Верувате ли во Господ? Дали постои?

Veruvam Li Jas Vo Gospod ???


  • Вкупно гласачи
    994

Lucifer

Devil in a females body
Член од
7 мај 2006
Мислења
300
Поени од реакции
1
do acid

ako ne veruvas vo gospod , toj ednostavno ne e tuka ne postoi i ne mozes da stravuvas deke ke te kazni zatoa sto ne veruvas deka postoi.nemoze da te kazni nesto sto ne postoi a ako stvarta e "sto ako nevistina postoi" togas ne e deka ne veruvaat tuku daka ne znaat tie dve raboti moras da gi razlikuvas.jas imeno ne veruvam deka postoi iako site me ubeduvaat vo sprotivnoto i ne se plasam da go kazam samoto toa.se pocesto go postavuvam prasaneto dali tie veruvaat vo satanata a tie mi odgovaraat negativno toa ne mi e jasno ne veruvaat deka postoi gavol so sto ne veruvaa deka postoi pekol ako ne postoi pekol a postoi gospod znaci po nivnata smrt tie bez razlika ne se odat vo rajot(so the fuck?)
 

Toreador

Spectacular Apocalypse
Член од
24 јуни 2005
Мислења
3.374
Поени од реакции
48
Wow...606 VS. Trilobite! Its a DORK OFF! :pos: се шегувам...

инаку, сумрекол ќе речам пак. Верувам во Господ. Ноне го замислувам како огромнорозево меченце со магични моќи. Го замислувам како суштество кое ние како обични смртници не можеме да го перцепираме, бидејќи е надвор од нашата логика.

Поимот Господ е oversimplified верзија на суштество кое е beyond evolution. Beyond perfection. Beyond good & evil.

Секој верник има различна дефиницја за господ. А господ го прави тоа. Флуидна маса чиј што надворешен изглед е изграден од начинот на кој неговите следбеници го перцепираат.

Сепак, тоа е мое гледиште. Не мора да значи дека јас сум во право. :)
 

Lolita

Butterfly Kiss
Член од
16 јануари 2006
Мислења
230
Поени од реакции
10
Верувам во Господ. За мене Тој представува почеток на се... Незнам што е причината на нашето постоење, но знам дека има причина зошто сме на овој свет. Не верувам дека нешто толку совршено како природата и нас луѓето настанало од ништо-нешто.
 

606

Член од
24 септември 2005
Мислења
511
Поени од реакции
51
Toreador напиша:
Wow...606 VS. Trilobite! Its a DORK OFF! :pos: се шегувам...

инаку, сумрекол ќе речам пак. Верувам во Господ. Ноне го замислувам како огромнорозево меченце со магични моќи. Го замислувам како суштество кое ние како обични смртници не можеме да го перцепираме, бидејќи е надвор од нашата логика.

Поимот Господ е oversimplified верзија на суштество кое е beyond evolution. Beyond perfection. Beyond good & evil.

Секој верник има различна дефиницја за господ. А господ го прави тоа. Флуидна маса чиј што надворешен изглед е изграден од начинот на кој неговите следбеници го перцепираат.

Сепак, тоа е мое гледиште. Не мора да значи дека јас сум во право. :)
Овој пост ми се допаѓа.

Ако примети горе јас реагирав на trilobite заради оспорување на процесот на еволуција кој сепак е научно докажан и неминовен. Верувањето во господ од друга страна е сепак едан многу поширока подлабока и посериозна тема и местото на сите оние постови кои ги изнапшавме погоре не им е тука. Можеби, предложив, да отвориме една нова тема и да дискутираме за еволуцијата.

Луѓето се по природа истражувачи и сакаат да го знаат и она за кое не се дораснати да го знаат. Правејќи големи чекори нанапред често најхрабрите завршувале во провалијата, но сетете се колку биле споменувани години подоцна. Модификувањето на околината исто ни е некоја мана па за жал продолжуваме да го правиме тоа генерации и генерации. Така дефинициите која некои верници како trilobite ги прифатиле а кои сериозно може да ни го подобрат животот , за жал истражувачкиот дух на многу луѓе не може да ја прифати и ако не ја отфрли дефинитивно барем ќе ја модификува. Верувањето, вербата, верата на еден човек е многу силна психолошка карактеристика и ние не би биле луѓе доколку ја немавме. Затоа таа треба да се негува.

Но еден ден на некого ќе му падне јаболко на главата и некои концепти мора да се модификуваат.... :)

Светот е сеуште едно големо место преплавено со незнаење и сеуште има доволно место за сите нас.
 

Vnuce

http://abix.mk
Член од
20 март 2006
Мислења
2.602
Поени од реакции
223
Acko напиша:
ја верувам дека постои некаква сила мора да има нешто од шо све настанало не може настанувањето да е чиста случајност
иначе библијата е само приказни за мали деца
Без разлика дали веруваш или не ... тоа си е твоја работа ... али случувањата од библијата се вистински .... за најголемиот дел од нив има и непобитни докази
 
Член од
27 март 2006
Мислења
13
Поени од реакции
0
Moze i ke povtoram nekoj od prethodno no navistina smetam deka e taka, sekoj go nosi so sebe svojot gospod i veruva vo nego. Fakt e deka sekoj covek veruva vo nesto (ednostavno takva e koncepcijata na vidot Homo Sapiens), makar toa bila i samata iluzija deka ne se veruva vo nisto.
E sega doagame do nekoi isklucitelni slucai koi toj za toj svoj Bog progovorile glasno i bile dovolno ubedlivi da nateraat i drugi da gi sledat vo toa,i taka ja dobivame religijata. Religijata so svoeto institucionaliziranje e samo beden obid da se manipulira so coveckoto vo covekot i eve sto dobivme:dezorientirana i demoralizirana populacija.
Veruvam vo Gospod...no vo mojot Gospod-onoj koj sekoj den e so mene kaj i da odam, koj place i se smee so mene, koj me tesi i poddrzuva vo se.Samo taka mozam da izlezam nadvor i da mu poglednam vo lice na svetot.
 

Tutkar

Богомил
Член од
6 декември 2005
Мислења
1.967
Поени од реакции
34

Toreador

Spectacular Apocalypse
Член од
24 јуни 2005
Мислења
3.374
Поени од реакции
48
606 напиша:
Овој пост ми се допаѓа.

Ако примети горе јас реагирав на trilobite заради оспорување на процесот на еволуција кој сепак е научно докажан и неминовен. Верувањето во господ од друга страна е сепак едан многу поширока подлабока и посериозна тема и местото на сите оние постови кои ги изнапшавме погоре не им е тука. Можеби, предложив, да отвориме една нова тема и да дискутираме за еволуцијата.

Луѓето се по природа истражувачи и сакаат да го знаат и она за кое не се дораснати да го знаат. Правејќи големи чекори нанапред често најхрабрите завршувале во провалијата, но сетете се колку биле споменувани години подоцна. Модификувањето на околината исто ни е некоја мана па за жал продолжуваме да го правиме тоа генерации и генерации. Така дефинициите која некои верници како trilobite ги прифатиле а кои сериозно може да ни го подобрат животот , за жал истражувачкиот дух на многу луѓе не може да ја прифати и ако не ја отфрли дефинитивно барем ќе ја модификува. Верувањето, вербата, верата на еден човек е многу силна психолошка карактеристика и ние не би биле луѓе доколку ја немавме. Затоа таа треба да се негува.

Но еден ден на некого ќе му падне јаболко на главата и некои концепти мора да се модификуваат.... :)

Светот е сеуште едно големо место преплавено со незнаење и сеуште има доволно место за сите нас.
Baче, така ти оди тоа....кога човекот ќе види нешто ново, нешто блескаво, he goes "OoOoOo....shiny!" и веднаш се прашува самиот себе

"За што можам да го употребам ова?"

наместо да се праша

"Која ќе биде цената да го употребам ова?"

Чист пример за тоа е Ева. Кога го каснала јаболкото таа не размислувала за последиците во иднина, туку таа размислувала СЕГА, ВО ОВОЈ МОМЕНТ. Нејзе и е ветено дека ќе биде рамна со самиот ГОСПОД! Друго ништо не е важно...исто е и кај луѓето. За среќа, Горниот бил добродушен, па тоа го компензирал со тоа то не благословил со "Грижа на совест".

Истото важи и за религијата. Кога таа била создадена и фатила длабоки корени, имало тешки манги кои сакала да профитираат на сметка на човековата вера, без да размислат за последиците во иднина. Затоа, СЕКОЈА религија има грешки или црни дупки бидејќи е создадена од Човек, а се што е создадено од човек е далеку од совршенство.

Религијата е минлива. Верата е вечна и дадена од Господ.
 
T

trilobite

Гостин
Toreador напиша:
Baче, така ти оди тоа....кога човекот ќе види нешто ново, нешто блескаво, he goes "OoOoOo....shiny!" и веднаш се прашува самиот себе

"За што можам да го употребам ова?"

наместо да се праша

"Која ќе биде цената да го употребам ова?"

Чист пример за тоа е Ева. Кога го каснала јаболкото таа не размислувала за последиците во иднина, туку таа размислувала СЕГА, ВО ОВОЈ МОМЕНТ. Нејзе и е ветено дека ќе биде рамна со самиот ГОСПОД! Друго ништо не е важно...исто е и кај луѓето. За среќа, Горниот бил добродушен, па тоа го компензирал со тоа то не благословил со "Грижа на совест".

Истото важи и за религијата. Кога таа била создадена и фатила длабоки корени, имало тешки манги кои сакала да профитираат на сметка на човековата вера, без да размислат за последиците во иднина. Затоа, СЕКОЈА вера има грешки или црни дупки бидејќи е создадена од Човек, а се што е создадено од човек е далеку од совршенство.

Религијата е минлива. Верата е вечна и дадена од Господ.
Логиката ствара дефиниции,дефинициите попримаат рамки.
По тој пат нема никогаш да стигнеш до Бог.
Jesus is the way.
 

606

Член од
24 септември 2005
Мислења
511
Поени од реакции
51
trilobite напиша:
Логиката ствара дефиниции,дефинициите попримаат рамки.
По тој пат нема никогаш да стигнеш до Бог.
Jesus is the way.
Дали треба да претпоставиме дека ти веќе си стигнал до Бога, па сега го подучуваш Торчо дека така нема да стигне?
 
T

trilobite

Гостин
Он стигнал до мене преку Исус
Мое беше само да одговорам на тој повик
 
S

Sith_Lord

Гостин
Јас на последниов попис се пишав како Џедај!
Не верувам во господ, никогаш не сум верувал, нема ни да поверувам.
Имам студирано философија, потоа флософија на религија ми е мастер, не сакам да рушам митови и убедувања, ама ако некому му е убаво, супер. Јас лично сметам дека нема, не постои, нема никогаш да постои антропоморфен карактер кој е ултимативно објаснение за се она што не можеме да си го објасниме разумски или со сетилата.

признавам ека некои работи немаат свое објаснение, но тоа не е затоа што има некој виш ентитет, туку поради нашите ограничени капацитети.
Луѓето, како ентитети на оваа планета, отсекогаш биле егоисти, егоцентрични, самобендисани и се милселе за сеопфатни, најспособни и со способност за се да дадат одговор. Со таа цел, за необјаснивите појави и нешта, одлучиле да воведат категорија бог/богови/господ, под заедничкиот именител религија/ии за да не се чувствуваат мизернио кога би си признале дека не можат се да знаат и објаснат.

Џедај, хмм. Кога некој подчабоко би погледанл што се провејува во поглед на мистиката во филмовите на Лукас, ќе забележи дека во модерна верзија, во футуристички смисол тренасполирано, наоѓаме компилација на две древни верувања. Едното е од култот за Митра, а другото е од анимистичките/натуралискички учења од истиот период во развојот на културата на древните народи.

Култот на Митра препознава битие, Митра, насилен бог, а неговите следбеници чинелое се во нивна можност, на секој можен начин да ја следат и шират таа верба/учење/религија, ако можам така да ја наречам.
Џедаите, се само воините на Митра, но прилагодени на денешницата, со тоа што секому помагаат и живеат во согласост со СИЛАТА која е природата прифаќајки ги сите живи суштества еднакво (натурализам/анимализам) борејќи се против се она што е спротивно но таквото убедување.

Да не ширам. Јас сум првиот, засега едниствен регистриран џедај во Македонија. Не верувам во ниту еден господ. нема потреба.
God, if there was ever one, now is dead!! Long live God!!

May the force be with you!!
Enough said. Nisto poveke ne treba da se cita od topicov (barem jas nema toa da go pravam)
Garfilde, sekoja cest.

Sith
 

pinky**

..all over again..
Член од
16 декември 2005
Мислења
383
Поени од реакции
4
Se okey so vasite mislenja i ne znam kakvi nadgraduvanja ali so se slucuva od drug aspekt! Smetam deka ako nekoj ziv covek ne veruva vo gospod togas toj ne veruva vo nisto pa nitu vo samiot sebe!A deka postoi Bog kako i Isus moze da citate niz razni knigi vo koi detalno vi e objasneto toa !Ne vi go predavam ovaa kako zapoved ami samo kako eden skromen sovet od licnost sto premnogu go ceni Bog otecot sinot i svetiot duh a voedno i biblijata!Pa sega sekoj ima pravo na svoj zivot svoi odluki i svoi mislenja!
 
Член од
26 јуни 2006
Мислења
9
Поени од реакции
0
ZA GARFILD:
So golemo pocituvanje kon tebe sakam da go izrazam moeto nesoglasuvanje so tebe.Jas veruvam vo Gospod i sum pravoslaven hristijanin.Ne e izdrzan odgovorot tvoj deka zaradi toa sto lugjeto nemozat da si objasnat nesto veruvaat vo Gospod.Ti pravis kao"znam deka se slucuva nesto,neznam sto e ama znam deka ne e Gospod".Bi ti preporacal da se krstis(ako ne si krsten)da poveruvas dlaboko deka postoi Gospod i veruvaj,ke pocuvstvuvas deka postoi.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom