Ви се случила некоја натприродна работа?

Член од
7 јануари 2008
Мислења
66
Поени од реакции
5
Како може телото да ти е заспано, ако мозокот ти е буден, кога тој го контролира телото?

Се работи за ментална болест која се вика нарколепсија.Телото манифестира сон,односно спиење, а сепак луѓето се свесни односно будни, слушаат и знаат што се случува околу нив , ама не можат да одговорат и да реагираат. Најчесто паѓаат во ,,сон’’ кога доживуваат емоции кои се поинтензивни но краткотрајни, на пример ако се исплашат или пак насмеат. Сонот може да трае од неколку секунди до неколку денови. Во минатото голем број нарколептичари биле закопувани живи, бидејќи спиеле и по неколку дена, а во текот на сонот пулсот е особено низок, не можел да се осети со рака, а бидејќи апарати немало се доаѓало до заклучокот дека се умрени.
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Се работи за ментална болест која се вика нарколепсија.Телото манифестира сон,односно спиење, а сепак луѓето се свесни односно будни, слушаат и знаат што се случува околу нив , ама не можат да одговорат и да реагираат. Најчесто паѓаат во ,,сон’’ кога доживуваат емоции кои се поинтензивни но краткотрајни, на пример ако се исплашат или пак насмеат. Сонот може да трае од неколку секунди до неколку денови. Во минатото голем број нарколептичари биле закопувани живи, бидејќи спиеле и по неколку дена, а во текот на сонот пулсот е особено низок, не можел да се осети со рака, а бидејќи апарати немало се доаѓало до заклучокот дека се умрени.
Мене неколку пати ми се има десено да спијам а да сум свесна за се и да слушам се. Речиси се чувствував и како да гледам се а очите затворени. Последниот пат беше сега брзо и многу беше гадно затоа што цела ноќ не можев нити да се разбудам нити да заспијам а бев премногу заморна. Како кога многу ти се спие и едвај чекаш да легнеш да заспиеш, само со таа разлика што јас веќе спиев.
Ама се надевам дека ја немам оваа болест?
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
66
Поени од реакции
5
Мене неколку пати ми се има десено да спијам а да сум свесна за се и да слушам се. Речиси се чувствував и како да гледам се а очите затворени. Последниот пат беше сега брзо и многу беше гадно затоа што цела ноќ не можев нити да се разбудам нити да заспијам а бев премногу заморна. Како кога многу ти се спие и едвај чекаш да легнеш да заспиеш, само со таа разлика што јас веќе спиев.
Ама се надевам дека ја немам оваа болест?

Не верувам дека ја имаш оваа или било која друга слична болест, само си била преморена:smir:
 

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361
Нарколепсија сигурно немаш , досега ќе приметеше .. Доколку имаш нарколепсија до сега ќе заспиеше на јавно место .. Често се случува кај нарколептичните личности , може сред виц кажување или пак сред пиење кафе да заспие..
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Не верувам дека ја имаш оваа или било која друга слична болест, само си била преморена:smir:


Ух, Thank God :pipi: ме преплаши... Не знаев дека имало таква болест и кога прочитав... :kesa:
 
F

Foxy`BuTTerFLY

Гостин
На сите ни се случиле чудни работи тоа е дел од природата.Може сме напредни суштества но никогаш нема да можеме да контролираме се, а сигурна сум дека за се има објаснување кое когаш тогаш ќе се најде.
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Убаво би било секогаш да го има, ама цели религии се засновани на верување - чуда за кои не е најдено објаснување :)
 
Член од
12 мај 2008
Мислења
1.495
Поени од реакции
38
Vo posledno vreme se slucuva i sekoja vecer da mi se slucat cudni raboti. Na pr. legnuvam navecer da spijam i sabajle se budam na rakata sum secen i krv mi tece, pak si legnuvam navecer i sabajle stanuvam gledam rakata mi izprskana so boja. Nemam poima sto e ama ponekogas i strav me faka da ne sum opsednat so nesto ili da ne sum nekoj mesecar.
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.496
И јас исто имав така проблеми. Кога станував сабајле цел бев во крв и јастукот и јорганот, на грбот имав големи резови што не е теоретски сам да ги дофатим.. исто така имав големи гребаници по рацете, нозете...
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
611
Поени од реакции
9
И јас исто имав така проблеми. Кога станував сабајле цел бев во крв и јастукот и јорганот, на грбот имав големи резови што не е теоретски сам да ги дофатим.. исто така имав големи гребаници по рацете, нозете...
Vo posledno vreme se slucuva i sekoja vecer da mi se slucat cudni raboti. Na pr. legnuvam navecer da spijam i sabajle se budam na rakata sum secen i krv mi tece, pak si legnuvam navecer i sabajle stanuvam gledam rakata mi izprskana so boja. Nemam poima sto e ama ponekogas i strav me faka da ne sum opsednat so nesto ili da ne sum nekoj mesecar.
Сериозни ли сте бе?
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.496
Чесен пионерски збор. :D:D

Стварно, најсериозен сум! Сепак мора да има нешто...
 

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.059
И мене ми се има случено нешто слично.Мислам дека ми е од што постојано мрдам кога спијам и се гребам.Завчера се разбудив со 2 огромни гребантинки на едната подлактица.
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
И јас исто имав така проблеми. Кога станував сабајле цел бев во крв и јастукот и јорганот, на грбот имав големи резови што не е теоретски сам да ги дофатим.. исто така имав големи гребаници по рацете, нозете...
Се заебаваш.

Дај опиши подетално :smir:
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.496
Па тоа е најдетално што можем да опишем :D:D
Што може уште во детали да кажем. Имав бели пижами by the way :D:D
Можно е и мачката моја да се здивела па да почнала да ме гребе ...
 

TheBestTipster

Избраниот
Член од
8 март 2008
Мислења
2.387
Поени од реакции
97
Па тоа е најдетално што можем да опишем :D:D
Што може уште во детали да кажем. Имав бели пижами by the way :D:D
Можно е и мачката моја да се здивела па да почнала да ме гребе ...
Можно е ако не ја поштуваш мачката .. око за око враќат , мамата ..

не знам зашо , али тешко нешто да поверувам у ова .. скептик , шо да се прае ..мада на ладеж ми личи повеќе ..

Инаку бев сериозен за првите две причини кои ги пишав погоре .. скоро истите симптоми ги имаат и таквите луѓе, киднапирани од Е.Т , куќи опседнати од полтергаист итн..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom