаеш дека продажба на оружје не е одење во супермаркет со ливче и бирање што ти душа сака. Леклерк го продава некој? Поверојатно е дека следен чекор би бил Леопард од Германија отколку било кој друг тенк или модернизирање на постоечките тенкови до каде се може со цел да се купи време и даде работа на Ѓуро Ѓаковиќ.

Инаку со цел неутрализирање на српската нумеричка бројност во тенкови на Хрваткска лани и е одобрена продажа на 74 Бредли возила и 1700 TOW проектили. Исто така сите Киова хеликоптери лани беа наоружани со Helfire противокопни ракети. Врз тоа веќе 8 Патрии имаат нови куполи и Spike проектили, а нарачка има за уште 20 такви да бидат модифицирани. Не мора да имаш тенк за да уништиш тенк, експрет би требало да го знае тоа.

Башка ако го исфрлиме Дунав како опција каде што има само 2 моста (хммм што би можело да сруши мост од доста далеку?), Србија би имала 40-45 километри густо населен коридор за напад.
1638359430856.png
Сите населби на сликата се со 1000+ жители, а ненаселениот дел меѓу Бошњаци и Нијемци е густа и висока километри длабока шума. Хрватска нема амбиции да влегува на простор на Србија, доволно е да има сила да одбие српски напад и во старт да спречи таква екскурзија. А во исто време уште поважно да се има апсолутна воздушна и огнена надмоќ врз Бошњаците во Босна или да се одвратат и Додик и Србија од било какви експерименти.
 
Последно уредено:
D

Deleted member 53418

Гостин
@TheTrooper @callejón de la muerte

По вас моментално кој е посилна воена сила Србија или Хрватска ?
Нато не се рачуна во овој случај.

Знам дека Хрватска е појака економски што би и идело во прилог но како што следам и Србија ги стига доста економски убедливо е лидер за странски инвестиции во бивша ЈУ.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom