Ветеринарно катче

Член од
25 јануари 2007
Мислења
6.775
Поени од реакции
314
Ми треба помош!Сабајле пробаа да ми го отрујат кучето,ама среќа на време видов и успеав да го спасам.Легна и почна да се тресе и поврати.Дојде ветеринарот одма и му стави неколку инекции.Ама сега само лежи и ништо не прави.Ќе стане малце до надвор и пак ќе си легне.Не пие вода,не јаде,буквално ништо!

Како да ја натерам да јаде нешто или вода бар да се напие?
Изгледа само му треба време да се опорави, нормална реакција е тоа, освен тоа што му треба време на организмот да се врати во нормала, стрес е тоа за кучето. Но ако не се подобри ситуацијата би требало да се консултираш повторно со ветеринар.
 

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.780
Поени од реакции
276
Имам мал проблем, се надевам дека ќе споделите искуство мене.
Малиот Лабрадор, еве веќе втор ден одбива храна, не сака да јаде, повраќа крв и постојано е лошо расположен без желба за дружење.

Претпоставувам дека станува збор за труење? Или нешто друго?

Освен млеко што би можел да му давам друго како домашна терапија?
 

Jovannah

Smile me baby
Член од
11 февруари 2008
Мислења
584
Поени од реакции
50
Имам мал проблем, се надевам дека ќе споделите искуство мене.
Малиот Лабрадор, еве веќе втор ден одбива храна, не сака да јаде, повраќа крв и постојано е лошо расположен без желба за дружење.

Претпоставувам дека станува збор за труење? Или нешто друго?

Освен млеко што би можел да му давам друго како домашна терапија?
Ако повраќа никако млеко и јогрт. И јас имав ист проблем со кучето, ама тоа бше одма ко го зедов. Ми рекоја дека е од промена на средина и промена на храна.
Варен ориз или варени компири, и оризова вода. Чај обавезно да пие. Навикни го чај постојано да пие. Така и кога е болно друг пат (не дај Боже) нема да мораш да го тераш со сила.
За секој случај носи го на ветеринар.

Ми треба помош!Сабајле пробаа да ми го отрујат кучето,ама среќа на време видов и успеав да го спасам.Легна и почна да се тресе и поврати.Дојде ветеринарот одма и му стави неколку инекции.Ама сега само лежи и ништо не прави.Ќе стане малце до надвор и пак ќе си легне.Не пие вода,не јаде,буквално ништо!

Како да ја натерам да јаде нешто или вода бар да се напие?
Да му се запали куќата на тој шо проба да ти го отруе.
Не вервам дека со сила ќе ја натераш да јаде, а вода обавезно мораш да му даваш за да не дехидрира. Е сега не знам што ти препорача ветеринарот. Пробај со шприц со сила да и да дадеш.
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
6.775
Поени од реакции
314
Имам мал проблем, се надевам дека ќе споделите искуство мене.
Малиот Лабрадор, еве веќе втор ден одбива храна, не сака да јаде, повраќа крв и постојано е лошо расположен без желба за дружење.

Претпоставувам дека станува збор за труење? Или нешто друго?

Освен млеко што би можел да му давам друго како домашна терапија?
Што се случи со кученцето?
Го однесе на ветеринар... нели?
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
ај и овде да го поставам истото прашање, дали им смета на мачки да јадат покрај другата сува храна за мачки и пивски квасец не ко капсули него оние што се ко грицки пошто гледам дека сакаат да ги јадат.
 
Член од
30 април 2009
Мислења
795
Поени од реакции
91
Па штом јадат сигурно не им смета.
 

Schhh87

schhh...
Член од
3 февруари 2009
Мислења
356
Поени од реакции
16
Vcera koga si idev od izleguvnje edno malecko slatko kucence trgna po mene i celo vreme me sledese.Mu kupiv smoki da kasni :) i potoa idese do doma so mene i vo dvor si go vrzav i mu dadov jadenje.I sega nemam pojma dali da go cuvam,mozebi ima bolvi besnila ova ona.Nekoj sovet?Ne sakam da go nosam na veterinari posto ne mislam do tolku da se grizam za nego.ednostavno sakam vo dvor da se mafta :) da go isprskam so nesto protiv bolvi ili ? mi e gnas da go fatam ne e cisto sigurno.a samo mafta so opaskata i saka da si igra... :) Soveti? :smir:
 

Jovannah

Smile me baby
Член од
11 февруари 2008
Мислења
584
Поени од реакции
50
Vcera koga si idev od izleguvnje edno malecko slatko kucence trgna po mene i celo vreme me sledese.Mu kupiv smoki da kasni :) i potoa idese do doma so mene i vo dvor si go vrzav i mu dadov jadenje.I sega nemam pojma dali da go cuvam,mozebi ima bolvi besnila ova ona.Nekoj sovet?Ne sakam da go nosam na veterinari posto ne mislam do tolku da se grizam za nego.ednostavno sakam vo dvor da se mafta :) da go isprskam so nesto protiv bolvi ili ? mi e gnas da go fatam ne e cisto sigurno.a samo mafta so opaskata i saka da si igra... :) Soveti? :smir:
Испрскај го со Neopirox, прашак за болви и такви работи. Има и ремче за болви. Однеси го де на вакцина, не ни скапо, 5 мин работа е. После месец на реквакцина и готово.
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
6.775
Поени од реакции
314
Vcera koga si idev od izleguvnje edno malecko slatko kucence trgna po mene i celo vreme me sledese.Mu kupiv smoki da kasni :) i potoa idese do doma so mene i vo dvor si go vrzav i mu dadov jadenje.I sega nemam pojma dali da go cuvam,mozebi ima bolvi besnila ova ona.Nekoj sovet?Ne sakam da go nosam na veterinari posto ne mislam do tolku da se grizam za nego.ednostavno sakam vo dvor da se mafta :) da go isprskam so nesto protiv bolvi ili ? mi e gnas da go fatam ne e cisto sigurno.a samo mafta so opaskata i saka da si igra... :) Soveti? :smir:

Значи, гадно ти е да го фатиш, не планираш да го носиш на ветеринар, зашто не ти е толку гајле за него.
Чим е улично куче сигурно има болви, а можно е и крлежи и ќе треба да му земеш ампула за да паднат од него, а после и огрлица за да не му се закачат нови, пошто само надвор ќе ти седи.

И што му даваш да јаде?
 
Член од
16 февруари 2006
Мислења
2.830
Поени од реакции
19
Vcera koga si idev od izleguvnje edno malecko slatko kucence trgna po mene i celo vreme me sledese.Mu kupiv smoki da kasni :) i potoa idese do doma so mene i vo dvor si go vrzav i mu dadov jadenje.I sega nemam pojma dali da go cuvam,mozebi ima bolvi besnila ova ona.Nekoj sovet?Ne sakam da go nosam na veterinari posto ne mislam do tolku da se grizam za nego.ednostavno sakam vo dvor da se mafta :) da go isprskam so nesto protiv bolvi ili ? mi e gnas da go fatam ne e cisto sigurno.a samo mafta so opaskata i saka da si igra... :) Soveti? :smir:
1. Или ке се грижиш или нема да се грижиш за него :) средина нема
После, штом е така весело ко што викаш нема нешто посериозно, може болви да има, провери го, нека не ти биде гнас, беснило/шуга или слично неверувам да има.
Беснило - му пени устата
Шуга - се чеша секаде, има црвеноло по кожата, му паѓа влакното
Така можеш да познаеш, ама штом е среќно и весело неверувам да има нешто такво.
Ако видиш болви/крлежи, или и да невидиш е добро да му земеш нешто против нив зашо дојде сезоната на тие гадутии. За заштита имаш разни работи, најдобри се оние ампули(окулу 400ден се за мали кутриња), ако не ти се даваат толку пари има огрлици за против тоа (тие се 150-200ден). Има и прашаци некој што не сум ги користел а мислам дека се препорачуваат за ептен мали кутриња.

Можеш да го избањаш ако сакаш, штом е мало нема да биде голем проблем тоа. Малце болести се пренесуваат од куче на човек, така да не се секирај, нека не ти биде гнас да го избањаш.
Друго шо знам шо да ти кажам....не му давај многу мрсна или зачинета храна. И тоа, прашај ако нешто друго те интересира :)

Честито кутре, и сакам слика да видам од твоето ново другарче :)
 
Член од
23 мај 2009
Мислења
958
Поени од реакции
727
Vcera koga si idev od izleguvnje edno malecko slatko kucence trgna po mene i celo vreme me sledese.Mu kupiv smoki da kasni :) i potoa idese do doma so mene i vo dvor si go vrzav i mu dadov jadenje.I sega nemam pojma dali da go cuvam,mozebi ima bolvi besnila ova ona.Nekoj sovet?Ne sakam da go nosam na veterinari posto ne mislam do tolku da se grizam za nego.ednostavno sakam vo dvor da se mafta :) da go isprskam so nesto protiv bolvi ili ? mi e gnas da go fatam ne e cisto sigurno.a samo mafta so opaskata i saka da si igra... :) Soveti? :smir:
Пошто имам "лоша" навика да посвојувам, во мојов случај улични мачиња (моја омилена раса мачки), а сум чувала и куче, имам некое искуство околу првите чекори: Слаткото кученце кое што си го усвоила, може да ти донесе и проблемчиња, затоа прво мора! и тоа итно да го исчистиш од паразити (крлежи и болви, и секако многу важно, од глисти). Со ова нема зафрканција ако сакаш да го чуваш кутрето, бидејќи е важно за неговото и твоето здравје. За превилно да го прочистиш, сврти телефон од некој ветеринар (пошто не можеш да го однесеш а и немаш некој "кучкар" во близина), мислам дека ќе ти објасни све у кратки црти и ќе ти препорача терапија. Особено е важно како да го дозираш средството за прочистување од глисти, но и типот и начинот на употреба на средството за крлежи/болви. Во врска со "гнасниот" дел т.е како да го фатиш кутрето бидејќи е прљаво...па земи ракавици или најди некој што ќе ја заврши прљавата работа за тебе (татко, мајка, постар брат и сл) :) Шала на страна, откако ќе го исчистиш убаво, сепак на крај однеси го на ветеринар...
 

Schhh87

schhh...
Член од
3 февруари 2009
Мислења
356
Поени од реакции
16
1. Или ке се грижиш или нема да се грижиш за него :) средина нема
После, штом е така весело ко што викаш нема нешто посериозно, може болви да има, провери го, нека не ти биде гнас, беснило/шуга или слично неверувам да има.
Беснило - му пени устата
Шуга - се чеша секаде, има црвеноло по кожата, му паѓа влакното
Така можеш да познаеш, ама штом е среќно и весело неверувам да има нешто такво.
Ако видиш болви/крлежи, или и да невидиш е добро да му земеш нешто против нив зашо дојде сезоната на тие гадутии. За заштита имаш разни работи, најдобри се оние ампули(окулу 400ден се за мали кутриња), ако не ти се даваат толку пари има огрлици за против тоа (тие се 150-200ден). Има и прашаци некој што не сум ги користел а мислам дека се препорачуваат за ептен мали кутриња.

Можеш да го избањаш ако сакаш, штом е мало нема да биде голем проблем тоа. Малце болести се пренесуваат од куче на човек, така да не се секирај, нека не ти биде гнас да го избањаш.
Друго шо знам шо да ти кажам....не му давај многу мрсна или зачинета храна. И тоа, прашај ако нешто друго те интересира :)

Честито кутре, и сакам слика да видам од твоето ново другарче :)
Abe si pomisliv da go banjam ama pocna da bega od vodata.ama pak i od ko ke go izbanjam mi e strav da ne ima nesto so bi mi nastetilo mene... inace studiram bg i jas ke si zaminam i nema koj da se grizi za nego posto moite bas ne se ljubiteli na kucinja,pa zatoa si pomisliv da go odnesam kaj baba mi na selo.Inace mu dadov da jade mleko so lebce vcera(toa mi se najde :S ) a denes koska mu dadov da vidam dali ke ja izedi :) i ja izede.inace kucevo ne e premogu malo.eve sega ke postiram sliki edna od vcera koga go najdov i edna od pred 5 min :)
Слаткото кученце кое што си го усвоила, може да ти донесе и проблемчиња, затоа прво [
Mashko sum :)



 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
6.775
Поени од реакции
314
Многу е слатко кутрето.:)
Ако му даваш лепче, натопи го во јогурт и ако му купуваш храна за кучиња-исто додади и јогурт.
И не се секирај, не можеш ништо да префатиш од кучето. Јас кога најдов ептен мало куче, пошто беше мнооооогу одамна, земав со раце да му ги требам. :))
 

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.780
Поени од реакции
276
Што се случи со кученцето?
Го однесе на ветеринар... нели?
Да го однесов, ветеринарот му помогна и се залечи малце. Сепак наредниот ден го најдовме умрено.

Можеби повторно му е дадено од отвровот или нешто слично.

Во овој момент сум без куче, тоа што го имав беше нешто прексрасно и невидено, се викаше Галко затоа што постојано сакаше да се гали.

Сега сум во потрага по нешто ново.
 

Schhh87

schhh...
Член од
3 февруари 2009
Мислења
356
Поени од реакции
16
Многу е слатко кутрето.:)
Ако му даваш лепче, натопи го во јогурт и ако му купуваш храна за кучиња-исто додади и јогурт.
И не се секирај, не можеш ништо да префатиш од кучето. Јас кога најдов ептен мало куче, пошто беше мнооооогу одамна, земав со раце да му ги требам. :))
Ova ne znam kolkavo e.te kolku e staro :) ima nekoj sto se razbira poveke? resiv da go odvrzam denes i si stoi cel den vo dvor.ako ne si zamini znaci ke go cuvam - ako zamini zdravje... se cesa zabelezav i sigurno ima nesto :) utre ce go kapam :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom