Вистината за ЕУ која се премолчува

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
1.443
Поени од реакции
1.534
Колку жртви имаа терористите во 2001?

Нели цело време се шпекулираше 500-1000, ептен ме изненади со овие бројки.
500-1000 може да се локалци! Никој не ги брои кучињата на војната. Ние изброивме 82 наши, ќе ги броевме ли украинците ако се уриваа?
Автоматски споено мислење:

Океј, за таа Сузана или Наташа најдов одма „инфо“. Ама, од каде ти е тебе бројкава? Сум слушал и лични искуства и сето тоа, никој никаде нема спомнато Хрвати.

А, и настрана муабетот за тоа, не знам со какви Хрвати си контактирал, ама освен дебилите што бараат „заедничка илирска крв“ и се чувствуваат блиски со Албанците поради заедничкиот непријател, а кои се 0,1%, ниту еден друг Хрват не би се ставил на нивна страна.
Бегаме многу офф топик вака.
Мој последен пост оваков.
Платениците никој не ги брои, ама никој не ги дава. Затоа толку жестоко се бореа за мртовци, од две причини.
1. Ако го прибереш мортвиот платеник нема да се брои.
2. Секој платеник парите во војна ги носи со себе, со себе му се најсигурно.
Ако умре тој ти е како сеф фрлен во нива
 
Член од
1 март 2010
Мислења
6.622
Поени од реакции
11.343
Бегаме многу офф топик вака.
Мој последен пост оваков.
Платениците никој не ги брои, ама никој не ги дава. Затоа толку жестоко се бореа за мртовци, од две причини.
1. Ако го прибереш мортвиот платеник нема да се брои.
2. Секој платеник парите во војна ги носи со себе, со себе му се најсигурно.
Ако умре тој ти е како сеф фрлен во нива
Може и да се префлиме во некоја тема за 2001. Баш работам нешто поврзано со ова и затоа ме интересира точно од каде се овие информации за Хрвати, па и толкав голем број :)
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
6.785
Поени од реакции
14.929
Зошто да не бидам?
Двата напади на Тетово вкупно бројат над 3000 жртви, и тоа без ослободувањето на калето, битката кај радуша брои преку 1000. Не е само хрватската снајперистка жртва, имаше многу и платеници и муџахедини. А се беше издрогирано до бесвест. Не се ни чудо бројките
Друже Клинтон кога пиеш ракиичка мезни со нејзе нешто да не те фати вака одеднаш.
Автоматски споено мислење:

Колку жртви имаа терористите во 2001?

Нели цело време се шпекулираше 500-1000, ептен ме изненади со овие бројки.
Фатен е малку, кога ќе прочита утре задутре што напишал веројатно ќе ретерира. Какви црни 1000 терористички жртви во Радуша и 3000 на Калето. :pos: :pos: :pos:
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.589
Поени од реакции
55.304
Зошто да не бидам?
Двата напади на Тетово вкупно бројат над 3000 жртви, и тоа без ослободувањето на калето, битката кај радуша брои преку 1000. Не е само хрватската снајперистка жртва, имаше многу и платеници и муџахедини. А се беше издрогирано до бесвест. Не се ни чудо бројките
Ај вака замисли како би изгледало 3000 жртви и види дали изгледа реално.

Бројот на загинати кај терористите вкупно во конфликтот не брои повеќе од 1000. Официјалните бројки беа нешто 400-500 ама секако дека има уште толку нафрлано во ендеци кои не се пријавени. За тоа си во право, дека имаше многу платеници и токму тие не се избројани, ама дефинитивно немаше повеќе од 500 загинати платеници и муџахедини.

И тие што биле Хрвати меѓу нив, биле платеници кои се бореле на минимум 3 жаришта во светот пред тоа, не се бореле со мотив против Македонија туку ради пари. Имаш македонски платеници кои го прават истото. Па дури имаше и јаничари во 2001, се броеја на прсти ама ги имаше.


@ElNinho
Прилично сум сигурен дека ако се направи анкета со дадени држави каде што граѓаните треба да кажат/напишат посебно за секоја земја дали имаат позитивни или негативни чувства, тогаш останатите Екс-Ју републики ќе имаат 80-90% позитивни коментари со сигурност.

Од прашањето на анкетава погоре не ми делува дека испитаниците дале повеќе од една или две држава како одговор.
И тебе утре некој да те сопре на улица и да те праша која држава ни е најблиска, чисто се сомневам дека ќе одговориш Словенија или Хрватска. Едноставно тие две држави не се споменуваат често кај нас и се имаме подзаборавено. Но тоа не значи дека се мразиме со нив.
Имав можност да прочитам една ЕУ анкета спроведена преку еразмус студенти пред 3 години, беше баш врз екс-Ју студенти плус Албанија и Косово. Кај Хрватите, Словените и Босанците бевме на прво место. Кај нас беа Србите најсакани. Додека кај Србите беа Црногорците најсакани и vice versa. Албанија и Косово такоџе нормално. Значи анкета спроведена кај студенти, кај 50+ годиште тоа ќе биде уште поубедливо за Србија.

Пробав да ја најдам анкетата ама не можам, беше од 2017 и преку Еразмус испитување за Западен Балкан.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
12.459
Поени од реакции
20.234
Анкетава е чиста комуњарска бљувотина, дојдов до тој заклучок по податокот дека симпатизерите на СДС ја ставаат Србија на трето место. Нема поголем србоман од комуњар. Проба тоа да го искорени Заев минативе неколку годиње, ама се виде до каде е стасан кога екслодираа пред некој ден откако им беше пипнат Тито и цел тој Југо момент од кој неизоставен дел е и потчинетоста кон Белград на малите чокајлии.

Има ред причини зошто генерално се гледа позитивно на Србите и Србија тука, голем дел е ради заедничкиот душман, а голем дел е и зошто Србија континуирано работи на добриот имиџ тука, за разлика од Бугарија што беше тромава, па на тој неуспех сега додаде и еден крајно непријателски чин од кој тешко ќе има назад.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
16.860
Поени од реакции
10.223
тоа се некои социјалистички села, како Припјат. Иако темата не е Украина. Средени села има западна (од Словенија нагоре) и северна Европа, но не и источна и Балканска.
Просечни украински села

од пусти убавини, вели секоја недела исчезнува по едно село во Украина
 
Последно уредено:
Член од
1 февруари 2005
Мислења
808
Поени од реакции
839
тоа се некои социјалистички села, како Припјат. Иако темата не е Украина. Средени села има западна (од Словенија нагоре) и северна Европа, но не и источна и Балканска.
Просечни украински села

од пусти убавини, вели секоја недела исчезнува по едно село во Украина
Украина се реши за светла европска иднина, затоа се такви селата, од 6 години после пучот конзумираат ЕУ демократија.
Над секоја слика има едни црвени буквички тоа е адресата :), кликнуваш и одиш на некаков сајт, точно сум се погрижил да е Белоруски сајтот. Ако ти е политичка професионална задача да зборуваш против Белорусија, ја фалиш ЕУ, уреду, но тоа и не е важно, со тебе или без тебе, Европа е во терминален стадиум, веќе се распаѓа , за година две нема да постои.;)
 
Член од
16 декември 2009
Мислења
1.172
Поени од реакции
763
Украина се реши за светла европска иднина, затоа се такви селата, од 6 години после пучот конзумираат ЕУ демократија.
Над секоја слика има едни црвени буквички тоа е адресата :), кликнуваш и одиш на некаков сајт, точно сум се погрижил да е Белоруски сајтот. Ако ти е политичка професионална задача да зборуваш против Белорусија, ја фалиш ЕУ, уреду, но тоа и не е важно, со тебе или без тебе, Европа е во терминален стадиум, веќе се распаѓа , за година две нема да постои.;)
Замисли Украинците имаат Евреј за претседател.
Тоа е показател за суновратот.
Украина како држава го достигна апсуродот кој ќе ја запечати нејзината самостојност.
Украина ќе живее ама само во рамките на словенската федерација која ќе се формира,а тоа за Украина е од најголема итност за да излезе со што помали рани од оваа страшна болест што ја зафати.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
6.622
Поени од реакции
11.343
Замисли Украинците имаат Евреј за претседател.
Тоа е показател за суновратот.
Украина како држава го достигна апсуродот кој ќе ја запечати нејзината самостојност.
Украина ќе живее ама само во рамките на словенската федерација која ќе се формира,а тоа за Украина е од најголема итност за да излезе со што помали рани од оваа страшна болест што ја зафати.
Дали и ние ќе бидеме дел од таа словенска федерација? Те молам кажи да!
 
Член од
1 февруари 2005
Мислења
808
Поени од реакции
839
Замисли Украинците имаат Евреј за претседател.
Тоа е показател за суновратот.
Украина како држава го достигна апсуродот кој ќе ја запечати нејзината самостојност.
Украина ќе живее ама само во рамките на словенската федерација која ќе се формира,а тоа за Украина е од најголема итност за да излезе со што помали рани од оваа страшна болест што ја зафати.
Презумпцијата е дека украинците во почетокот верувале во некоја светла европска иднина, и безгранична доверба дека европејците се добри.
Но така лесно не ти дават, да ја напуштиш мафијата, во смисол фала другари, не сум веќе ваш член, пријатно...
Пред самит крај Јанукович виде што е работава, разбра дека ако го потпише тој анекс, 95% од фабриките не го исполнуваат тој ЕУ стандард, не модифицирање, а ставање клуч на фабриките, бутање, земање кредит и градење нови, се разбира дека кога ќе ги бутне, никој нема да му даде да развива производство во Украина.
Така или иначе, старите ЕУ колонизатори му направија државен удар, добро што Путин му прати хеликоптер да го земе од обалата, директивата беше да го убијат.
Што ќе биде во иднина, никој точно незнае, но во секој случај капитализмот се руши, еднополарноста исто. Сигурно ќе има нова Јалта, многуполарност, нови блокови, држави, народи.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
16.860
Поени од реакции
10.223
Ако ти е политичка професионална задача да зборуваш против Белорусија, ја фалиш ЕУ, уреду
како што ти е тебе задача да збориш против ЕУ, а да ја фалиш Белорусија и Украина.
Украина се реши за светла европска иднина, затоа се такви селата, од 6 години после пучот конзумираат ЕУ демократија.
во Советски Сојуз им цветале тикви сигурно.
Украина се реши за светла европска иднина, затоа се такви селата, од 6 години после пучот конзумираат ЕУ демократија.
Над секоја слика има едни црвени буквички тоа е адресата :), кликнуваш и одиш на некаков сајт, точно сум се погрижил да е Белоруски сајтот.
затоа ти си се преселил да живееш во Белорусија, таму било најдобро, нели.
Ги знаеме недостатоците на т.н. запад (вклучувајќи ги и САД) ама да живееш во таква земја, а да фалиш источен блок и социјализам, истовремено кудејќи го тој т.н. запад, лицемерно е.
 
Последно уредено:
Член од
1 февруари 2005
Мислења
808
Поени од реакции
839
како што ти е тебе задача да збориш против ЕУ, а да ја фалиш Белорусија и Украина.
во Советски Сојуз им цветале тикви сигурно.
затоа ти си се преселил да живееш во Белорусија, таму било најдобро, нели.
Ги знаеме недостатоците на т.н. запад (вклучувајќи ги и САД) ама да живееш во таква земја, а да фалиш источен блок и социјализам, истовремено кудејќи го тој т.н. запад, лицемерно е.
Никој не решава кај да се роди, кој да му се родители. За некој работи може до некаде да решиш, да речеме кај да живееш, кај да имигрираш.
Земи Либија, здрав народ, здраво општество, секој има работа, има куќа. Забрането е да се дава стан под кирија, државата дава стан или куќа секој да си изгради. Страшно добар бескаматен кредит. Тоа е зелената книга на Гадафи, западот им направи граѓанска војна и малку ги бомбардира... Дали сега идат со чамци во Европа доброволно, или како последица на нешто?
Земи Сирија, кој ги регрутираше ИСИС во почетокот. Скоро сите Западни тајни служби, ги врбуваа, обучуваа и ги инфилтрираа во Сирија. Тие милиони сиријци дали се доброволно имигранти во ЕУ?
Земи Апашите, им ги утепале бизоните, после војна капитулација, и нудат решение индијански резерват. После умреле едни 50 милиона индијанци.
Земи Куба, супер народ, супер медицина, но некој им прави ембарго од 50 години, на само нив а и на нивните сојузници.
Земи Венецуела, Боливија, им тргна малку прогресот, пак државни удари, ембарго.
Не случајно по ООН геноцидот може да биде економски.
Така да многу луѓе имигрирале, дел сакале, дел за авантура, но имигрираш кај можеш, не кај сакаш. Не е лицемерно да црнчиш кај некој газда, па после во кафана да го пцуеш, особено ако сите се такви, каде ти е тогаш изборот?
Сосема нормално е да збориш против газдата, или под турско ропство против султанот, или по време на ВСВ против Хитлер, само тогаш требало да внимаваш да не те разберат. ;)
ЕУ има еден план Калерги, го негираат, но гледаме дека 100% се остварува. Имиграцијата е дел од тоа, замена на домородните бели европски народи, со црнци.
Порано во Југославија скоро да немало шанса некој да се досели, претпоставувам дека е така и во Белорусија сега. Мислам дека веќе е 3 години закон за натурализација во ЕУ и Македонија, кај нас порано во Југославија мислам дека беше 10 години.
Не е се во парите, има победни држави, но поздрав народ, поздраво општество, би преферирал да работам таму, но не е возможно да се потфатиш таму, недават, несакат, не им е тоа цел да исчезнат белорусите, илјадници административни пречки ќе имаш да почнеш да работиш таму, може и апсана да отидеш за работа на црно.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
6.622
Поени од реакции
11.343
Никој не решава кај да се роди, кој да му се родители. За некој работи може до некаде да решиш, да речеме кај да живееш, кај да имигрираш.
Земи Либија, здрав народ, здраво општество, секој има работа, има куќа. Забрането е да се дава стан под кирија, државата дава стан или куќа секој да си изгради. Страшно добар бескаматен кредит. Тоа е зелената книга на Гадафи, западот им направи граѓанска војна и малку ги бомбардира... Дали сега идат со чамци во Европа доброволно, или како последица на нешто?
Земи Сирија, кој ги регрутираше ИСИС во почетокот. Скоро сите Западни тајни служби, ги врбуваа, обучуваа и ги инфилтрираа во Сирија. Тие милиони сиријци дали се доброволно имигранти во ЕУ?
Земи Апашите, им ги утепале бизоните, после војна капитулација, и нудат решение индијански резерват. После умреле едни 50 милиона индијанци.
Земи Куба, супер народ, супер медицина, но некој им прави ембарго од 50 години, на само нив а и на нивните сојузници.
Земи Венецуела, Боливија, им тргна малку прогресот, пак државни удари, ембарго.
Не случајно по ООН геноцидот може да биде економски.
Така да многу луѓе имигрирале, дел сакале, дел за авантура, но имигрираш кај можеш, не кај сакаш. Не е лицемерно да црнчиш кај некој газда, па после во кафана да го пцуеш, особено ако сите се такви, каде ти е тогаш изборот?
Сосема нормално е да збориш против газдата, или под турско ропство против султанот, или по време на ВСВ против Хитлер, само тогаш требало да внимаваш да не те разберат. ;)
ЕУ има еден план Калерги, го негираат, но гледаме дека 100% се остварува. Имиграцијата е дел од тоа, замена на домородните бели европски народи, со црнци.
Порано во Југославија скоро да немало шанса некој да се досели, претпоставувам дека е така и во Белорусија сега. Мислам дека веќе е 3 години закон за натурализација во ЕУ и Македонија, кај нас порано во Југославија мислам дека беше 10 години.
Не е се во парите, има победни држави, но поздрав народ, поздраво општество, би преферирал да работам таму, но не е возможно да се потфатиш таму, недават, несакат, не им е тоа цел да исчезнат белорусите, илјадници административни пречки ќе имаш да почнеш да работиш таму, може и апсана да отидеш за работа на црно.
Сакаш да кажеш дека кога би било возможно ти би отишол да живееш во Беларусија наместо во некоја нормална земја? И тебе да не ти е страв од мафијата во Чешка, како што му беше на Кнез? (можда не беше тој, не сум точно сигурен)
 
Член од
1 февруари 2005
Мислења
808
Поени од реакции
839
Сакаш да кажеш дека кога би било возможно ти би отишол да живееш во Беларусија наместо во некоја нормална земја? И тебе да не ти е страв од мафијата во Чешка, како што му беше на Кнез? (можда не беше тој, не сум точно сигурен)
Да!
Не станува збор за страв.
Ќе се зачудиш но еврофобите сме повеќе од 50% во ЕУ, особено домородното население, не ги гледај тие евро анкети 70% ја одобрувале европската унија, или Хилари водела со 20% повеќе од Трамп, или Бајден водел 20% повеќе од Трамп. Треба да си многу наивен да веруваш дека е можна 20% грешка.
Зборувам за сон, мечти, за еден систем, како би сакал ти да изгледа. Таков систем нема, но можеш да споредуваш, иако ако јас не сум живеел во Белорусија или ти не си живеел во ЕУ, тоа се само наши проекции, но јас лично сум убеден дека сум во право
 
Член од
1 март 2010
Мислења
6.622
Поени од реакции
11.343
Да!
Не станува збор за страв.
Ќе се зачудиш но еврофобите сме повеќе од 50% во ЕУ, особено домородното население, не ги гледај тие евро анкети 70% ја одобрувале европската унија, или Хилари водела со 20% повеќе од Трамп, или Бајден водел 20% повеќе од Трамп. Треба да си многу наивен да веруваш дека е можна 20% грешка.
Зборувам за сон, мечти, за еден систем, како би сакал ти да изгледа. Таков систем нема, но можеш да споредуваш, иако ако јас не сум живеел во Белорусија или ти не си живеел во ЕУ, тоа се само наши проекции, но јас лично сум убеден дека сум во право
Јас не живеам во ЕУ моментално, ама сум живеел и сум поминувал одредено време во повеќе земји. Не проектирам, туку гледам од сопствено искуство и од искуството на другите, како наши што се таму, така и тамошни „домородци“.

Што не те бендисува во системот и животот во Чешка на пример или Данска или Словенија, споредбено со Белорусија?
 
На врв Bottom