Воени авиони

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Темава ја отварам по информацијата дека Венецуела купува 24 Су-30 од Русија. Авионот светски гледано претставува еден од тие со најдобри перформаси а само еден примерок чини само 35 милиони долари што е смешна цена во споредба со Еурофајтерот, или пак F-22 кој чинам чини над 200 милиони долари.
Па ајде тука со слики, технички податоци и евентуално цени на борбени и транспортни воени авиони.


 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Сите зннаеме дека веќе 5 години се „продаваат„ четирите Су-25, но сепак сеуште си сењдат на аеродорм петровец. Пред неколку недели некој од МО во еден весник спомна дека немора да се продаваат туку со малку пари да се модернизираат исто како хеликоптерите од странна Елбит системи од Израел па еве како изгледа кокпитот на обичен Су-25:


А еве како изгледа модернизираниот од страна на Елбит Системс:

 
Член од
21 февруари 2005
Мислења
179
Поени од реакции
10
neli odletaa nasive avioni kade sto se prodadeni? vo vesnik pisuvase
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Christian напиша:
neli odletaa nasive avioni kade sto se prodadeni? vo vesnik pisuvase
За два дена летам за скопје, па ќе видам дали сеуште си се на стандардно место или не.
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.505
Поени од реакции
6.972
Не се веќе на стандардното место, поради едни фотографии :) се префрлени (скриени каде што е остатокот од ми-17 кој се сруши Попова Шапка позади едни големи грмушки камуфлирани, на северниот дел).
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Еве само што дојдов од аеродром таму се сеуште, на верното добро местоа кад што си беа и порано.
 
Член од
4 август 2006
Мислења
41
Поени од реакции
5
Андроник напиша:
Не се веќе на стандардното место, поради едни фотографии :) се префрлени (скриени каде што е остатокот од ми-17 кој се сруши Попова Шапка позади едни големи грмушки камуфлирани, на северниот дел).
hehe zaradi koi fotografii??????? hehehe
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.072
F-22 Raptor
Primary Function: Fighter, air-dominance

Wingspan: 44 feet, 6 inches

Length: 62 feet, 1 inch

Height: 16 feet, 5 inches

Powerplant: Two Pratt & Whitney F119-PW-100 engines capable of supercruise and thrust vectoring

Speed: Mach 1.8 (supercruise: Mach 1.5)

Armament: Two AIM-9 Sidewinders; six AIM-120C Advanced Medium-Range Air-to-Air Missiles (AMRAAM); one 20mm Gatling gun; and two, 1,000-pound Joint Direct Attack Munitions (JDAM).

Crew: One

Builder: Boeing and Lockheed Martin Corp.

Major Subcontractors (partial list): Northrop Grumman, Texas Instruments, Kidde-Graviner Ltd., Allied-Signal Aerospace, Hughes Radar Systems, Harris, Fairchild Defense, GEC Avionics, Lockheed Sanders, Kaiser Electronics, Digital Equipment Corp., Rosemount Aerospace, Curtiss-Wright Flight Systems, Dowty Decoto, EDO Corp., Lear Astronics Corp., Parker-Hannifin Corp., Simmonds Precision, Sterer Engineering, TRW, XAR, Motorola, Hamilton Standard, Sanders/GE Joint Venture, Menasco Aerospace.

Personnel (approximate): USAF Program Office, 350; Lockheed Martin Aeronautical Systems, 1,000; Boeing, 1,500; Lockheed Martin Tactical Aircraft Systems; 1,200; Pratt & Whitney, 1,700.
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.072
mig 21


MIG-21 BIS (NATO oznaka:FISHBED)

Dimenzije: -Razmah krila 7.15 m -duzina (sa pito-cevi) 15.00 m -visina 4.12 m -povrsina krila 23.00 m2Mase: -praznog 5853 kg -normalna poletna 8700 kg -masa ubojnih sredstava 1200 kg -maksimalna masa 9914 kgBrzine: -maksimalan M (H=0) 1.06 -maksimalna brzina (H=0) 1300 km/h -maksimalan M na visini 2.05 -maksimalna brzina na visini 2175 km/h -maksimalna vertikalna brzina 225 m/sOstale karakteristike: -duzina staze za poletanje 830 m -duzina staze za sletanje 570-1060 m -prakticni plafon leta 17500 m -dolet 1900 km -maksimalno trajanje leta 2.25 h -takticki radijus 370-740 km -maksimalno opterecenje +8.5 gKolicina goriva: -unutrasnje 2885 l -u dopunskim rezervoarima 1470 l
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.072
MIG-25 Foxbat


MIG-25M (NATO oznaka:FOXBAT)

Dimenzije: -Razmah krila 13.95 m -duzina 22.3 m -visina 5.6 m -povrsina krila 56.83 m2Mase: -praznog 20000 kg -maksimalna masa 36197 kgBrzine: -maksimalan M na visini 3.19 -maksimalan M sa 4 rakete V-V 2.8 -brzina penjanja 12488 m/minOstale karakteristike: -operativni plafon leta 24480 m -dolet 1450 mls -radius dejstva 710 mlsKolicina goriva: -unutrasnje 14320kg
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.072
MIG-27 Flogger

MIG-27 (NATO oznaka:FLOGGER-D)

Dimenzije: -Razmah krila 8.30-14.30 m -duzina 16.00 m -visina 4.82 m -povrsina krila 27.26 m2Mase: -praznog 11000 kg -normalna poletna 15800 kg -masa ubojnih sredstava 4500 kg -maksimalna masa 20100 kgBrzine: -maksimalan M (H=0) 1.10 -maksimalan M na visini 1.70Ostale karakteristike: -duzina staze za poletanje 800 m -duzina staze za sletanje 900 m -operativni plafon leta 16000 m -dolet 2500 km -takticki radijus sa 3000 kg UBS 600 kmKolicina goriva: -unutrasnje 5750 l -u dopunskim rezervoarima 3x790 l
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.072
MIG-29 FulcrumMIG-29 (NATO oznaka:FULCRUM)
Dimenzije: -Razmah krila 11.36 m -duzina 17.32 m -visina 4.73 m -povrsina krila 38.00 m2Mase: -praznog 10900 kg -normalna poletna 15360 kg -masa ubojnih sredstava 3000 kg -maksimalna masa 18460 kgBrzine: -maksimalan M (H=0) 1.20 -maksimalna brzina (H=0) 1500 km/h -maksimalan M na visini 2.35 -maksimalna brzina na visini 2400 km/h -vertikalna brzina 325 m/sOstale karakteristike: -duzina staze za poletanje 250-700 m -duzina staze za sletanje 650-950 m -operativni plafon leta 18000 m -dolet sa unutrasnjim gorivom 1430 km -dolet sa ukupnim gorivom 2100 km -takticki radijus 710+ km -vreme ubrzanja od 600 do 1100 km/h 14.5 s -vreme ubrzanja od 1100 do 1300 km/h 9.5 s -maksimalno opterecenje +9/-2.5 gKolicina goriva: -unutrasnje 4300 l -u dopunskim rezervoarima 1500 l -maksimalna kolicina goriva 5800 l
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.072
MIG-31 Foxhound


MIG-31 (NATO oznaka:FOXHOUND)

Dimenzije: -Razmah krila 13.46 m -duzina 22.69 m -visina 6.15 m -povrsina krila 57.00 m2Mase: -praznog 21825 kg -maksimalna masa 41000-46200 kgBrzine: -maksimalna brzina (H=0) 1500 km/h -maksimalan M na visini 2.8+ -maksimalna brzina na visini 3000 km/hOstale karakteristike: -duzina staze za poletanje 1200 m -duzina staze za sletanje 800 m -dolet 3000 km -maksimalno vreme trajanja leta - 3.6 h (sa spoljnim rezervoarima) - 6-7 h (sa punjenjem u vazduhu) -daljina presretanja (takticki radijus) - pri M=2.35 720 km - pri M=0.85 - sa spoljnim rezervoarima 1400 km - sa punjenjem u vazduhu 2200 km -unutrasnje gorivo 17410 kg
 

Kajgana Shop

На врв Bottom