Верувате ли во Господ? Дали постои?

Veruvam Li Jas Vo Gospod ???


  • Вкупно гласачи
    994
Член од
26 јуни 2006
Мислења
7
Поени од реакции
0
gospod ne postoi, tava se gluposti za mene (so izvinuvanje) a za toa deka postojat nekoj sili toa e samo nauka nema nikakov gospod
 

Infra

Мојот Пастир
Член од
26 ноември 2005
Мислења
141
Поени од реакции
2
pretty_girl напиша:
da veruvam vo gospod. znam deka postoi bidejki ednas koga se pomolivZ(nemojte da mi se smeete) toa sto go rekov mi se ispolni zimi sve
zatoa znam i veruvam deka ima gospod.
Жално е што веруваме во Бог само тогаш кога ни треба.

п.с Ако некое нешто не можеме да го видиме, не значи дека не постои, нели?!

Атеистите велат: „Да видам, па ќе поверувам„.
Христијанинот вели: „Поверувај, па ќе видиш„. :)
 
Член од
20 декември 2005
Мислења
179
Поени од реакции
1
Emil Dirkem напиша:
gospod ne postoi, tava se gluposti za mene (so izvinuvanje) a za toa deka postojat nekoj sili toa e samo nauka nema nikakov gospod
DETE GOSPOD NEKA TI E NAPOMOS NO AKO NE VERUVAS VO GOSPOD NE VERUVAS VO NISTO I ZA STO ZIVEES?

Infra напиша:
Жално е што веруваме во Бог само тогаш кога ни треба.

п.с Ако некое нешто не можеме да го видиме, не значи дека не постои, нели?!

Атеистите велат: „Да видам, па ќе поверувам„.
Христијанинот вели: „Поверувај, па ќе видиш„. :)
I LOVE YOU-presrekna sum koga ke vidam deka nekoj go deli moeto mislenje.bravo-BRAVO :3: i tokmu taka poveruvaj pa ke vidis!
 
Член од
15 јуни 2006
Мислења
433
Поени од реакции
3
da ne dolzam mnogu na temava sakam da si sum vo rajot si verva vo gospod fala mnogu prijatno
 
Член од
20 декември 2005
Мислења
179
Поени од реакции
1
Acid напиша:
Во денешно време, повеќето луѓе ни на крај памет не помислуваат на Господ, се додека не "загусти" и не се најдат во навистина лоша ситуација. Тогаш почнуваат да се молат, да фантазираат, да се надеваат...

Не би сакал да звучам како неверник, ама за повеќето луѓе Господ едноставно претставува само последна надеж, ништо повеќе.

На добро место си ја отворил темава, затоа што вербата во Господ, Исус, Алах... претставува култура.10-те Божји заповеди
прават граница помеѓу моралното и неморалното. Со нивното создавање, човекот од див и "пештерски" станува прав човек.
10-te bozji zapovedi se (gore_dole) isti vo sekoja vera i tie treba da ni bidat vodic vo zivotot kako treba da go ziveeme.I za zal nikoj ne se pridrzuva do niv bez razlika na koja vera i pripaga zalosno e tokmu toa.Site se zalagaat za podobar zivot na zemjava (megutoa sekoj za samiot sebesi....) a edinstveno sto treba e samo da gi sledime pravilata na boga zatoa sto samo negoviot pat e praveden mozebi e tezok i trnliv no pokraj nego sekogas zivotot ima smisla.

B O K I напиша:
da ne dolzam mnogu na temava sakam da si sum vo rajot si verva vo gospod fala mnogu prijatno


:se_ molami jas sum za :eek:lee:

Vikto[R]ebel напиша:
Прашање до сите што веруваат во Господ:
Дали верувате дека Господ го создал светот за седум дена?
Ако е да, вие се многу повеќе од ограничени. Ако е не, размислете во што точно верувате.

Да одговорам на прашањето. Не верувам во Господ и има милиони агрументи кои го докажуваат неговото непостоење. Јас сум атеист кој што верува во научно обајснување на светот.

Знам дека ќе искоментирате дека науката не докажала многу работи. Ок ако таа не ги докажала тоа НЕ ЗНАЧИ ДЕКА ГОСПОД ПОСТОИ и дека со тоа се докажува неговото постоење.
П.С. Секој обид со помош на науката да се објасни религијата се граничи со идиотизам.
nikoj nikogo ne moze da go ubedi deka ima nesto ili nema ,deka e pameten ili glup, deka ..... Taka da ni tebe so sila nikoj ne moze da te ubedi i ne treba ni da se trudi .Jas sakav samo da iskomentiram deka naukata ne dokazala ni deka postoi ni deka ne postoi gospod ? i kako togas mozes da kazes ziti:) (boga) deka ne postoi gospod citiram:jas sum ateist koj sto veruva vo naucno objasnuvanje na svetot.-zavrsen citat.
NE ZNACI DEKA GOSPOD POSTOI-VELIS TI
EPA NE ZNACI I DEKA NE POSTOI-VELAM JAS

samo ne za dzabe veruj mi eden den ke baras proska od nego.
 
S

Sith_Lord

Гостин
samo ne za dzabe veruj mi eden den ke baras proska od nego.
Dali covekot veruva vo gospod samo bidejki se plasi od nego? Tvojot post dokazuva deka sum vo pravo. A zosto vprocem nekoj i bi se plasel od Gospod? Negovata milost i proska se beskonecni, neli- ili barem kon toa aludira noviot zavet. Ili pak ti poveke veruvas vo starozavetniot Bog, koj unistuva celi gradovi so ogan bidejki ne mu se po kejf, gi ubiva site prvorodeni na Egipet vo edna nok, se odmazduva, mrazi, ubiva... so eden zbor, se odnesuva kako nesovrseno covecko sustestvo. Zaradi ogromniot broj na kontradiktornosti i nelogicnosti vo Biblijata, koja e neli Bozjo slovo, primoran sum da ja otfrlam kako loso napisana fikcija. A zakanite deka vecno ke goram vo Pekolot zaradi toa i red drugi "grevovi" voopsto ne se vo karakter so "milostiviot, dobar, mudar Bog". Rajot e uste posmesen koncept, ama me mrzi ponatamu da zboram. Dokazano e deka na fanaticno religiozen covek ne mozes nisto da mu dokazes.
Za kraj dragi moi Hristijani i slicni aberacii, uzivajte vo svoite zabludi- se dodeka ne me terate i mene da veruvam, voopsto ne mi smetate.

Sith
 
N

NightFuneral

Гостин
Vidi sea,ja ne veruvam vo gospod,i na tie so veruvaat,seedno,nikogas ne im mrcam,zaso vaka zaso taka,nivno pravo be!
 
S

Sith_Lord

Гостин
Чекај малку, значи не смеам да доведам под знак прашање една религија која ниту ја почитувам, ниту ја оправдувам? Фак дет. Нека веруваат ма, ама јас ќе мрчам, зашто мрчењето е мое уставно право, и имам намера целосно да го искористам. :)

Sith
 
Член од
6 мај 2006
Мислења
1.890
Поени од реакции
4
ВЕРУВАМ и секогаш ќе ВЕРУВАМ
 
S

Sith_Lord

Гостин
Образложение за тоа ЗОШТО веруваш камо? Или онака, си веруваш ама благе везе немаш зошто...? Џаст ескинг. :)

Sith


 
Член од
25 јуни 2006
Мислења
759
Поени од реакции
10
Vaka ja kazono ne veruvam u gospod zatoa i ova popcevo mi e. Ne veruvam od mnogu pricini i teorii zs kao edno dali svakas deka ne si nastanal od kal a zenskati od tvoeto rebro barem vo biblijata taka pisue za adam i eve pa drugo kao oni mozele da gon apravat cel svet da mu E*am izrodi ke se ragale treto gospod rekolm ne se molete na nikoj drug osvem na mene ni na predmeti ni na niso a ja kao so znam site u crkva se molat na ikoni i najnov slucaj nekoja si baba se molela i fap grom ja stegnal pa ti se molam apsurd se molela u gospod i ovoj od gore i nabacil eve fala so se molis na mene a.hahahaahaI inace kazano ne moze sustinski ne moze da sme edinstveni vo univerzumov zar ne vi paga na pamet deka mozebi sme klonovi ili prateni kako eksperiment do kade moze da stigne covekovata rasa? aj zaprasaj se neam licno nisto protiv za tie sto veruvaat samo go kazuvam toa sto go mislam deka e taka i to e toa aj pa pa
ako ima nekoj neka pise

a da i zaboraviv koga ke umres neli ke te zakopaat i sea ti prvite dena ke si se setas niz kuka pa poslem ides u tvoj vecen dom?hahahahh pa potoa ti stavaat na grob vince zito jadenje kiflicki blago i so ti a znam pa ako si bil pusac i cigara ti palat hahahah i ti seto toa ke go izedes i ispiues aaa??
abe razmisluvajte samo malku!! e u komplet te podrzuem Sith_Lord
 

DACY

DON JUAN
Член од
9 февруари 2006
Мислења
282
Поени од реакции
0
Ahamm..veruvam vo Boga..aliiiiiiii..dali toj veruva vo mene..ne sum bil vo crkva moze 4-5 godini..ke me skrsi:(....Amin dedo Boze
 
Член од
6 мај 2006
Мислења
1.890
Поени од реакции
4
Sith_Lord напиша:
Образложение за тоа ЗОШТО веруваш камо? Или онака, си веруваш ама благе везе немаш зошто...? Џаст ескинг. :)

Sith



брат имаш објаснување во други теми да не се повторувам сега ако до толку те интересира
 
Член од
3 јуни 2006
Мислења
26
Поени од реакции
0
pa da jas veruvam vo gospod pribidejki toa ostanalo od starite vreminja pa zaso i jas da ne veruvam hehe
 

Kajgana Shop

На врв Bottom