Ветеринарно катче

Elena F.Sinatra

Temper Tantrum
Член од
5 август 2008
Мислења
227
Поени од реакции
15
sakam da znam koi se znaci deka mackata saka da se pari.jas imam himalajko mace(eden vid na persiski) i ima edna godina.posle godina ipol sakam da ja param no so persiska macka i sega neznam koga ke saka koga ke i e vremeto
kakvi znaci ke ima deka saka da se pari????
ako moze nekoj da mi pomogne



FALA ODNAPRED
Па не го кажуваш полот на мачето... од хималајко испаѓа дека е машко, од "сакам да ја парам" - женско...
Кој е полот?
Има разлика во меѓу половите, во однос на знаците, кои укажуваат на нагонот, т.е мотивот, да се одржи видот меѓу мачките. Веројатно исто е и кај другите специеси.
Женките - мнјаукаат чудно, ко во хорор филм, машките - мочаат по станот, т.е по сите ќошиња, т.е ја обележуваат територијата, на која треба да им дојде женката.
Инаку веќе нема периоди, т.е месеци на парење, некогаш знаат да се спарат и трипати годишно, иако според теоријата само еднаш годишно им е досволено - крај на јануар, февруар, евентуално март.
 

Street dog

Dogs need no condoms
Член од
8 октомври 2008
Мислења
41
Поени од реакции
1
pa jas mislam go najde vistinskiot ..................... ne se sekiraj ke ja sredime rabotava javi mi se 077 6530203 ako ne sum na ulica ostavi poraka kaj bandata
 

Street dog

Dogs need no condoms
Член од
8 октомври 2008
Мислења
41
Поени од реакции
1
sto ti gajle sto imam doneseto go samo maceto i jas ke ja sredam rabotata
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
Ajде, доста со офтопици. Ако има нешто паметно и корисно што вреди да се каже, кажете, ако не, средете по МСН/ПП/ пораки на профил.
 
Член од
22 август 2007
Мислења
550
Поени од реакции
16
Да прашам некој дали чува куче кое што пати од епилепсија? Ако има како се справувате? Имате ли некакви лекови?
 

Terebellum Sagittarii

Несопирлива
Член од
25 јули 2007
Мислења
1.194
Поени од реакции
578
Да прашам некој дали чува куче кое што пати од епилепсија? Ако има како се справувате? Имате ли некакви лекови?
Уф катасрофа.Јас имав едно такво.Со текот на времето стана агресивно.Не само кон други, туку и кон домашните.Моравме да го врзиме.Ужасно беше.Ветеринарите викаа дека мора да го успијат, ние немавме сили да дозволиме.Викаа дека нема лек и ке биде полошо. Некако се истргна од синџир и бегајки го удри кола. Умре одма.Може така требало.А беше многу паметно куче.Оди на ветеринар, ама многу тешко.
 
Член од
22 август 2007
Мислења
550
Поени од реакции
16
Уф катасрофа.Јас имав едно такво.Со текот на времето стана агресивно.Не само кон други, туку и кон домашните.Моравме да го врзиме.Ужасно беше.Ветеринарите викаа дека мора да го успијат, ние немавме сили да дозволиме.Викаа дека нема лек и ке биде полошо. Некако се истргна од синџир и бегајки го удри кола. Умре одма.Може така требало.А беше многу паметно куче.Оди на ветеринар, ама многу тешко.
Го имаме носено на ветеринар многу пати ама тоа беше кога почна да му се појавува епилепсијата, а после тоа кога сфативме што е и како е го немаме однесено. Знам дека има лекови за луѓе, односно не се баш лекови бидејќи е неизлечива болест но многу помагаат, ама не знам дали има нешто такво за кучиња? А успивање не доаѓа во обзир, нема шанси! А ветеринарите ги замразев откако го кастрираа за џабе кажувајќи дека од тоа му се нападите и дека така можат да престанат! Ама тоа не се случи! :nerv::cry:
 
Член од
1 јули 2008
Мислења
165
Поени од реакции
19
имам сибирски самоед женка.
арно ама везе немам шо треба да се прави, како и на колку да се вакцинира, што треба да се купи за негово одржавање(освен шампон и чешел) и негово здравје
на колку време треба да се пари и сл
ве молам за помош
 
Член од
29 мај 2008
Мислења
13
Поени од реакции
2
Imam kuce 7 meseca staro,go cuvam doma,redovno go banjam,no vo posledno vreme postojano se cesa i grize i vcera zabelezav deka kaj opaskata ima kako dupka. Mozno e da ima shuga i dali se prenesuva od kuce na covek? pls helpp
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
457
Imam kuce 7 meseca staro,go cuvam doma,redovno go banjam,no vo posledno vreme postojano se cesa i grize i vcera zabelezav deka kaj opaskata ima kako dupka. Mozno e da ima shuga i dali se prenesuva od kuce na covek? pls helpp
Носи го на ветеринар. Со шампон за кучиња го бањаш?
Вака по дома може да се констатираат милион ствари, а најдобро е да го носиш во ветеринарна станица и да ти кажат што е како е. Би требало да си нема гајле затоа што е уште мало
 
Член од
29 мај 2008
Мислења
13
Поени од реакции
2
da i toa ednas nedelno a ponekogas i dvapati nedelno,da ne ima toa nekakva vrska?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom