Ветеринарно катче

violet

<3 SwEeT DaRkNeS <3
Член од
17 јуни 2008
Мислења
99
Поени од реакции
7
Пржено тесто мислам дека се :)
епа нормално дека нема да мрда што е прејадено. лакомо куче :) остави го нека ја преработе храната на мира, најдобро е да не трча за да не дојде до повракање. сигурно за неколку часа ке биде ок :)
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
Кучето изеди цела коска копањ.Да не ќе му биде нешто?
 
Д

Демијан

Гостин
Кучево коа ќе види други кучиња се мрднува и бега трча по нив.Неможам да ја фатам!А коа ќе ја фатам ја тепам,убаво ја тепам.Ама никако да и дојде памет.Некој предлог?
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Кучево коа ќе види други кучиња се мрднува и бега трча по нив.Неможам да ја фатам!А коа ќе ја фатам ја тепам,убаво ја тепам.Ама никако да и дојде памет.Некој предлог?
Или тепај повеќе или остај ја да се истрча :toe:
 
Член од
30 јули 2007
Мислења
1.391
Поени од реакции
86
Вака сеа.. мојата мачка поврака денеска.. што и да проба после 5-10 мин го поврака..Најверојатно е нешто со тие топчиња од влакна или како и да се нарекуваат.
Значи да прашам за некој совет како да се среди,.или околу јадење и течности..апчиња и сл..
 

maca_kaka'

тiƒosi јаossoηeјаo
Член од
6 октомври 2007
Мислења
3.515
Поени од реакции
640
Вака сеа.. мојата мачка поврака денеска.. што и да проба после 5-10 мин го поврака..Најверојатно е нешто со тие топчиња од влакна или како и да се нарекуваат.
Значи да прашам за некој совет како да се среди,.или околу јадење и течности..апчиња и сл..
Надвор ја чуваш или внатре?
 
Член од
30 јули 2007
Мислења
1.391
Поени од реакции
86
Надвор ја чуваш или внатре?
Внатре ја чувам.. Не излага надвор

И порано се дешавало да поврака ,мислам денеска дека највеке .
Знам дека треба да јаде трева.. И самата ја начекав на тераса денеска сабајле да зима да гризе од тоа цвекињата ама тоа не е трева :) .И баш ради тоа мислам дека е проблем со влакната..
Иако сега престанав да и давам јадење ,пошто поврака нели..
Па незнам што да и дадам за да евентуално и се подобри ситуацијата.
 

maca_kaka'

тiƒosi јаossoηeјаo
Член од
6 октомври 2007
Мислења
3.515
Поени од реакции
640
Внатре ја чувам.. Не излага надвор

И порано се дешавало да поврака ,мислам денеска дека највеке .
Знам дека треба да јаде трева.. И самата ја начекав на тераса денеска сабајле да зима да гризе од тоа цвекињата ама тоа не е трева :) .И баш ради тоа мислам дека е проблем со влакната..
Иако сега престанав да и давам јадење ,пошто поврака нели..
Па незнам што да и дадам за да евентуално и се подобри ситуацијата.
Не ја терај со сила да јаде да не и го преоптовариш желудникот. Ако не и е подобро и утре носи ја на ветеринат може нешто каснала што не треба, а од тревата не верувам дека и е:)
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
6.775
Поени од реакции
314
Вака сеа.. мојата мачка поврака денеска.. што и да проба после 5-10 мин го поврака..Најверојатно е нешто со тие топчиња од влакна или како и да се нарекуваат.
Значи да прашам за некој совет како да се среди,.или околу јадење и течности..апчиња и сл..
Обично не станува збор за ништо посериозно ако мачката повраќа. Причини може да се пренајаденост, пребрзо јадење (посебно сува храна за мачки ), топчињата влакна, па дури и нервоза и возбуда може да предизвикаат повраќање.

Во твојот случај, ако станува збор за топчињата од влакна, не се секирај-не е ништо сериозно. Со јадењето трева ќе си помогне да ги поврати побрзо. И мачките со подолго влакно, многу повеќе се склони кон повраќање.

Превентивно, пожелно е редовно да ја чешлаш мачката, посебно во овој период кога премногу им паѓа влакното. Исто така, еднаш неделно давај и вазелин на мачката, со што кога мачката ќе се лиже тоа ќе спречи влакната да формираат топче. За мачката да го изеде вазелинот, стави и` нежно на шепата и таа ќе го излиже.

^Нели, превентивните мерки важат само ако во прашање се топчињата од влакна.:smir:
 
Д

Демијан

Гостин
Ќе може да ми кажете нешто повеќе за циклусот кај женките кучиња,кога добиваат,колку трае и дали можам дома да ја чувам да не ми напраи лом дома.А да и колку време треба да ја чувам настрана од уличниве фраери:)?
 
Член од
30 јули 2007
Мислења
1.391
Поени од реакции
86
Абе одеднаш почна,значи денеска.. Што да и дадам да касне поврака..А инаку е во ОК состојба.. па решив да не и давам ништо барем нема да ја мачам .. па утре ке видиме како ке биде.
Некои викаат ладно млеко други ми викаат друго.. затоа прашав што да и дадам.. Пробав малце и Реглан али во мешавина со лажица вода и тоа го поврати.. вака кога нејаде ок си е,па може е подобро да мирува до утре.
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
6.775
Поени од реакции
314
Абе одеднаш почна,значи денеска.. Што да и дадам да касне поврака..А инаку е во ОК состојба.. па решив да не и давам ништо барем нема да ја мачам .. па утре ке видиме како ке биде.
Некои викаат ладно млеко други ми викаат друго.. затоа прашав што да и дадам.. Пробав малце и Реглан али во мешавина со лажица вода и тоа го поврати.. вака кога нејаде ок си е,па може е подобро да мирува до утре.
Ладно млеко се дава во случај на труење, што не е т војот проблем.
Не се секирај, ако е до влакната-ќе се среди за кратко време. :smir:

Ќе може да ми кажете нешто повеќе за циклусот кај женките кучиња,кога добиваат,колку трае и дали можам дома да ја чувам да не ми напраи лом дома.А да и колку време треба да ја чувам настрана од уличниве фраери:)?
Циклусот доаѓа на секои 6 месеци и 3 недели трае периодот кога може да забремени. Од 9 до 15 дена е најсигурно.
И зависи од големината на кучето колку ќе “прави лом“, ако е за пит булот... не би требало да имаш многу проблеми со чистење.
 
Д

Демијан

Гостин
Ми треба помош!Сабајле пробаа да ми го отрујат кучето,ама среќа на време видов и успеав да го спасам.Легна и почна да се тресе и поврати.Дојде ветеринарот одма и му стави неколку инекции.Ама сега само лежи и ништо не прави.Ќе стане малце до надвор и пак ќе си легне.Не пие вода,не јаде,буквално ништо!

Како да ја натерам да јаде нешто или вода бар да се напие?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom