Венеција

Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Кажете ваше мислење за Венеција.
Дали сте биле и споделете искуства.
Што ве воодушеви во Венеција?
Дали ја знаете историјата на Венеција?

Барав по форумов и не видов посебна тема само за Венеција. Па решив да направам и да напишеме по некоја реченица за Венеција.

Нешто за почеток за Венеција:
Венеција е град во Североисточна Италија, центар на областа Венето. Има околу 200.000 жители. Исто така го нарекуваат "Град на каналите". Повеќе од 1.000 години бил главен град на Венецијанската Република.
Венеција има над 170 канали по кои пловат гондоли, чамци, мали параброди и моторни бродови.
Венеција има многу познати архитектонски и уметнички споменици: Дуждова Палата, црквата Свети Марко, и деведесет други цркви, богати музеи, уметнички галерии, познатата академија на уметностите и други научни и културни установи.

Тоа е нешто за Венеција колку да имаме основа, па кажете и вие по нешто за оваа туристичка атракција.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Имав можност два пати да ја посетам Венеција и сум превоодушевена. Венеција е прекрасна, кога бев таму се чувствував толку прекрасно и слободно... Не можев погледот да го тргнам за секунда имаше толку многу работи да се видат. Пак би одела и пак и пак и пак и пак... Венеција е како сон. Барем за мене. :)
 
Член од
20 ноември 2010
Мислења
738
Поени од реакции
749
Бев минатата година на екскурзија, убав и интересен е градот, ама не е како што замислував. Во секој случај, сакам повторно да наминам до Венеција.
 

Iceboy

Porque somos LOS MEJORES
Член од
23 октомври 2008
Мислења
17.278
Поени од реакции
17.958
Бев пред две години на екскурзија и стварно е фантастичен град. Посетивме неколку градови за време на екскурзијата, ама Верона и посебно Венеција ми оставија најголем впечаток.
Има многу работи да се видат, се е интересно и неможе да ти здосади ништо.
И кој не бил во Венеција, а ако некогаш има шанса да отиде обавезно да се извози со гондолата. Не ги жалете парите еднаш сте отишле во Венеција, а гондолата вреди за дадените пари.
Една од поубавите работи е и "Мостот на воздишките".
Се на се како Крејзи ин Лав и јас би отишол уште неколку пати во Венеција, само да имам можност.
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Вреди да се види, ме интересира таа архитектура. Иначе на овој град црно му се пишува ако се покачи нивото на морето, а штета би било да се изгуби такво богатство.
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
1.074
Поени од реакции
581
Венеција, Верона, Фиренца. Ако имаш барем мал интерес за убавина, култура и историја, едноставно мораш да ги посетиш.
 

DonRistovski

Peace Disturber
Член од
1 септември 2009
Мислења
3.382
Поени од реакции
3.893
Прекрасен град. Има што да се види таму
 
M

macgowan

Гостин
Ах... Веценија... гондоли, темно-зелена до кафеава вода, прекрасен мирис на канализација...
Романтика невидена.
...шише вода 3 евра, литар пиво 11 евра, парче пица 3,5 евра, вапорето во еден правец 6,5 евра...ете ја картата за еден правец со wizzair!
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Претставништвото на Ферари во Венеција :love:

Ќе споделам повеќе импресии за градов подоцна :)
 
M

macgowan

Гостин
Превентивно поставувам.
Инаку, кај Rialto феноменално еспресо е 2,5 евра. До 18.00 попладне. По 18 часот филипинскиот келнер ќе ти објасни дека нема кафе, само манџаре кое btw кошта исто колку погоренаведената карта од Wizzair по човек. Минимум.
За младите препорака - поефтино е Santa Croce. Полно е млад свет и релаксирана атмосфера.
 
M

macgowan

Гостин
Аман не мавајте!

Не го постирав од инает да му се невиди!
Има убави, поефтини места од Сан Марко фала богу.Факт е дека е оган.
Темата е Венеција, затоа пишам за Венеција не за Битпазар.Да не треба да постирам општо за цените во ЕУ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom