Ветеринарно катче

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
Фантом, викни го Десвалдос да пише тука, да оддржи некоја лекција:)
 

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.453
Поени од реакции
812
Не мојт, го касна змија. :pos:

Со студии презафатен е, ќе му пуштам линк секако и ќе елаборират. :)
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
Познавам пријатели шо си чуваат два питона за милениче...
Незнам ни како успеваат ,јас никогаш не би чувала
 
Член од
20 февруари 2008
Мислења
11
Поени од реакции
0
Ве молам помагајте што е можно побрзо

Пред неколку месеци вдомив куче скитник со мал раст и го чувам до денешен ден. Во последниов период приметив дека е бремена и денес дојде денот и се породи. Сабајлево кога станав имаше две кученца и наоколу малку крв. Откако се вратив дома по неколку саати имаше уште едно мртво кученце кое беше ставено на страна а кучката беше врзана. Во моментот кога ја пуштивме кучката таа ги остави малите и се сокри во дупка а потоа го зема само едното и го пикна внатре и не сакаше да излезе се до пред некое време кога излезе и пак се врати во дупката а јас не успеав да видам дали малото внатре е живо. Ќе ве молам помагајте што е можно побрзо другото малечко го ранам со шприц и му давам млеко. Сега за зега пие само незнам на колкав периот и по колку треба да му давам и што друга да презвемам за вопшто да успеам да го одржа во живот.
Благодарам однапред
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.073
Кучката моја првите 2 дена беше пренервозна не ме оставаше да се доближам до малите .... ако преживее преживее то е то а млекото од крави не е добро за куталиња
 

ФлоуБТ

Потпис: Clever Bastard
Член од
17 февруари 2008
Мислења
1.582
Поени од реакции
66
Пред неколку месеци вдомив куче скитник со мал раст и го чувам до денешен ден. Во последниов период приметив дека е бремена и денес дојде денот и се породи. Сабајлево кога станав имаше две кученца и наоколу малку крв. Откако се вратив дома по неколку саати имаше уште едно мртво кученце кое беше ставено на страна а кучката беше врзана. Во моментот кога ја пуштивме кучката таа ги остави малите и се сокри во дупка а потоа го зема само едното и го пикна внатре и не сакаше да излезе се до пред некое време кога излезе и пак се врати во дупката а јас не успеав да видам дали малото внатре е живо. Ќе ве молам помагајте што е можно побрзо другото малечко го ранам со шприц и му давам млеко. Сега за зега пие само незнам на колкав периот и по колку треба да му давам и што друга да презвемам за вопшто да успеам да го одржа во живот.
Благодарам однапред
Малото треба да се рани 5-6 пати денот, и не со шприц, туку со цуцла. Само стави му ја цуцлата на уста, то само ќе си трга. Така треба да го раниш околу месец. Мачно е, ама то е сеа. Ај со среќа :smir:
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Извади ја кучката надвор, и земи го и другото кученце од внатре, потоа стави го до другото кученце т.е протриј ги да примат ист мирис и остави и ги пред неа, доста е важно да цицаат од неа, посебно првото млеко.
 

maca_kaka'

тiƒosi јаossoηeјаo
Член од
6 октомври 2007
Мислења
3.515
Поени од реакции
640
така се однесувала зошто и е прв пат
имало случаеви кога кучката првиот пат ги убива сите свои кучиња
сепак послушај во советот на апокалипто за да примат ист мирис така ке ги прифати и двете:smir:
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
И давај и храна на неа, зашто треба и она добро да се храни за да може да им дава млеко на малите. И да, извади ја неа од таму и после малите заедно ги стави во леглото. Пиши што бидна.
 
Член од
20 февруари 2008
Мислења
11
Поени од реакции
0
Фала за сите совети но веке се случи најлошото.
Сабајлево кога станав малечките беа мртви а потоа роди уште две мртви така да темава може да се затвори.
Денес денот ми е катастрофа а и мајката е многу тажна.
Повторно ке кажам благодарам до сите оние кој се обидоа да помогнат.
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Фала за сите совети но веке се случи најлошото.
Сабајлево кога станав малечките беа мртви а потоа роди уште две мртви така да темава може да се затвори.
Денес денот ми е катастрофа а и мајката е многу тажна.
Повторно ке кажам благодарам до сите оние кој се обидоа да помогнат.
Јбг слабата исхрана и никаквиот живот си го направиле своето, ајде сега грижи се за кучката како што треба, следниот пат ќе имаш прекрасни кучиња :) додуша секогаш првите кучиња од кучката не се баш во ред :) така да ништо не си можел да сториш.
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.496
:(:( многу жално. Мојата кучка прв пат роди 3 и две од нив умреа ама гледам друго здраво е. Среќа.
 

Milanez`

Tutta lα miα vitα...
Член од
6 август 2007
Мислења
14.505
Поени од реакции
5.489
Зошто да не, јас би чувал ...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom