Ви се случила некоја натприродна работа?

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.314
Поени од реакции
79.045
Не треба во ниту една тема да се подјебаваме за луѓето да може опуштено да си пишат... Ко таа за криминалците у Македонија, политичките збиднувања поради вмешувањето на Дип Стејт, опасностите од ГМО, 5G и сл.
Ама ја мислам дека некои од тие што ќе се срамат, ќе помислат да истражат на интернет (од срам и желба да дознаат), па евентуално ќе стигнат до
http://skepdic.com/ и ќе се едуцираат.

Плус, и покрај заебанциите, ние ко скептици сме овде да ја понудиме и другата алтернатива која е спротивна на верувањата дека флаша Корона е лош предзнак, па да балансираме... Со мала нота на хумор... :D
Не. Подјебавајте се кај сакате, али не тука, пошто мене ме интересираат вакви ствари, не заради некоја објективна општа коректност.

(добро сега, флашата корона у ѓубре е стварно за подјебавање)
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.426
Поени од реакции
4.257
Не. Подјебавајте се кај сакате, али не тука, пошто мене ме интересираат вакви ствари, не заради некоја објективна општа коректност.

(добро сега, флашата корона у ѓубре е стварно за подјебавање)
Не реков дека е сериозно(оти имам осетено сериозно). Ама впечатотокот е "Soon" оти WTF
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.737
Поени од реакции
24.394
Moжда не треба вака да се пишува, како што праите вие двајца, пошто ова е тема за тие кои веруваат во такви ствари и неќу некој да не напише искуство, само заради тоа што може да биде исмеван. Мене ме интересираат такви ствари и сакам да прочитам такви искуства.
Или тоа, или бијонс ќе даде дијагноза. :(
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Moжда не треба вака да се пишува, како што праите вие двајца, пошто ова е тема за тие кои веруваат во такви ствари и неќу некој да не напише искуство, само заради тоа што може да биде исмеван. Мене ме интересираат такви ствари и сакам да прочитам такви искуства.
Можеби не треба, но веројатно ќе се согласиш дека има искуства и искуства (а притоа не мислам на шишето Корона). Некогаш има опишани искуства кои наликуваат на писанијата во една друга тема, на друг подфорум: Пред 2 години видов пенис во ерекција на Алсат, дали сум трудна? - тешко е да одолееш, некако да не изреагираш.
 
Член од
22 август 2020
Мислења
87
Поени од реакции
58
За оние што сакаат да се занимаваат со натприродни работи и појави, добри и лоши духови, креатури, демони,
мистериозни суштества и се што спаѓа во паранормално и натприродно, повелете.
Имате цела колекција наменета за вас:
Ова се ритуали, од кои некои се со помала, а некои со поголема опасност за животот и здравјето на оној кој ќе реши да ги прави.
Па кој има храброст, бујрум.
 
Член од
26 август 2020
Мислења
2
Поени од реакции
11
Кога бев дете (4/5 години) баба рога доаѓаше навечер и ме скокоткаше и тоа беше многу страшно искуство секогаш кога беше комплетна темница во собата се појавуваше силуета на грбава баба која доаѓаше до мене и ме скокоткаше, намерата и беше да ме плаши понекогаш можев да слушнам како се смее тивко и цинично како да е задоволна што умирам од страв во себе, на моите кога им кажував мислеа дека ми се причинува дури јас и сега мислам дека ми се причинувало само памтам дека беше многу реално не беше сон туку се случуваше во свесна состојба и како што одминуваше времето веќе кога бев 6 години не се појавуваше и јас заборавив на тоа се додека се запишав на филолошки факултет, во прва година имаше изборен предмет Мито-поетика ми се виде интересен и го земав а подтема Словенска Митологија и така јас читам за сите митолошки суштества и одеднаш се појавува Кикимора за која словенските народи верувале дека плашела мали деца скокоткајќи ги а се криела или во димњак или под некакви си даски, мојата реакција беше :shook: во мојот случај секогаш излегуваше од под едни даски на кои баба ми имаше ставено саксии со цвеќе и плус исто како и во верувањето ме скокоткаше плашејќи ме.
Единствено не се совпаѓаше верувањето дека идела само во домови каде што имало случај на мртво новороденче и некрстени деца кај мене ни едното ни другото не е случај.

Дали на некој му се случило нешто слично и дали има научно објаснување за ова?
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Кога бев дете (4/5 години) баба рога доаѓаше навечер и ме скокоткаше и тоа беше многу страшно искуство секогаш кога беше комплетна темница во собата се појавуваше силуета на грбава баба која доаѓаше до мене и ме скокоткаше, намерата и беше да ме плаши понекогаш можев да слушнам како се смее тивко и цинично како да е задоволна што умирам од страв во себе, на моите кога им кажував мислеа дека ми се причинува дури јас и сега мислам дека ми се причинувало само памтам дека беше многу реално не беше сон туку се случуваше во свесна состојба и како што одминуваше времето веќе кога бев 6 години не се појавуваше и јас заборавив на тоа се додека се запишав на филолошки факултет, во прва година имаше изборен предмет Мито-поетика ми се виде интересен и го земав а подтема Словенска Митологија и така јас читам за сите митолошки суштества и одеднаш се појавува Кикимора за која словенските народи верувале дека плашела мали деца скокоткајќи ги а се криела или во димњак или под некакви си даски, мојата реакција беше :shook: во мојот случај секогаш излегуваше од под едни даски на кои баба ми имаше ставено саксии со цвеќе и плус исто како и во верувањето ме скокоткаше плашејќи ме.
Единствено не се совпаѓаше верувањето дека идела само во домови каде што имало случај на мртво новороденче и некрстени деца кај мене ни едното ни другото не е случај.

Дали на некој му се случило нешто слично и дали има научно објаснување за ова?
:pos:
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Да, го немам напишано на темава.

Се сеќавам дека горе во спалната гледав фудбал, беше пред едно 10тина години. Во еден момент, додека гледав во телевизорот, со врвот на окото приметив дека нешто мрдна од мојата лева страна. Се свртев и имаше висока и црна појава. Беше висока скоро колку плафонот. Имаше тесен струк и извишеност во ремената. Остана така 10тина секунди и исчезна.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Темава е за да кажеш што поточно ти се случило а не само да/не
За волја на вистината ни ти не пиша што точно ти се случило. Дај опис на настанот. ;)
 
Член од
17 август 2020
Мислења
2.231
Поени од реакции
1.612
За волја на вистината ни ти не пиша што точно ти се случило. Дај опис на настанот. ;)
Прочитај убаво. Јас напишав што точно ми се случило. Исто така опишав какви беа тие вонземјани :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom