Верувате ли во Господ? Дали постои?

Veruvam Li Jas Vo Gospod ???


  • Вкупно гласачи
    994

KohlBass

Dechak iz vode
Член од
1 јуни 2006
Мислења
1.485
Поени од реакции
36
Ne veruvam poradi toa sto se smetam dovolno sposoben i inteligenten da si gi objasnam racionalno onie raboti za koi `nema` objasnuvanje.
Dosta `neinteligentno` (bez navreda, ne mi e toa celta, izvinuvanje do sekoj sto ke se najde navreden) mi e veruvanjeto vo bilo kakov bog ili nesto slicno. Mozebi koga site bi se stavile vo sostojba na povisoka inteligencija, bi go sfatile toa. Bidejki jas veruvam deka toa e nevozmozno, vo konkretnava situacija, eve primer: vo knigata `Vampir-Psihopat` (ne e kojznae kakva satanisticka kniga, tuku se raskazi, a Vampirot-Psihopat od naslovot e psihopat bidejki se zaljubil vo normalna devojka, nevampirka, i se bori so svoite izmesani custva, so izvinuvanje za digresiite) ima eden raskaz, se vika `Od dnevnikot na kuceto filozof` i se raskazuva kako kucinjata imaat nekoja inteligencija i si mislat deka svetot e sozdaden od Kuceto br.1 i go idealiziraat kuceto kako sto lugeto go idealiziraat Gospod. Nas ni izgleda toa smesno, kako moze kuce da go sozdalo univerzumot, tolku e besmisleno... Epa isto tolku besmisleno e i veruvanjeto vo Gospod, samo sto nema nekoj sto e dovolno inteligenten da go sfati toa i da go objasni.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
pavel напиша:
ZA GARFILD:
So golemo pocituvanje kon tebe sakam da go izrazam moeto nesoglasuvanje so tebe.Jas veruvam vo Gospod i sum pravoslaven hristijanin.Ne e izdrzan odgovorot tvoj deka zaradi toa sto lugjeto nemozat da si objasnat nesto veruvaat vo Gospod.Ti pravis kao"znam deka se slucuva nesto,neznam sto e ama znam deka ne e Gospod".Bi ti preporacal da se krstis(ako ne si krsten)da poveruvas dlaboko deka postoi Gospod i veruvaj,ke pocuvstvuvas deka postoi.
Павел, НЕКА БИДЕ СИЛАТА СО ТЕБЕ и се ќе ти се нареди во животот, дури и мисплејсираната верба во ентитет измислен за покорување на рајата.
 

Ninja

Кајгана на око
Член од
15 мај 2005
Мислења
623
Поени од реакции
9
Разменуваме различни мислења, а не точни или неточни и тотални глупости или тотални мудрости, нели? :wink: Исто така, би ценела и ако се коментираат постови за кои дискутантите имаат коментар.

До сите и мирољубиво,
Ninja
 
Член од
3 јуни 2006
Мислења
228
Поени од реакции
0
koga bev mala voopsto ne veruvav vo Gospod i velev deka dodeka nekoj ne dokaze jas nikogas nema da poveruvam.Vo sesto oddelenie pocina mojata baba i mi bese mn tesko no znaev deka taka trebalo da bide i se se slucuva so pricina.ottogas pocnav da veruvam vo nego pa se do denes.ne mozam bas da objasnam zosto no ete veruvav
 

Мармеладова

Tale of the inexpressible
Член од
21 април 2006
Мислења
1.743
Поени од реакции
184
јас верувам во смислата и разумот, причината и последиците, све друго е апстрактна работа :wink:
 

doti4nata

Drama Queen
Член од
25 септември 2005
Мислења
3.390
Поени од реакции
35
veruvam...religijata i veruvanjeto mislam deka se individualna rabota,taka da nema sto da objasnuvam,samo veruvam!
 

ПрИтИ_гРл

Unforgivable ♥
Член од
6 јуни 2006
Мислења
2.554
Поени од реакции
21
da veruvam vo gospod. znam deka postoi bidejki ednas koga se pomolivZ(nemojte da mi se smeete) toa sto go rekov mi se ispolni zimi sve
zatoa znam i veruvam deka ima gospod.
 
Член од
16 јуни 2006
Мислења
97
Поени од реакции
1
abe videte vaka...mora da postoj nesto,ne e se tuku taka kazano za nego,a jas i veruvam deka postoj,i ke veruvam do krajot na zivotot..pozz
 

MoNa`

Do you believe in perfection ?
Член од
18 април 2006
Мислења
1.702
Поени од реакции
6
Jas licno veruvam..!
 

Marata

kinky
Член од
9 мај 2006
Мислења
473
Поени од реакции
3
KohlBass напиша:
Ne veruvam poradi toa sto se smetam dovolno sposoben i inteligenten da si gi objasnam racionalno onie raboti za koi `nema` objasnuvanje.
Dosta `neinteligentno` (bez navreda, ne mi e toa celta, izvinuvanje do sekoj sto ke se najde navreden) mi e veruvanjeto vo bilo kakov bog ili nesto slicno. Mozebi koga site bi se stavile vo sostojba na povisoka inteligencija, bi go sfatile toa. Bidejki jas veruvam deka toa e nevozmozno, vo konkretnava situacija, eve primer: vo knigata `Vampir-Psihopat` (ne e kojznae kakva satanisticka kniga, tuku se raskazi, a Vampirot-Psihopat od naslovot e psihopat bidejki se zaljubil vo normalna devojka, nevampirka, i se bori so svoite izmesani custva, so izvinuvanje za digresiite) ima eden raskaz, se vika `Od dnevnikot na kuceto filozof` i se raskazuva kako kucinjata imaat nekoja inteligencija i si mislat deka svetot e sozdaden od Kuceto br.1 i go idealiziraat kuceto kako sto lugeto go idealiziraat Gospod. Nas ni izgleda toa smesno, kako moze kuce da go sozdalo univerzumot, tolku e besmisleno... Epa isto tolku besmisleno e i veruvanjeto vo Gospod, samo sto nema nekoj sto e dovolno inteligenten da go sfati toa i da go objasni.
Примеров ти е закон! Браво, кажува се што треба.
Иначе не верувам...
 
Член од
20 декември 2005
Мислења
179
Поени од реакции
1
e kako da ne

Mesaja напиша:
Господ не постои....
pa ni glupiot nikoj ne moze da go ubedi deka e glup,taka nikoj ne moze da te ubedi da veruvas i neka te cuva gospod ama i koga ti e najtesko vo zivotot ako ne se pokaes ? togas stvarno nesto ne e u red so tebe.jas licno sum ubedena deka postoi i toa kako.samo amin boze cuvaj gi site.
 

ЃАВОЛЧЕ

PlayGIRL
Член од
13 април 2006
Мислења
983
Поени од реакции
4
Па во господ како човек не верувам баш...но верувам дека постојат некои сили....абе има нешто.....не знам....она ако му правиш на некој лошо - ке ти се врати....господ гледа и плаќа....
 

*P|nK_G|rL*

~Pretty in Pink~
Член од
21 мај 2006
Мислења
761
Поени од реакции
5
Odsekogas sum veruvala i seuste veruvam deka postoi. Retko odam po crkvi, no koga mozam odam. Porano sekogas se molev pred spienje, sega poretko. Golem vernik sum i za site ubavi raboti koi sto mi se slucuvaat gi stavam pod zasluga na Gospod. Deka toj gi islusal moite molitvi i mi pomognal. Iako ne e sekogas taka, tuku polovinata od rabotite za koi sto sum se molela sum gi postignala samata na moj nacin.
Na drugite ne im se mesam vo toa dali veruvaat ili ne. Toa si e nivno pravo i ne sakam da gi ubeduvam vo nesto sto tie ne sakaat da go razberat.
 
¯

¯\_(ツ)_/¯

Гостин
najglupo mi e ko nekoj ke recit abe jas veruvam deka nesto ima ama ne e gospod ili ne ne gleda i slusa
PA KOJ KU* VI DAL OCI I USI ZAREM NEKOJ KOJ NE GLEDA I NE SLUSA
 

Kajgana Shop

На врв Bottom