Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
11 април 2012
Мислења
4.289
Поени од реакции
4.694
кога аплицираш во амбасада те заведуваат под број, на кој ми рекоа да проверам од време на време на страната на ДАБЧ во статус на зајавленија од дипломатските консолства, а не на статусот на зајавленија поднесени директно во ДАБЧ. Знам дека е поспоро преку дипломатска пошта само нека биде. Фала за одговор во секој случај
ЕЕЕ јас кога поднесував во амбасада не ми дадоа таков број за да проверувам. Тогаш доста ја подобриле работата. Иначе ти викам дипломатската пошта е испратена почетокот на март така што би требало да имаш промена во брзо време :)
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
кога аплицираш во амбасада те заведуваат под број, на кој ми рекоа да проверам од време на време на страната на ДАБЧ во статус на зајавленија од дипломатските консолства, а не на статусот на зајавленија поднесени директно во ДАБЧ. Знам дека е поспоро преку дипломатска пошта само нека биде. Фала за одговор во секој случај

Pisi ako ima nekoi promeni i jas cekam proizhod ......
 

sanos_a

www.autobusi.net/
Член од
12 декември 2008
Мислења
554
Поени од реакции
82
Jas bev vo fevruari 2014 na intervju vo ambasadata vo skopje i togas mi rekoa da se javam posle 6 meseci za da mi go kazat brojceto jas se javiv vo juni i mi kazaa 46xx/2014 znaci postata kasne od ambasadata ama se dosta korektni
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.289
Поени од реакции
4.694
Jas bev vo fevruari 2014 na intervju vo ambasadata vo skopje i togas mi rekoa da se javam posle 6 meseci za da mi go kazat brojceto jas se javiv vo juni i mi kazaa 46xx/2014 znaci postata kasne od ambasadata ama se dosta korektni
Ама не мешајте поими дечките пред тебе коментираа за бројче за происход тоа не е исто со бројчето што си го добил по интервјуто во амбасада. Иначе бројчето твоето бројче беше пристигнато на почеток на мај. Знам зашто и јас бев во таа група јас бев на интервју на 3ти јануари 2014, во исто време ни се пратени документите и во исто време добивме бројчиња.
 
Член од
6 февруари 2015
Мислења
56
Поени од реакции
26
I jas bev na intervju na 11 fevruari vo ambasada vo Skopje a za brojce se javiv na pocetok na juli togas mi go kazaa 34xx i eve uste nisto nema znaci i kas sum vo isti kos so vas dvajca:)
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
10
Поени од реакции
2
Здраво на сите.Еве документ од архивот во Велико Трново со имиња на лица коишто учествувале во балканските војни на страна на Бугарија -Македоно-Одринско Ополчение .Не сум сигурен дека истите учествувале во првата световна војна ама е можно штом се занимавале со војни :) .Вреди да се провери .....

http://www.archives.government.bg/uploaded_files/sprav_09_all.pdf
fala mnogu druze da ti daj gospod zdravje .. si go najdov pradedomi tuka ... fala mnogu
 

Ернесто ЧЕ Гевара

Hasta La Victoria Siempre
Член од
21 јуни 2010
Мислења
14.123
Поени од реакции
20.988
Пошо темата има над 300 страни и е непрегледно, ќе може ли некој да ми каже во кратки црти како оди процедурата за вадење бугарски пасош. Кои се потребните документи, колку време се чека, колку пари чини, кои се пречките при вадење пасош и сл.
 
Член од
17 јануари 2015
Мислења
421
Поени од реакции
194
Пошо темата има над 300 страни и е непрегледно, ќе може ли некој да ми каже во кратки црти како оди процедурата за вадење бугарски пасош. Кои се потребните документи, колку време се чека, колку пари чини, кои се пречките при вадење пасош и сл.
Треба да докажеш, че имаш происход. Тоа става со документ. Најдобро е уште на п'рвиот пост да има одговори на тиа и слични прашанија.
 
Последно уредено:
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Brojceto za proishod vo ambasada go pisuvàat na potvrdata koja ja plakas 35 evra primer 23-67 I koga baram na sajtot na dabc se vmetnuva toj broj ili koga se javuvas vo ambasada go kazuvas istiot broj za da vidat dali e stignat proishodot.Znaci ova vazi samo za proishod,a za grazdanstvo we drugi broevi[DOUBLEPOST=1428702635][/DOUBLEPOST]Brojceto za proishod vo ambasada go pisuvàat na potvrdata koja ja plakas 35 evra primer 23-67 I koga baram na sajtot na dabc se vmetnuva toj broj ili koga se javuvas vo ambasada go kazuvas istiot broj za da vidat dali e stignat proishodot.Znaci ova vazi samo za proishod,a za grazdanstvo we drugi broevi
 
Член од
8 февруари 2015
Мислења
315
Поени од реакции
298
Здраво на сите.Еве документ од архивот во Велико Трново со имиња на лица коишто учествувале во балканските војни на страна на Бугарија -Македоно-Одринско Ополчение .Не сум сигурен дека истите учествувале во првата световна војна ама е можно штом се занимавале со војни :) .Вреди да се провери .....

http://www.archives.government.bg/uploaded_files/sprav_09_all.pdf
Јас го најдов пра дедо ми,ама со две букви помалкуод името ,и сега све е исто презиме ,место на раѓање ама на името му фалат 2 букви.:(
 
Член од
12 мај 2014
Мислења
89
Поени од реакции
81
Јас го најдов пра дедо ми,ама со две букви помалкуод името ,и сега све е исто презиме ,место на раѓање ама на името му фалат 2 букви.:(
Не мора да значи дека сигурно ќе имаш проблем поради тоа.
 
Член од
8 февруари 2015
Мислења
315
Поени од реакции
298
Не мора да значи дека сигурно ќе имаш проблем поради тоа.
На две места го најдов ,со исто село,презиме ,и на двете места е со различно име кое и кај мене во документите исто така фигурира.Во еден документ едно име ,во др друго ама се работи за исти истиот човек.
 

POS-51

Infinity Driver
Член од
11 ноември 2008
Мислења
1.411
Поени од реакции
444
Здраво на сите.Еве документ од архивот во Велико Трново со имиња на лица коишто учествувале во балканските војни на страна на Бугарија -Македоно-Одринско Ополчение .Не сум сигурен дека истите учествувале во првата световна војна ама е можно штом се занимавале со војни :) .Вреди да се провери .....

http://www.archives.government.bg/uploaded_files/sprav_09_all.pdf
Го најдов татко му на прадедо ми, до каде треба да се обратам да пишам меил ? За да ми пратат некаков документ
 
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
Јас го најдов пра дедо ми,ама со две букви помалкуод името ,и сега све е исто презиме ,место на раѓање ама на името му фалат 2 букви.:(
Ако се совпаѓаат годините кога служел војска со датумот на раѓање нема да имаш проблем.
 
Член од
13 септември 2008
Мислења
194
Поени од реакции
259
Здраво на сите.Еве документ од архивот во Велико Трново со имиња на лица коишто учествувале во балканските војни на страна на Бугарија -Македоно-Одринско Ополчение .Не сум сигурен дека истите учествувале во првата световна војна ама е можно штом се занимавале со војни :) .Вреди да се провери .....

http://www.archives.government.bg/uploaded_files/sprav_09_all.pdf
Dali ima vakvi listi i od 2ra svetska vojna?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom