Верувате ли во Господ? Дали постои?

Veruvam Li Jas Vo Gospod ???


  • Вкупно гласачи
    994

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
JASMIN напиша:
Se drznuvas da mi kazes deka mojata metafora ne e vistinita, a ne objasnuvas zasto? Ili ednostavno ne ti se dopaga, bidejki taka ti rekoa na skolo?
Ili smetas deka edno cetivo kako Biblijata koja besprekorno odi pod raka so sovrseniot dizajn na prirodata, ne bi go pretstavila revolucionernoto delo na Tesla ( cii roditeli patem bile ortodoksni hristijani...iako ne e toa bitno vo muabetov), ili na pr., termodinamickite zakoni- kniga Mojseeva, simbolika na broevite i matematickite formuli- Pitagora, i taka natamu?

I vidis, jas sledam discovery. Naucnicite taka rekoa, deka vsusnost dinosaursite ne izumrele, tuku evoluirale vo, zamisli, denesnive ptici. Najnovo otkritie. Naukata ve zaebala sive prethodni godini.
Gledaj si zatoa poarno crtani:):)
Пак ќе ти кажам малку повнимателно бидејќи пак вадиш заклучоци од нешто што си чула-недочула и прочитала-недочитала.
Да не ме разбереш погрешно, јас додека не почнав да студирам биологија односно генетика се ми беше се така прекрасно и интересно на дискавери, но сега согледувам дека само многу мал дел од работите што се кажани на дискавери се навистина научно релевантни и потполно точни, истото важи и за работите што се учат на на школо до матура. Нормално се е тоа поради дидактички причини.
Ајде малку да исправам некои полуточни и некои зелени што ги лупна во цитираниов пост.

Прво и основно природата не е во совршена, не ме терај да објаснувам има огормен број докази за несовршеноста, само еден мал пример за тоа е дека цефалоподите имаат многу поефикасна и принципиелно поедноставна и посовржена градба на око од сите рбетници вклучувајќи не тука и нам.

Второ, ма ти се молам како успеа да го ставиш мојсеј со термодинамички закониво некаква врска, немој да ми кажеш дека мојсеј прв ги воочил и испитал ентропијата и енталпијата, и дека се тоа равенките што се за изведување на тие термодинамички закони мојсеј ги извел со помошна изводи и интеграли. да се разбереме некои заклучоци извадени од некоја статистика кои се сметаат за правила не се вика наука туку езотерика.

Да точно е дека одреден дел на двоножни диносауруси
стручно се викаат сауроподи еволуирале постепено во птици, тоа е докажано и анатомски и морфолошки и еколошки и генетски а богами и палеонтолошки, имено има фосили на сауроподи кои имале пердуви, и да не го заборавиме фосилот на Archeopterix.
Aма тоа не значи дека сите диносауруси еволуирале туку само дел од нив, така да кога настанле големите катастрофи кои нејверојатно не се последица само на удар од метеорит туку и од климатски промени какo и во зголемена сеизмичка и вулканска активност, изумреле сите големи и масивни диносауруси, односно џиновските рептили додека некои опстанале, на пример денешните крокодили се живи фосили тие се реликти од тоа време.
Така да имај на ум кога кажуваш нешто во врска со науката зборувај малку попретпазливо за да не ти се смеат другите.
 

JASMIN

Шехерезада
Член од
10 април 2006
Мислења
480
Поени од реакции
19
Bacillus gagous напиша:
Да точно е дека одреден дел на двоножни диносауруси
стручно се викаат сауроподи еволуирале постепено во птици, тоа е докажано и анатомски и морфолошки и еколошки и генетски а богами и палеонтолошки, имено има фосили на сауроподи кои имале пердуви, и да не го заборавиме фосилот на Archeopterix.
Aма тоа не значи дека сите диносауруси еволуирале туку само дел од нив, така да кога настанле големите катастрофи кои нејверојатно не се последица само на удар од метеорит туку и од климатски промени какo и во зголемена сеизмичка и вулканска активност, изумреле сите големи и масивни диносауруси, односно џиновските рептили додека некои опстанале, на пример денешните крокодили се живи фосили тие се реликти од тоа време.
Така да имај на ум кога кажуваш нешто во врска со науката зборувај малку попретпазливо за да не ти се смеат другите.
Да бе,така рекоа. Сега им текна.

За останатото...па читни Бацилус, впрочем.


Не Маркус, не позајмена, уште еднаш. Совршена, исконска.
Затоа јас се дрзнав да метафоризирам за Тесла преку светлината што тој му ја подарува на човекот. Не ви се допаѓа метафората?

И да, Бацилус, неверојатен склад ќе пронајдеш меѓу универзалните законитости и тие писанија таму.
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
JASMIN напиша:
И да, Бацилус, неверојатен склад ќе пронајдеш меѓу универзалните законитости и тие писанија таму.
Јас признавам дека немам тоа читано, и не верувам дека во наредните најмлку 5 годинин ќе имам време да читам нешто поразлично од стручна литература, ама ти кажи ми колкави се твоите познавања од физичката хемија за да можеш да наожаш какви и да било складности, јас еве имам веќе цел семестар предавања физичка хемија и сега спремам испит.
 

XENIA

IHS
Член од
26 јануари 2007
Мислења
100
Поени од реакции
4
за мене Креаторот е љубов, животна енергија и бесконечна свест.
и да, верувам во него.
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
209
Поени од реакции
1
Ne znam zaso lugevo ne veruvaat toa e covecka rabota.koga muslimanite veruvaat vo alah.togas zasto nie da ne veruvame vo nego.:toe:
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
^The Game^ напиша:
Ne znam zaso lugevo ne veruvaat toa e covecka rabota.koga muslimanite veruvaat vo alah.togas zasto nie da ne veruvame vo nego.:toe:
:pos::uvo: Дефинитивно :classic: Каков коментар. А шо се зајадовте околу Тесла и Дискавери. Стварно не умеете да доведете една дискусија до крај како луѓе. Еве јас ќе ви го дадам крајното решение, вие решете како ќе дојдете до него. Маркус, Дедото со брада не не` создаде со вдахнување, седи единица. Вистината е дека јас сум Господ, ако не верувате ќе ви докажам за 9 години. А јас можам со гаранција да ви кажам дека не го создадов светот. Господ како што вие го знаете и сакате да го доживувате не постои. Ние, луѓето и оние кои себе се сметаат за такви а всушност се бугари, настанавме од едни мнооооогу мали организми, кои многу јадеа фаст фуд со салата како гарнир, и пораснаа до ова дереџе. А диносауристе кои се и шо се, на другара тема за Диносауроси ќе збориме... :vozbud: :helou:
 

JASMIN

Шехерезада
Член од
10 април 2006
Мислења
480
Поени од реакции
19
Bacillus gagous напиша:
Јас признавам дека немам тоа читано, и не верувам дека во наредните најмлку 5 годинин ќе имам време да читам нешто поразлично од стручна литература, ама ти кажи ми колкави се твоите познавања од физичката хемија за да можеш да наожаш какви и да било складности, јас еве имам веќе цел семестар предавања физичка хемија и сега спремам испит.
Не ти требаше ова да го напишеш, поарно да си останеше на претходното и инат да тераше.
Го повлекувам напишаното дека се залагам за развој. Изгледа дека во моментот кога постанала цивилизацијата и се диференцирал – разумот, развојот уназад тргнал. Примитивниот човек изгледа највисоко ниво на развој постигнал.
Во името на логиката и науката, ти го правиш истото она што и’ го замеруваш на религијата. Те поканив да размислиш, а ти по ненаучни принципи ми се спротивстави, без да провериш. Не е принципиелно тоа, достојно за еден научник.


Повели. Согласни сме дека термодинамичките принципи важат за универзални? Ова е моментот во Генезата, за почетокот на Вселената.
Првиот се однесува на зачувување на енергијата, беше дека целата количина енергија која ја имаме не се ни создава ни уништува сега.
Библијата вели дека Бог ја создал Земјата за 6 дена. 7-миот се одмарал, неговата работа е завршена бидејќи го создал универзумот. *Бог е пред се’, и се’ се одржува во него.*

Вториот вели дека целата заштеда корисна енергија претендира да се намалува кон нула. Значи, просто кажано, се’ старее, се дезорганизира, каде сета расположива енергија ќе деградира....ако не е тука Божјата рака. (Во Библијата ентропијата е видена во делот за моралниот пад на Содома и Гомора; гревот на Адам кој ја растура хармонијата во рајот и е проколнат).
За да стопира ентропијата, мора да има дотур на енергија- невозможно според првиот закон.


*Целата креација расте во болка. Погледни во небото над тебе, и во земјата под тебе. Бидејќи небото ќе исчезне, земјата ќе остаре, но мојот спас ќе остане.*

Ако првиот закон вели дека сегашниве процеси се конзервативни, а не креативни, мора да има некој почеток на се’, на првичниот ред и ’’благосостојба’’ нели, во согласност со вториот закон.
Во Генезата пишува, *Во Почетокот, Бог ја создаде земјата и рајот*.

Интересно видување, не?

Големи мудрости ќе пронајде човек во тие писанија, не можеш никогаш докрај да дочиташ и разбереш се’. Ај тоа, него имаш многу едноставни одговори. Апсолутна вистина. Без можност за грешки, контрадикции и потреба од проверки.


Ако имаш поинакво објаснување, повели. Ич немам време, кога ќе имам може да пишуваме за 300 други работи, паралели со математиката, астрономија, антропологија, психологија, итн.
Да не се согласевме за Дарвин, ќе ти кажев да направиш паралела, но добро.:)

На крај ќе те натерам теологија да запишеш и поголем верник од мене да станеш, и Теслина светлина да те обсјае; тоа цел ми стана:):)

(Се зезам, не ми се закачувајте за ова!)
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
JASMIN напиша:
Не ти требаше ова да го напишеш, поарно да си останеше на претходното и инат да тераше.
Го повлекувам напишаното дека се залагам за развој. Изгледа дека во моментот кога постанала цивилизацијата и се диференцирал – разумот, развојот уназад тргнал. Примитивниот човек изгледа највисоко ниво на развој постигнал.
Во името на логиката и науката, ти го правиш истото она што и’ го замеруваш на религијата. Те поканив да размислиш, а ти по ненаучни принципи ми се спротивстави, без да провериш. Не е принципиелно тоа, достојно за еден научник.


Повели. Согласни сме дека термодинамичките принципи важат за универзални? Ова е моментот во Генезата, за почетокот на Вселената.
Првиот се однесува на зачувување на енергијата, беше дека целата количина енергија која ја имаме не се ни создава ни уништува сега.
Библијата вели дека Бог ја создал Земјата за 6 дена. 7-миот се одмарал, неговата работа е завршена бидејќи го создал универзумот. *Бог е пред се’, и се’ се одржува во него.*

Вториот вели дека целата заштеда корисна енергија претендира да се намалува кон нула. Значи, просто кажано, се’ старее, се дезорганизира, каде сета расположива енергија ќе деградира....ако не е тука Божјата рака. (Во Библијата ентропијата е видена во делот за моралниот пад на Содома и Гомора; гревот на Адам кој ја растура хармонијата во рајот и е проколнат).
За да стопира ентропијата, мора да има дотур на енергија- невозможно според првиот закон.


*Целата креација расте во болка. Погледни во небото над тебе, и во земјата под тебе. Бидејќи небото ќе исчезне, земјата ќе остаре, но мојот спас ќе остане.*

Ако првиот закон вели дека сегашниве процеси се конзервативни, а не креативни, мора да има некој почеток на се’, на првичниот ред и ’’благосостојба’’ нели, во согласност со вториот закон.
Во Генезата пишува, *Во Почетокот, Бог ја создаде земјата и рајот*.

Интересно видување, не?

Големи мудрости ќе пронајде човек во тие писанија, не можеш никогаш докрај да дочиташ и разбереш се’. Ај тоа, него имаш многу едноставни одговори. Апсолутна вистина. Без можност за грешки, контрадикции и потреба од проверки.


Ако имаш поинакво објаснување, повели. Ич немам време, кога ќе имам може да пишуваме за 300 други работи, паралели со математиката, астрономија, антропологија, психологија, итн.
Да не се согласевме за Дарвин, ќе ти кажев да направиш паралела, но добро.:)

На крај ќе те натерам теологија да запишеш и поголем верник од мене да станеш, и Теслина светлина да те обсјае; тоа цел ми стана:):)

(Се зезам, не ми се закачувајте за ова!)
Слушај има ама навистина многу да учам, целта ми е да се специјализирам во областа на генетиак и да истражувам во таа област со надеж дека ќе допринесам за равојот на науката и подобрување на животниот стандард, тоа значи дека многу многу време за други активности и немам ако саам да го остварам тоа што себе си сум си го поставил како цел.
Не знам како е кај тебе со време, ама ако имаш време распрашај се како е на ПМФ мора да има предавање физичка хемија, иди на предавањата, за закони за гасови и термодинамика и поразговцоарј со професорот по тој предмет па види тој што ќе ти каже во врска со тие три основни закони во термодинамиката и да ти објасни колку тие навистине се точни односо кои отстапки се земени кога се дадени тие постулати, кои како такви имаат некои недоследности и нелогичности а и како феномени се само ограничено испитани сега заа сега бидејќи се набљудувани само до одредени димензии.
Освен тоа се гледа дека не го познаваш начинот на кој некои поврзаности и законитости се донесуваат во физиката, хемијата и биолоигјата, па затоа искрено те советувам повторно не ги земај сите закони и постулати кои си ги научила во средно како догми, бидејќи како што кажав догми не постојат во науката.
Само мал хинт, научните законитости се основаат на модели кои физичарите , хемичарите и биолозите принципиелно ги создаваат, и после ги испитуваат тие модели колку тие навистина се отсликуваат во природата, и ќе ти кажам повторно освен аксиомите за собирање , одземања множење и делење до сега ниту еден , ама буквално ниту една друга работа не соодветствува со 100% точност со тоа што нависитна е.
 
Член од
3 август 2006
Мислења
92
Поени од реакции
1
JASMIN напиша:
Не ти требаше ова да го напишеш, поарно да си останеше на претходното и инат да тераше.
Го повлекувам напишаното дека се залагам за развој. Изгледа дека во моментот кога постанала цивилизацијата и се диференцирал – разумот, развојот уназад тргнал. Примитивниот човек изгледа највисоко ниво на развој постигнал.
Во името на логиката и науката, ти го правиш истото она што и’ го замеруваш на религијата. Те поканив да размислиш, а ти по ненаучни принципи ми се спротивстави, без да провериш. Не е принципиелно тоа, достојно за еден научник.
Kako voopsto mozesh da go mislish ova. Kako voopsto mozesh da barash paraleli pomegju religijata i naukata koga tie dve nesta se totalno asimetricni, od eden prost fakt: Religijata se zalaga za prazni veruvanja koi ne se podrzani so fakti dodeka pak naukata se zasnova na fakti, a tie fakti koi nemoze da gi dodakze gi klasificira kako hipotezi koi ponatamo mozebi nekogash kje se dokazat mozebi ne no ne ne tera da veruvame vo niv.

Ubavo e da ja gledash biblijata, kuranot kako edna prikaska no ne da bararsh univerzalni vistini tamo kade sto gi nema. Bibilijata e napishana zaradi mn pricini, premnogu e dugacko da opishuvam sea mozebi vo nekoj drug post, no najbitnata e da vovede moralni normi i pravila vo varvarskiot svetot koj togash bil. Eve ti eden prost primer: Kako mozesh na prostiot covek od pustinata da mu objasnish deka ne e ubavo da jade masnotii na 50 stepeni, od kaj znael toj sto e toa holesterol. Resenieto bilo mnogu prosto stavi dogma zakon, siriat kako i da se vika vo kuranot deka Svinskoto meso e zabraneto. Vakvi milion primeri ima i vo biblijata. Razlikata pomegju svetot sto togash bil i sega e toa sto sega ne ni e potrebna biblijata da ni kazuva sto da pravime bidejki za srekja sme naprednale mnogu podaleku od toj stadium vo koj sme bile koga se pishuvala taa kniga. Ja mislam vo toa vreme da se izbacel nekoj avion (ili drugo moderno otkritie) lugjeto kje napisele religija za toa i kje go zaboravele gospod. gospod e sinonim za sve sto nemozele lugjeto da si go objasnat vo toa vreme. Na primer kako nastanal svetot, kako nastanale lugjeto itn..... Za srekja golema deneska imame mn hipotezi a i fakti na taa tema pa zatoa toa veruvanje deka gospod go stvoril svetot e izlisno, toa mu doagja isto ko da lazesh malo koe nisto ne razbira deka postoi dedo mraz ili stoznam sto sve drugo ne gi lazat decata...
 

JASMIN

Шехерезада
Член од
10 април 2006
Мислења
480
Поени од реакции
19
Bacillus gagous напиша:
како такви имаат некои недоследности и нелогичности а и како феномени се само ограничено испитани сега заа сега бидејќи се набљудувани само до одредени димензии.
Bacillus gagous напиша:
до сега ниту еден , ама буквално ниту една друга работа не соодветствува со 100% точност со тоа што нависитна е.
Ete, taka.
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
JASMIN напиша:
Ама имај на ум дека сите научници секојдневно прават напори и откритија со помош на кои грешката што се јавува полека но сигурно ќе се стреми кон нула.
Како и да е претпоставувам дека стручно си усмерена во некоја општествена наука така да не ни очекувам да ја разбереш подобро мојата позиција, начин на гледање на работиет, како и причините поради кои јас не верувам во господ.
 

KaPsa

The G®eat One
Член од
19 јули 2006
Мислења
127
Поени од реакции
1
За мене Господ представува нешто свето !!!! Неописливо нешто , верувам во Господ и ќе верувам до крајот на мојот живот !!!!

Only god can judge me !
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
KaPsa напиша:
За мене Господ представува нешто свето !!!! Неописливо нешто , верувам во Господ и ќе верувам до крајот на мојот живот !!!!

Only god can judge me !
[едитирано од модератор]... Ти верувај, а кој може да ти суди ќе видиш кога ќе се најдеш во темна уличка во црнечко гето во 2 часот навечер кога некој им ја украл дрогата на комшиите...:zlo:
 

pinky**

..all over again..
Член од
16 декември 2005
Мислења
383
Поени од реакции
4
Veruvam!Bog e ljubov! Onie koi ne go pocituvaat nego ne ja pocituvaat ni ljubovta!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom