Венеција

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Najubav grad shto sum go videla do sega!!!
Tolku mistichen,prekrasen grad bogat so istorija. Posetata kje bide ushte poubava dodeka zapoznaete nekoi sharmantni italijanci :D
Бога ми тешко во Венеција да запознаеш Италјанец или Италјанка.Јас кога бев,некогаш на времето кога бев помлад,сакав да се сликам со италјанка,од толку народ најдов Русинка да сретнам.... како и да е,од оние италјанки што успеав да ги видам,супер се,надпросечно манијачење на релација Македонец-Италјанка.. :)
 
Член од
7 октомври 2011
Мислења
3.831
Поени од реакции
3.616
Од Венеција како град сум воодушевен али од Италијаните сум разочаран.Многу негостопримливи некако.. Им нарачавме туристичко мени некое,кога слушна ни ги грабна мениата и ок ок си отиде..тее си викаме шо му стана од нас 30 евра направи па уште и љут.
Може така се погодило али пак,како туристичка дестинација од тој аспект не ми фати око иначе градот врв.
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.172
Поени од реакции
4.132
Не знам зашто Македонците толку се траскаат од земја по Венеција. Цела Европа ја прошетав и искрено Венеција не е ништо посебно, добро е да се види- да, ама има далеку подобри, поубави и поефтини места од Венеција. Од цела Италија, италјаните од Венеција се нај- rude a hospitality 0. Јас за себе знам дека никогаш не би отишла на одмор во Венеција кога за истите пари можам да отидам на многу поубави места.
Јас сум бил 2 пати во Венеција и се слагам дека градот е преценет. Еве на пр. Падова е блиску до Венеција, сум бил таму и е преубав град со прекрасна архитектура, но за жал е во сенка на Венеција.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Јас пред пола година бев во Џенова и ми е поубаво од Венеција
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Од Венеција како град сум воодушевен али од Италијаните сум разочаран.Многу негостопримливи некако.. Им нарачавме туристичко мени некое,кога слушна ни ги грабна мениата и ок ок си отиде..тее си викаме шо му стана од нас 30 евра направи па уште и љут.
Може така се погодило али пак,како туристичка дестинација од тој аспект не ми фати око иначе градот врв.
Јас па имам спротивно мислење. Во Рим нарачав лазања и келнеров таков цел оцерен "Ај речи лазања", јас цела збунета, испадна ваљда не сум го изговарала како што треба па као ме учеше.
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Да прашам во скоро време сакам одам со мојата девојка за венеција е сега отприлика колку пари е карта до таму со авион и колку пари би ни требале за 5 дена, како одат цените на јадење и сл...
 
Член од
21 септември 2010
Мислења
349
Поени од реакции
181
Да прашам во скоро време сакам одам со мојата девојка за венеција е сега отприлика колку пари е карта до таму со авион и колку пари би ни требале за 5 дена, како одат цените на јадење и сл...
I mene me interesira istoto, ama jas go planiram (Oktomvri-Noemvri) nekako kako mini-turneja da bide so kola SK-Belgrad-Zagreb(Plitvicki ezera-nokevanje)-Verona-nokevanje, Venecija-nokevanje, Rim-Nokevanje, i nazad straight home :)pa si pravam planovi i uste neznam, a i ovaa opcija e vo igra sto prasuvvas ti dokolu ovaa mojata izleze mnogu poskapo.....
Za nokevanja na booking.com najdobro i ne mnogu skapo sega zavisi i sto barame neli, a za hranata mislam bas deka e skapicka, prijatel skoro se vrati od Rim so kerka mu, kazuvase obrok ne bil ispod 50ev....
 

Miss.Independent

Me,Myself & I
Член од
26 јуни 2013
Мислења
1.362
Поени од реакции
3.345
Овде најјако ми е тоа што немаат како нас ЈСП со автобуси или што ја знам со комбиња баш делот ми се допадна кај што како јавен превоз сите одат со бротчиња,онака баш несекојдневно за нас.Голем град бре народ преполно мислам цел свет можеш да го видиш ама кинезиве се издвојуваат ги гледаш насекаде тргнувајќи од Скопје,Белград,Загреб,Љубљана,Верона,Венеција...нема место кај шо бев а не ги видов се населиле низ цела земјена топка :giggle:
И да додадам доста интересна работа е што има премногу улички кои се тесни долги а неможеш да се изгубиш доколку ги следиш оние жолти знаци што се залепени по градбите и што те носат пак на плоштадот :cool: Кој бил знае де :D
Инаку македонска работа седнуваш во строг центар јадеш и ти доаѓа сметка 50 евра и се фаќаш за глава како тоа испаднало 50 евра а по некоја твоја пресметка требало да испаднат 25 ама :cautious: 2 евра од столче па плус кечапот па плус вилушка па дрн мрн да ти дојде да собереш се од маса да платиш 50 евра и да си појдеш пошто си платил за се бе брат :ROFLMAO::ROFLMAO: Нема каење бе за ова еднаш се иде таму еднаш се живее :LOL:
 

Arwen Undómiel

don't quit the chase
Член од
28 јануари 2016
Мислења
209
Поени од реакции
429
Ајде некој кој бил неодамна во Венеција, нека сподели совети. Како се движат цените на храна во Местре и Венеција? Зборам за оние места кои не се лоцирани на претерано туристичките предели. Имам слушнато дека може да се најдат доста местенца кои нудат оброк за 10е (доста често со се пијалок), вистина ли е? Колку чини јавниот превоз? Колку чини бродот до другите островчиња, на пример до Мурино? Што е според вас must-see во Венеција и Местре?

Дали може од аеродромот Тривизо да се купи повратна автобуска карта? Колку чини во еден правец, а колку повратна? Дали смеам кога ќе доаѓам во Местре од Тривизо, да се симнам на онаа станица таму, а потоа кога ќе се враќам кон Тривизо, да се качам на станицата во Венеција? Или морам да купам различни карти?

Дали има некој идено во Верона од Венеција/Местре? Доколку да, колку чини повратна карта? Од каде се поаѓа за Верона, од Венеција или од Местре?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom