Верувате ли во Господ? Дали постои?

Veruvam Li Jas Vo Gospod ???


  • Вкупно гласачи
    994
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
trilobite напиша:
Oва ,само по себе не кажува ништо за исправноста или неисправноста на моралот на Христијанството или постоењето на Бог.

Често пати природните околности и воспитувањето во младоста го одредуваат темпераментот на човекот.
А како би се однесувале (да претпоставиме) тие доколку веруваат во Бог и се придржуваат до Неговите морални стандарди?:wink::icon_razz
Доколку редовно ја практикуват религијата, одат в црква и ги слушаат поповите, тешко си на нив, веројатно тоа и самите го увиделе па затоа и не се религиозни. Колку може да ми помогне правилно да ја практикувам религијата една установа која се бика МПЦ, а во секој свој објект има истакнат ценовник за религиозните услуги кои ги нуди? Попот кој ќе дојде на гробишта да опее гроб за парастос и кој ќе ти рече „500 денари ако имате, ако немате колку што имате“? Религијата и верата имаат цена? Епа нема да ја прифатам од некој кој сака да ми ја продава! За мене тоа е бесценето, нема цена и неможе да биде во ниеден случај предмет на продажба! А дали јас ќе верувам сам по некои свои принципи или не, воопшто не е важно, важно е да се имаат човечки принципи, морални норми кои ќе ги почитуваш и да бидеш човек во вистински смисол на зборот.
П.С.-Не сум атеист!...уште помалку антихрист.Ова само како предупредување за сите кои може да се обидат да ми закачуваат етикети понатаму.
 

Lajce

Не за сркање
Член од
19 април 2006
Мислења
997
Поени од реакции
116
Да.

Ние сме образ и подобие на Бога кој е безграничен следствено и ние, а во суштина оној кој тоа го негира е ограничен.

А
теист не е неверник туку безверник А неверник се вика антитеист.

Чисто да не се тепат батето со занего глеам нејасни поими.

За ценовникот едно прашање до батево пред мене ти бе бате и твоите родители ако те издржуваат да не работите без пари само за здравје биди искрен и кажи. Со да прај човекот шо е поп да умри од глад и тој и децата или ке одиш ти па бидејќи си многу добар ќе му помогнеш ќе му дадеш на децата негови за доручек ај молим те????

Се оградувам сепак од некои попови кои беснеат и јас со тоа не се сложувам ама сега да се плука на сите не е фер.(прасај го поп Благоја од Дебар како живее во Дебар тој и семејството како врзува крај со крај?

Работникот нели ја заслужува наградата??? Една евангелска мисла вели неврзувај уста на вол што врши.



Препорака:
Нефрлајте бисери пред свињите ке ги изгазат(свињата незнае што е бисер)
 
N

NeMiRnA

Гостин
Veruvam,iako zaboravam na nego od vreme na vreme od prezafatenost,ama znam da si kazam da mi pomogne i slicno
 
Член од
6 април 2006
Мислења
972
Поени од реакции
11
Acid напиша:
10-те Божји заповеди прават граница помеѓу моралното и неморалното. Со нивното создавање, човекот од див и "пештерски" станува прав човек.
Nekoj e vo golema zabluda...:nesvest:
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Леле што убави прикаски си се изначитав, али тоа е добро треба некој и приказни да пишува, досадно би било сите исто да размислуваме.
Бог кој ги конторолира нашите животи , кој го создал светот и го создал Адам докажано е дека не постои ,ама не е докажано дека битие како бог не ја создал енергијата од што пак се останато што го познаваме е соѕдадено.
Ама добро е да има луѓе во македонија кои веруваат во господ како што е прикажан во библијата бидејќи така и се покоруваат на црквата која е пак заслушна (сеуште ) за опстанокот на македонците како нација со своја култура.
Ова сега што ќе го цитирам не дека е потполно точно од научна гледна точка али интересно би било за порелигиозните и им го порачувам следниов цитат:
„ Има само една вистина ,една е МАКЕДОНИЈА”

Малку оф топик ама стварно ме интригираше ова веќе 3 месеци,
Трилобити се животинчиња кои живееле во палеозоикот од кои денес можат да се видат фосили и се еден битен елент во доказот за еволуцијата што значи доказот дека човекот настанал од сега изумрена група примати од која потекнува и шимпанзото.
Што мајка јузер кој тврди дека светот бил создаден од господ и човекот настанал од господ носи ваково Корисничко име?
Навистина не ми е јасно не дека е нешто лошо ама стварно не гледам никава поврзаност на јузерот со неговиот јузернејм.
 

Steve Vai

Guitar Wizzard
Член од
14 декември 2005
Мислења
614
Поени од реакции
7
Бог постои! Како сакате кажете го! Алах, Господ, Бог, Јехва, Виша Сила, или на било кој друг јазик, или религија! Своевремено и јас бев неверник, но некои работи ме уверија дека Тој постои, и е сеприсутен. Само еден цитат од филмот Стигмата " Подигни го каменот, и таму ќе го најдеш Господ Бог "
 

Lajce

Не за сркање
Член од
19 април 2006
Мислења
997
Поени од реакции
116
Bacillus gagous напиша:
Леле што убави прикаски си се изначитав, али тоа е добро треба некој и приказни да пишува, досадно би било сите исто да размислуваме.
Бог кој ги конторолира нашите животи , кој го создал светот и го создал Адам докажано е дека не постои ,ама не е докажано дека битие како бог не ја создал енергијата од што пак се останато што го познаваме е соѕдадено.
Ама добро е да има луѓе во македонија кои веруваат во господ како што е прикажан во библијата бидејќи така и се покоруваат на црквата која е пак заслушна (сеуште ) за опстанокот на македонците како нација со своја култура.
Ова сега што ќе го цитирам не дека е потполно точно од научна гледна точка али интересно би било за порелигиозните и им го порачувам следниов цитат:
„ Има само една вистина ,една е МАКЕДОНИЈА”

Малку оф топик ама стварно ме интригираше ова веќе 3 месеци,
Трилобити се животинчиња кои живееле во палеозоикот од кои денес можат да се видат фосили и се еден битен елент во доказот за еволуцијата што значи доказот дека човекот настанал од сега изумрена група примати од која потекнува и шимпанзото.
Што мајка јузер кој тврди дека светот бил создаден од господ и човекот настанал од господ носи ваково Корисничко име?
Навистина не ми е јасно не дека е нешто лошо ама стварно не гледам никава поврзаност на јузерот со неговиот јузернејм.
Види бате ти може а и излеа си настанал од МАЈМУН тоа и немораш да ни го докажуваш пошо е очигледно:bip: Ние овде праиме муабет дали ЧОВЕКОТ верува во Бога а не еволуираниот неандерталец:lud:

Само глупите комунистички биолози и Ти, веруваат во еволуциската ТЕОРИЈА на Дарвин зашо МЕШАЊЕТО МЕЃУ ВРСТИ НЕПОСТОИ ИМА САМО МЕШАЊЕ ВО РАСИ ИЛИ ПОДВРСТИ.

На дарвин излеа доволно му било тоа шо неговата гнида у главата му преминала во ВОШКА па си помислил види ЕВОЛУЦИЈА па сеа ај може и МАЈМУН(посебна врста+неразумна животно) да еволуира у Човек.



Али позитивно кај тебе е тоа шо си почнал да читаш приказки приказки добро е и тоа за почеток.

Ќе се видиме знаеш кога кога ќе си во мака или пред смрт и кога ке сватиш кој си и шо си и кој ти е изворот единствената надеж, љубов,
и верен помошник БОГ.

Бог да ти прости оти стварно незнаеш шо зборуваш.
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Ај да ми прости господ и на мене и на тебе и на сите грешници пошто според библијата сите што сме на земјата сме грешни. ова од твоја гледна точка кажано.
Инаку само за информација модерната теорија на еволуција е докажана значи е факт, има една изрека: Пред фактите и господ ќути.
Али убаво е и многу продуктивно е што има луѓе како тебе и како мене кои не се согласуваат. Пошто ако сите по се имаа еден ист став немаше да има испитувања , истражувања и докажување теории и човекот ќе си останеше да си живее по пештерите.
И едно прашање тоа двоглавата змија што си ја ставил на Аватар мислиш дека господ сакал таа да има две глави?
И те молам без навреди не дека јас ти се лутам али админиве се многу внимателнии можат за тоа што ме наррече глупав мене и а воедно и 606 бидејќи е биолог може да те банираат во најлоѓ случај, што стварно не би сакал да ти се случи , за твое добро и за добро на нашава дискусија.
 

Lajce

Не за сркање
Член од
19 април 2006
Мислења
997
Поени од реакции
116
Bacillus gagous напиша:
Ај да ми прости господ и на мене и на тебе и на сите грешници пошто според библијата сите што сме на земјата сме грешни. ова од твоја гледна точка кажано.
Инаку само за информација модерната теорија на еволуција е докажана значи е факт, има една изрека: Пред фактите и господ ќути.
Али убаво е и многу продуктивно е што има луѓе како тебе и како мене кои не се согласуваат. Пошто ако сите по се имаа еден ист став немаше да има испитувања , истражувања и докажување теории и човекот ќе си останеше да си живее по пештерите.
И едно прашање тоа двоглавата змија што си ја ставил на Аватар мислиш дека господ сакал таа да има две глави?
И те молам без навреди не дека јас ти се лутам али админиве се многу внимателнии можат за тоа што ме наррече глупав мене и а воедно и 606 бидејќи е биолог може да те банираат во најлоѓ случај, што стварно не би сакал да ти се случи , за твое добро и за добро на нашава дискусија.
Прво братче јас нигде не те нареков тебе Глупав погледни горе уште еднаш и уверисе.Но сепак ако си се почуствувал навреден од мене од срце и без лицемерие барам да ми простиш и разбереш дека сум го сторил тоа несакајќи.

Друго ненавредив личносно никој Биолог туку искритизирав еден дел од МИСЛЕЊАТА(но не и личностите) на Социјалкомунистобиолозите.

Админите ако претерам ќе ме предупредат но Јас се надевам нема да дојде до тоа пошто им го почитувам и ќе им го почитувам и понатаму Форумскиот ред да неречам куќниот ред.

На твоето прашање одговорот е ДА.

Остани ми здрав и жив и Бог да ти подари секое добро како што си и ти добар.
 
Член од
6 април 2006
Мислења
972
Поени од реакции
11
Ako uspea Darvin da go smestis vo "Социјалкомунистобиолозите"(sto i da e toa) svaka cast. A toa sto ja vregjas naukata za smetka na religijata e stvarno zalno, zatoa sto mnogu naucnici se vernici.
 

RealGirL

My LiFе...My ST0Ry
Член од
13 февруари 2006
Мислења
2.348
Поени од реакции
19
kiro hametovski напиша:
ја никад не сум верувал и нема ни да верувам. мислам дека силата е во нас и не треба да се оптоваруваме со работи што луѓето ги измислиле за да си објаснат некои појави.
da mozev ke ti dadev zelenko:je:
definitivno se soglasuvam so tebe
 

Infra

Мојот Пастир
Член од
26 ноември 2005
Мислења
141
Поени од реакции
2
Mandrak напиша:
Infra, неможе да бидеш религиозен ако не веруваш, убеди ме во спротивното ако можеш! Не гледам дека има некаков проблем тука.
Неееееееееее! Грешка! Треба да бидеш верник, БЕЗ да бидеш религиозен! Само тоа припаѓа на сосема друга тема, затоа што веќе се отвара прашањето: што е религија?
 

PuMbA

BUCENCE
Член од
22 февруари 2006
Мислења
1.064
Поени од реакции
2
леле никогаш нема да верувам во господ па макар и нај лошото да дојде зш само на празно ке се молам а за мене тоа е глупост а може имам кажано дека цела фамилија ми се атеисти а што јас треба да верувам лол кажав така сум воспитуван и сега ете го моето мислење
 

Lajce

Не за сркање
Член од
19 април 2006
Мислења
997
Поени од реакции
116
^Poor Knight напиша:
Ako uspea Darvin da go smestis vo "Социјалкомунистобиолозите"(sto i da e toa) svaka cast. A toa sto ja vregjas naukata za smetka na religijata e stvarno zalno, zatoa sto mnogu naucnici se vernici.
Јас науката не ја вреѓам воопшто а ни најмалку на сметка на религијата.Си ме сватил очигледно погрешно но имам мој став и не секогаш прифаќам се здраво за готово.

Убавината на животот е токму во тоа што Бог како архиуметник создава оргинални и уникатни дела-луѓето а со тоа нема ниту една личност која е идентична со друга а со тоа и секоја личност си има свој став и мислење.

Повторувам не ја навредувам науката туку ја почитувам но не Квазинауката туку вистинската наука бидејќи вредностите се само во оргиналите т.е. вистината.

Ако јас ја вреѓам науката тогаш Стивен Хокинг треба да го бичоваат цел конзервативен астрономски свет го мрази:pishtoldz

Дарвиновата ХИПОТЕЗА е ТЕОРИЈА се уште не докажана далте простор и за другите Теории па кој како мисли нека просуди зашо само една а од другите се плашиме.

Среќни велигденски празници.
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
вака сега лајче, ти викаш дека господ сакал таа змијата да има две глави.
Јас моментално студирам биологија со крајна цел да станам генетски инжењер, тоа значи дека во идниа ќе се бавам со генетско модифицирање на растенија или животни. Тоа значи ќе бидам во состојба да го „репрограмирам” суштеството како што сакам и нормално да го направам да живее и опстојува како такво што би било нешто слично како и твојата змија со две глави.
Според твоите искази тоа значи дека ќе владеам со една од многубројните господови моќи, или како што некои би љубеле да кажат да си изигравам господ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom