Верувате ли во Господ? Дали постои?

Veruvam Li Jas Vo Gospod ???


  • Вкупно гласачи
    994

Ptolomej

Дрвен адвокат
Член од
7 август 2005
Мислења
1.729
Поени од реакции
977
Нормално дека верувам во Бог,само луд и ограничен човек може да не верува дека Бог постои(е сега дали сум добар христијанин тоа е друга работа..хе хе)...тоа што го реков дека само луд и ограничен човек може да не верува во постоењето на Бог мислев општо Бог како Бог(виша сила,апсолут),без разлика дали е Јехова,Исус,Алах,Буда итн...има една многу убава мисла од Достојевски(мислам дека е во Браќа Карамазови) која вели вака : "И да не постоеше,Бог ќе мораше да се измисли за доброто на човештвото"...а тоа дека со текот на времето човекот се подели на многу религии(поради кои што се водеа многу војни низ историјава) нема врска со самиот Бог...чудни се патиштата Господови а ние сме премногу мали и безначајни да ги разбериме
 

I am a bitch

Мачкица
Член од
24 февруари 2006
Мислења
2.016
Поени од реакции
2
не сум нешто многу побожна, ама верувам дека господ постои.
 
K

Kiko

Гостин
Mia напиша:
Затоа што те искушува.Тоа се вика искушение.:icon_lol:
Да види дали ќе се откажеш од Него само ако молитвите не ти се сослишани.
Погрешно!!!

>>Никој кога е во искушение да не вели Бог ме искушува зашто Бог со зли не искушува<<

На овај начин го обвинуваш Бог.

Неубо ич неубо :star:
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
Kiko напиша:
Погрешно!!!

>>Никој кога е во искушение да не вели Бог ме искушува зашто Бог со зли не искушува<<

На овај начин го обвинуваш Бог.

Неубо ич неубо :star:
Исправка : БОГ НИКОГО НЕ ИСКУШУВА :star:
 
K

Kiko

Гостин
}I{BuTtErFlY напиша:
zarem veruvanje e koga ke vidis,opipas???Togas ne e veruvanje,togas e veke daden dokaz,tuka ne veruvas,tuka veke nemas izbor,izlozeno e i preostanuva da se prifati..verbata..toa e nesto sto ne si go videl,opipal,a da VERUVAS deka postoi,deka e taka(zavisno od slucajot ili licnosta ili konkretno Bog)ako nam ni e dadeno da go vidime so ocite zarem se raboti za veruvanje??NE..sustinata na veruvanjeto e veruvanje a ne daden dokaz izlozen na tacna pred nasite oci,usi i race...
Многу добро кажано ме бендисват!

Дефиниција за вера - Јасно докажување на стварности иако не се гледаат.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Булшит Кико. глупост ваква одамна немам шпрочитано.

Дефиниција за вера - Јасно докажување на стварности иако не се гледаат.
Ај докажи ми ја стварноста која не се гледа?
Ама јасно.

Која стварност? Првин, да ти помогнам, почни со докажување и дефиницја на поимот стварност, а потоа не самата дефиниција, понатаму најди дефиниција за доказ, што е доказ, на кра објасни ми што се гледа, што не се гледа, за да конечно дадеш дефиниција на невидливата (онаа која не се гледа) стварност, јасно и комплетно, целовито.

Или некако си забегал во Беркливизам (Џорџ Беркли - агностицизам), ти текнуе пријателе. Али не ти текнуе каде си јанлаш.

Macedalien напиша:
Исправка : БОГ НИКОГО НЕ ИСКУШУВА :star:
Бидејќи не постои!
 
Член од
13 март 2006
Мислења
245
Поени од реакции
1
така е постои а јас верувам во него.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
BabyGirl^^^ напиша:
od kade pe ti tolu siguren deka ne postoi gospod
gospod postoi i toa e dokazano
Е сеа, тебе ќе ти онјаснувам, ебате.
Иди, има милион теми каде се побива постоеето. Од мене и КОљоПе, најпознатите бесполезници и уништувачи на догми.

Инаку, што се однесува до мене, слободно, верувај и во Пижо ѓуптинот ако сакаш. Твое е правото да го минеш животот во заблуда.
 
K

Kiko

Гостин
Garfield напиша:
Булшит Кико. глупост ваква одамна немам шпрочитано.



Ај докажи ми ја стварноста која не се гледа?
Ама јасно.

Која стварност? Првин, да ти помогнам, почни со докажување и дефиницја на поимот стварност, а потоа не самата дефиниција, понатаму најди дефиниција за доказ, што е доказ, на кра објасни ми што се гледа, што не се гледа, за да конечно дадеш дефиниција на невидливата (онаа која не се гледа) стварност, јасно и комплетно, целовито.

Или некако си забегал во Беркливизам (Џорџ Беркли - агностициза м), ти текнуе пријателе. Али не ти текнуе каде си јанлаш.
Лелеееее.... друже мислам дека си доволо интелегентен да ги знаеш тие работи..... да не забегувам од тема....леле толку едноставана работа ..... шо има да се објаснува.... ај ај ..... ке се видиме на тие други теми..........:pishtoldz:pishtoldz:pishtoldz:pishtoldz:pishtoldz
 

Zbratko

The Shrink
Член од
3 јануари 2006
Мислења
875
Поени од реакции
17
Не верувам ја во господ баш (уствари незнам дали верувам илиневерувам) ... идаму црква смао за велигден и евентуално ако идам у Охрид или негде кај што стално си посетуем такви места
 
Член од
24 март 2006
Мислења
5
Поени од реакции
0
jas veruvam vo gospot samo rabotava e so ona so ne go gledas,vo nego ne veruvas. no kako velat:ONA SO NE GO GLEDAS TREBA DA GO CUSTVUVAS. jas licno vervuam vo gospot i gospot go gledam kako nesto najsvetlo

Zbratko напиша:
Не верувам ја во господ баш (уствари незнам дали верувам илиневерувам) ... идаму црква смао за велигден и евентуално ако идам у Охрид или негде кај што стално си посетуем такви места
a so baras vo crkva koga ne veruvas vo onaj na koj crkvata mu e posvetena,a toj e gospot i nemozam da svatam kako ne mozis da znajs dali vervuas vo gospot ili ne.mislam toa treba da si go razjasnis...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom