Верувате ли во Господ? Дали постои?

Veruvam Li Jas Vo Gospod ???


  • Вкупно гласачи
    994
Член од
24 март 2005
Мислења
40
Поени од реакции
1
Интересно ми е да читам ова :) Од анкета дали верувате во Господ сте стигнале до часови по историја и веронаука (дури и физика и биологија ама ај да не претерувам)

Како и да е, гласав за "Да"

Acid напиша:
На добро место си ја отворил темава, затоа што вербата во Господ, Исус, Алах... претставува култура. 10-те Божји заповеди прават граница помеѓу моралното и неморалното. Со нивното создавање, човекот од див и "пештерски" станува прав човек.
Со нивното создавање човекот станал од "човек" - овца :D
 

JASMIN

Шехерезада
Член од
10 април 2006
Мислења
480
Поени од реакции
19
Blo0dY напиша:
Човекот апсолутно нема никаква потреба од догми. Токму тие догми го уназадиле до овој степен што е сега. Да не беа тие догми и религијата да не го држеше во пранги интелектот цели 800години, неможам ни да замислам до каде ќе бевме стигнати сеа.
....

Можеби е така, Маите се смета дека биле страшно интелигентни луѓе, тоа што тие го изградиле денес не може ми да се замисли и со најсовремена машинерија.
Мислиш дека религијата е виновна за тоа, или за средновековното лудило? Масло на црквата е тоа, на институцијата.


Она што сакав да го кажам е дека ако веќе веруваш барем биди сигурна дека веруваш во нешто сопствено а нешто што ти е сервирано од некој.
.....

Колку посто тврдиш дека се’ во твојот живот е твое сопствено, проверено, потврдено, а не сервирано, догматско?
Реков претходно ми се чини со Бацилус, како науката која за да биде наука треба постојано да се проверува за да се потврди, те прави повеќе да се ’’крстиш’’ во неа, а не во Бог, кој е апсолутна категорија?


Мислам на крај краева пола библија и стари и нови завет се препишани од други религиии или стари натписи од некоја цивилизација што постоела мн пред нив (Старо сумерската цивилизација). Има една книга што се вика „Кога сонцето беше бог” во која се објаснува од каде потекнуваат поедини делови од библијата. На пример потопот на Ное е препишан од вистинска случка на потоп на Вавилон кој се случил многу одамана. Или пак прикаската за Ева дека настанала од ребро не е ништо друго туку само лош превод од старо Сумерски каде зборот ребро(на старо сумерски) бил името на божицата на плодноста додека пак истот збор на хебрејски означувал „ребро”.
.....
Тоа ништо друго не покажува освен фактот дека корените влечат уште од исконско време. А тоа е целта на приказната, нели? ’’Бог го создаде светот”. Приказните се приказни бидејќи изобилуваат со метафори и персонификации, а уште повеќе, бидејќи се бесмртни.


На крај краева создади си сопствена хипотеза за тоа што е господ и што тој претставува во универзумот
....
Токму така.:wink:
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Јасмин кажи што подразбираш под екстрамности за да можеме да се разбереме како што треба?
 

JASMIN

Шехерезада
Член од
10 април 2006
Мислења
480
Поени од реакции
19
Едноставно. Религијата е ништо повеќе од филозофија, психологија, мудрост. Која ако се прочита меѓу редови, ќе се укапира дека скоро совршено се преплетува со она што е научно.
Едно без друго не може, тоа се тие крајности. Обичниот смртник научник никогаш нема да може се’ да спознае, иако ќе цели и треба да цели кон тоа. Науката ќе биде секогаш механичка, стерилна, делумна.
А религијата нуди, т.е., таа го надополнува недостатокот од ”целото”; понатаму таа е и надежта, вербата.
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
JASMIN напиша:
Едноставно. Религијата е ништо повеќе од филозофија, психологија, мудрост. Која ако се прочита меѓу редови, ќе се укапира дека скоро совршено се преплетува со она што е научно.
Едно без друго не може, тоа се тие крајности. Обичниот смртник научник никогаш нема да може се’ да спознае, иако ќе цели и треба да цели кон тоа. Науката ќе биде секогаш механичка, стерилна, делумна.
А религијата нуди, т.е., таа го надополнува недостатокот од ”целото”; понатаму таа е и надежта, вербата.
Епа убаво што тоа така го резонираш, тогаш едноставно според тоа ти како го восприемаш светот, восприемиме како класичен маж кој не е способен да чите меѓу редови па затоа тера наука и не се замара со религија.
 
Член од
13 октомври 2005
Мислења
525
Поени од реакции
47
JASMIN напиша:
Едноставно. Религијата е ништо повеќе од филозофија, психологија, мудрост. Која ако се прочита меѓу редови, ќе се укапира дека скоро совршено се преплетува со она што е научно.
Едно без друго не може, тоа се тие крајности. Обичниот смртник научник никогаш нема да може се’ да спознае, иако ќе цели и треба да цели кон тоа. Науката ќе биде секогаш механичка, стерилна, делумна.
А религијата нуди, т.е., таа го надополнува недостатокот од ”целото”; понатаму таа е и надежта, вербата.
Нешто кое Религијата го дополнува, односно го додава - тоа е одговор на прашањто: Која/Кој е Причината и Причинителот ?

Науката се обидува да одговори: ’што?’, ’кога?’, ’како?’.
Религијата дава одговор на прашањето: ’зошто?’
 

SeaGull

Walter
Член од
17 мај 2005
Мислења
763
Поени од реакции
9
JASMIN напиша:
И Тесла бил голем фраер- и нели најголем хакер на сите времиња, ама шо пишуваше во Библијата, ти текнува? ’’И бидна светлина’’.:)

Ако ми кажеш дека науката е врвот на знаењето и вистината, во заблуда си. :)
I bas taka, spored Biblijata "Bidna svetlina" .... :)
Nemoj da pisuvass gluposti, preispitaj se dvapati pred da napises bilo sto !!!
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Крстителот напиша:
Нешто кое Религијата го дополнува, односно го додава - тоа е одговор на прашањто: Која/Кој е Причината и Причинителот ?

Науката се обидува да одговори: ’што?’, ’кога?’, ’како?’.
Религијата дава одговор на прашањето: ’зошто?’
Не бе прво нешто кога ќе се согледа како нешто интересно и сака да се испита , прво се поставува прашањето зошто, па после доаѓаат под прашањата , кој, како, кога.
Разликата е тоа што Науката бара материјални, емпириски и експриментално докази за точноста на одговорот на прашањето зошто, додека религијата трга од догмата дека постои господ, и го заснова одговорот врз основа на таа догма.
Токму и затоа кај научниците , бидејќи не живеат со догми, односно нив ги иритираат догмите, не веруват односно ја отфрлаат идејата за интелегентен дизајн на светот и човекот, ама остануваат со прашањето дали е господ тој или нешто друго ја создало енергијата како елементарен дел од материјата чии карактеристики резултирале со нас и се околу нас, и норламлно кога ќе се открие кој ја создал, тогаш доаѓа прашањето зошто па како и кога. Али тоа се принципи на научен пристап кон прашањата и проблемите, при што ништо освен досега само аксиомите собирање одземање, множење и делење кои стојат како фиксни и тотално апсолутни вистини. Мада и тие аксиоми не значи дека важат секаде, може не важат некаде каде што ние не сме биле досега, и место за кое не знаеме дека постои. Али ај да не забегуваме многу од темата.
 

SeaGull

Walter
Член од
17 мај 2005
Мислења
763
Поени од реакции
9
JASMIN напиша:
И Тесла бил голем фраер- и нели најголем хакер на сите времиња, ама шо пишуваше во Библијата, ти текнува? ’’И бидна светлина’’.:)
Imeto na Tesla e premnogu golemo za da go koristiss vo vakvi (aj da ne recam glupavi vo najmala raka) obidi za nametnuvanje stav ....
Pak ke go kazam ona sto go napisav pred nekoj den na istata tema: "Mnogumina se ubieni vo imeto na Gospoda!!!" (Izvadok od Kodot na ...), ili Kopernik, Bruno, itn itn itn ....
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Ви фали уште само Максим Горки и Пајо Паторот, за да се комплетира сликата. Нека "бидне светлина" да си ги видите глупостите.Посебно Јасмин - Библијата била приказна! Религија и наука! Читање мегу редови и динусауруси што еволуират во птици. Абе ајде дајте друг цртан филм.
 

JASMIN

Шехерезада
Член од
10 април 2006
Мислења
480
Поени од реакции
19
Se drznuvas da mi kazes deka mojata metafora ne e vistinita, a ne objasnuvas zasto? Ili ednostavno ne ti se dopaga, bidejki taka ti rekoa na skolo?
Ili smetas deka edno cetivo kako Biblijata koja besprekorno odi pod raka so sovrseniot dizajn na prirodata, ne bi go pretstavila revolucionernoto delo na Tesla ( cii roditeli patem bile ortodoksni hristijani...iako ne e toa bitno vo muabetov), ili na pr., termodinamickite zakoni- kniga Mojseeva, simbolika na broevite i matematickite formuli- Pitagora, i taka natamu?

I vidis, jas sledam discovery. Naucnicite taka rekoa, deka vsusnost dinosaursite ne izumrele, tuku evoluirale vo, zamisli, denesnive ptici. Najnovo otkritie. Naukata ve zaebala sive prethodni godini.
Gledaj si zatoa poarno crtani:):)
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Прво мразам реферати затоа немам пошироко објаснување. Ама овака на кратко, еве за диносаурусите - ако тие еволуирале во птици тогаш ти си еволуирала од мајмун што и не е баш според Библијата.
Бибилјата не е напишана за да го промовира Тесла или било кој закон од создаден од раката на човекот, најмалку е приказна како што напиша погоре или позајмица од други "религии".
И за крај јас не сум приврзаник на школските теории на постанок
на светот само ја бранам Библијата од такви како тебе кои гледаат премногу discovery.

Извини што се дрзнав да ти ги бранувам водите.
 

JASMIN

Шехерезада
Член од
10 април 2006
Мислења
480
Поени од реакции
19
Ke se zacudis kolku vsusnost gi promovira, zemi citaj i ke zboruvame.
Ne e nikakva pozajmica, ne, ne, nemoj takvo "bogohulie":)

Toa "prikazna".... kako sakas, jas licno miluvam taka da ja narekuvam.
 

EarthSea

Sexy Witch
Член од
28 јануари 2007
Мислења
134
Поени од реакции
1
Кој не ја разбора метафората нека не коментира подобро..

Господ да верувам, ама не догматично, туку повеќе како некој активен принцип, кој важи за сите нас, што не ја исклучува слободната воља, и кој не учи на сопствените грешки. Ќе ја повторувате истата се додека не научите!
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
JASMIN напиша:
Ke se zacudis kolku vsusnost gi promovira, zemi citaj i ke zboruvame.
Ne e nikakva pozajmica, ne, ne, nemoj takvo "bogohulie":)

Toa "prikazna".... kako sakas, jas licno miluvam taka da ja narekuvam.
Значи таа твоја "позајмена приказна" во која е опишан постанокот на светот и човекот, во која најголемите светски пророци пред илијади години го навестувале доаѓањето на Месијата. За потоа иситиот тој Месија да умре на крст за откуп на човештвото и помирување помеѓу луѓето и Господ(кој патем го жртвувал за тоа својот син).не е ништо друго освен реклама за наизменичната струја на ТЕСЛА?!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom