Ветеринарно катче

Д

Демијан

Гостин
Ova ne znam kolkavo e.te kolku e staro :) ima nekoj sto se razbira poveke? resiv da go odvrzam denes i si stoi cel den vo dvor.ako ne si zamini znaci ke go cuvam - ako zamini zdravje... se cesa zabelezav i sigurno ima nesto :) utre ce go kapam :)
Абе види сеа.Избањај го ама немој со шампон со кој ти се бањаш,ако имаш за мали кучиња со таков а ако не со оној што е за бебиња.После земи ампула ти е 400ден,апче за глисти 40ден,а понатаму и вакцинирај го.

За јадење највеќе ти се исплати да земеш кучешка храна пошто како што гледам кучево е мало,а кило добра и квалитетна кучешка храна ти е околу 200ден(ја таква и давам на мојава кучка).Кучето е мало и би требало да јаде околу 150грама кучешка храна,која е многу похранлива и содржи се што му треба за правилен развој.Храната ќе те фати многу ефтино ако израчунаш.

Моево куче е околу 15кила тешко и јаде 250 грама кучешка храна дневно.Храната ја купувам 210денари кило и ми се фаќа околу 50денари дневно(една кутија цигари).Јас и давам и нешто плус пример лепче пошто многу го сака.

Се на се нема да те кошта многу да го чуваш ама сепак треба грижа за него.
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
6.775
Поени од реакции
314
Абе види сеа.Избањај го ама немој со шампон со кој ти се бањаш,ако имаш за мали кучиња со таков а ако не со оној што е за бебиња.После земи ампула ти е 400ден,апче за глисти 40ден,а понатаму и вакцинирај го.

За јадење највеќе ти се исплати да земеш кучешка храна пошто како што гледам кучево е мало,а кило добра и квалитетна кучешка храна ти е околу 200ден(ја таква и давам на мојава кучка).Кучето е мало и би требало да јаде околу 150грама кучешка храна,која е многу похранлива и содржи се што му треба за правилен развој.Храната ќе те фати многу ефтино ако израчунаш.

Моево куче е околу 15кила тешко и јаде 250 грама кучешка храна дневно.Храната ја купувам 210денари кило и ми се фаќа околу 50денари дневно(една кутија цигари).Јас и давам и нешто плус пример лепче пошто многу го сака.

Се на се нема да те кошта многу да го чуваш ама сепак треба грижа за него.
Напротив, човек не смее да се бања со шампон за кучиња, а на кучето нема да му смета со обичен шампон ако го бања. :)
А за храната си во право. :)
Само не му зимај од конзерва, бидејќи ќе се навикне на неа и нема да ја јаде сувата кучешка храна, а конзервираната може како “десерт“ да му ја даваш.
 
Д

Демијан

Гостин
Напротив, човек не смее да се бања со шампон за кучиња, а на кучето нема да му смета со обичен шампон ако го бања. :)
А за храната си во право. :)
Само не му зимај од конзерва, бидејќи ќе се навикне на неа и нема да ја јаде сувата кучешка храна, а конзервираната може како “десерт“ да му ја даваш.
Јасно е дека човек несмее да се бања со кучешки шампон,а ветеринар ми има кажано дека не е добро куче да се бања со шампон за луѓе.Мојава ја бањам со кучешки шампон за млади кучиња.

А за храната па штознам зависи,ја на моето поише и давам од 250грама некако малце ми изгледа количински и давам повеќе поделено на три оброци два пати сува храна еднаш од конзерва од говедско.

Него да прашам некој дали се разбира во витамини и најразлични работи од тој вид?Да ми каже нешто повеќе за кафортанот?
 

Schhh87

schhh...
Член од
3 февруари 2009
Мислења
356
Поени од реакции
16
A toa ampulata kako izlgeda, so e?Posto mene jas pod ampula podrazbiram nesto so ce go ispie kuceto (farmacija studiram :) ) a ne mi e jasno bolvite kako bi se izgubile od nea?I toa protiv glisti koga ke mu go dadam da ne zemi da mi se isposeri niz cel dvor :):nesum:
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
6.775
Поени од реакции
314
A toa ampulata kako izlgeda, so e?Posto mene jas pod ampula podrazbiram nesto so ce go ispie kuceto (farmacija studiram :) ) a ne mi e jasno bolvite kako bi se izgubile od nea?I toa protiv glisti koga ke mu go dadam da ne zemi da mi se isposeri niz cel dvor :):nesum:
Епа кога ќе му побараш на ветеринарот ќе видиш како изгледа.:)
Треба 2 третини од ампулата да ја ставиш кај вратот, а остатокот кај опашот. :)
 

Вештица

love&reason
Член од
2 јануари 2009
Мислења
1.524
Поени од реакции
856
Епа кога ќе му побараш на ветеринарот ќе видиш како изгледа.:)
Треба 2 третини од ампулата да ја ставиш кај вратот, а остатокот кај опашот. :)
На мојава Диме цела и ја става кај вратот. Ќе не уништат ветеринариве:toe:
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
6.775
Поени од реакции
314
На мојава Диме цела и ја става кај вратот. Ќе не уништат ветеринариве:toe:
Па добро, не дека ќе наштети, само поефективно е ако има и ка опашот.

И да, многу битно е кога ја ставаш да направиш патец и на кожата да истуриш.
 
Член од
16 февруари 2006
Мислења
2.830
Поени од реакции
19
A toa ampulata kako izlgeda, so e?Posto mene jas pod ampula podrazbiram nesto so ce go ispie kuceto (farmacija studiram :) ) a ne mi e jasno bolvite kako bi se izgubile od nea?I toa protiv glisti koga ke mu go dadam da ne zemi da mi se isposeri niz cel dvor :):nesum:
Абе дај те му слика на човекот :)
Вака изгледа кутичето за frontline(као божем најдобри се), ти треба тоа малото(портокаловото) за од 5 до 10 кила. Шприцот игнорирај го, не ти треба тоа. Она зеленото се кине на врвот и се нанесува како шо ти пиша маwечко
 
Д

Демијан

Гостин
И јас и ја ставив само кај вратот па сеа добра е не фаќа воопшто,само лазат по неа не се закачуваат.
Ама мене ми е малце заебано пошто дома ја чувам и после шетање детално ја прегледувам да не ми внесе некој дома.
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
6.775
Поени од реакции
314
Него да прашам некој дали се разбира во витамини и најразлични работи од тој вид?Да ми каже нешто повеќе за кафортанот?
Во врска со витамините и минералите:
-Биотин ( H vitamin ) или Санал Биотин ( има во себе и vitamin B ) го подобрува квалитетот на влакното и кожата и против опаѓање на влакното. Ако немаш при рака Биотин, може да му дадеш и таблети пивски квасец.
-Аминовит се дава на кучиња кои се под тренинг, бидејќи им требаат многу протеини, а со аминокиселините подобро се разложуваат и искористуваат.
-Со Биотинот и Аминовит можеш да комбинираш и калциум додека кучето не направи 1 година. Тогаш се оформува скелетот и се зацврстуваат коските и затоа е пожелно да му даваш на кучето.
-SA 37 се исто протеински таблети ( Биотинот нема протеини ). Исто има и витамини и минерали во нив, што Биотинот во чиста форма ги има, а во пивскиот квасец ги има, но во помал процент. Можеш да го комбинираш со Биотин и да не правиш паузи за да има здраво влакно.


Кафортанот се дава претежно на мали кучиња, при поголема физичка активност, за опоравување после операција или болест, а во спротивно нема потреба да се дава за да не се оптовари кучето. Содржи 40% протеини, а најјаката храна има од 30% до 32% и доколку кучето не се движи многу, нема да ги искористи протеините и тие може да му сметаат.


После ќе ти дадам и други информации, но овие таблети најчесто ги користат.:smir:
 

Schhh87

schhh...
Член од
3 февруари 2009
Мислења
356
Поени од реакции
16
A kucencevo bega od voda kako da go iskapam? :icon_eek: i mi se slusna deka kiva...
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
da:toe: zavcera go najdov - od mene prvo.Pred toa ne veruvam nekoj da go banjal izgleda skitnik e.pojma nemam so e i jas :S
Ретко кое куче е мирно при првиот допир со вода. Моево кога беше мало, кога го бањавме првпат, здиве, квичеше, бегаше, ама како така, си се привикна и сега не реагира воопшто.
Земи топла вода, не да го изгори некоја, почни полека да го бањаш, со шампон да кучиња. Ти бањај го, викни уште некој да го држи зошто може да ги избега. Со тек на времето ќе се навикне самото, верувај :)
 

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361
Значи потребен ми е совет , сакам да си купам куче , сега , летово .
Е бидејќи живеам во стан , изборот ми е помал.
Сакав да прашам кој кучиња би ми ги препорачале , и дали има некој со Померанец искуства и дали може тоа да се чува во стан?:)
Благодарам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom