Ви се случила некоја натприродна работа?

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.856
Поени од реакции
11.086
Е сеа, ја читав темава (не цела скокав некои страни, и пошто слушав музика ми стана језиво и ја исклучив и го пуштив телевизорот да ми прави друштво) и гледам се со духови и сл. ви е поврзано. Мене нешто слично не ми се десило(а не ни сакам...аман од прееска нешто ми фучи...уф), ама ми се случува на пример да ми се прикажат некои работи неколку моменти пред да се случат.
Еве неколку:
1. Пред две години кога бевме на екскурзија во трета во средно се собравме сите класови на плажа и се журкавме и сл. И другарките мои заминаа секој на различна страна и јас останав сама (добро не сама имаше тука другари од клас) и ја видов другарка ми како оди со едно дете накај хотелот (ЧИТАЈ:и во тој момент ми се гледа како они влагаат у лифт и овој вади џебно ноже и и` го става на врат хаха се зезам :) шала на страна, читај понатаму)...и одат накај хотелот и јас станувам и така во полупијана состојба трчам накај нив, а другите од клас ми викаат чекај Анооо. И јас се направив дека не ги слушам и продолжив да трчам. И таа трчајќи го глеам тротоарот и си викам “леле Ано сеа кој ќе се пружиш овде“(се видов падната на земја) и се сопнав и паднав, лом се напраев. И ме станаја после и се изнасмеавмо свите. :)

2. У школо, заврши последен час и свите се спремаа за накај дома и излагамо од училница и ја ја бркав другарка ми (истата од погоре:)) и си викам у себе (трчајќи) “Ано ќе те закачи некој со врата не трчај“ и туку се отвара врата и ме однесе на две метра подалеку, ме задржаја другарите за да не паднам. Каков баксуз бе :)

3. Пред некој месец се деси ова. Со сестра ми го гледавмо на тв филмот со Дакота Фенинг кој ќе има “измислен другар“ Чарли (ма ова нема везе) и си легнуваме и јас сум заспала и по некое време се будам надвор врне истура а татко ми влага у соба да ни ги спушти ролетнете И со тоа ме разбуди уствари. И после не можев да заспијам и си викам ај ќе уклучам тв да глеам па ваљда ќе заспијам. И станувам од кревет и идам накај креветот од сестра ми да го земам даљинското (покрај нејзиниот кревет беше, а таа само што заспала) и идам натаму и си викам “Море сеа сестра ти кој ќе ти стане кој ќе ти врисне од памет ќе те извади“ ... и го земам даљинското и случајно ја чепнав за рака и таа коа ми стана коа ми врисна у лице не можев да ја смирам стварно од памет ме извади,почнав и ја да врескам. И глеам дека не може да види дека сум ја, и трчам палам светло не ми се пали (тоа дека набрзина пали гаси пали гаси у паника и остана угаснато) и глеам нема друго трчам накај мајка ми и татко ми у соба и тие ми отвараат врата пребледени цели (леле да све ги виделе) и ја им викам “незнам ива не знам ива, иваа“ преплашена бев! ауф!

4. Пред некој ден, седам дома на кревет у соба и на работната маса имав чаша до пола полна со вода, а во дневната имаше гости и слушам како се испраќаат, на заминување беа и влегува у соба братучетка ми да ме гушне па да иде и ја у тој момент си викам “леле ќе ми ја истури водата“ и ни едно ни две она замавна со рацете и ја истури врз мене, лом ме напрае...

5. Истиот ден т.е. вечерта бев на роденден. Таму гостите пиеја вино и ја цела вечер си викам “ќе истури некој вино, а можно е и мене да ме исфлека“ и цело време ги припазувава чашите. И кога доаѓаат нови гости и се поздравуваат и туку славеникот ја турка чашата која штотуку ја наполни со вино цела, и ја истури на цела маса и го исфлека дечкото пред него...

6. Ова ми се случи денес. Доаѓам накај дома со мајка ми и и` викам ај купи ми чипс. И ми купи и на мене и на сестра ми. И дојдовме дома ја си го изедов мојот, и си седам тука на кајгана ја читам темава и си викам “море чипсон не требаше да го оставам во кујна ќе го изеде татко ми“ и нема врска проаѓа некое време, доаѓа сестра ми од школо и ја и` викам “еј имаш чипс у кујна и кој ќе доаѓаш наваму донеси ми ја кока-колата“. И иде сестра ми у кујна и се враќа и ми вика тато го изел мојот чипс :(

Закон а? I've become Ванѓа од Бугарија vol.2 хаха :vozbud:

Ај сеа не ви е малу чудно?!:lud:
Ova tvoive se poveke pretpostavki sto se desile otkolku nesto cudno. I ja dosta cesto pogoduvam mnogu raboti :wink:
E sega za nesto navistina cudno ne mi se desilo do sega a nekako sakam da mi se desi...Da se krene adrenalin malce.
 

\m/arko

A place where the beer flows like wine...
Член од
15 јануари 2008
Мислења
6.357
Поени од реакции
789
Ova tvoive se poveke pretpostavki sto se desile otkolku nesto cudno. I ja dosta cesto pogoduvam mnogu raboti :wink:
E sega za nesto navistina cudno ne mi se desilo do sega a nekako sakam da mi se desi...Da se krene adrenalin malce.
сепак нели е чудно што се десиле овие работи:vozbud:
 

Medea

Облинеса
Член од
25 април 2007
Мислења
2.973
Поени од реакции
3.269
не ми се десило ништо особено чудно, ама знам дека кога почина баба ми, јас требаше да добијам, ми каснеше, ваљда од стрес, и ја сонував вечерта како ми даде скината ружа во рака.Сабајлето цела бев у крв, и ми беше лошо, отидов у кујна- мајка ми ставила ружи на маса и ми вика-овие треба на гроб да ги однесеме.Плачев цел ден!
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.184
Мене понекогаш ми се дешава во сонот да сонувам нешто и одма другиот ден тоа што сум го сонил да се оствари, или пак по некое време....
Не знам зашто така? Дали е тоа само фантазија или пак навистина имам некои "гледачки способности".:pos2::pos2: Ама навистина некои работи што ке ги сонам по некое време се исполнуваат...:toe::pos2:
 

WindChill

3NitY
Член од
13 февруари 2008
Мислења
138
Поени од реакции
2
А мене бе што ми се деси пред некој ден. Си спијам јас и ми влага мајка ми во соба, ме буди и ми прашува што ми е. Ништо и викам, спијам глеаш. И оваа ми вика као не ме лажи до сеа беше у спална и плачеше, и ко те прашав што ти е само се сврте и се врати у соба, а сега се преправаш дека спиеш. И викам абе нема врска, сеа ме разбуди си сонувала нешто. И оваа таква утрипана не јас станав и те видов, не спиев ко те видов, кажи ми што ти е :icon_conf И така ме умараше пола саат, и уште си мисли дека стварно ме видела дека плачам. Богзнае што сонувала :smeshko:
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.845
Поени од реакции
5.148
Тоа со сенките се објаснува со парализираноста во текот на сонот.Оние кои имаат искуство со луцидни сонови ке знаат за што зборувам.
Од пред некое време почнав да експериментирам со луцидни сонови и откако научив да ги контролирам почнав на крајот од соновите да доживувам кошмари.Тоа се објаснува со тоа што несвесното се бори против твојата свесност и се дешаваат случки како:те напаѓаат сите околу тебе во сонот,почнуваш да сонуваш дека си мртов, а најстрашно од све е ако во луциден сон осетиш дека телото ти лежи на креветот.
Тогаш настапува паника и пробуваш да ги отвориш очите, а тие ти се отворени во сонот и ја гледаш собата во која што спиеш и викаш за помош и почнуваат да ти се причинуваат луѓе,гласови, светлина итн.
Најпосле успеваш да ги отвориш навистина очите и си назад во реалноста. :)

Најстрашно искуство,уствари две што ми се случиле:

Кај мене во соба во Охрид спијам и во сонот седам на креветот и пред мене гледам мало дете онака ко од некој филм излезено.Почнувам да викам на цел глас, ама се слуша само мммхммх и почнувам да се гушам, а тоа само стои и ме гледа.Каков страв поминуваше тогаш низ мене луѓе мои ни самиот не сум свесен,ама после успешно се разбудив и се созедов некако во наредните денови.

Другата случка ми се случи додека бев мал и со моите бевме на одмор во Србија.Пошто нема многу слободни соби во куќата од дедо ми, со мајка ми спиевме заедно на еден голем кревет во спалната соба.Куќата е стара и со такви високи старински кревети.
Некаде околу 2 часот се разбудив ненадејно поради еден сон каде што сонував дека некоја жена ме каснала на вратот(сега се ежам додека пишувам) и вратот многу ме болеше.Се вртам да и кажам на мајка ми и гледам црна рака надвисната над неа.Во моментот се заледив и ги затворив очите и нозете почнаа неконтролирано да ми се тресат.Не можев да прозборам ни да ги отворам очите.Седев така буден и престрашен додека накај 5 саатот не пропеаја првите петли(на село е па имаше петли).Тогаш ми се смирија нозете сами од себе,а дотогач ми се тресеа.Таков уплав во живот немам доживеано.
Кога им кажав на моите што се случи викнаа поп и ја освети собата, ама долго време после тоа не влегував во таа соба, а и ден денес ми е шубе кога одам таму.
 

WindChill

3NitY
Член од
13 февруари 2008
Мислења
138
Поени од реакции
2
Abe brat ti si mesecar neli gledas?
Абе каков месечар, никад у живот не сум месечарела, па ни тогаш. Најверојатно е дека мајка ми сонувала, пошто после ко ја прашав рече дека не слушнала ни врата да се отвори/затвори ни ништо.
 
Член од
10 јануари 2008
Мислења
14
Поени од реакции
0
Тоа со сенките се објаснува со парализираноста во текот на сонот.Оние кои имаат искуство со луцидни сонови ке знаат за што зборувам.
Од пред некое време почнав да експериментирам со луцидни сонови и откако научив да ги контролирам почнав на крајот од соновите да доживувам кошмари.Тоа се објаснува со тоа што несвесното се бори против твојата свесност и се дешаваат случки како:те напаѓаат сите околу тебе во сонот,почнуваш да сонуваш дека си мртов, а најстрашно од све е ако во луциден сон осетиш дека телото ти лежи на креветот.
Тогаш настапува паника и пробуваш да ги отвориш очите, а тие ти се отворени во сонот и ја гледаш собата во која што спиеш и викаш за помош и почнуваат да ти се причинуваат луѓе,гласови, светлина итн.
Најпосле успеваш да ги отвориш навистина очите и си назад во реалноста. :)

Најстрашно искуство,уствари две што ми се случиле:

Кај мене во соба во Охрид спијам и во сонот седам на креветот и пред мене гледам мало дете онака ко од некој филм излезено.Почнувам да викам на цел глас, ама се слуша само мммхммх и почнувам да се гушам, а тоа само стои и ме гледа.Каков страв поминуваше тогаш низ мене луѓе мои ни самиот не сум свесен,ама после успешно се разбудив и се созедов некако во наредните денови.

Другата случка ми се случи додека бев мал и со моите бевме на одмор во Србија.Пошто нема многу слободни соби во куќата од дедо ми, со мајка ми спиевме заедно на еден голем кревет во спалната соба.Куќата е стара и со такви високи старински кревети.
Некаде околу 2 часот се разбудив ненадејно поради еден сон каде што сонував дека некоја жена ме каснала на вратот(сега се ежам додека пишувам) и вратот многу ме болеше.Се вртам да и кажам на мајка ми и гледам црна рака надвисната над неа.Во моментот се заледив и ги затворив очите и нозете почнаа неконтролирано да ми се тресат.Не можев да прозборам ни да ги отворам очите.Седев така буден и престрашен додека накај 5 саатот не пропеаја првите петли(на село е па имаше петли).Тогаш ми се смирија нозете сами од себе,а дотогач ми се тресеа.Таков уплав во живот немам доживеано.
Кога им кажав на моите што се случи викнаа поп и ја освети собата, ама долго време после тоа не влегував во таа соба, а и ден денес ми е шубе кога одам таму.

a od kaj znes ti sto si sonil pa posle od kaj znaes kako si reagiral i red dr raboti?
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.845
Поени од реакции
5.148
Не те разбирам што сакаш точно да ме прашаш, ама ако мислиш од кај знам дека сум сонувал или што сум осеќал тоа е во основата на луцидното сонување.Во еден момент од сонот сваќаш дека сонуваш и можеш да го контролираш сонот.Е проблемот е што несвесното се бори со твојата свест и почнуваат да се дешаваат многу пиздарии.Луѓето од сонот кои пред да станеш свесен си бркаат работа, наеднаш те напаѓаат и почнува кошмарот.
Луцидното сонување не е за секого затоа што може многу да те преплаши.
 

SrRulz

Siempre Real Madrid
Член од
8 декември 2007
Мислења
4.845
Поени од реакции
221
Пред 10-тина минути во ходникот струјата се пали на сензор (доколку помине некој..) Си седам јас на компјутерот вратата отворена и гледам струјата се запали а нема никој кога видов на ком 00:00 се наежив :vozbud:.
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Ednas vo Vreme pisuvase deka nekoi Kocancani se slikale a vo pozadinata se pojavila nakoja zena koja nikoj ne ja videl da otide natamu. Toa e navodno Sv. Petka, a jas mislam deka toa foto-montaza. Isto taka vo nekoj drug vesnik pisuvase deka negde se pojavil NLO. I Rozvel spaga vo ovie naucno-fantasticni misterii. Postojat mnogu prikazni za duhovi. Tie se slicni. Tie se slicni. Dali lugeto izmisluvaat edni od drugi ili duhovite na ist nacin im se ,,pojavuvaat" na lugeto?
Децидно, ИМ се појавуваат на ист начин (што и да знaчи ова)
 

ShiNinG`sTaR

The Chosen One
Член од
29 јули 2007
Мислења
82
Поени од реакции
1
Да. Пред некој ден.. т.е. на 22ри во 22:22 со регистарски таблички 222 ме удри кола и тоа мојата омилена :D:D
 

Ece

*Sunshine*
Член од
7 јули 2006
Мислења
2.567
Поени од реакции
47
Леле испадна дека баш на секој човек му дошле тие сенки... Сега ИМАМ ФОБИЈА ДО СПИЕЊЕ... луѓе бе дај не ме зезајте... доаѓаат и ТЕ ГУШАТ!!!!!!!! ќе умрам од страв... е како може бе? јас никогаш сум немала блиска средба со духови и сенки... и никогаш во мојот живот НИКОЈ не ми спомнал за такви работи.. се до сега... а па тој шо му претрчувало џуџе... т.е. сенка на џуџе... ЛЕЛЕЕЕЕЕЕЕЕ
тоа значи дека кај и да е... и мене ќе ми дојдат сенките??
не бе душо вие сањате 100 %...
Ај некој нека ми каже дека лажете... :Ѕ:Ѕ:Ѕ:Ѕ:ЅЅЅЅЅЅЅЅЅЅЅЅЅ
Еве јас ќе ти кажам. Некој погоре убаво кажа дека може да се случи додека спиеш да ти се разбуди само мозокот, а телото да ти е заспано, и да не можеш ни да мрдаш, ни да збориш...нема тука ништо натпиродно, само сигурно е језиво, не ми се случило и не сакам да ми се случи...
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.199
Поени од реакции
34.432
Како може телото да ти е заспано, ако мозокот ти е буден, кога тој го контролира телото?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom